Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Özel quartzlar...

+13
hh_syn
kopmnet147
GAREZ
m1cemi
watcher
asiruh2009
egunns
M.Ali Sade
vervito
deka
fate
teng
parabellum p08
17 posters
YazarMesaj
parabellum p08

parabellum p08

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedSalı 20 Nis. - 23:50

Arkadaşlar, ne kadar ilgilenmesem de arşivimde bulunan, sıradışı quartzların fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedim. Yorumlarınızı alayım diyeceğim ama pek de fazla yorum gelmiyor zaten. Buyrun bakın, inşallah beğenirsiniz, saygılarımla...

Özel quartzlar... Charlesdumont

Özel quartzlar... Chromatic

Özel quartzlar... Commodoreled1

Özel quartzlar... Jaegerlecoulture

Özel quartzlar... Hamiltont

Özel quartzlar... Junghansquartz
parabellum p08

parabellum p08

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedSalı 20 Nis. - 23:54

Özel quartzlar... Franckmuller

Özel quartzlar... Dubey

Özel quartzlar... Novusled

Özel quartzlar... Omegachronoquartz3s

Özel quartzlar... Deadmanwhite3

Özel quartzlar... Lucernedtaslrg3
teng

teng

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedSalı 20 Nis. - 23:54

aaaav gördüm gördüm Jaeger in quartzını gördüm. guluyor
Jaeger'de de Master kompleksi var galiba quartz saate bile Master Quartz demiş..
parabellum p08

parabellum p08

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedÇarş. 21 Nis. - 0:01

Eyyy yumurtaya can veren irabbim.Nasıl da yorum geldi, şükürler olsun sana. Devam arkadaşlar, şu kadar uğraştığına bir motivasyon atın şu kardeşinize...
parabellum p08

parabellum p08

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedÇarş. 21 Nis. - 0:04

Özel quartzlar... Raketaquartzt

Özel quartzlar... Spoonred2

Özel quartzlar... Traditionelectronicf

Özel quartzlar... Tspace4o
parabellum p08

parabellum p08

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedÇarş. 21 Nis. - 0:07

Özel quartzlar... Glashtte

Özel quartzlar... Omegamotorlu

Özel quartzlar... Unitrexled1z

Özel quartzlar... Watchisimop

Özel quartzlar... Wittnauersectorsh
parabellum p08

parabellum p08

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedÇarş. 21 Nis. - 0:10

Özel quartzlar... Louisvuitton

En son parabellum p08 tarafından Çarş. 21 Nis. - 0:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
parabellum p08

parabellum p08

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedÇarş. 21 Nis. - 0:11

Diyoruuum, başka da bişeycikler demiyor, yuvama dönüyorum.
fate

fate

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedÇarş. 21 Nis. - 0:18

Franck Muller'in içini neden açmışlar ki?
parabellum p08

parabellum p08

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedÇarş. 21 Nis. - 0:27

Bilmem ki dostum, belki de balansı mı gösteriyorlar nedir? Quartzları, görüş bildirecek kadar tanımıyorum. Tourbillon havası mı var yoksa öyle mi? Bir tek anladığım, tepe, saniyenin durup güzel poz verebilmesi için çekilmiş sanırım. Ben sevenleri için resimledim. Üstadlar bir görüş verirlerse ben de öğrenirim, saygılar.
Misafir
Misafir
Anonymous

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedÇarş. 21 Nis. - 1:45

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 2:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
deka

deka

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedÇarş. 21 Nis. - 4:28

"kafa quartz da direkt kısa devre yapıyor." herhalde günün yorumu bu olur. fumeur
vervito

vervito

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 12:28

güzel parçalar var hakkaten.
wittnauer saat otomatik değil mi? hatta birisi daha paylaşmıştı bu saatten. otomatik diye aklımda kalmış.
parabellum p08

parabellum p08

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 19:44

Olabilir dostum, pek okunmuyor ama sanki öyle bir şey yazıyor gibi de. Daha önce de quartz fotolarımın arasına sızan otomatikler oldu, zaman içinde ekarte ettim onları. Olmazsa bunu da çıkarayım, teşekkürler dikkatin için. Saygılarımla...
teng

teng

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 21:53

Araya parça koymuşsun diable (Franck Müller replikasını şimdi gördüm de )
M.Ali Sade

M.Ali Sade

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedPtsi 24 Mayıs - 8:11

Parabellum üstada yorum konusunda hak veriyorum.Resimlerini çok beğendiğimi itiraf edeyim.

