Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?

+6
ofg139
tumer1903
merm
MortingenStrasse
watcher
vervito
10 posters
YazarMesaj
vervito

vervito

Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Empty
MesajKonu: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 8:59

İlk olarak eski Mısırlılar, güneşin her gün düzenli bir hareketli doğup, belirli zamanlarda gökyüzünün aynı noktalarında bulunup, battığını gözlemlediler ve bunun bir günü zaman parçalarına ayırmada kullanılabileceğini keşfettiler.

Böylece güneşin bu hareketinden yararlanarak ilk güneş saatini yaptılar.Bu saat, meydanlık bir yere yüksek bir taş koymak ve güneşin hareketi sırasında, bu taşın gölgesini takip etmekten ibaretti.

Mısır, konumu itibari ile Kuzey Yarım Kürede fakat ekvatora da yakın bir ülke olduğundan, gündeş doğduğunda, gölge hemen tam batıda oluşuyor, güneş yükseldikçe gölge kuzeye, yani sağa doğru hareket ederek, güneş batışında doğu yönüne ulaşıyordu. Yani gölge bugünkü tüm saatlerin akrep ve yelkovanında olduğu gibi soldan sağa doğru dönüyordu.

Daha sonraları, pendulumlu, pilli saatlerde de yön değişmedi, hatta sağa doğru dönüşler " Saat Yönüne Dönüş" diye adlandırılır oldu. Avustralya gibi ekvatorun güneyindeki ülkelerde, güneş doğarken taşın gölgesi güneye düşer ve güneş yükseldikçe sola doğru dönüş yapar. İlk saat Avustralya'da keşfedilseydi, bugün akrep ve yelkovan ters yönde dönüyor olabilirdi.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 9:15

Tuh yaw gecenlerde aix en provence(marsilyanin biraz kuzeyinde) bir kilisenin duvarinda gormustum bir tane, acaip guzel islemeli idi ama resmini cekmeyi akil edemedim, ama istanbuldaki sergide vardi...
http://www.turksaatforumu.com
MortingenStrasse

MortingenStrasse

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 9:18

Tersine dönen saatler satılıyor mu acaba
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 9:19

Ben biryerlerde gordum diye hatirliyorum ama bir arastiralim bakalim...
MortingenStrasse

MortingenStrasse

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 9:20

merakla bekliyorum :o
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 9:24

wayyy bisuru varmis, asagida artik link vereyim yoksa resimleri kopyalayip eklemek cok zaman alacak...

http://imunier.free.fr/Collections/Montres.php

http://www.france-cadeau-design.com/montre-tourne-lenvers-p-45.html
MortingenStrasse

MortingenStrasse

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 9:26

adminim çok sağolun Very Happy

haha bi tuhaf oldum ya ters saat görünce :lol!: ama çok hoşuma gitti farkı şeyleri severim yemek olmadığı sürece.

bu saatlerin ingilizcesinin adı nedir belki uygun fiyatlara bulurum.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 9:32

Backwards watch
geek
MortingenStrasse

MortingenStrasse

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 9:36

abi saati düşünsene bi hem backwards hem skeleton abboovv o ne güzel saat olur öyle Very Happy

ama madem iskeleti yok kadranlı bi backwards farz oldu bana.

FlyingOstrich bu güzel konu için de teşekkürler
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 9:39

senin bu iskelet hastaligin gulmekten oldurecek beni :lol!:
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 9:54

Benjamin Button Smile
merm

merm

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 11:13

acaib rahatsız edici geldi ters saat olayı bunun için de cidden güzel. insanları az da olsa herşeyin bildikleri gibi olmadığına herşeyin değişebilir olduğuna inandıracak güzellikte. drunken
http://www.anova.com.tr
tumer1903

tumer1903

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 16 Tem. - 12:03

way anasını yawww hakikaten degısık oldum boyle ters ters acaba hayatımızda mı hep ters gıdıcek saatı takınca:))
ofg139

