Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Turksaat Icin Logo

+30
ofis
muaddib
hasanyuceer
cleric
MrWrong
HalitMurat
Maurice Lacroix
frown
kHanTW
Azizim
Winchester
saatmatik
MortingenStrasse
Murat Vurucu
propmatic
Drao
recklesstr
deka
cowboy
vervito
teng
egunns
toro5
krytime
crazyhours
bootsector
sifujack
borahan
GAREZ
watcher
34 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
YazarMesaj
vervito

vervito

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Empty
MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 1:56

resimler yine açılmadı ama şunu belitreyim, Tissot'un logosundaki T düzdür, anca en güzel yazılışı olan heritage serisinin logosu italik olmasına rağmen markanın logusundaki T yine düzdür. yazı italik diye logodaki T'nin de italik olması gerektiği gibi bir kural yok. bence logoda italik T düzel durmaz.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 5:35

bence T harfini degisik font karakterleri ile bir dene derim, hatta standart olanlarin disinda bir T fontu bulup burada yayinlayalim ve ben onu logoya uygularim
http://www.turksaatforumu.com
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 5:48

değişik olur tabii ki denenebilir ancak italik olmaz diye çünkü hilal ile italik uymaz. simetri olmalı. logoda simetri çok önemli bir şeydir.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 7:14

Tissot da logo tepe üzerinde, Hamilton dada kadranda olmayıp sadece tepe üzerinde "H" şeklindedir, bizde benzer bir uygulama içine girebiliriz, yani logoyu sadece tepede kullanabiliriz, böylece kadranı daha fazla kalabalıklaştırmamış oluruz.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 7:32

deka demiş ki:
Tissot da logo tepe üzerinde, Hamilton dada kadranda olmayıp sadece tepe üzerinde "H" şeklindedir, bizde benzer bir uygulama içine girebiliriz, yani logoyu sadece tepede kullanabiliriz, böylece kadranı daha fazla kalabalıklaştırmamış oluruz.

evet aynı fikirdeyim. ben de zaten kadran için söylemiyordum.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedÇarş. 17 Kas. - 8:08

bu 2 site logo tasarımcularının kullandığı sitelerdir.
yüzlerce ucretsiz font var.
-http://www.dafont.com
-http://www.1001freefonts.com

vakti olan biraz göz atsın. logo için hilal ile en iyi uyum sağlayacak bir T harfine ihtiyaç var. simetrik bir font olmasına dikkat edelim. asimetrik bir harf uymaz.
frown

frown

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 20 Ara. - 1:25

Marka için Türksaat yerine TürkS. hatta TurkS yazılsa nasıl olur.
[img]Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Image1tw [/img]
[img]Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Image2qs [/img]
Maurice Lacroix

Maurice Lacroix

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 3 Eyl. - 20:16

Murat Vurucu demiş ki:
Borahan bey in çalışmasını biraz geliştirmeye uğraştım..
Fikir harika ancak ekstaradan bir yıldız ekleyip göz yormaya gerek yok bence...
Zaten kadran çerçevesi-ay benzetmesi harika
akrep ve yelkovan da yıldızı veriyor...
daha güzel bir yazı karakteri seçilebilir...
Ben bunu öylesine basit ve göz yormayan bir karakter olduğu için seçtim...Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Adszdkf
Nedense bu logo çok hoşuma gitti Murat beyi tebrik ederim (diğer logolarda çok hoş ancak Türk bayrağını andıran bu logo ayrı bir hayranlık uyandırdı bende) Hilal üzerinde biraz daha oynama yapıp daha estetik bir hale getirmeniz mümkünmüdür Hilal biraz büyük olmuş gibi. Tüm emek veren arkadaşların eline sağlık, Başarılar dilerim.
Maurice Lacroix

Maurice Lacroix

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 3 Eyl. - 20:30

İstanbul Büyükşehir Belediyenin logosuna takılmıştım bir ara cami hilaller vs karmaşık ama bakınca herkesin aklına İstanbul Geliyor. Cami Logosu (iki minare ortada cami altında Türksaat) nasıl olurdu acaba? logo tasarım konusunda fazla bilgili değilim özür diliyorum keşke kafamdaki şekli aktarabilseydim buraya :(
Maurice Lacroix