Bir de arada hiç görmediğim bir Raketa Quartz var ki gerçekten hoşuma gitti.

Adminimiz duymasın ama işin gerçeği mekaniklere hasta olsam da quartz saatleri ben de severim.İşte aşağıya 1976 yılında almak için epey uğraştığım bir quartzın resmini ekliyorum.

Özel quartzlar... 2z9fgg5

Stempo o yıllarıın efsane markasıdır.Bazılarının üzerinde "Stempo München" diye de bir ibare bulunurdu.Benim yüklediğim Stempo için arabaların diliyle söylersek Stempo SLX diyebiliriz.

Resimdeki saatin o yıllarda en çok hoşuma giden tarafı her saat başı "dıdıt" ,yarım saatlerde de "dıt" diye ses çıkarmasıydı.Resimden göründüğü üzere pili yok.Ve iç kısmında yıllardır bir yerden bir yere atılıp satılmaktan iç organlarının biraz kaymış olduğu görülebiliyor.

Diğer özelliği ise alarmı olması.Alarmında çok hoş bir müzik çalardı.Haftanın günlerini,tarihi gösterebilir,12/24 saat esasına göre saati gösterebilirdi.Ve çok da kaliteli bir bileziği vardı.

(yarın bir pil takıp da denesem mi ne, özledim keratayı)

Yaygın olarak bulunan normal Stempo'da da sadece düz bir ekranda 12 saat esasına göre saat görünür,bir düğmeyle tarih ve saniye görüntülenirdi.Ayrıca bir düğmeyle de ekran aydınlatılabilirdi.Ekran aydınlatması aynı zamanda (işten anlayanlar için) pil ömrü göstergesiydi.Şayet bu lamba iyice titrek ve kırmızımsı yanıyorsa pil bitecek demekti.Bir de bunlarda pil öyle şimdikiler gibi senelerce gitmezdi.Şayet lambasını da çok kullanıyorsan iki üç ayda bir pil değişirdi.İşte nette bulduğum resminden normal bir Stempo:

Özel quartzlar... 2uhsl1w

Parabellum üstadın quartzlarını görünce kıskandım ve aceleyle sakladığım yerden çıkarıp resimlerini çektim. Very Happy

Herkese selamlar...
parabellum p08

parabellum p08

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedPtsi 24 Mayıs - 20:21

Hocam, bizi mahçup etme ne olur, üstad ne demek sizin yanınızda. Bizimkisi zevk işte, biraz da zevkten gelen araştırma ve arşiv merakı diyelim.
Stempo'yu görünce, benim de aklıma yıllar öncesi geldi. Güzel bir tişört, jilet gibi bir kot ve Converseler'in tamamlayıcısıydı Stempolar. Zamanın sınırlı elektroniğinde ve fazla talepkar olmayan kullanıcıların gurur kaynağıydı. O zaman da AS1130 vardı, AS2066 yine arz-ı endam ediyordu. Remontuar cep saatleri, arkadan anahtarlı Serkisoflar ile henüz teşrik-i mesaidelerdi.
Ama bir hevesti işte. Dıt dıt ediyor, efendim ışığı var falan, gençlik ya. Saatin kıymetli eşya kabilinden addedildiği, sünnette, düğünde nişanda saatin hediye edildiği, saati olanın hele de altın kasa Nacar, Hislon yada Cortebert ise 2 adet öf çekildiği zamanlardı. Çoluk çocuğa da uygun görülen bu tür iptidai oyuncaklardı.Hevesti geldi geçti. Güftekar Necdet ATILGAN demiş ya,
Tez geçse de her sevgide bin hatıra vardır.
Sevda denilen şey, yaşayan hatıralardır.