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedSalı 28 Tem. - 2:20

ne kadar benzer bir konu ama,
benim de saat reklamları hakkında bir sorum var..

muhakkak dikkat etmişsinizdir;
saat reklamlarının büyük çoğunluğunda saatler,
yaklaşık aynı zamanı göstermektedirler (10:09:37 gibi)..

acaba, bunun bir sebebi var mıdır?..
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedSalı 28 Tem. - 4:14

Bu konuda bir çok komik kaçan fikirler ileri sürülmüş, yok efendim saat icat edildiğinde tam bu saati gosteriyormus, yok efenim Abraham Lincoln'ün öldürüldüğü saatmiş. Hatta JFK'in ölüm saati bile 10:10'muş. Hiç birisi bu saatte oldürülmemiş, yok efenim ABD'nin Hiroşima ve Nagazaki'ye bombaları attığı saatmiş bu falan.

Asli boyle değil tabii ki, sadece sat ureticileri oturup dusunmus bu konuyu saat reklamlarinda saati gosteren bir standar getirelim diye. 10:10 ve 5:5 arasinda kalmışlar. Değerlendirme tamamen saat, dakika ve saniye kollarinin, tarih gostergesinin ve marka isminin rahat görünür olması uzerine yapılmış. 10:10 daha simetrik ve göze hoş görünmüş o yuzden 5:5 elenmiş ve butun saatleri 10:10 olarak resimlemeye baslamışlar reklamlar için. galiba bu fikri ilk Timex ileri sürmüş. Yaniliyor olabilirim Timex konusunda.
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedSalı 28 Tem. - 4:25

Estetikten gayrı bir amacı yoktur.
http://www.mekaniksaat.com
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedSalı 28 Tem. - 6:05

Akrep ve yelkovan yönü olarak güneş açısı, tahmin ettiğim ama şimdiye kadar hiç ağırlıklı düşünmediğim bir konuydu. Reklamlardaki açı meselesi de bence estetik...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedSalı 28 Tem. - 10:56

UçanÖrdek hay Allah pardon yaw uçan devekuşu kardeşim tamı tamına gerçeği yazmış, başka açıklamalar hep mitoloji ürünü :hehehe:
merm

merm

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedSalı 28 Tem. - 23:02

vay bu da süper bir bilgi oldu tesekkurler ok1
http://www.anova.com.tr
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedÇarş. 29 Tem. - 0:30

Akrep ve yelkovana aşık olmak, mekanik saatin içindeki hayatı görmek ve ona tutkuyla bağlanmak...
kafilarn

kafilarn

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 30 Tem. - 10:44

hehe ters dönen saat ben de çok seviyorum. odamda bir duvar saati var akan saniyeli, büyük, heryerde bulabileceğiniz şeylerden. modifiye edip ters dönmesini sağladım, çerçevesinden (kadran diyemedim) söktüm eski paslı maslı bir disk testereye monte ettim şık oldu. biraz da saçma oldu kullanışlı değil sadece estetik onu söyleyebilirm. yıllar oldu hiç alışamadım.. sürekli yanlış gösteriyor gibi geliyor Smile kol saati kullanıyorum bir yerlere geç kalmamak için..
MortingenStrasse

MortingenStrasse

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 30 Tem. - 10:50

kafilarn o zaman bir resim isterim Very Happy
kafilarn

kafilarn

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 30 Tem. - 11:14

resim ben de düşündüm ama digital makinam yok zor olacak. (pilli fotoğraf makinası mı olurmuş hehe) fırsat bulduğum zaman eklerim abi. ama ilgilenen olursa uğraşırım diyen varsa çok da zor bir olay değil. saat mekanizmasının içindeki bobini ters çeviriyorsunuz saat ters çalışmaya başlıyor. hepsi bu. ben de internetten görmüş de yapmıştım.

bu aşşadaki sitede stepbystep bişiler var ama siz direk aksama yaptığı basit modifiyeye bakın yeter.

