Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Antika saatlerimize altın kaplatma

4 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Antika saatlerimize altın kaplatma Empty
MesajKonu: Antika saatlerimize altın kaplatma   Antika saatlerimize altın kaplatma Icon_minipostedPtsi 17 Ağus. - 20:27

Arkadaslar eski saatlerimizin en sikintili yani yillar icinde uzerindeki altin kaplama asiniyor ve saati cok cirkinlestiriyor.
Aslinda saatlerimizin kaplamalarini yeniletebiliriz.
Saat sokulecek, cami makinesi cikarilacak ve kasa altin kaplanacak.
Bu altin kaplama isini fransada veya isvicrede yapanlar var.

http://www.artplating.fr/

Bu siteye bir mail gonderdim, hemen cevap verdiler. Saatin kasasini camsiz ve makinesiz bize gonderin, kaplamaya hazir hale getirmek ve 10mikron altin kaplamak fiyati, kargo haric :
24 ayar sari altin : 48 euro
9-14-18 ayar sari altin veya 18 ayar beyaz altin, veya platin : 57 euro...

Fransiz forumunda bazi uyeler yapmislar ve cok basarili olmus cok memnun kalmislar. Bu islemden sonra saatin kasasi sifir olmus.

Simdi buradaki sikinti kirmizi altin yapmayislari, sadece sari altin yapiyorlar.
Fiyatlari baska kaplamacilara gore oldukca uygun, baska yerlerde en az 80-100 euro civari imis.

Aslinda turkiyede kuyumculuk bu kadar ilerlemisken bunun turkiyede yapilamayacagini pek sanmiyorum, isterseniz vaktiniz olunca bazi kuyum atolyeleriyle konussaniz, elektroliz sistemiyle aslinda bunu zaten yaptiklarini biliyorum ama saate de yapiyorlar mi ya da yapabilirler mi, yapmak isterler mi bilmiyorum.
Bu duruma cozum bulabilsek, piyasada kasasi asinmis olup makinesi iyi saatleri cok ucuza bulup onlari sifir hale getirip kolleksiyonumuza kazandirabiliriz. Kadranlar icin de zaten ayri bir baslikta link'ler vermistim, ama yine de bana sorabilirsiniz ya da ben buradan yardimci olurum.
Bu tur islemler elbette ki 100 tl degerindeki saate yapilmaz ama guzel bir markayi bu sorunlardan dolayi ucuza alabilir ve bu sekilde yenileyebiliriz...
http://www.turksaatforumu.com
forbidden

forbidden

MesajKonu: Geri: Antika saatlerimize altın kaplatma   Antika saatlerimize altın kaplatma Icon_minipostedSalı 18 Ağus. - 4:21

mete abi baba mesleği dolayısıyla kuyumculukla az çok ilgim var. senin dediğin gibi elimizdeki saatleri altın kaplama konusunda daha önce de düşünmüştüm ama şimdi sen söyleyince aklıma geldi. kapalı çarşı da bir kaç tanıdığım kuyumcu atolyesi var, uygun bir zamanımda onlarla kontağa geçip bu konuda bilgi alayım, o kadar ince işçilikli mallar imal edenler için bu saatleri altın kaplamak çok da matah bir şey olmasa gerek diye düşünüyorum. çarşıya ilk yolum düştüğünde bu konuyla ilgilenicem. haberdar ederim.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Antika saatlerimize altın kaplatma   Antika saatlerimize altın kaplatma Icon_minipostedSalı 18 Ağus. - 4:32

ince işcilik başka kaplama olayı başka,en azından benim 10 yıl kadar önce kuyumcu bir arkadaşımın verdiği bilgiye göre (kendisi en incelikli işleri sıfırdan yapar,en olmadık tamirlerde ona gelir yapardı) kaplama olayı pek randımanlı olmuyor,yapamıyorlarmış,ama bu 12 sene önceydi ve yer samsun du, şu an helede istanbulda durum farklı olabilir,ona da birşey diyemem,sormak lazım.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Antika saatlerimize altın kaplatma   Antika saatlerimize altın kaplatma Icon_minipostedSalı 18 Ağus. - 7:12

