Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Belçika bölünüyor mu?

4 posters
YazarMesaj
mustafasuren

mustafasuren

Belçika bölünüyor mu? Empty
MesajKonu: Belçika bölünüyor mu?   Belçika bölünüyor mu? Icon_minipostedPaz 12 Eyl. - 2:10

genel seçimlerden “Ülkeyi böleceğim” diyen Yeni Flaman Birliği Partisi’nin lideri Bart de Wever galip çıktı. Seçimde bölünme isteyen aşırı sağ partiler de oylarını artırdı..
39 yaşındaki Wever “Birlikte uçuruma yuvarlanıyoruz. Flamanlar ve Valonlar kendi kaderlerini çizmeli” diyor.
Mete Abi siz içerden biri olarak durumu nasıl görüyorsunuz? . bölünmesi iyi mi olur kötümü bölünürse siz ne tarafta kalacaksınız?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Belçika bölünüyor mu?   Belçika bölünüyor mu? Icon_minipostedPaz 12 Eyl. - 4:48

Bolunurse ben wallon tarafinda kalacagim.
Bolunmenin onundeki en buyuk engel Bruksel.
Flamanlar Brukseli baskentleri yapmis durumdalar ama Bruksel sakinlerinin neredeyse %90'i frankofon yani fransizca konusan wallon kokenli.
Bunun disinda konu cok cok uzun.70 lerdeki petrol krizine kadar wallon bolgesi cok zengin, flaman bolgesi cok fakirdi.
Wallon bolgesi flamanlari sirtinda tasimisti, daha sonra kriz sonrasinda wallon bolgesindeki dev endustriler kapanmaya basladiginda ayni donemde flaman bolgesinde dinamik kucuk endustriler olustu, buna her seferinde flamanlarda liberallerin basa gelmesi ve wallon bolgesinde ise sosyalistlerin surekli iktidarda kalmasi neticesinde wallon bolgesinde yatirimlar yanlis ve gereksiz, flamanlarda ise dogru ve dinamik olarak yapildi. Bunun neticesinde flaman bolgesi zenginlesti ve wallon bolgesine sosyal yardimlar ve yatirimlar acisindan yardim etmek zorunda, onlar da bunu istemiyorlar, wallonlar da biz size eskiden yardim etmistik diyorlar, flamamlar da ayrilalim ve size ayrilma tazminati ne isterseniz verelim, walonlar da o zaman brukseli vermeyiz, flamanlar da bruksel baskentimiz, walonlar da bla bla bla vs vs
Iste belcika bu.
Tam laz hikayesi.
Ben ayrilmalarindan yanayim, her iki tarafa da dinamizm ve kendi kanatlariyla ucma firsati getirecegine inaniyorum.
Ha bu arada son donemlerde wallon bolgesinde kipirdanma ve gelisme, flamanlarda gerileme basgosterdi, bu da yavas yavas flamanlari dusundurmeye basladi.
Artik herkes yavas yavas flamanlarin blof yaptigini dusunmeye basladi.
http://www.turksaatforumu.com
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Belçika bölünüyor mu?   Belçika bölünüyor mu? Icon_minipostedPaz 12 Eyl. - 7:17

Ben olayların bu kadar ciddi boyutlara geldiğini pek bilmiyordum açıkçası. Bölünmenin sadece bir tarafa(wallon) yaraması durumunda bölünmenin gerçekleşmesi biraz zor olur diye düşünüyordum ama ciddi ciddi bölünecek galiba. Ülkemizin siyasetini burada konuşmaktan kaçınıyorum ama bilesiniz kendimi çok zor tutuyorum Very Happy
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Belçika bölünüyor mu?   Belçika bölünüyor mu? Icon_minipostedPaz 12 Eyl. - 7:22

Önceki mesajımda wallonlara yaraması demişim ama flamanlar diyecektim Smile
Sanırım avrupadaki ve dünyadaki her olay gibi Belçika'nın bölünmesi yine Rothschild ailesin(hanedanı) işine gelecek. Sonuçta flamanların gelişmesi için alttan flamanlara yüksek faizli parayı veren de onlardı. Bölünmenin gerçekleşmesi durumunda yatırımlarını güvenceye alacaktır. Geriye yüklü yüklü alacakları faizler wallon a değil kendi ceplerine girecektir.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Belçika bölünüyor mu?   Belçika bölünüyor mu? Icon_minipostedSalı 14 Eyl. - 1:49

Bence Belçika bölünmez sadece duygu sömürüsü yapıyorlar...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com

Belçika bölünüyor mu?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Belçika'dan merhaba