http://www.instructables.com/id/Reverse_Clock_1/

hatta bir başka saat modifiyem daha ar ilginizi çekerse. ben saat alarmlarından nefret ediyorum ucuz dıı dıı dııt diye öten çinli şeyleri kırarak kapatıyordum sürekli Smile çok da ağır uyurum. işe güce sınavlarıma geç kalma derdi v.s.

her neyse biraz modifiye ile titreşimli alarm yaptım ucuz çinli masa saatlerinden. bir ufak elektrik motoru ihtiyacımız olan, bende bu kapaklı ufak pilli fanlardan vardı nerden gelmiş elime bilmiyorum onu kullandım. biraz da kablo hepsi bu. silgi takıyoruz motorun ucuna dengesiz bir şekilde ağırlık yapsın savursun motor dönünce titreşim yapsın amaç. bir kapak birşeyler ayarlayıp kapağını kapatıyoruz test ediyoruz silgi rahat dönüyor mu diye atıyoruz döşşeğin altına.. motor pil gerekli bağlantıları yaptıktan sonra anahtar kabloları saatin içindeki alarm mekanizmasını inceleyip gerekli yere lehimliyoruz. saati kuruyoruz sabah yatağı sallaya sallaya sessizce uyandırıyor baya da etkili. kapatana kadar sallamaya devam ediyor mümkün değil uyuyamazsınız. her seferinde ürküyorum hala Smile ha daha da ekstra isterseniz adaptör ile pili ortadan kaldırabilir bir de eski mouselardan çıkma tuşlar ile kapama tuşunu ortadan kaldırabilirsiniz. ben 3 tane switch tuşu yatağın altına stratejik noktalara koydum üzerinde basınç olmadığı zaman kapatıyor alarmı (titreşimi). alarmı kapatıp geri yatma şansınız kalmıyor yani Smile yataktan kalkana kadar sallıyor çok korkunç birşey çok da basit. müthiş etkili. ilk basit haliyle yaptığımda kapatıp yatıyordum falan sonra biraz geliştirdim bir kaç yol daha bulmuştum 5 dakka daha fazla uyumak için. ama yıllar içinde geliştirdim alarmı kandırmanın yolu kalmadı o yataktan kalkmadan Smile kendimle savaşımı sonunda ben kazandım Smile

fikir hoşuna giden yapsın derim.
saygılar sevgiler
MortingenStrasse

MortingenStrasse

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 30 Tem. - 11:20

hocam valla seninki tam ters olmuş tepe taklak Very Happy iyice kafayı yer insan onu okumaya çalışırken durduk yere sinir krizi :lol!:

alarm konusunda ise diyecek bir şey bulamıyorum gerçekten birilerinin beni uyanıp alarmı kapatmaya çalışırken görmesini hiç istemezdim heralde öle bişi yapsam Very Happy
kafilarn

kafilarn

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 30 Tem. - 11:30

hehe ilk versiyon aynen öyle sizin dediğiniz gibiydi. yataktan kalk gizli gizli yatağın altındaki saati bul kapat falan. sonra 2. versiyonda kablo ile ekstra tuş çıkarttım yatak yanına ona basıp kapatıyordum. en son versiyon da tuş muş yok.. yataktan kalkmak zorundasın kapanması için. yoksa öle deprem gibi sallanıyorsun yatak üzerinde kalırsan. bir de titreşim motoru ses yapıyor haliyle rezalet ortalık başımı koyduğum yastığa yakın duruyor motor kısmı.

