Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Greenwich Islamic

4 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Greenwich Islamic Empty
MesajKonu: Greenwich Islamic   Greenwich Islamic Icon_minipostedPerş. 15 Nis. - 23:51

Panarabe al-Hayat gazetesinde cikan habere gore,

Temmuz 2010 tarihinden itibaren musluman dunyasinin greenwich'i mekke olacak.
Bu tarihten itibaren dunyanin en buyuk saati islami ay'a gore calismaya baslayacak ve merkez meridyen olarak Mekke'yi alacak.
Mekke buyuk camisinin hemen yaninda yer alan ve suudi arabistan'in en buyuk binasi uzerindeki saat almanya'da imal edilmis.
Ramazan ayinda orada bulunan hacilar, boylece oruc'a baslama ve bitirme saatlerini orada bulunan dev kronometre saat sayesinde gorebilecekler.
Bu dev saat oruc ayi olan ramazan'dan bir ay oncesinden itibaren calismaya baslayacak.
45m uzunluk ve 43m genislikte olacak olan bu saat, londra'nin meshur big ben saatinden de defalarca daha buyuk.
Geceleri 17km uzakliktan, gunduzleri ise 11-12km uzakliktan gorulebilecek.
Habere gore uc ay sonrasindan itibaren dunyadaki tum muslumanlar artik merkez referans olarak bu saate gore kendilerini ayarlayacak.
817m yukseklikteki Makkah Clock Royal Tower binasi, dubai'deki Burj halife (828m) binasindan sonra dunyanin en yuksek binasi unvanina sahip olacak.

Bu arada eklemeden gecemeyecegim, osmanli donemi cift gostergeli yani alaturka ve alafranga saatlere yani gmt'li saatlere ulkemizde donus yapacagiz galiba.

Bu da aklima bir fikir getiriyor, ne dersiniz, gmt'li bir osmanli tarzi alaturka ve alafranga saat tasarlayalim mi?

Alinti: http://fr.rian.ru/world/20100414/186468522.html

Greenwich Islamic Qqu7hi
http://www.turksaatforumu.com
teng

teng

Greenwich Islamic Empty
MesajKonu: Geri: Greenwich Islamic   Greenwich Islamic Icon_minipostedCuma 16 Nis. - 0:43

Ben Mustafa Kemal'in saat düzenini değiştirmeyi düşünmüyorum.. Very Happy
crazyhours

crazyhours

Greenwich Islamic Empty
MesajKonu: Geri: Greenwich Islamic   Greenwich Islamic Icon_minipostedCuma 16 Nis. - 0:56

bir de bunun tantanası çıkar şimdi oraya mı geçelim burayı mı seçelim geride mi kaldık ileri mi gittik bu saat geriden geliyormuş öbürü ileride takılmış .... valla merakla bekliyorum ilginç konunun yansımalarını
krytime

krytime

Greenwich Islamic Empty
MesajKonu: Geri: Greenwich Islamic   Greenwich Islamic Icon_minipostedCuma 16 Nis. - 7:23

Çok çirkin bir bina bence. Bu petrol üreten Ortadoğu ülkeleri parayı nereye harcayacaklarını şaşırıyorlar, gösteriş için herşeyi yapıyorlar. Başka da bir numaraları yok zaten.
watcher
Admin
watcher

Greenwich Islamic Empty
MesajKonu: Geri: Greenwich Islamic   Greenwich Islamic Icon_minipostedCuma 16 Nis. - 7:28

Ben de oldukca cirkin buldum.
Biraz cavusesku doneminde bukres'te baslatilan megaloman projelere benziyor.
Petrolden bati dunyasindan topladiklari paralari tekrar bati dunyasina boyle projelerle geri veriyorlar.
http://www.turksaatforumu.com
teng

teng

Greenwich Islamic Empty
MesajKonu: Geri: Greenwich Islamic   Greenwich Islamic Icon_minipostedCuma 16 Nis. - 7:33

Bunu yapacak olan firma bize İş Bankası kulelerini çakan firma galiba. Dikkat ederseniz aynı mimari(sizlik) orada da var.

Greenwich Islamic
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Parmigiani Islamic Saat Yaratti