Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Dedemden Kalma Singer

5 posters
YazarMesaj
Bakone

Bakone

Dedemden Kalma Singer Empty
MesajKonu: Dedemden Kalma Singer   Dedemden Kalma Singer Icon_minipostedPaz 12 Eyl. - 8:15

Hepinize iyi akşamlar ustalarım.

Baştan söylemem lazım ki saatin durumu pek iç açıcı değil.Saat bayadır kullanılmamıştı.Babamla dün evde yaptığımız arayışlardan sonra zor bulduk.İlk bakışta bende baya üzüldüm saatin durumunu görünce ama umarım iyi bir bakımla kendine gelebilir. Very Happy

Saat ölü gibi gözükmesine rağman dünden beri çalışmaktadır.İlk kez mekanik bir saati kurup çalıştırmıştım.Çalışmasını görünce çok sevindim.Pilli saatler gibi saniyede bir değilde biraz daha hızlı ilerliyor saniye çubuğu.(Saniye çubuğu dedim ama özel bir ismi yoktur umarım guluyor ) Arkadsında Swiss Made yazıyor fakat saat markasını hayatımda ilk defa duyduğum için emin markanın hangi ülke yapımı olduğunu bilmiyorum.Unutmadan söylemeliyim ki saat en az 40 yıllık.Babamın hatırladığı bu kadar daha doğrusu.Amcamla görüştüğüm birgün daha net bilgi almayı düşünüyorum.

Sizlerden istediğim şeyleri yazayım.
1-) Saati düzeltmek için neler yapılabilir ? Mesela neler önerirsiniz ?
2-) Bu saate uygun bir kordon nerden bulabilirim.Ve bu saate ne tarz bir kordon uyar ?

Sorularım bunlar daha aklıma geldikçe eklerim.Unutmadan saati kullanmayı düşünmüyorum.Düzeltebilirsem uygun bir kayışta bulup hatıra olarak saklamak istiyorum.Neyse çok konuştum resimleri paylaşayım.

Dedemden Kalma Singer Dscn3371

Dedemden Kalma Singer Dscn3369d

Dedemden Kalma Singer Dscn3368zf

Dedemden Kalma Singer Dscn3373j

Ve işte en kötü görüntü taskafa

Dedemden Kalma Singer Dscn3367e

Fotoğraflar konusunda yorum yaparsanız sevinirim.Bende böylece fotoğrafçılık yeteneğimi değerlendiririm. Very Happy
Fotoğrafları böyle yükledim fakat isterseniz link olarak değiştirebilirim. by
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Dedemden Kalma Singer   Dedemden Kalma Singer Icon_minipostedPaz 12 Eyl. - 16:34

merhaba. bu saatin makinesine bakım yapılacak. camı değişecek.
altın kaplması yenilenebilir. kardan da restore edilebilir. ancak ben olsam ona dokunmam. dededen kalma olduğunu için o zamandan kalma bir görüntü taşımasını isterim. yorgun bir kadran. kordon da vintafe tarzı mat deriden kahve kordon iyi gider. makine bakımını her hangi yaptırmayın derim. manevi değeri olduğu için iyi bir ustaya emanet edin. bulunduğunuz şehri söyleyin ona göre bir ustaya yönlendirmeye çalışalım sizi.
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Dedemden Kalma Singer   Dedemden Kalma Singer Icon_minipostedPaz 12 Eyl. - 17:15

Arkadaşım çok güzel bir saatin var.Kıymetini bil.

İlk tavsiyem , madem ki çalışıyor ,sakın ola yere düşürme ve arkasını açmaya çalışma.Düşme anında direği kırılır ve hiç bir şeye yaramaz hale gelir.

Kendin açmaya çalıştığında da hem kapağa ve hem de mekanizmaya zarar verebilirsin.

Bu saat göbekten saniyeli oluşu ve pasolu arka kapağa sahip olması dolayısıyla 1970 ve sonrası yıllara ait ST 96 öncesi bir model olmalı.1970 öncesinde yaygın model alttan küçük saniyeli ve sıkı geçme kapaklı modellerdir çünkü.

1975 ve sonrasında piyasada hem bu model ve hem de yüksek devirli UT 6325 makinalı Singer markalı saatler çok vardı.Muhtemelen o yıllarda alınmış olmalı.Ancak uzun yıllar kullanıldığı için haliyle biraz yıpranmış ki bu da çok doğal.

Arka kapağın genel durumu saatin içinin "kurcalanmadığını" söylüyor.Çünkü resimlerden görebildiğim kadarıyla kapakta çakı,kargaburun gibi aletlerin çizikleri yok.Açılmışsa bile ehil kişilerce açılmıştır,bunun da bir zararı yok.

