Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Doğal Yağ Taşı Arıyorum

+2
vervito
sifujack
6 posters
YazarMesaj
sifujack

sifujack

Doğal Yağ Taşı Arıyorum Empty
MesajKonu: Doğal Yağ Taşı Arıyorum   Doğal Yağ Taşı Arıyorum Icon_minipostedCuma 12 Kas. - 10:09

doğal yağ taşı arıyorum bir arkadaşım için ,anlattığına göre piyasada genelde ya girit taşı adıyla satılan düşük kaliteli yapay taş varmış ya da pürüssüzlüğü düşük ve yumuşak oluşu nedeniyle hemen aşınıp şekli bozulan ve bilemeyi zorlaştıran düşük kaliteli doğal yağ taşları varmış

kaliteli yağ taşlarının izmir ve aydın dan çıkartıldığını öğrenmiş ve benden yardım istedi,

çelik ustura bilemesinde kullanılacağı için taşın pürüssüz ,sert, kolay aşınmayan yüksek kalitede oluşu istenen özelliği, yoksa bu özelliklere sahip olmayan düşük kalitede doğal taşlar ve yapay taşlar piyasada çoğunluktaymış

daha önce aranızda kaliteli ,yüzeyi pürüssüz sertliği ve aşınmazlığı yüksek yağ taşı alan kullanan ,nerelerde bulabileceğim hakkında fikri olan var mı?

buralarda aramadan önce foruma danışmak istedim,malum bıçak severimiz çok Very Happy
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Doğal Yağ Taşı Arıyorum   Doğal Yağ Taşı Arıyorum Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 6:49

watcher'in değerli taşlarla ilgili bilgisi geniş. bilmiyorum belki okumamıştır bu başlığı daha.. ama bunlar değerli yada yarıdeğerli taşlardan değil herhalde, doğru mu anladım?
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Doğal Yağ Taşı Arıyorum   Doğal Yağ Taşı Arıyorum Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 12:23

evet vervito doğru biliyorsun,bunlar değerli taşlardan değil,türkiyede kilosu 50 ile 80 tl arası,asıl mesele kaliteli olanını bulmak

hatta biliyorsundur eskiden bıçağı değiştirilmeyen sabit neşterler bu taşların kaliteli olanlarıyla bilenirmiş-kılağı alınırmış,bana da neşter bileyecek kalitede yüksek grit değeri olan ve "cerrahi yağ taşı" diye bilinen taş lazım,daha doğrusu bilemek dememyim de bilemeden sonra tüm kılağıyı alıp pürüssüz bir kesim ağızı oluşturan taş lazım

ve hatta bunların oldukça yüksek grit değeri taşıyanları Türkiye haricinde Belçikadan çıkarılıyormuş Very Happy (cidden) "Ardennes coticule" ismiyle biliniyor,ancak pahalı olduğu ve çokça alacağı için arkadaşım bunu almak istememiş, watcher bunların fiyatlarını öğrense belki iyi olur,ama internetteki fiyatlardan çok da farklı olacağını sanmıyorum
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Doğal Yağ Taşı Arıyorum   Doğal Yağ Taşı Arıyorum Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 12:51

Çok kaliteli olanından bende 2 adet olacaktı. Eğer evde bulursam(arkadaşınıza 1 tane yeterliyse) ücretsiz olarak verebilirim. Ama evde bulmam lazım. Bendeki Gerber ve Smith&Wesson lar için kullanıyordum.
Ayrıca İzmir'de sanırım yerin adı yine Basmane olarak geçiyordu bu itfaiye ve bit pazarının kesiştiği yerde köşede bir döviz bürosu var. Onun üzerindeki yanyana binaların birinde(sanırım 2. bina) doğal taşlar satan bir yer vardı. İşiniz düşerse oraya da bir bakmanızı tavsiye ederim.
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Doğal Yağ Taşı Arıyorum   Doğal Yağ Taşı Arıyorum Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 13:19

çok teşekkür ederim bootsector,düşünmen bile yeterli ok1 her türlü bıçağı bilemek için en güzel ve verimli alet bu taşlar olduğu için sendekini almaya gönlüm razı olmaz,tarif ettiğin yere bir bakarım ,

motora bağlanan yapay taşlar yüksek devirde çalıştığı için bıçağı- çeliğin suyunu yakıyor ve kesici ağızın dayanım süresini ve çelik özeliiğini çok azaltıyormuş,bu yüzden bu taşların ve elde yapılan bilemenin kıymetini bilmek gerek

elde bileme çok uzun sürüyor ama kesinlikle ve fazlasıyla buna değer
teng

teng

MesajKonu: Geri: Doğal Yağ Taşı Arıyorum   Doğal Yağ Taşı Arıyorum Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 13:22

hayırdır Sifujack ? Kasaplık mı yapıcan ? Very Happy
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Doğal Yağ Taşı Arıyorum   Doğal Yağ Taşı Arıyorum Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 13:50

hahaha
deka

deka

MesajKonu: Geri: Doğal Yağ Taşı Arıyorum   Doğal Yağ Taşı Arıyorum Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 22:32

Kurban Bayramı nedeni ile olabilir. fumeur
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Doğal Yağ Taşı Arıyorum   Doğal Yağ Taşı Arıyorum Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 23:27

Burada var, fiyatlari ile.
Ben de alacak olsam bu fiyattan pek asagi alamam ancak kamyon ile alinirsa fiyat cok duser, ya da gidip yerinden almak lazim.
Bana mesafesi yaklasik 150-200km
10€ daha ucuza almak icin beni ugrastirmayin Very Happy
Eger yanilmiyorsam bunlardan galiba saat malzemeleri satan bir yerde de gormustum.
Eger tr'de bulunmuyorsa gelirken yanimda bir tane getiririm.
Ama kurban kesmeye yetismez devenin basi

http://uk.ardennes-coticule.com/index.asp?id=395
http://www.turksaatforumu.com
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Doğal Yağ Taşı Arıyorum   Doğal Yağ Taşı Arıyorum Icon_minipostedPaz 14 Kas. - 0:59

Şimdi linki yollayınca hatırladım. Bendeki taş kesinlikle bundan ama çift taraflı. Bu normal güzel bir biley taşı. Bir de beyaz yüzeyi vardı bendeki taşların. O da ince biley ve bileylenmiş ucun son rötüşleri işlemini görüyordu.
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Doğal Yağ Taşı Arıyorum   Doğal Yağ Taşı Arıyorum Icon_minipostedPaz 14 Kas. - 4:35

ilk mesajda yazmıştım ,alacak olan kişi çelik ustura için kullanacakmış

watcher

çok sağol, arkadaşıma lazım olan oranın arden taşı değilmiş o yüzden almamış,zaten bundan isteseydi bile 1-2 taş için seni uğraştırmak istemezdim,sadece konu açılınca bilgi olsun diye belçikada da kalitelilerinin çıkarıldığını yazdım,

Doğal Yağ Taşı Arıyorum
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yatak taşı tamir ekipmanları
» Üretici Firma, kalibre vurus sayisi ve anka tasi acisi
» İş arıyorum
» İş arıyorum
» Tablet arıyorum