Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar

+6
BR-02
bluetime
kani
watcher
barett
Valjoux
10 posters
YazarMesaj
Valjoux

Valjoux

Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Empty
MesajKonu: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedPtsi 20 Eyl. - 6:10

Forum üyesi bir arkadaşımız kol saati zembereği'nin nasıl çıkarıldığını farklı bir başlık altın da sormuştu,ben de bu başlık altın da UT 176 makina'yı örnek alıp fotoğrafladım buna göre anlatmaya çalışacağım,farklı modellerde değişik açma teknikleri kullanılabilir.

Tulumba;zemberek,tulumba göbeği,tulumba kapağından oluşur,saatin çalışması için gerekli güç burada toplanır ve çarklara aktarılır.Tulumbayı yerinden çıkardıktan sonra,tulumba göbeğinden çiftin arka kısmıyla(foto 3)tulumba kapağını dışa itecek kadar baskı uygulanır(foto 4) tulumba kapağı yerinden çıkınca sıra tulumba göbeğine gelir.Tulumba göbeği'nin tırnağı zemberek tarafından kavranmıştır,tulumba göbeğini çift yardımıyla zemberekten kurtarır,dışarı alırız.Bundan sonra zembereği tulumba'dan çıkarmak kalıyor.Burada çok dikkatli olmak gerecek,öncelikle sol elimizin orta,işaret ve baş parmağını bir sehpa gibi kullanıp tulumba'yı orta parmağımıza yerleştirip işaret ve baş parmağımızla tulumbayı kavrayıp çiftle zembereğin tulumba göbeği boşluğundan ilk kat dışarı alınıp baş ve işaret parmaklarıyla sıkıca tutulur,zemberek parmakların yardımıyla kontrollü şekilde yerinden çıkartılır.Temizlik işleminden sonra zemberek tulumbaya ya zemberek toplama aparatı ya da elle olur.Elle yapılacak işlemde mutlaka parmaklık kullanmak gerekir zembereğin üzerinde parmak izi kalmaması için bu durum çok önemlidir.Zembereğin,tulumba göbeğiyle doğru şekilde çalışması için toplanma yönünün tespitine dikkat edilmelidir yoksa zembereği tekrar sökmek zorunda kalabiliriz.Zembereğin tırnağı(foto 8) tulumbadaki yerine oturtulur ve yavaş yavaş içe doğru toplanmaya başlar ilk katı yerleştirdikten sonra bu işlem zemberek tulumba'nın tamamen içine toplanıncaya kadar devam eder burada da dikkat edilecek nokta zemberek tırnağını yerleştirirken fazla güç uygulayıp tırnağı kırmamaktır.Tulımba göbeği yerine takılır.Zemberek,zemberek gresiyle yağlandıktan sonra tulumba kapağı tulumbaya yerleştirilir kapağa iki noktadan uygulanacak baskıyla kapağın kapanış sesini duyarsınız,tulumba göbeği alttan ve üstten yağlandıktan sonra işlem tamamlanmış olur.

Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Dsc0441s

Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Dsc0442g

Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Dsc0443o

Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Dsc0444hr

Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Dsc0445w

Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Dsc0446u

Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Dsc0447b

Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Dsc0454g

Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Dsc0458t
barett

barett

MesajKonu: Geri: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedPtsi 20 Eyl. - 9:44

ustat tesekkurler gercekten fotolarla anlatim guzel olmus .eline emegine saglik vieux
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedPtsi 20 Eyl. - 9:49

Valjoux ustad yine 12'den vurmus tesekkurler prier
http://www.turksaatforumu.com
kani

kani

MesajKonu: Geri: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedPtsi 20 Eyl. - 19:40

ustam çok teşekkürler gerçekten hoş bir anlatım olmuş eline sağlık
bluetime

MesajKonu: Geri: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedSalı 28 Şub. - 13:17

Çok güzel bir çalışma ellerine emeğine sağlık.Teşekkürler...
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedSalı 28 Şub. - 20:35

Cok güzel ve bilgilendirici bir anlatim olmus, emegine saglik sayin Valjoux ustam.....
frown

frown

MesajKonu: Geri: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedSalı 28 Şub. - 20:37

Üstat ellerine sağlık, yine çok aydınlatıcı olmuş.
Ayrıca benim bir sorum var; Zembereğin yağlanması gerektiği hangi belirtilerle ortaya çıkar?
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedSalı 28 Şub. - 23:41

Usta anlatımı olmuş.. ok1 Saat parçalarının altında rodico görünce hemen fotoğrafın size ait olduğunu anlıyorum Wink
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedÇarş. 29 Şub. - 0:18

@ frownma,
saat genel bakım'dan geçeceği zaman yağlanması gereken parçalar arasında zemberek te var,o yüzden zembereğin ayrıca yağlanması gerektirecek bir durum pek söz konusu değil.

@asymptote,

ok1
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedÇarş. 29 Şub. - 7:20

Ustad bilgi icin tesekkurler hemen siteye ekliyorum Smile
http://www.boraeresici.com
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedÇarş. 29 Şub. - 22:19

Elinize sağlık güzel anlatım olmuş.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedÇarş. 29 Şub. - 23:24

frownma demiş ki:
Ayrıca benim bir sorum var; Zembereğin yağlanması gerektiği hangi belirtilerle ortaya çıkar?

zemberigin yag ihtiyacini yagsizliktan paslanip kirildiginda anlasilir geek yag ,zemberek yayinin calismasindan ziyade okistlenmesini onlemek icindir.
frown

frown

MesajKonu: Geri: Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar   Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar Icon_minipostedÇarş. 29 Şub. - 23:25

Valjoux demiş ki:
@ frownma,
saat genel bakım'dan geçeceği zaman yağlanması gereken parçalar arasında zemberek te var,o yüzden zembereğin ayrıca yağlanması gerektirecek bir durum pek söz konusu değil.

@asymptote,

ok1

barett demiş ki:
frownma demiş ki:

zemberigin yag ihtiyacini yagsizliktan paslanip kirildiginda anlasilir geek yag ,zemberek yayinin calismasindan ziyade okistlenmesini onlemek icindir.

Anladım, teşekkürler ok1

Tulumba ve Tulumba'yı Oluşturan Parçalar
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Anti şok İncablok sistemin çalışması ve oluşturan parçalar....
» Komple Balans ve Komple Balansı Oluşturan Parçalar...