Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saatleri toparlama enstitüsü

5 posters
YazarMesaj
ooomegaa

ooomegaa

Saatleri toparlama enstitüsü Empty
MesajKonu: Saatleri toparlama enstitüsü   Saatleri toparlama enstitüsü Icon_minipostedÇarş. 26 Mayıs - 11:31

'Saatçılar Yuvası' 50 yıldır memleketin saatçilerine malzeme sağlıyor. Babasının izinden giden Yüksel Özcan zembereklerin ruhunu anlatıyor
'Saatçılar Yuvası' 50 senedir Sirkeci'de, 35 senedir de bu handayız. Babamın vefat ettiği 1989'dan beri onun yadigârını tek başıma yaşatmaya çalışıyorum. Babam Kemal Özcan'ı bilmeyen saatçi yoktur. Asıl işimiz tamirat değil, saat aksamı satıyoruz. Bazı parçaların imalatını da yapıyoruz: Saat mikaları, kurmalı masa saati zemberekleri, cep saatlerinin kurma anahtarları... Genelde pek hanım işi değildir, zaten handa da tekimdir. Herkes bilir, 'abla' diyerek hürmet eder. Ben gençkızlığımdan beri babamın yanına gelir giderdim, severdim bu işi, mecbur kalmış değilim. Üç kız kardeşiz biz, biri vefat etti, içlerinden ben çıktım saatçi. Çok isteyenim oldu, istemedim, hiç evlenmedim. Pişman da değilim.
En basit saatte yüzlerce parça vardır, bu çekmecelerin içinde hepsinin tek tek yerini bilirim, şaşırırlar: Avare çarkı, karanfil, cırcır makara, raket... Arada saat mikalarını keserim tornada. Bir de tabii artık pil değiştirme işimiz var. Zaten hep pilli saate döndü, onların da tamiri olmaz. Hele Çin malı saatler, pilden daha ucuz neredeyse. Bir de artık herkes cep telefonunun saatine bakıyor, kolunda saati olan azaldı. Hâlâ kurmalı saat kullanan geldiğinde çok mutlu olurum. Genelde yaşlı kişilerdir, ama meraklı gençler de var tek tük.
Saatlerin en çok balansı kırılır, ben de balans kısmını severim zaten, kalbidir çünkü. Şimdiki saatlerde entegresinde ya da bobininde sorun olur. Başka? Kadran boyalarını yaparım, rakamları yazarım, akrebi, yelkovanı boyarım; ince bir iştir. Saatler hassastır, içini o kadar bilsem de bozulduysa bir derdi var gibi gelir bana.
Rahmetli babamın saatlere özel ilgisi vardı, hatta bir saat fabrikası kurmak istedi, olmadı. Çok muteber bir işti onun zamanında. Saatçilere çok emeği vardır; yazdığı 'Kurma Direk Benzerleri Kitabı' hâlâ temel bilgi kitabıdır. Saatçilik Dergisi çıkarıyordu, onları ciltlettim şimdi. Öldüğünde 'Ulu çınar devrildi' dediler, birçok saatçi babam için yazılar yazdı. Saat tamirine merakı yoktu, saatleri severdi. Bir yandan da güzel şiir yazardı. Güneşi batarken görür, hemencecik Eski Türkçe karalamaya başlardı. Ben de arada bir yazarım işte. Okumayı severim. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü severek okumuşumdur meslek itibarıyla da.
Şimdi sizinle konuşurken heyecanlandım, ama gençken, Hayat dergisine haber olmuştum ben. Rekorlar Kitabı baskıya girdiğinden yetiştiremedik, ama saçlarım 1 metre 60 santimdi, yere kadar yani. Turistler sokakta fotoğraf çektirirdi. Ama iki gün kurumazdı saçlarım, çok uğraşırdım. Babam kestirdi. Topuz yapa yapa başım ağrımıştı, ama isteyerek de kestirmedim.

PINAR ÖĞÜNÇ
--------------------------------------------------------------------------------
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Saatleri toparlama enstitüsü   Saatleri toparlama enstitüsü Icon_minipostedPerş. 27 Mayıs - 13:38

bu memlekette bu işe gönül vermiş daha kimler var kimbilir. umarım bizim forum bir gün türkiyede saatlere gönül vermiş tüm türklerin buluşma noktası olabilir. gerçek saatseverlerin...
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saatleri toparlama enstitüsü   Saatleri toparlama enstitüsü Icon_minipostedCuma 28 Mayıs - 8:49

Cok sirin bir abla guler yuzlu ben bir cok seyi oradan temin ettim Istanbula gidince mutlaka ugrarim .Baya ilginc seyler var
ooomegaa

ooomegaa

MesajKonu: Geri: Saatleri toparlama enstitüsü   Saatleri toparlama enstitüsü Icon_minipostedCuma 28 Mayıs - 10:17

[img]Saatleri toparlama enstitüsü Saat[/img]
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatleri toparlama enstitüsü   Saatleri toparlama enstitüsü Icon_minipostedCuma 28 Mayıs - 11:37

Hanımefendi hangi handa ?
ooomegaa

ooomegaa

MesajKonu: Geri: Saatleri toparlama enstitüsü   Saatleri toparlama enstitüsü Icon_minipostedCuma 28 Mayıs - 11:50

ŞAH AŞ HANI EMİNÖNÜ olabilir.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatleri toparlama enstitüsü   Saatleri toparlama enstitüsü Icon_minipostedCuma 28 Mayıs - 21:24

Hanimefendi ile tanismak cok isterim, bu arada sevgili Teng, bu hanimefendi ile tanisip forum icin bir roportaj yapmaya ne dersin?
Hepimiz icin cok ogretici olurdu.
http://www.turksaatforumu.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatleri toparlama enstitüsü   Saatleri toparlama enstitüsü Icon_minipostedCuma 28 Mayıs - 21:45

İyi fikir..
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatleri toparlama enstitüsü   Saatleri toparlama enstitüsü Icon_minipostedCuma 28 Mayıs - 22:10

ok1
http://www.turksaatforumu.com
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saatleri toparlama enstitüsü   Saatleri toparlama enstitüsü Icon_minipostedC.tesi 29 Mayıs - 5:05

Sirkecide doguban is haninin hemen yan tarafi ablanin isyeri ikinci katta ABLA diyince herkez tanir....
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saatleri toparlama enstitüsü   Saatleri toparlama enstitüsü Icon_minipostedC.tesi 29 Mayıs - 5:07

A yrica abla mika camlarin ve saat zembereklerinin imalatinida yapiyor bir cok alet ve yedek parcayida ucuza temin edebilirsiniz

Saatleri toparlama enstitüsü
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Saatleri Ayarlama Enstitüsü
» Rus saatleri üzerine
» Alman saatleri
» Prior cep saatleri
» Tüm İsviçre saatleri