Gerçek üstadlara saygılarımla...
Misafir
Misafir
Anonymous

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedC.tesi 29 Mayıs - 9:58

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 2:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
egunns

egunns

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedPtsi 31 Mayıs - 3:03

valla o kadar orjinal tasarımlarki, quarta da olsa severek taşınabilir...
bu arada dubey markasının genel tasarımlarını beğenmesemde marka ismine ayrı bir zaafım var
asiruh2009

asiruh2009

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedPtsi 31 Mayıs - 5:12

çok güzel saat ler var içlerinde...
watcher
Admin
watcher

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedPtsi 31 Mayıs - 20:08

Bir saatte saniye oyle ziplaya ziplaya gitmeyecek arkadas,
su gibi akacak,
kulagina goturdugunde icinde minik bir fabrika gibi calistigini duyacaksin...

Yoksa o bir saat degil, zaman gostergesi olur ki o da zaten gunluk hayatin her yerinde var.
http://www.turksaatforumu.com
m1cemi

m1cemi

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedPtsi 31 Mayıs - 22:46

watcher demiş ki:
Bir saatte saniye oyle ziplaya ziplaya gitmeyecek arkadas,
su gibi akacak,
kulagina goturdugunde icinde minik bir fabrika gibi calistigini duyacaksin...

Yoksa o bir saat degil, zaman gostergesi olur ki o da zaten gunluk hayatin her yerinde var.

Bu söylediğinize katılıyorum, zaman nasıl sürekli akıyorsa, bir durup bi ilerlemiyorsa, saat de aynı olmalı. Sürekli akmalı.

Kelimelerle oynayarak güzel bir imza olabilir sanki gibime geldi scratch
asiruh2009

asiruh2009

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedÇarş. 2 Haz. - 5:11

katılmamak elde değil zaman sürekliliği yaşan sanat eserlerinde olduğun da gerçekten heyecan verici.ben kıyamıyorum quartz var onu kullanıyorum Smile...
GAREZ

GAREZ

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedPerş. 24 Haz. - 1:29

Quartz saatler olmazsa olmaz onlar olmasa neyi eleştirecektik? china malı saatleri mi? arada çok iyi görünenlerde var... resimde STEMPO marka saat vardı bendede var o marka ama o kronometreli ve alarmlı nasıl bir marka? (GPRS hızından resimler geç açılıyor mümkünse resimleri jpeg formatında koyun... daha hızlı yüklenir SonyEricsson Z520i ile en fazla 70kb/s hızım var...)
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
kopmnet147

kopmnet147

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedSalı 20 Tem. - 10:01

ben Ohsen marka bir saat arıyorum Kordonu beyaz ve dıgıtak sşyah ekranı olan bişi nasıl bulabilirşm?
hh_syn

hh_syn

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedÇarş. 21 Tem. - 8:14

hocam sendekı omega dıjıtal gostergelerıde olan saat mukemmel hep ıstemısımdır ole enterasan saalerı kıkandım sımdı Smile) ben yerınızde olsaydım nazar degmesın dıye yayınlamazdım Smile
dermanyeri