Maurice Lacroix

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 3 Eyl. - 20:34

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Cami1288260738

Bu tarz bişey düşünmüştüm (acemilik için kusura bakmayın ltfn)
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 4 Eyl. - 1:05

Maurice öncelikle benim görüşüme göre düşündüğünüz logo çok fazla detaylı. Logolarda sadelik ön planda olmalıdır. Çok ince çizgiler pek tercih edilmez. İkinci olarak da maalesef benim artık söylemekten sıkıldığım birşey. Türkiye İstanbul şehrinden ibaret değil. Türkiye nüfusunun %30 u bu şehirde yaşıyor olabilir ama hla nüfusun %70 i kalan şehirlerine dağılmış durumda...
Maurice Lacroix

Maurice Lacroix

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 4 Eyl. - 7:03

Bir perigaum, Brietling logosu ile karşılaştırdığımızda abartılı bir detay olduğunu düşünmüyorum.. bu arada Ankara Kocatepe camii bu Very Happy Tabi herkes düşüncelerini söylemeli..

vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 4 Eyl. - 10:48

logo hazır arkadaşlar son halini yüklemeyi unutmuşum.. şuanda müsait değilim bilgisayardan bulup yükleyeceğim en kısa zamanda... iyi ki başlığı güncellediniz yoksa unutmuşuz biz de..
HalitMurat

HalitMurat

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 5 Eyl. - 20:27

Logonun son halini ekledim diable

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Ts.logo.001
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 19 Eyl. - 5:32

Sayın vervito. 2 hafta geçti logonun son halini yüklemenizi bekliyoruz Smile
Sabırtaşı olduk...
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 24 Ekim - 3:20

http://sartoriallife.com/accessories/swiss-automatic-and-affordable/

Fırsat bulduğumda almayı istediğim ilk saatlerin birisi bu saat.

Türksaatin T harfini de üstteki tissotun kadranında ki T gibi, yazı fontunuda benzer bir şey yapabiliriz belki klasik türde ki saatler için...
cleric

cleric

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedÇarş. 23 Kas. - 9:38

[img]Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Dm-ZGT6[/img]

selamlar arkadaşlar.. bu sabah iş yerinde logo üzerine elimde kalem düşünürken şöyle bişi çıktı karşıma.. maalesef photoshop olmadığından paintte çizmeye çalıştım.. eskiden tasarım ile uğraştıgımdan simple is beautiful ilkesiyle düşündüm, çünkü logonun tepeye ve kadrana kolay uygulanabilmesi gereklidir, hatta gerektiğinde 12 nin yerine (bulovadaki gibi) diye düşünüyorum..

bakalım begenen çıkacak mı? gerçi biraz tsporunkini de andırmıyo değil Smile
hasanyuceer

hasanyuceer

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedÇarş. 23 Kas. - 21:49

Ben de saat içine konulacak logo olarak birşeyler denedim. Bir saatin içine yeniden saat içeren bir logo koymanın pek anlamı olacağını düşünmüyorum.

Eski osmanlı bayraklarından ikisini logo olarak denedim:

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Ts1

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Ts2

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Ts4
http://www.techno-fi.net
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 25 Kas. - 0:54

Benim simdilik yaptigim ve sipariste olan logo ve arka kapaktaki yazilarin gorunumu asagidaki gibi,
Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Case_b10
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 25 Kas. - 1:07

Gayet güzel bu logo sanırım oturdu artık ...
frown

frown

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 25 Kas. - 1:08

cleric demiş ki:
[img]Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Dm-ZGT6[/img]

selamlar arkadaşlar.. bu sabah iş yerinde logo üzerine elimde kalem düşünürken şöyle bişi çıktı karşıma.. maalesef photoshop olmadığından paintte çizmeye çalıştım.. eskiden tasarım ile uğraştıgımdan simple is beautiful ilkesiyle düşündüm, çünkü logonun tepeye ve kadrana kolay uygulanabilmesi gereklidir, hatta gerektiğinde 12 nin yerine (bulovadaki gibi) diye düşünüyorum..

