Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı

4 posters
YazarMesaj
uzbey

uzbey

Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı Empty
MesajKonu: Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı   Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı Icon_minipostedCuma 14 Mayıs - 7:25

bu yazıya çin saatlerini araştırırken rastladım. düşük fiyata alabileceğimin en iyisini alabilmek için yaptığım araştırmalarda buldum. çin saatleri üzerine fikir verebilir:

http://www.tractionink.com/watch_wiki/index.php?title=Grades_of_Chinese_watches

bu saatlerden en alt en ucuz sıralandırmadan bir fineat skeleton saati nişanlım için almıştım. yine bu saatler arasında bulunan invicta marka skeleton saatimi nişanlım görmüş ve çok beğenmiş öyle bir saat istemişti. ararken fineat'a rastladım. biraz araştırdım, pek kötü yorumlara rastlamadım ve ebay'den gönderim dahil 14 dolara aldım. iyi bir şey de gelebilirdi kötü bir şey de sonuçta çok çok çok az bir para vermiştim ve çin'den geliyordu. ama saat geldiğinde fotolarından çok daha güzel görünüyordu. iskelet bir saat ve her şey ortada. ben beğendim. hem otomatik hem kurulabilen bir saat. bir üniversitede araştırma görevlisi olan nişanlım ve iş arkadaşları da saati çok beğendiler. nişanlım şu an zevkle takıyor ve 2 aydır bir sorun yok. bu da linki:

http://cgi.ebay.com/Automatic-Mechanical-Wrist-Watch-Lady-Ladies-Skeleton-/260601676917?cmd=ViewItem&pt=Wristwatches&hash=item3cad120475

nişanlım mekanizmasının çalışmasını eskiden çocuk programlarında bir bilim adamı olurdu laboratuarında, arka fonda bazı mekanik icatlar hareket ederdi, onlara benzetiyor ve çok seviyor. kim demiş kadınlar mekanik saat sevmez diye Smile

bunun üzerine ona yine fineat'tan bir mekanik saat daha aldım. bu da linki:

http://cgi.ebay.com/FINEAT-Lady-womens-MECHANICAL-AUTOMATIC-WATCH-8012wc-/250632628986?cmd=ViewItem&pt=Wristwatches&hash=item3a5ade6afa

aslında ben bu saatleri biraz da kendim için alıyorum Smile

...

devam edecek Smile
uzbey

uzbey

MesajKonu: Geri: Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı   Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı Icon_minipostedCuma 14 Mayıs - 8:45

bu sınıflandırmada yer alan ikinci saatim bir invicta 5223 iskelet saat. invicta'yı ben bir isviçre markası olarak biliyordum ama burda çin saati olarak saymış. invicta mekanik mekanizma olarak genelde miyota nadiren de eta kullanıyor gördüğüm kadarıyla. bendeki saatin mekanizması technica swiss ebauche olarak geçiyor. bildiğimiz swiss made değil. bu mekanizma için iddialar var japon ya da çin olduğu üzerine ama bence çin.

saatin linki burda:

http://www.diamondshark.com/p-168-invicta-5223-mens-swiss-mechanical-sapphire-crystal-stainless-full-skeleton-diver-style-w.aspx

otomatik değil kurmalı bir saat. ön ve arka camların ikisi de safir. günlük sapması ortalama 6 saniye ileri. bana gönderim dahil 195 liraya mal oldu. çevremde bu saatimin hayranı çok Smile

bende bir invicta daha var: invicta 8926 prodiver. tasarımı rolex submariner ile omega diver saatin karışımı gibi bir şey. mekanizması miyota otomatik. günlük 4-5 saniye sapması var. kurma kolu vidalı, 200 metre su direnci, günlük kullanım için fena değil. yüzerken felan kullanacağım. bana ebay'de gönderim dahil 145 liraya maloldu.

link:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&Item=380231727816&Category=31387&_trkparms=algo%3DLVI%26its%3DI%26otn%3D2
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı   Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı Icon_minipostedCuma 14 Mayıs - 9:11