Aslinda kaplama olayi oyle ahim sahim zor bir is degil, elektroliz olayiyla cozuyorlar bildigim kadariyla. Aslinda teknigi biraz incelesek kendimiz bile yapariz. Sistem kimyasal bir solusyonun icine pozitif kafaya altin, negatif kafaya da kaplanacak kasa takiliyor ve belli bir volt elektrik belli bir sure veriliyor ve altin atomlari gelip kasayi kapliyor ama isin detayini bilmeyince zor aslinda kimyager bir arkadas olsa bize anlatirdi.
Mehmet ali kardesim ilgilenecegine sevindim cunku bu durumda bisuru saatimizi kurtarip yenilemek mumkun.
Bosuna elin fransizina para vermeyelim :ok3:
deka

deka

MesajKonu: Geri: Antika saatlerimize altın kaplatma   Antika saatlerimize altın kaplatma Icon_minipostedSalı 18 Ağus. - 7:15

bahsettiğin teknikle zamanında bende bozulmaya başlayan sarı kaplama gözlük çerçevemi altın kaplama yaptımak istemiştşm,özellikle cilde temas eden sapların iç kısmının uzun ömürlü olmayacağını söylemişlerdi.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Antika saatlerimize altın kaplatma   Antika saatlerimize altın kaplatma Icon_minipostedSalı 18 Ağus. - 7:40

Yapilan kaplamanin kalinligina bagli galiba, iste bu nedenle belli bir voltaj ve belli bir sure gerekiyor bence, yani 0,1 mikron da yapilabiliyor, 20-30 mikron da, bunu da surelerle olcuyorlar ama tum bu soylediklerim de kesin emin olmadigim seyler
aaltindeger

aaltindeger

MesajKonu: Geri: Antika saatlerimize altın kaplatma   Antika saatlerimize altın kaplatma Icon_minipostedSalı 1 Eyl. - 9:45

forbidden1 demiş ki:
mete abi baba mesleği dolayısıyla kuyumculukla az çok ilgim var. senin dediğin gibi elimizdeki saatleri altın kaplama konusunda daha önce de düşünmüştüm ama şimdi sen söyleyince aklıma geldi. kapalı çarşı da bir kaç tanıdığım kuyumcu atolyesi var, uygun bir zamanımda onlarla kontağa geçip bu konuda bilgi alayım, o kadar ince işçilikli mallar imal edenler için bu saatleri altın kaplamak çok da matah bir şey olmasa gerek diye düşünüyorum. çarşıya ilk yolum düştüğünde bu konuyla ilgilenicem. haberdar ederim.
merakla bekliyoruz.. eğer kolay ve ucuz yapılabiliyorsa kaplaması yıpranmış saat avına çıkalım.Smile
forbidden

forbidden

MesajKonu: Geri: Antika saatlerimize altın kaplatma   Antika saatlerimize altın kaplatma Icon_minipostedPerş. 3 Eyl. - 9:29

memleketimde olduğumdan biraz uzak kaldım bu konuya ancak bir kaç gün içinde bir telefon numarası bulabilmeyi ümit ediyorum bu konuyla ilgili. bayrampaşa da bu işin yapıldığını öğrendim, numara ulaşır ulaşmaz arayıp konu hakkında bilgi edinmeye çalışıcam. sizin de özellikle sormamı istediğiniz bir şey varsa burada belirtin. daha derin bilgi almış olurum bu sayede.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Antika saatlerimize altın kaplatma   Antika saatlerimize altın kaplatma Icon_minipostedPtsi 7 Eyl. - 1:53

Bu cok iyi fikir onur kardesim, su isi eger tr de cozebilirsek hem bana hem de forumdaki tum arkadaslara buyuk iyilik olacak.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Antika saatlerimize altın kaplatma   Antika saatlerimize altın kaplatma Icon_minipostedPtsi 7 Eyl. - 3:18

bencede büyük iyilik olacak :alay:

Antika saatlerimize altın kaplatma
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» altın kaplatma
» 1890 altin saat
» 1890yilindan altin saat
» ROLEX Altın mı Kaplama mı?
» best times 14 ayar altın