dermanyeri

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedÇarş. 21 Tem. - 9:39

Glasshütte saat güzelmiş
http://www.mustafagullu.com.tr
dreren

dreren

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedCuma 20 Ağus. - 12:04

raketa marka quartz saati ilk kezz gördüm;acaba ruslar dijital saat üretti mi geçmişte?70 lilerde çok modaymış özellikle mega quartz kavramı bildiğim kadarıyla 70 lerde çok moda olmuş omeganın 32 khz ve daha sonra 2.4 mhz ölçümlerinde çıkarttığı saatleri var ve bildiğim kadarıyla 2.4mhz hala dünyanın en az zaman sapması olan kol saati;bir de zenithin o dönem çıkarttığı dünyanın ilk analog ve dijital saati var alt kısmı saniye ve kırmızı led üst kısmı analog her ne kadar ben de quartz saatlerden nefret etsem de marka kalitesinin gölgesi bu saatlere yine de yansımış mesala akrebi yelkovandan bağımsız harket ettirebiliyorsunuz ve bir de tuşuna basınca bir saat direkt ileri gidiyor;kurma kolundan döndüreyim değil ve bunlar yaklaşık 40 senelik teknoloji...
Bir de electronic olan modeller var hem pilli hem de balanslı saatler bunlar
ilk Quartz saatin 69 yolunda çıkan seiko 35 modeli olduğunu düşünürsek bir de 60 larda çıkan ve artık üretimi yapılmayan sadece adı markalarda olan bulova patentli accutron makineler vardır;içinde küçücük bir diapozon var ve dinleyince titreşimi duyarsınız saniye de akar;Türkiye'de spaceview modelini görmek kısmet olmadı patenti bulovada olduğu için IWC ve Longines gibi bir çok marka patentli bu makineyi kullanmıştır
ama yine de tüm pilli saatler venüs 200 lerin 7733 lerin 7734lerin landeron48 lerin 54 lerin 3133lerin lemania5100 lerin 321lerin 7750 lerin 7753 lerin dakika çalarların elinden öpsün öyle gelsin;ötesi cep telefonundan bak saati öğren saat sanat;sanat sanatı gizlemektir
teng

teng

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedCuma 20 Ağus. - 23:16

dreren demiş ki:
sanat sanatı gizlemektir
alkisalkis alkisalkis alkisalkis alkisalkis alkisalkis
teng

teng

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedCuma 20 Ağus. - 23:18

Bu arada askerlik bitti galiba ?
vervito

vervito

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedC.tesi 21 Ağus. - 4:48

rusların quartzmakineleri tabii ki vardı.
-2ci moskova saat favrikası(slava markası üretim yeri): en çok quartz makine üreten rus fabrikası. Ayrıca Bulova Accturonu da birebir kopyalamışlardı. halen piyasada bulunabiliyor. ancak çoğusu bozuk. hiç çalışanına rastlamadım.
Luch markası da bu makineleri bu fabrikadan alıp bir kaç model üretmişti. tuning folk'lu Slava'ların ismi Transistor idi. (nasıl ki her marka bu tip saatlerine özel isimler bulduğu gibi Zenith : XLtronic Longines: Ultronic, Omega :megasonic, rado: electrosonic, tissot: tissonic, Baume : Tronosonic, Certina :Centronic ves. ves.). Poljot'ları üreten 1.moskova saat fabrikası da birkaç quartz POljot üretmiştir ancak onların da içindeki makineler 2.fabrikanın makineleri idi.
-petrodvorets fabrikası (raketa markasını ürten fabrika),
-Minsk saat fabrikası (Luch Marka) : balans çarkı olan elektromekanik makineleri esas üreten fabrika idi.
-uglich fabrikası (chaika)
adı geçen tüm fabrikalar quartz makine üretmiştir.
burbank

burbank

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedCuma 21 Ocak - 1:01

@ Parabellum,

Elinize sağlık, değişik ve eski quartz modellere bir yolculuk yaptırdınız bize.
azad

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedCuma 21 Ocak - 1:23

Ben cok begendim cok guzel bir colleksiyon
parabellum p08

parabellum p08

Özel quartzlar... Empty
MesajKonu: Geri: Özel quartzlar...   Özel quartzlar... Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 20:54

Teşekkür ediyorum dostlar, nostalji benim vazgeçemediğim bir mefhumdur nedense. O yaşanmışlığı mı takdir ediyorum bilinmez ama daha bir tarz ve ruh sahibi gibi görünüyorlar gözüme. İşte böyle yeri geliyor, quartz saatlerin bile nostaljisi olabiliyor demek. En az bunlar kadar güzel olan bir başka şey de varsa, bu değerleri takdir edebilecek siz değerli dostlarımın olmasıdır kanaatimce. Saygılarımla...

Özel quartzlar...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Gittigidiyor'da özel bir saat
» ATATÜRK'ün özel saatleri
» İndirimli Özel Saatler
» İndirimli Özel Saatler
» Özel kadranlı saatler