Maddi olarak çok fazla değerli bir saat değil.Bunu bilesin.Ama manevi değeri ve bir saat meraklısı için değeri büyük.Paraya dönmez,çok güzel saklanır.

Bu saatte yapılacak işler:

1.Öncelikle mekanizma kasadan çıkarılacak.Bundan sonra kasanın genel temizliği yapılıp hatalı kısımlar ortaya çıkacak.Temizliği yapılmadan hataların nerede olduğu belli olmaz.
2.Mika (camı) değişecek.
3.Temizlik sonucunda da belki biraz polisajla kurtarılabilir,ya da altın veya nikelaj ile kaplanması gerekebilir.Ama tertemiz temizlenip ,parlatılıp olduğu gibi kalması -bence- daha iyi.
4.Makinesinin de temizlik,bakım,ayar ve yağlamaları yapılmalı ve noksanlıkları tamamlanmalı.
5.Son olarak da sustaları tamamlanıp güzel bir deri kordonla ödüllendirilecek.

Bu işlemler için güvenilir ve elinden bu tarz iş gelen bir saatçi bulmalısın.Şimdiki saatçilerin pek çoğu her ne kadar bu tür saatlerden anladıklarını iddia etseler de pil ve kordon değiştirmekten başka fazla bir işlem yapamıyorlar.

Bir ikinci husus bu saate önem verdiğini anladıkları anda kazıklanma tehlikesiyle karşı karşıya gelebilirsin,dikkat et.

Kadran,akrep,yelkovan ve saniye ibreleri çok güzel ,onlara müdaheleye gerek yok.

Bu işlemlerden sonra kullanmayacaksan ortalıkta bırakma.İlk başta bahsettiğim gibi düşmeyecek bir yere bir kutu içerisinde ve saat önce bir naylon poşete,daha sonra ince sünger parçasına ve daha sonra da kağıda sarılmış olarak konularak kaldırılmalıdır.Üç dört ayda bir kurarak çalıştır.Herkese de gösterme.

Kolay gelsin.
eterna

eterna

MesajKonu: Geri: Dedemden Kalma Singer   Dedemden Kalma Singer Icon_minipostedPaz 12 Eyl. - 18:56

Sn. M. Ali Sade üstad,

Saati herkese gösterme demişsiniz. Yani insanlar alır kurcalar zarar verir anlamında mı dediniz acaba?

Saygılarımla,
http://sinanknives.blogspot.com/
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Dedemden Kalma Singer   Dedemden Kalma Singer Icon_minipostedPaz 12 Eyl. - 19:51

Bakone, izmirde valjoux ustamiz ile gorusebilir
http://www.turksaatforumu.com
Bakone

Bakone

MesajKonu: Geri: Dedemden Kalma Singer   Dedemden Kalma Singer Icon_minipostedPaz 12 Eyl. - 23:54

Alıntı :
merhaba. bu saatin makinesine bakım yapılacak. camı değişecek.
altın kaplması yenilenebilir. kardan da restore edilebilir. ancak ben olsam ona dokunmam. dededen kalma olduğunu için o zamandan kalma bir görüntü taşımasını isterim. yorgun bir kadran. kordon da vintafe tarzı mat deriden kahve kordon iyi gider. makine bakımını her hangi yaptırmayın derim. manevi değeri olduğu için iyi bir ustaya emanet edin. bulunduğunuz şehri söyleyin ona göre bir ustaya yönlendirmeye çalışalım sizi.

Kordon önerisini dikkate alıcam.Acaba o tarzda bir kordon için resim gösterebilir misiniz ?

Alıntı :
Arkadaşım çok güzel bir saatin var.Kıymetini bil.

İlk tavsiyem , madem ki çalışıyor ,sakın ola yere düşürme ve arkasını açmaya çalışma.Düşme anında direği kırılır ve hiç bir şeye yaramaz hale gelir.

Kendin açmaya çalıştığında da hem kapağa ve hem de mekanizmaya zarar verebilirsin.

Bu saat göbekten saniyeli oluşu ve pasolu arka kapağa sahip olması dolayısıyla 1970 ve sonrası yıllara ait ST 96 öncesi bir model olmalı.1970 öncesinde yaygın model alttan küçük saniyeli ve sıkı geçme kapaklı modellerdir çünkü.

1975 ve sonrasında piyasada hem bu model ve hem de yüksek devirli UT 6325 makinalı Singer markalı saatler çok vardı.Muhtemelen o yıllarda alınmış olmalı.Ancak uzun yıllar kullanıldığı için haliyle biraz yıpranmış ki bu da çok doğal.

