Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Otomatik perpetual

+5
Axiaziz
bohem
asiruh2009
aaltindeger
vervito
9 posters
YazarMesaj
vervito

vervito

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedC.tesi 5 Eyl. - 7:58

otomatik perpetual saatler'in bir nevi hafıza sistemi mi var? yani M.Lacroix'in geliştirdiği hafızalı mekanik saat gibi. (aslında bu konuya da bir başlık açılsa güzel olur, mekanik saatin nasıl hafızası oluyor) perpetual saati kolumuzdan çıkardığımızda sat dursa bile takınca kendisini direk o günün tarih ve saatine ayarlıyor. en azından seiko premier kineticlerde ve citizen eco-drive'larda böyle. otomatiklerde benim mantığıma göre böyle bir şey olamaz. otomatik saatin perpetuali ancak şöyledir sadece hangi ayın kaç çektiğini bilen bir sistemdir, yoksa başka türlü bir hafıza sistemi olması gerek ki duran saati sallayınca tekrar kendisini ayarlasın... yanılıyormuyum?
aaltindeger

aaltindeger

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Geri: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedC.tesi 5 Eyl. - 9:23

otomatiklerde perpetualın çalışması için saatın hiç durmaması lazım zannımca...
asiruh2009

asiruh2009

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Geri: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedPaz 6 Eyl. - 1:53

evet o süreklilik mevzuu nasıl oluyor acaba....
bohem

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Geri: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 10:08

Bu konu açıklığa kavuşturulmadan unutulmuş sanırım.
Forumda aramama rağmen perpetual takvim ile ilgili başka bir konu başlığı bulamadım o yüzden bu konuyu bi hortlatayım dedim.
Axiaziz

Axiaziz

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Geri: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 10:40

Bunu daha önce bir başlıkta yazdım ama zerre hatırlamıyorum, neyse şöyle izah etmeye çalışayım;

Mekanik bir perpetual saat, çalışırken 4 sene yi temel alır, yani şubatın hangi seneler 29 çektiğini baz alarak çalışır. Tabii ki aklında tutmaz, o seneye göre çalışır diyelim. Mekanik-dişli sistemi sadece bu 4 seneden hangisinde olduğunu bilecek şekilde dizayn edilir.

Dolayısıyla siz mekanik perpetual bir saate sahip olduğunuzda, saate bu 4 yıldan hangisinde olduğunuzu söylüyorsunuz/saati ayarlıyorsunuz. Ayar şekli itibariyle, şubatın 29 çektiği yıl mı, bir sonraki mi, daha sonraki mi, bir önce ki mi, belirliyoruz. Saatimiz de bu bilgiye göre devam ediyor. Bilmiyor anlatabildim mi.

(Kinetic, eco drive da tabii ki olay farklı, onların enerji depolama şekilleri pilsiz olmakla birlikte, çalışma şekilleri pilli, entegreleri var en nihayetinde. Dolayısıyla böyle bir şeye ihtiyaçları yok, yamuluyorsam düzeltin.)
vervito

vervito

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Geri: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 11:20

yani daha önce yıl ayarı yapılmış mekanik perpetual bir saat durduğunda, onu tekrar ele alıp çalıştırdıktan sonra yapılması gerekn tek şey sadece bulunduğumuz ayın ve haftanın gününe getirmek saati... yani "saat durduysa servise götürmek gerekiyor" bir yanlış inanış demek... ben böyle anladım.
teşekkurler axi.
Axiaziz

Axiaziz

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Geri: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 18:58