bakalım begenen çıkacak mı? gerçi biraz tsporunkini de andırmıyo değil Smile

İlk bakışta (bana göre) çok göz alıcı değil, ama biraz daha çalışında bundan iyi bir sonuç çıkar diye düşünüyorum. Benim aklıma TS kombinasyonunu 12 rakamı yerine kullanmak için biraz daha oynamak geliyor. Yazıyla anlatmak zor olacak ama; T harfini 1 rakamına benzetip S harfini de ters dönmüş bir 2 gibi düşünürsek olur sanki, bunu yaparken sizin basit tasarımın çok dışına çıkmamak lazım tabi.(Becerebilirsem bir logo çizerim)

Fakat benim düşündüğüm gibi bir logoyu RUMİ gibi bir saate koymak hata olabilir.
frown

frown

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 25 Kas. - 1:35

Demek istediğim şeyi biraz denedim, farklı fontlarda T2 yazdım ve 2 rakamını ters çevirdim. Bazıları fena durmadı ama dediğim gibi buradaki saat tasarımlarına(RUMİ, Avicenna gibi) pek uymadı sanki.[url]
From Saat
[/url]
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 25 Kas. - 2:01

Yukarida gosterdigim logo arka kapaga uygulanacak, rumi kadranini mumkun oldugunca sade tutacagimiz icin kadranda logo olmayacak, ama yine de logo calismalarina devam edebiliriz, guzel birsey ortaya ciktiginda temelli logo haline gelebilir, hatta yeterince erken cikarsa rumi arka kapagindakini de degistirebiliriz.
frown

frown

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 25 Kas. - 2:19

watcher demiş ki:
Yukarida gosterdigim logo arka kapaga uygulanacak, rumi kadranini mumkun oldugunca sade tutacagimiz icin kadranda logo olmayacak, ama yine de logo calismalarina devam edebiliriz, guzel birsey ortaya ciktiginda temelli logo haline gelebilir, hatta yeterince erken cikarsa rumi arka kapagindakini de degistirebiliriz.

Aman diyeyim üstat, RUMİ'yi geciktirme ihtimali olan her şeye prensip olarak karşıyım Smile
Bizimkisi beyin fırtınası, belki birisine ilham veririz.
cleric

cleric

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 25 Kas. - 4:23

frownma demiş ki:
Demek istediğim şeyi biraz denedim, farklı fontlarda T2 yazdım ve 2 rakamını ters çevirdim. Bazıları fena durmadı ama dediğim gibi buradaki saat tasarımlarına(RUMİ, Avicenna gibi) pek uymadı sanki.[url]
From Saat
[/url]

aslında farklı bir kaç versiyon yapmıştım.sanırım en kötüsünü eklemişim aceleyle.. görsel olarak T'nin sağ kısmını biraz uzatmak ve S'nin orta kısmını yukarıya biraz yaklaştırmak daha iyi sonuç veriyor..
daha denemedim ama sola italik yapılırsa da daha iyi görünür diye düşünüyorum..hazırladığımda ekliycem.
buarada logonun kurma kolunda olması kadrandan olmasından daha güzel bence..
cleric

cleric

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 25 Kas. - 6:03

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Di-KPRM

bi de böyle yaptım bakalım..sayın frownma dediğiniz gibi böyle birşeyi 12 nin yerine kullanmak zor.. ancak kurma koluna uygulaması kolay.
ayrıca Meta abinin güzel logosunda hilalin T' yi tamamen kapsaması veyahut T 'nin alt kısmının hilale değmesi daha güzel durmaz mı?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 25 Kas. - 6:06

Biraz eglendim, bugun vaktim vardi Very Happy

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Logo_110.................................... Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Logo_210
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 25 Kas. - 6:11

Sevgili cleric, benim yaptigim logodaki hilal ile ilgili soylediklerini ve yine bircok degisik versiyonunu yapmistim ama en guzel ve dengeli bu gorundu, bir ara vakit olunca yaptigim yuzlerce versiyonun arasindan ayirir yayinlarim diger soyledigin versiyonlari Very Happy
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 25 Kas. - 6:34