Arka kapağın genel durumu saatin içinin "kurcalanmadığını" söylüyor.Çünkü resimlerden görebildiğim kadarıyla kapakta çakı,kargaburun gibi aletlerin çizikleri yok.Açılmışsa bile ehil kişilerce açılmıştır,bunun da bir zararı yok.

Maddi olarak çok fazla değerli bir saat değil.Bunu bilesin.Ama manevi değeri ve bir saat meraklısı için değeri büyük.Paraya dönmez,çok güzel saklanır.

Bu saatte yapılacak işler:

1.Öncelikle mekanizma kasadan çıkarılacak.Bundan sonra kasanın genel temizliği yapılıp hatalı kısımlar ortaya çıkacak.Temizliği yapılmadan hataların nerede olduğu belli olmaz.
2.Mika (camı) değişecek.
3.Temizlik sonucunda da belki biraz polisajla kurtarılabilir,ya da altın veya nikelaj ile kaplanması gerekebilir.Ama tertemiz temizlenip ,parlatılıp olduğu gibi kalması -bence- daha iyi.
4.Makinesinin de temizlik,bakım,ayar ve yağlamaları yapılmalı ve noksanlıkları tamamlanmalı.
5.Son olarak da sustaları tamamlanıp güzel bir deri kordonla ödüllendirilecek.

Bu işlemler için güvenilir ve elinden bu tarz iş gelen bir saatçi bulmalısın.Şimdiki saatçilerin pek çoğu her ne kadar bu tür saatlerden anladıklarını iddia etseler de pil ve kordon değiştirmekten başka fazla bir işlem yapamıyorlar.

Bir ikinci husus bu saate önem verdiğini anladıkları anda kazıklanma tehlikesiyle karşı karşıya gelebilirsin,dikkat et.

Kadran,akrep,yelkovan ve saniye ibreleri çok güzel ,onlara müdaheleye gerek yok.

Bu işlemlerden sonra kullanmayacaksan ortalıkta bırakma.İlk başta bahsettiğim gibi düşmeyecek bir yere bir kutu içerisinde ve saat önce bir naylon poşete,daha sonra ince sünger parçasına ve daha sonra da kağıda sarılmış olarak konularak kaldırılmalıdır.Üç dört ayda bir kurarak çalıştır.Herkese de gösterme.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

İlk olarak eğer isterseniz daha resim çekebilirim.Ama bende şimdi dikkatlice incelediğim halde saatin arkadsında çentik izine rastlamadım.
Maddi olarak zaten düşünmemiştim.Saat dedemden kaldığı için satmayı düşünmüyorum. Ama eğer düzgün hale gelirse koleksiyonumun ilk mekanik saati olabilir. Very Happy
Tamir için valjoux ustamla görüşebilirim sanırım İzmir'de oturuyor bende İzmir'deyim.
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Dedemden Kalma Singer   Dedemden Kalma Singer Icon_minipostedPtsi 13 Eyl. - 7:53

Alıntı :
Sn. M. Ali Sade üstad,

Saati herkese gösterme demişsiniz. Yani insanlar alır kurcalar zarar verir anlamında mı dediniz acaba?

Saygılarımla

Evet aynen öyle.Kimsenin günahını almayayım ama çoğunlukla genç saat tamircilerinin mekanik saatlerle ilgili hem tecrübesi ve hem de bu saatlere merakı yok.Öğrenmek maksatlı olarak kurcalanan saatler de mutlaka hasar görür.O yüzden bilen ve işinin ehli insanlara götürmekte fayda var.

Saatin resimlerinde benim ilk baktığım yer kapağı olmuştu.Net de çıkan resimlerde kurcalamaya ait bir emare göremedim.

Tekrar etmek gerekirse güzel bir saat.Hele ki de güzel çalışıyorsa gündelik kullanmaya gelmez ama bayramda seyranda eş-dost akraba toplantılarında (kısa süreli ve dikkatli olmak kaydıyla) rahatlıkla takılıp kullanılabilir.

Herkese selamlar...
Bakone

Bakone

MesajKonu: Geri: Dedemden Kalma Singer   Dedemden Kalma Singer Icon_minipostedPtsi 13 Eyl. - 9:04

Saati kurup çalışmasını izlemeye başladığımdan beri 3-4 gün oldu.Bu süre içinde 24 saatte bir kurdum bunun bir zararı olur mu ?

Bu arada boş olduğum bir gün saatin sapmasını hesaplamaya çalışıcam.Bakalım ne kadar sapma yapıyor.

Dedemden Kalma Singer
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Büyük dedemden kalma antika cep saati Yardımlarınız Bekliyorum
» Singer
» Geri Kalma Sorunu
» Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz
»  Dededen Kalma Omega Cep Saati