ters duvar saatine de hiç bakmıyorum desem yeridir. kafayı yedirtiyor adama hiç bişey belli değil numara falan koymamıştım estetiğini bozmasın diye öle poster gibi duruyor sadece. öylesine bir hevesti geçti diyebilirim. ters saat çoook kullanışsız. yani bazen oluyor telefonda iken 2 3 saat sornasına randevu vereceksiniz buluşma birşey planlayacaksınız göz ters saate kaydıysa mahfoldunuz.. yanlış yapmamak olası değil. haybeye özenmesin kimseler bence farklı gözüküyor diye. evde yapın deneyin bir hafta geçmeden kırar atarsınız : )
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedSalı 4 Ağus. - 0:48

bütün kimyayı bozar o sistem ...Smile
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedÇarş. 12 Ağus. - 20:45

hahahaaaaaaaa muhaha

vallahi cok cok guldum, bu ne yaraticilik yaw, bravo diyorum baska bisey diyemiyorum, dilim tutuldu resmen, ben de kendimi kacik saniyordum ama en az benim kadar ollani da gordugume sevindim sevgili kafil arn :alay:

Bu arada bu sefer de seninle tanismak kismet olmadi ama teng dostumla kulaklarini epey cinlattik, istanbul bulusmasina gelebilmeni cok istemistik artik bir dahaki sefere insallah.
Sevgiler dostum...
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedÇarş. 12 Ağus. - 20:58

kafil arn neler yapmışsın öyle, şaşkınlıktan ne yazacağımı bilemiyorum Smile
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedÇarş. 12 Ağus. - 21:01

eh bu sistemlerin mutlaka resimlerini cekip anlatim ve tarifleriyle buraya yazman elzem oldu artik :ok3:
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedÇarş. 12 Ağus. - 21:45

kafil arn fotoğrafları foruma yükleseydi şahane olurdu.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedÇarş. 12 Ağus. - 21:50

evet ya biraz ona baski yapalim,
mehmetcim doktordan hic haber cikmiyor?
Rusyadan gelisinde getirdigi saatleri merak ettim
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedÇarş. 12 Ağus. - 22:04

fiyatların 10-15 dolar olduğundan bahsetti,bende ah keşke bizde alabilsek diye zarf attım ama :joker: ,sanırım mektup okunmadı study ,bende merak ediyorum,neler aldı,fotoları nasıl?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedÇarş. 12 Ağus. - 22:25

hahahaaaaa ben de mesaj attim ama okumuyor galiba muhaha
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedÇarş. 12 Ağus. - 22:35

Neredesin doktor?
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 13 Ağus. - 7:05

burdaYIM yoldaşlar. saatlerimi gümrükden geçiremedim. gerisin geriye babama verdim havalanında tekrar gittiğimde kültür bakanlığından koleksiyoncu belgesi alıp öyle çıkarabilirmişim ülkeden. rusyadan Bakuye giderken ruslar hiç takılmadı, ama rüşveti seven azeri gümrükçüler rüşvet bile kabul etmediler. neyse resimleri kardeşim ordan çekip bana gönderecek ki bende sizlerle paylaşayım. sevgiler.
MortingenStrasse

MortingenStrasse

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 13 Ağus. - 7:13

büyük geçmiş olsun kötü bir durum Crying or Very sad
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 13 Ağus. - 9:38

sürpriz bir durum kötü olmuş,neyse sanırım çok geçmeden çözülür,geçmiş olsun.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 13 Ağus. - 11:20

valla durum o kadar kotu değil en azından saatlerime el koymadılar ya.. sadece gidip orda bakanlıktan koleksiyonculuk belgesi almam lazım. eylulde gideceğim inşallah o zaman hallederim artık.
bu arada vintage sovyet saatlerine ilgisi olanlar birkaç koleksiyoncunun ozel web sitelerini vereyim inceleyin. bir fikir edinilmiş olur markalar hakkında tarihleri hakkında ves.
http://www.ussrtime.com/
http://www.netgrafik.ch/russiantimes.htm
http://www.tickingrussian.net/
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedPerş. 13 Ağus. - 21:23

Verdiğin linkler çok güzelmiş, teşekkürler.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?   Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ? Icon_minipostedCuma 14 Ağus. - 0:42

rica ederim

Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Akrep ve yelkovansız özel saatim
» Saat neden sağa dönüyor
» akreple yelkovan neden soldan sağa döner
» Yelkovan
» Ince Saatler Geri mi Dönuyor