Ahan da bi tane daha clown

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Logo_310
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 26 Kas. - 11:55

benim Paint ile çizdiğim şeyden şuanda Rumi arka kapağına koyacağımız logo çıkmıştı en son, sonra bu logoyu flash developer bir arkadaş ile geliştirmeye çalıştık ancak çıkan şeyler ya çok değişik oldu yada neredeyse aynı o yüzden çok oynamamaya karar verdim ben de.. çok üstüne gitme gereği duymadım. ancak kalıcı daha sağlam bir şey ortaya çıkacak ise hayhay efendim Smile
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedSalı 29 Kas. - 2:30

hasanyuceer demiş ki:
Ben de saat içine konulacak logo olarak birşeyler denedim. Bir saatin içine yeniden saat içeren bir logo koymanın pek anlamı olacağını düşünmüyorum.

Eski osmanlı bayraklarından ikisini logo olarak denedim:

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Ts1

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Ts2

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Ts4

Sizin tasarımınızı görünce aklıma şöyle bir şey geldi. Çizim araçlarına pek aşina olmadığım için anlatmaya çalışayım.

Türksaat yazısının üstünde ki "hilal ve ayı" yazının üstüne değil de, "Türksaat" yazısının içinde ki "ü" harfine uyarlayıp hilal ve yıldızı ü harfinin yerine "t" ve "r" harflerinin arasına bir harf miş gibi işlesek çok mu apsürt olur?. "türksaat" yazısını sağa yatık farklı bir fontta yazsak, hilali de hafif yukarı doğru çevirerek(sağa yatık halde duracak yine) "u" harfine benzetsek, ve yıldızıda "ü" harfininin üstünde ki iki nokta yerine kullansak nasıl olur acaba?. Türksaat yazısının yazım biçimini bu şekilde yapabiliriz belki. Bir çizim olmadığı için nasıl durur tam kestiremiyorum gerçi de.
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedSalı 29 Kas. - 2:34

Bu şekilde koca koca hilal yıldız sembollerini insanların gözüne sokmak yerine, rumi gibi zarif ve sade modellerde küçük bir nüansla istediğimiz ay ve yıldız sembolünü saate koymuş olabiliriz belki.

Diyerek topu çizimci arkadaşlara atıyorum, rumi için geç olmuş olabilir belki ama ileri ki modellerde böyle bir şey düşünülebilir Smile
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 3 Ara. - 9:57

MrWrong, logo bir yana ama sizin avatardaki Orient Star müthiş bir saat.. Var mı sizde bu saattenn?
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 3 Ara. - 11:20

vervito demiş ki:
MrWrong, logo bir yana ama sizin avatardaki Orient Star müthiş bir saat.. Var mı sizde bu saattenn?

Maalesef, ama olmasını çok arzu ettiğim saatlerden birisi agliyor
muaddib

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedÇarş. 21 Ara. - 11:20

Merhaba. Sırf bu yerli saat tasarımları konuları ilgimi çektiği için foruma üye oldum, hemen damlamak istiyorum. (:

Bana kalırsa en profesyonelce görünen Hasan beyin yaptığı logo.
Ters omega şeklindeki hilal içinde T harfi de, sanki 1940lardan kalma bir devlet kurumu logosuymuş izlenimi veriyor. Bu da rafine edilebilir, retro ya da tarihi bir hava isteniyorsa.

Türkiye içinde ve muhtemelen kendi kültürümüzden öğelerle saat yapıyor olmak gurur meselesi elbette, fakat bunu çok dolaysız yapınca ucuz ya da hevesli görünme ihtimali de var.

TürkSaat ismi içinde geçen türk zaten kafi derecede durumu belli ederken, bir de hilal koymak fazla kör göze parmak olabilir diye endişe ediyorum. Logo yanında sembolik bir amblem arzu ediliyorsa kullanılabilecek bir çok sembolümüz var, ve bunlardan birini diriltmek bence daha güzel, üstelik belki faydalı bile olacak bir yaklaşım olur kanaatindeyim.

Mesela naçizane çinilerde, çeşmelerde, hatta kurma kollarında kullandığımız karanfil motifi ile bir çalışma yaptım, bunu paylaşarak ilginize sunmak isterim.
Mekanik saat ile de güzel paraleller çiziyor bana kalırsa.