Evet bir seneden fazla durduysa da, kaç sene olursa olsun, o zaman ay-gün dışında, şubatın 29 çekme periyoduna göre, 4 seneden hangisindeyseniz onu ayarlıyorsunuz. Bu kadar...
Ne demek @vervito Smile
kelby

kelby

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Geri: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 19:18

mekanizmasının çok şahane olmasıyla birlikte, perpetual özelliği mekanik saatlerde gereksiz bir özellik diye düşünüyorum.
(daha önce ebelin bir modelini çok beğenmiş ve çalışma prensibini inceleme ve araştırma fırsatım olmuştu)
axiaziz'in de dediği gibi çarklar hangi ayın kaç çektiğine şubatın hangi yıl 29 çektiğine göre hazırlanıyor. diyelim ay bölümü 5. aya ayarlı, takvim 31 e kadar çıkıyor, 6. ayda 30 dan sonra 1 e atlıyor. aslında bu çokta karışık değil, işi karıştıran dolayısıyla fiyatı arttıran olgu şubat.
şubat 28 atıyor, fakat takvim çarkları 4 yıl tam tur attıktan sonra, şubat 29 atıyor. sonra 3 yıl 28, 4 yıl tam tırdan sonra 29.

mantık bu fakat...

bu sisteminin verimli çalışması için hiç durmaması lazım, durunca sorun nedir? sorun yok aslında, saati kurup çalıştırınca takvimi ayı yılı yeniden ayarlamak gerekir. işte bu yüzden kanaatimce gereksiz bir özelliktir.

ya bu saati hiç çıkarmayacaksın sürekli takacaksın, yada 200 dolar verip birde winder alacaksın
kelby

kelby

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Geri: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 19:23

ebel 1911 perpetual ve mekanizması, daha öncede biryerlerde vermiştim sanırım
Otomatik perpetual Ebel1911btr__-thumb-450x406
Otomatik perpetual Ebel-1911-btr-perpetual-calendar-chronograph-7
cemele

cemele

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Geri: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 20:46

Perpetual diye konuyu gorunce eski saat alma maceralarim depresti.

Oysa seiko kinetic icin epey sulanmistim.

Kineticlerde Perpetual takvimin 2100 senesine kadar ayarlanma mantigi nedir acaba?

Acaba saatin hammedesinin kullanici etkisi olmasa bile 90-100 yil gidecegimi dusunuluyor?
teng

teng

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Geri: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 21:27

Evet, mekanik saatler çok uzun süre çalışabilir. Geçen yüzyılın yöntemleri ile yapılan saatler günümüze ulaştığına göre, şimdi yapılan saatlerde bir sonraki yüzyılı görür diye düşünüyorum.
Valjoux

Valjoux

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Geri: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedSalı 25 Mayıs - 5:05

Perpetual takvimde sistem tamamen şubat ayına göre düzenlenmiştir bu özelliğe sahip bütün saatlerde kadranda 1'den 4'e kadar numaralandırılmış küçük bir gösterge vardır,genelde 4 rakamı da farklı bir renk tonuyla renklendirilmiştir çünkü bu rakam artık yılı(leap year) gösterir,bu yılda şubat ayı 29 çeker,bu özellikteki bir saati ayarlamak(saat ne kadar durursa dursun)hiç sorun değildir,öncelikle yapılması gereken artık yılı hesaplayıp içinde bulunduğumuz yılı ona göre senkronize etmektir,daha sonra diğer fonksiyonları ayarlanır.Artık yılı hesaplama'nın en pratik yolu yılın 4'e bölüne bilme kuralıdır.Örnek olarak bu özelliğe sahip bir saati ayarlamamız gerekiyor;

25 mayıs 2010 tarihini ayarlamak için yapmamız gereken ilk şey,2010 yılın'dan önceki artık yılı bulmak(4'e bölünebilen yıl) bu da 2008 olur,artık yıl göstergesini +2 yıl ileri alıp göstergeyi 2'ye alırız,bundan sonrası diğer saatlerin fonksiyonları gibi ayarlanıyor.Hoşçakalın...
vervito

vervito

Otomatik perpetual Empty
MesajKonu: Geri: Otomatik perpetual   Otomatik perpetual Icon_minipostedSalı 25 Mayıs - 9:14

teşekkurler Valjoux...

Otomatik perpetual
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Seiko Premier Perpetual SNQ107P1..450TL.
» Rolex Oyster Perpetual Submariner Date
» Rolex Oyster Perpetual Lady-datejust Revizyon
» Seiko Premier Kinetic Perpetual SNP021 siyah
» Kurmalı mı otomatik mi?