Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

yorgun bir certina

5 posters
YazarMesaj
errör-dh

errör-dh

yorgun bir certina Empty
MesajKonu: yorgun bir certina   yorgun bir certina Icon_minipostedPaz 22 Ağus. - 23:36

selamlar eski bir certina ve birkaç sorunu var ama bakım yaptırıp kullanmayı düşünüyorum öncelikle başka bir başlık altındada dile getirdiğim cam sorunu sevgili teng sormuştu cammı mikamı diye ancak orjinalinde ne var veya şuanki nedir bilemediğim için birkaç resimle birlikte sorularımı sıralamak isterim drunken

sorun1:saat hareket ettikçe ortada dönen yarım dairelik parça dönerken sağa sola sürtmektedir, sanırım daha önce yüksek biryerden düşmüştü,

sorun2:camı çok önceleri daha yüksek bir mika ile değiştirilmiş ha orjinali neydi bilemiyorum

bu iki sorun ve bir genel bir bakım için önereceğiniz yerler olur mu ? (istanbul)
ve takriben bana maliyeti ne olur dersiniz??

herkese teşekkürler.

yorgun bir certina Grnt017x
yorgun bir certina Grnt016g
yorgun bir certina Grnt018p
yorgun bir certina Grnt012c
yorgun bir certina Grnt008r
yorgun bir certina Grnt015a
parabellum p08

parabellum p08

yorgun bir certina Empty
MesajKonu: Geri: yorgun bir certina   yorgun bir certina Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 2:54

Sayın errör-dh,

Saatinizin rotor kısmı, kasaya göre daha dar olduğundan, sürtünme olayı kenarlarından kaynaklanıyor olamaz. Bence rotor tabir edilen ve sizin de yarım daire şeklinde söylediğiniz parçanın altındaki çarklarda kırık yada korozyondan mütevellit bir sıkışma olabilir. Bu da saatinizin tam olarak kurulamamasına ve çalışmamasına sebep olur. Rotorunuzun tespit pimi bilyalı yani rulmanlı olmadığından arızaya ve sıkışmaya daha meyyal bir durumdadır.
Pandüldeki tornavida izlerine bakılırsa, saatiniz daha önceden de tamir görmüş. Öncelikle pas ve kire karşı mekanizma sökülerek benzinle temizlenecek. Gereken çarklar yenilenecek. İyi bir ustanın yarım gününü alacak bir işlemle saatiniz yeniden tıkır tıkır çalışacaktır.
Cam ise yüksek kenarlıklı bir mika gibi görünüyor. Bu saatin camına uyabilecek şekilde, en yakın olarak Citizen ve Pulsarlar geliyor aklıma. Çünki tam dörtgen olmayan bir formu var. Eğer uygun bir cam bulursanız presli olanlarını arayınız derim. Bütün bu işlemler için geçen sene verdiğim fiyat 25 lira civarındaydı. Sizin de bundan fazla olacağını sanmıyor, kolaylıklar diliyorum. Saygılarımla...
errör-dh

errör-dh

yorgun bir certina Empty
MesajKonu: Geri: yorgun bir certina   yorgun bir certina Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 6:38

açıkçası saat şaşmadan çalışıyor sadece dediğiniz gidi kurma mekanizmas görevini yapmıyor elle kuruyorum cam ise yine sizin söylediğiniz gibi yüksek kalıyor sanırım orjinalinde daha basık bir şey vardı, tekrar teşekkür ediyorum..
vervito

vervito

yorgun bir certina Empty
MesajKonu: Geri: yorgun bir certina   yorgun bir certina Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 11:15

Bu Certina'nın 70li yıllarda ürettiği inhouse otomatik makinelerden. 25-651. bir de 1975ten sonra üretilen bu makinelerin modifiye versiyonları vardı 25-651M (balansı 3 ayaklı- "spokes" deniyor ingilizce, türkçe ayak dedim ama doğru olmayabilir).
tek dezavantajları yanlış hatırlamıyorsam tarih ayarı yapamıyorsun. birçok rus makineleri gibi kurma kolunu 24saat döndüreceksin ki tarih değişsin.

sorunlarınıza çözümü herhangi bir usta yapar. özel yetenek isteyen işler değil. ne kadar büyük ustaya götürürseniz masraf o kadar çok çıkar. bu saat ise manevi değeri yoksa o kadar çok masraf edilecek bir saat değil. bir mika cam takılır. kadranında oynayan neyse yapıştırılır. temizlenir, ayarı yapılır verilir. parça değişme durumu olmazsa 30-40 lira masraf çıkar tahminim.

En son vervito tarafından Ptsi 23 Ağus. - 13:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
vervito

vervito

yorgun bir certina Empty
MesajKonu: Geri: yorgun bir certina   yorgun bir certina Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 11:16

saat danışma platformuna taşındı.
errör-dh

errör-dh

yorgun bir certina Empty
MesajKonu: Geri: yorgun bir certina   yorgun bir certina Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 12:25

teşekkürler vertivo daha çok manevi değeri olduğundan onarım yaptırmak istoyrum zaten , ayrıca bir otomatik saatin çöpe gitmesinede gönlüm el vermez açıkçası Very Happy
deka

deka

yorgun bir certina Empty
MesajKonu: Geri: yorgun bir certina   yorgun bir certina Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 21:23

ok1 alkisalkis bravo
watcher
Admin
watcher

yorgun bir certina Empty
MesajKonu: Geri: yorgun bir certina   yorgun bir certina Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 21:55

errör-dh demiş ki:
teşekkürler vertivo daha çok manevi değeri olduğundan onarım yaptırmak istoyrum zaten , ayrıca bir otomatik saatin çöpe gitmesinede gönlüm el vermez açıkçası Very Happy

Evet yaw benden de bravo biere
http://www.turksaatforumu.com
vervito

vervito

yorgun bir certina Empty
MesajKonu: Geri: yorgun bir certina   yorgun bir certina Icon_minipostedSalı 24 Ağus. - 2:09

ben yaptirma demedim ki zaten, sadece büyük usta arayışına girip gereksiz yere çok para verme. herhangi ustaya yaptırmabileceğin şeyler bunlar dedim. süper ustalık gerektiren bir durum yok.
vervito

vervito

yorgun bir certina Empty
MesajKonu: Geri: yorgun bir certina   yorgun bir certina Icon_minipostedSalı 24 Ağus. - 2:09

apandisit ameliyatı olacaksan profesore gitmene gerek yok Smile
errör-dh

errör-dh

yorgun bir certina Empty
MesajKonu: Geri: yorgun bir certina   yorgun bir certina Icon_minipostedSalı 24 Ağus. - 4:58

orası öyle Very Happy

yorgun bir certina
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yorgun kondüsyonda submariner adam olur mu?
» Certina DS First
» Certina
» Trendyol - Certina
» Certina DS1 otomatik