Ebauche, makinenin parcalar halinde satilmasina deniyor, yani siz isvicre parcalari alip montaji cinde yaptirabilirsiniz, bu durumda saatiniz made in suisse ibaresi almaya hak kazanmayacaktir.
Ebauche suisse diye yazarak saatin parcalariniçn isvicreden geldigini belirtebilirsiniz.
Fakaaaattt,
iste saat dunyasinin gizemli labirentlerinde yolculuk cok yapmaya baslayinca vaziyetin ne kadar bidon oldugunu da gormeye basliyorsunuz.
Eta makine parcalarini isvicreden temin ediyorsunuz, made in suisse diye de yaziyor cunku bu parcalarin satis degerinin en az yuzde 50 si isvicrede katma deger olarak eklenmis te ondan.
Yani soyle,
Simdi uyduruk rakamlar soyleyerek anlatmaya calisacagim,
Eta 1 milyon adet 2824 baskisi ve diger tum parcalarini cindeki fabrikasinda imal eder.
Bu parcalar buyuk paketlerde binlik ambalajlarda, tanesi 1$ fiyat ile isvicreye girer. Isvicrede teker teker ambalajlanir, etiketlenir ve tanesi 2.2$ satisa girer.
Oldu mu size parcalar made in suisse.
Sonra siz cindeki montaj atelyenizde aylik 50$ calisan elemanlara bu made in suisse parcalari montajlatip satisa sunarsiniz ve makine olur size ebauche suisse.
Aslinda cok ugrasmak isteseniz, bu makinenin montajlandigi saati yine made in suisse haline getirebilirsiniz, mesela kurma kolunu, igneleri, kayisi ve kutuyu isvicrede yaparak satis fiyatinin yuzde 50 sini isvicredeki masraflar ile gecerseniz saatiniz yine made in suisse olur.
Japonlar mi?
Aaaaa son duyumlarda cin'de bircok fabrikalari varmis, taiwan'da elektronik aksamlari, cin'de de mekanikleri uretiyorlarmis Very Happy

Bunlar yine de sizi mekanik saatlerden sakin sogutmasin sadece bazi efsanelerin de bidon olabilecegini ve bir 7750 breitling ile 7750 iceren oris arasinda fiyattan baska kalite farki olmadigini anlayin diye yazdim.
http://www.turksaatforumu.com
kelby

kelby

MesajKonu: Geri: Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı   Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı Icon_minipostedCuma 14 Mayıs - 9:17

bende de bir invicta var idi, fakat ben invictayı isviçre diye almıştım, ama mekanizmasının miyota olduğunu görünce şaşırmış ve araştırmalarım sonucu şu bilgilere ulaşmıştım.

bu invicta aslen bir isviçre firması, fakat şirket ekonomik kriz içinde olunca citizen ile bir evlilik yapıyor, daha doğrusu citizen invictayı satın alıyor. bu birliktelikten önceki otomatikleri eta ve swiss made. fakat citizen satın aldıktan sonra her kesime hitap edebilmek için miyota mekanizmada kullanmaya başlıyor, eta kullandığı otomatiklerde var. daha sonra sanırsam citizen invictanın fabrikasını ucuz işçilik için çine kuruyor. çin malı olarak algılanması burdan geliyor. çinde ürettiği bu saatlerde hem miyota hem eta, hemde kaliteli çin iskelet mekanizma kullanıyorlar.

bu bilgileri 2. invictamı alınca pekiştirdim. zira 2. aldığım invicta eta 2824-2 mekanizmalı. saat markası isviçreli, mekanizma isviçreli o halde kadranda swiss made yazması gerekmezmi, ama swiss movement yazıyor. demekki fabrika başka yere taşınmış, yani çine.
uzbey

uzbey

MesajKonu: Geri: Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı   Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı Icon_minipostedCuma 14 Mayıs - 9:23

saatin mekanizmasına bakınca ben çinliyim diyor zaten, böyle kısa boyu çekik gözleri var, isviçre asıllı çinli olduğunu iddia edemez ama çin asıllı isviçreli olabilir Smile
uzbey

uzbey

MesajKonu: Geri: Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı   Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı Icon_minipostedCuma 14 Mayıs - 9:34

@ kelby

benim 5223 invicta skeletonda bu kaliteli çin iskelet var sanırım.
MUstafa Bozer

MUstafa Bozer

MesajKonu: Geri: Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı   Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı Icon_minipostedPtsi 17 Mayıs - 6:37

Mete abi süper olmuş, Smile

Çin saatlerinin sınıflandırılması üzerine bir yazı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KADRANA YAZI
» Dalgıç saatlerinin metal kordonları
» Citizen-Seiko ve Japon Saatlerinin Gecmisi
» G-Trend dergisinde Bizimle Ilgili Yazi
» White/Pink/Rose/Red Gold hakkında bir yazı