Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saatseverlere Merhaba

+5
M.Ali Sade
vervito
watcher
deka
burbank
9 posters
YazarMesaj
burbank

burbank

Saatseverlere Merhaba  Empty
MesajKonu: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedÇarş. 15 Eyl. - 7:48

İstanbul'da oturuyorum, 37 yaşındayım ve denizciyim. 90'lı yıllarda birkaç sene Dökme Yük gemilerinde Uzakyol vardiya zabiti olarak çalıştıktan sonra denizi bıraktım. Şimdi karada çalışıyorum.

Saat merakım ufak yaşlarımdan itibaren başladı. İlk merakım 6 yaşında sünnet olduğumda o dönem yurt dışında bulunan uzak akrabalarımdan gelen hediye saatlerdi. Hatırlıyorum kaliteli sayılacak 3 adet hediye saati koluma takıp fotoğraf çektirmiştim.

Gemide çalışırken saatlerle ilgili ilginç bir anım, Güney Afrika'dan aldığım isimsiz bir saatti. Amerika'ya seyir yapıyorduk ve değişen hava koşulları ve sıcaklıklarına göre köprüüstünde vardiya tutarken saatin kadranı yeşilden, sarıya, maviden siyaha, kahverengiden turuncuya renk değiştiriyordu. 97 yılında bir gemi seferinden ayrılırken washington free shop'tan aldığım swatch scuba "truck driver" modelini daha sonra arkadaşımın kore'den aldığı japon malı (şimdi çoğu sadece japon mov.) seiko 5 scuba 150 m. değiştirmiştim ve o saati yıllarca zevkle takmıştım.

Daha sonra karaya geçince yine evlenirken aldığım bir swatch scuba saati olan "high water line" daha çok saat alma merakım başladı. Çoğunlukla sık sık yeni seri çıkaran swatch'dan special serilerden (james bond, olimpiyat, istanbul kültür başkenti vb.) olmak üzere pek çok saat aldım. Çok sevdiğim scuba chrono olup aynı zamanda loomi özellikli olan "ocean trip" modeli, yine klasik sayılabilecek beyaz metal "moon face modeli var.

Yaklaşık 20-21 adet saatim var. 3 tanesi otomatik bir tane kurmalı eski gilda marka, gerisi pilli analog veya dijital.

Bu saat hayatımın ilk bölümü,

Sonrasında ise intertnetin yaygın kullanımı ile bir gün tesadüf denk geldiğim donanım haber saat forumunda ilk olarak ytuna'nın yazdıkları ile başlayan daha derinlemesine saat merakım, diğer kullanıcıların yazdıkları ile merakım mekanik saatlere daha çok kaymaya başladı ve yazdıklarından daha önce bilmediğim pek çok marka ve mekanizmalar hakkında bilgi edindim.

Hamilton, omega, maurice lacroix, longines, zenith, jaeger, breitling, orient; citizen, seikoların scuba modelleri, yine rolex milagauss ve sea dweller, power reserve göstergeli tissot le locle ve başka şimdi adını sayamadığım pek çok marka ve model var. Tabii henüz neredeyse hiçbirini (1 seiko 5 sports var) alabilmiş değilim. Bazen bu kadar pilli saat alacağıma bir Hamilton veya Omega alsaymışım diyorum. Ama bunlar da benim için bir dönem oldu. Hepsinin ayrı hatırası var. Ancak artık açacağım yeni sayfada daha çok yukarıda saydığım saatlerden almaya çalışacağım.

sevgi ve saygılarımla

Bu da ben ve bebeğim.

Saatseverlere Merhaba  Dsc01214l1
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedÇarş. 15 Eyl. - 7:52

Hoşgeldiniz. by
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedÇarş. 15 Eyl. - 8:00

Hosgeldiniz,
Bir denizci akrabam vasitasi ile denizciligin bir cok anisini paylasmistim, sizden de artik anilarimiz bolumunde o guzel anlatiminiz ile anilarinizi bizimle paylasmanizi isteyecegiz by

Bu arada forumumuzda ilk defa bir swatch koleksiyoncusu uyemiz de olmus oluyor, swatch hakkinda forumda oldukca az bilgi var bunlari bize anlatirsaniz vaktiniz oldukca, cok seviniriz.

Swatch baslibasina bir dunyadir, sizden ogrenecegimiz cok sey olacak eminim.

Mekanik ise yine baska bir sey, bir tur hastalik, tedavi gormesi gereken bir durum.
Doktora gidin bile diyemiyorum, kelin ilaci olsa kendi basina surermis, forumumuzda goreceksiniz birkac tane doktorumuz var ve fena halde tedavilk durumdalar kendileri de kahkaha2

Bu arada bebek cok sirin, belki bir bulusmada benim bebek ile de tanisirlar Very Happy
http://www.turksaatforumu.com
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedÇarş. 15 Eyl. - 8:13

Hoşbulduk, teşekkürler, İnşallah zamanla daha çok şey paylaşırız.

Estağfurullah, benim bilgim sizlerinkinin yanında denizde bir damla sayılır...
Daha çok çalışmam lazım study
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedÇarş. 15 Eyl. - 8:33

hoşgeldiniz forumumuza. welcome

ytuna'yı da saygıyla anıyoruz. okuyorsa eğer mesajlarımızı kendisine burdan selam ediyorum. biere
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedÇarş. 15 Eyl. - 8:39

Adı geçen ilgili kişiyi (ytuna) maalesef ben saygıyla anamıyorum, sebebi bende saklı,bilgili olmakla beraber göründüğü gibi bir arkadaş değildir kendileri.
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedÇarş. 15 Eyl. - 8:41

Hoşbulduk merci
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedÇarş. 15 Eyl. - 22:53

Hoşgeldin arkadaşım.
ertay

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedPerş. 16 Eyl. - 0:59

Hosgeldiniz. by
Günümüzde bir çok kişinin yüzlerini ve gerçek isimlerini gizleme egiliminde olup hatta kendilerini tanıtırken bile yalan soylemelerine ragmen, gayet acik bir sekilde kendinizi tanıtıp, fotografiniza koyma konusundaki samimi tavrınızdan dolayı sizi kutluyorum.
Bakone

Bakone

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedPerş. 16 Eyl. - 1:32

Hoşgeldiniz. by
Aslında bende yeni bir üye olduğum için tanışma bölümüne yazmayı doğru bulmuyorum ama çocuğunuzun fotoğraftaki bakışı çok şirin geldi belirtmek istedim. Smile
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedPerş. 16 Eyl. - 1:56

Forum'a hoşgeldiniz...
ertay

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedPerş. 16 Eyl. - 3:03

Simdi fark ettim. Ayni anda her iki kolunuza'da saat var. alkisalkis
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedPerş. 16 Eyl. - 5:45

Hepinize çok teşekkür ederim. Hoşbulduk.

Teşekkürler Bakone siz de hoşgeldiniz.

Evet bazen iki saat taktığım oluyor guluyor
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedPerş. 16 Eyl. - 7:07

Hoşgeldiniz by .Allah bağışlasın oğlunuz çok şeker.
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Saatseverlere Merhaba    Saatseverlere Merhaba  Icon_minipostedCuma 17 Eyl. - 13:03

krytime demiş ki:
Hoşgeldiniz by .Allah bağışlasın oğlunuz çok şeker.

Hoşbulduk, by çok teşekkür ederim. cheers

Saatseverlere Merhaba
1 sayfadaki 1 sayfası