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Tssz

frown

frown

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedÇarş. 21 Ara. - 19:46

muaddib demiş ki:
Merhaba. Sırf bu yerli saat tasarımları konuları ilgimi çektiği için foruma üye oldum, hemen damlamak istiyorum. (:

Bana kalırsa en profesyonelce görünen Hasan beyin yaptığı logo.
Ters omega şeklindeki hilal içinde T harfi de, sanki 1940lardan kalma bir devlet kurumu logosuymuş izlenimi veriyor. Bu da rafine edilebilir, retro ya da tarihi bir hava isteniyorsa.

Türkiye içinde ve muhtemelen kendi kültürümüzden öğelerle saat yapıyor olmak gurur meselesi elbette, fakat bunu çok dolaysız yapınca ucuz ya da hevesli görünme ihtimali de var.

TürkSaat ismi içinde geçen türk zaten kafi derecede durumu belli ederken, bir de hilal koymak fazla kör göze parmak olabilir diye endişe ediyorum. Logo yanında sembolik bir amblem arzu ediliyorsa kullanılabilecek bir çok sembolümüz var, ve bunlardan birini diriltmek bence daha güzel, üstelik belki faydalı bile olacak bir yaklaşım olur kanaatindeyim.

Mesela naçizane çinilerde, çeşmelerde, hatta kurma kollarında kullandığımız karanfil motifi ile bir çalışma yaptım, bunu paylaşarak ilginize sunmak isterim.
Mekanik saat ile de güzel paraleller çiziyor bana kalırsa.

Çok farklı, ama çok tanıdık. Çok hoş olmuş.
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedÇarş. 21 Ara. - 20:42

daha önce saatlerimize kitapçık olabilir diye dile getirmiştim.buda bana olmayan kitapçığın kapağını anımsattı Very Happy
kHanTW

kHanTW

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedÇarş. 21 Ara. - 21:15

Ben de çok beğendim...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 4:19

Ben de hem hak verdim hem de cok begendim ok1
muaddib

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 5:28

Teşekkürler Smile
Logo, marka gibi şeyler üstünde uzun uzun düşünülmesi gereken ve bir şeylerin oturmasını gerektiren şeyler aslında tabii ama, serbest düşünmek de güzel bir eylem. Boş durmaktan iyi her zaman için.

İki ihtimal daha düşündüm ( heyecan işte :P ) biri amblem biri isim ve logo ile alakalı olarak.

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Tsf

TÜRK kısmını biraz daha alt plana çekip, asıl logoyu TSF yapmak, ve "Türk"ü saatin değil de, forumun isminin bir parçası olarak göstermek daha doğru olur gibi geliyor. Türksaat şeklinde bana fazla nasyonalist çağrışım yapıyor açıkçası. alman saat, yunan saat filan diye düşününce özellikle...

İkincisi amblem ile alakalı. Yine kendi kültürel motiflerimizden, harikulade geometrik motiflerle dolu kündekari sanatının bir yansıması.

Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Kundekari

12 köşeli bu motif, saat kadranına gönderme yapması adına düşünülebilir.

Dediğim gibi, daha temelli daha ciddi düşünüp çalışmayı her zaman için tercih ederim ama, sırf fantazi olsun diye bile böyle şeyler yapmak hoş.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 6:33

"TSF" kavram kargaşasına yol açabilir, malum diğer forumda aynı logoyu kullanıyor, daha ayırt edici vurgulayıcı birşeyler olması gerekir.Türksaat yeterlidir.
muaddib

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 7:35

diğer forumdan haberim yoktu :-|
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 8:12

Yahu, irkcilik filan benim tam zittim yonde, nasyonallik kavrami da cok cok uzagimda, dogal olarak bu boyle cunku zaten yurtdisinda yasiyorum ve bir olcude kendimi daha cok dunya vatandasi olarak niteliyorum (tabi Turkiye her zaman gozdem, hehehe)
ama hernedense, su saatlerimizin uzerine yazdigimiz Turksaat yazisi hem cok hosuma gidiyor hem de ehheemm nasil desem biraz gururlaniyorum diable
Aslinda muaddip cok dogru soyluyor, germanuhren (biraz heil hitler gibi), grekwatch mesela biraz kulagima abes gibi geliyor ama her nedense Turksaat kulagima epey melodik geliyor/
Ne bileyim yahu belki de memleket ozlemidir clown

