Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kurma koluna neden Crown derler?

5 posters
YazarMesaj
teng

teng

Kurma koluna neden Crown derler? Empty
MesajKonu: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedPtsi 5 Nis. - 22:53

Avrupalılar kurma koluna neden Crown der sizce ?

Watcher tabii ki sen oynamıyorsun fumeur
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedPtsi 5 Nis. - 22:57

Olmaz olmaz bende oyuna girmek istiyooommm guluyor
http://www.turksaatforumu.com
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedPtsi 5 Nis. - 23:29

crown tepe,taç demek ama neden kullanılmış kullanılma amacı farklı mı, ben bilmiyorum.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedPtsi 5 Nis. - 23:36

Valla sayın Teng, burada bu kadar üstadlar varken bana da düşmez ama, yine de naçizane bildiğimi yazayım dedim. Şimdi bu Crown denilen nane, frenkçede taç giydirme, ödüllendirme yada kafasına vurma gibi anlamlara geliyor ya belki de bunu manidar bir benzetmeyle anlatmış olabilirler. Fransızcası Remontaire değil miydi bunun? Daha doğrusu Tige de Remontaire. Eski Serkisoflar vardı. Osmanlı modelleri hani, mineli kadranlı kurma anahtarlı. Onlardan sonra çıkan tepeden kurmalı modelleri adlandırırken kullandıkları ifade idi yanılmıyorsam. Bazı saat kadranlarında görürüz. Self winding yada manuel winding diye geçer. Otomatik kurmalı yada elle kurmalı gibi. Sonuçta kurma prensibinin ve çalışma şekillerinin, değişik isimleri bunlar diye biliyorum. Tige kelimesi de bizde, özellikle eski saat ustalarında tij diye biliniyor.

En son parabellum p08 tarafından Salı 6 Nis. - 19:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedPtsi 5 Nis. - 23:41

Her şeyin bir başlangıç noktası vardır, buda eski bir tabir olup çıkış tarihi cep saatlerine dayanıyordur,anahtarlı cep saatlerinden sonra normal kurmalı saatlerinde kurma kolu üst de yani tepede olduğu için tepe anlamında crown demiş olabilirler.
fate

fate

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedPtsi 5 Nis. - 23:45

deka demiş ki:
Her şeyin bir başlangıç noktası vardır, buda eski bir tabir olup çıkış tarihi cep saatlerine dayanıyordur,anahtarlı cep saatlerinden sonra normal kurmalı saatlerinde kurma kolu üst de yani tepede olduğu için tepe anlamında crown demiş olabilirler.

Benim de aklıma ilk bu geldi. İlk olarak cep saatinin tepesinde yer aldığı için crown denmiştir belki. scratch
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedPtsi 5 Nis. - 23:59

Benim tanıdığım saatçiler, kurma koluna tij, onun üstündeki crown dediğiniz parçaya, tepe diyorlar. Saat tanıtımlarında da tepe hariç şu kadar mm diye geçiyor. Olsa olsa taç anlamında olabilir diyorum, sayın Teng. Zaten şekil olarak da taç görünümünde, elmas şeklinde ve tırtıklı bir yapısı var.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedSalı 6 Nis. - 0:35

Benim de bildiğim taç,tepe diye bildiğimiz kurma koluna diyorlar,bizim kurma kollarıda değişen zamanla birlikde modernize olmuş gözüküyor. by
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedSalı 6 Nis. - 0:57

Soruyu neden taç diyorlar şeklinde de sorabiliriz tabii.
fate

fate

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedSalı 6 Nis. - 1:04

Atıyorum, tacı takan ülkeyi yönettiği için, saati yöneten parçaya da taç denmiş olabilir. Bu yolla yöneticilik atfedilmiş olabilir o parçaya.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedSalı 6 Nis. - 9:27

Cep saatlerinin tepesinin üzerinde bulunan ve koruyucu gibi tepeyi çevreleyen parça taca benziyor, oradan kaynaklanabilir mi?
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedSalı 6 Nis. - 12:23

ok1 alkisalkis
aynı şekilde biz de kurma koluna tepe diyoruz çünkü eskiden tepede idi...
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedSalı 6 Nis. - 20:07

Şöyle de bir beyin fırtınası yapabiliriz sanırım. Osmanlı'nın Kırım demiryolunu yapan işçilere, ücretlerinin haricinde, ikramiye yada jest babından verdiği Serkisoflar'ı düşünün. Arkasındaki şimendifer ( Chemin de fer=Demir baca) gravürü ile başlıbaşına bir prestij sembolü olmamış mıydı? Bu yeni akımı gören İsviçreli firmalar da lokomotifi, bir süsleme demirbaşı olarak almamış mıydı? İşte bu kadar klas bir objenin ana startını veren tijinin tepesindeki tutma ve kavrama parçasına da " Taç " yada " Taçlandırma " manasındaki Crown kelimesini yakıştırmaları gayet doğaldır kanımca. Yukarıda belirttiğim gibi, zaten form olarak da taç yada elmasa benzemekte olan bir aparat.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedSalı 6 Nis. - 20:29

Saatin orjinal lisani olan Fransizcasi : Couronne à remonter
Yani
Kurma tac'i
Hem eski cep saatlerinde tepe kisminda olmasi, hem de o zamanlar yapilan tum tepe'lerin bir tac'a benzemesi nedeniyle verilmis bir isim.
Yani bas'a takilmis bir tac goruntusu vermesi nedeniyle...
Deyimler bizde epey karisik kaliyor ama fransizca aslina bakilinca hersey acik goruluyor.
Bizde TIJ, fransizcasi tige de remontoir (tij do romontuar).
Tij cubuk demek.
Tige de remontoir, kurma cubugu demek.

Simendifer (chemin de fer) fransizcada demiryollari demek.
Tasinabilir saatlerin gereksinim olarak ortaya cikmasi insanlarin tren saatlerini saptayarak, tren'i kacirmama ihtiyacindan dogmustur da denebilir.
O zamanlar tren istasyonlarindaki saatlere benzetilerek yapilmis olan saatlere chemin de fer modeli saat te denir.
Google arama'ya chemin de fer watches yazin cikan resimlerden gorebilirsiniz.
Cep saatlerinin ilk donemlerinden beri lokomotif figuru islenmis saatler bolca bulunmaktadir, daha sonralari ise kol saatlerinde bu yok denecek kadar azdir.
Arkasi lokomotif figurlu ilk cep saatleri Ingiltere'de yapilmistir, bize gelmesi epey sonradir.
http://www.turksaatforumu.com
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Kurma koluna neden Crown derler?   Kurma koluna neden Crown derler? Icon_minipostedSalı 6 Nis. - 22:03

Fransızcası " Couronne ", ingilizcesi " Corona" , " Corolla " veya "Crown" oluyor, o zaman.Yani taç anlamında. Birde Samsun - Çarşamba demiryolunun Atatürk tarafından, hatta bugün müzede saklanan gümüş bir kürekle sembolik olarak açılışını anlatan bir dökümanda rastlamıştım. " Chemin de Fer " tanımını, demir baca olarak çevirmişlerdi. Benim de oradan aklımda kalmış.

Kurma koluna neden Crown derler?
1 sayfadaki 1 sayfası