Ama sevgili muaddip'in yaptigi grafikler cok hos olmaya basladi bunu da soylemek gerek...
.
muaddib

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 8:38

Aynen katılıyorum sayın watcher. Sırf saat projesi yüzünden zaten foruma dahil oldum. Anadilimi, içine doğduğum kültürü, bu ülkenin insanlarını normalde görmeye alışkın olmadığım yerlerde görmek çok güzel. Benim de çok hoşuma gidiyor, niyeyse heyecanlandırıyor böyle şeyler, kim ne derse desin (:

Zaten şimdilik henüz beta aşamasında, büyüyüp kocaman olabilecek, dev olmasa da olgunlaşabilecek bir şeyin çekirdeği gibi görünüyor bana bu girişimler. O bakımdan şu aşamasında her şeyin ideal olmasını beklemek de, insanı hiç bir şey yapmamaya götürebilir. Gün gelir de gerçekten bir markalaşma başlayacak olursa sanırım zaten daha ciddi bir çalışma yapılır, yine "biz"den birinin dahliyle.

İlgi alanlarım sebebiyle üye olduğum forumlarda, bulunduğum online organizasyonlarda adında türkçe bir şey geçen, ülkesinde turkey yazan birilerini görünce bile niyeyse heyecanlanırken böyle bir şey elbette ekstra large heyecanlandırıyor.

Teşekkür ederim beğeniniz için, sevgiler.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 10:30

Türksaat bence oturdu, zaten de 2 dir kullanıyoruz (Hezarfen,Rumi), hele de şu aralar yerli saat üretimi gündemdeyken.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 12:55

muaddib panpa sen ne yaptın yaaa
Çok başarılı olmuş logo. Sadece Türksaat yazısı farklı yazılabilir. Ama logo çok iyi. Devamını bekliyoruz...
kHanTW

kHanTW

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 1:44

Ben kündekari'nin kullanıldığı logoyu da çok beğendim... Muaddib beyin tasarım tarzı tam benim hoşlandığım şekil diyebilirim... (Belki gençliğimde bu tip şeylerle ilgilenmiş olduğum içindir.)
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 4:12

frownma demiş ki:

Çok farklı, ama çok tanıdık. Çok hoş olmuş.

Kesinlikle katılıyorum, sanki 40 yıldır tanıdığımız-bildiğimiz-kullandığımız bir marka gibi ama bir o kadarda orjinal. Ben çok sevdim açıkcası. alkisalkis
http://www.google.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 9:35

Her iki logo da çok güzel olmuş tebrikler. İşi biliyorsunuz ok1
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Turksaat Icin Logo    Turksaat Icin Logo  - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 21:40

fakat amacin ruhuna da uymasi lazim, ya marka harflerinden olusan bir logo ya da mekanik veya zaman veya saat veya buna benzer birseyleri bizim motiflerimizle veya gecmisteki birtakim seylerle biraraya getirip bagdastirip ortaya birsey cikmasi lazim ve tum bunlar cok basit, yapilabilir bir logo seklinde olmasi lazim ve yine unutulmamali ki bu logonun uygulanacagi aplikasyonlar yani kadrandaki minik alan, arka kapaktaki minik alan ve kurma kolundaki minik alana okunur veya belirgin sekilde uygulanabilir olmasi lazim ve yine logo ancak tek renk olmali, metalin laser kesiminde detaylar ortaya cikabilmeli, aralarda cizgiler degil sadece kesikler olmali, kesik tum parcalar bir yerlerinden birbirine bagli olmali ki logo tek parca halinde uretilebilsin.
Biraz karisik oldu ama anlasildi sanirim.
Unutmayalim ki logonun aplikasyon alani 1mmx1mm ile 2mmx2mm civari bir alandan ibaret

Turksaat Icin Logo
3 sayfadaki 4 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
 Similar topics
-
» Türksaat için tasarladığım 17 jewels saat
» Türksaat Forumu Seiko Mod - Turksaat Forum Seiko Watches Mod Project
» işlemci performansı için vede sabır testi için...
» Replika Panerai 005 Logo
» Turksaat Montre24.com da