Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Poljot Mekanik Alarm

+6
frown
parabellum p08
durdor
watcher
BR-02
godzilla34
10 posters
YazarMesaj
godzilla34

godzilla34

Poljot Mekanik Alarm Empty
MesajKonu: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 5:00

Selamlar arkadaslar uzun suredir yoktum malum almanyda almanca ögrenmek icin kursa gitmek zorunlu oldu ve kurstan bir arkadastanda bu saati aldim aslinda uygun bir fiyata aldim sanirim ama genede fikrinizi almak istedim bu saatin makinesi nedir kac yilinin saatidir saatin durumu mukemmel sapmadan calisiyor alarmi süper durumda calisiyor caminda tek cizik yok tek sorun kayisi yoktu bugunde guzel bir kayis alldim kayisli resimlerinide ekliycem ama ama suan elimdeki resimler bunlar egerki bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tesekkur ederim.

[img]Poljot Mekanik Alarm 2997fa523 [/img]
[img]Poljot Mekanik Alarm 4023kn723 [/img]
[img]Poljot Mekanik Alarm 337495023 [/img]
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 9:20

saatiniz hayirli olsun güle güle kullaniniz, makineyi daha yüksek cözünürlükte sunabilirseniz, mutlaka makine hakkinda yaddimci olacak bir üyemiz cikicaktir.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 10:44

Hayirli olsun, guzel bir saat ve saglam bir poljot alarm makine.
Bu saatin celik versiyonundan 1988 yilinda rusyadan almistim, gerci cok kullanmadim ama her koluma takip kurdugumda saat tikir tikir calisiyor.
makine poljot orjinal alarm, rus yapimi ama cok saglamdir, piyasada cok hirpalanmislari bile tikir tikir calisir vaziyettedir.
Bir yil oncesine kadar poljot alarm makineli saatler modern versiyonlarda satiliyordu, fakat son haberlere gore bunun fabrikasini ismini simdi hatirlayamadigim bir alman firmasi satin aldi, hatta galiba makineleri almanyada uretecekler, malum su anda piyasada orta sinif alarm mekanizma yapan uretici yok, almanlar da bu makineyi uretmeye baslayinca artik bu makineyi icerip te fiyati 150-200$ alarmli saatleri de unutmak lazim.
http://www.turksaatforumu.com
durdor

durdor

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 11:55

gülerek kullanın. bende de vardı ama şimdi bulamıyorum.
taş gibi saatdir, benim oğlan alarmını çok sevdiği için, elinden hiç bırakmıyordu. kurup kurup veriyordum eline, sürekli elinde olduğu için, yerede düşürüyordu, sinirlenince kaldırıp fırlattığıda oluyordu, ama maşallah hiç çalışmamazlık yapmadı. lakin hangi deliğe soktuysa bulamıyorum.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 21:38

godzilla34 dostum, bu makineyi eski saatçiler buzer olarak tabir ederler. Nefis bir mekanik zil sesi vardır, bilirsin. Sanıyorum kalibresi de 3133 diye geçiyordu. Fakirde de bu saatten iki adet olacaktı durun bakayım resim ekleyebilirsem.

Poljot Mekanik Alarm 74980818

Poljot Mekanik Alarm 97339843

parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 21:47

Evet hatırladım, Poljot 3133 diye geçiyordu. Bunların 23 taşlı olanlarında kronograf da var. 23 kamniya diye geçer. Sizinki 18 taşlıdır. 18kamnei'dir yani.Kril alfabesiyle yazayım dedim ama bulamadım şimdi karakterleri. Hatta bu kalibre o kadar sağlam ve kullanışlı çıktı ki Sovyetlerin Sturmanskie ( Hava kuvvetleri), Okean ( Deniz kuvvetleri) ve Soyuz gibi uzay araştırmalarında da kullanıldı. Kurduğunuzda 47 saat gibi gayet güzel bir çalışma süresi var.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 22:00

Makinenin temiz kalmış olması ve incabloc özellik arzetmesi de ayrıca hoş.Zaten plastik çerçeve de yeterince darbeden korur bu saati. Ebay'de kondüsyonuna göre 35 ile 120 dolar arasında bir piyasası var
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 23:15

Sevgili parabellum,
bu makinenin kronografli olanindan bahsetmissin, yani hem krono hem de zilli mi?
Ben bunu hic gormemistim, eger boyle ise biraz daha konuyu acman mumkun mu?
http://www.turksaatforumu.com
frown

frown

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedCuma 25 Mart - 0:45

@godzilla
Ne kadar ödedin bilmiyorum ama iyi bir alış veriş olmuş gibi, saat çok temiz görünüyor.
godzilla34

godzilla34

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedCuma 25 Mart - 4:09

Sayin üstadlarim vermis oldugunuz bilgiler icin ellerinize saglik makinede tek bir cizik bile yok kullanilmamis gibi diyebilirim iki gundur kurmadan calisiyor her hangi bir sapma yapmadi walla takmaya kiyamiyorum gercekten cok hos bilekte durusu var tekrardan cümleten tesekkurler nice iyi saatli gunlere
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedC.tesi 26 Mart - 7:07

parabellum p08 demiş ki:
godzilla34 dostum, bu makineyi eski saatçiler buzer olarak tabir ederler. Nefis bir mekanik zil sesi vardır, bilirsin. Sanıyorum kalibresi de 3133 diye geçiyordu. Fakirde de bu saatten iki adet olacaktı durun bakayım resim ekleyebilirsem.

Poljot Mekanik Alarm 74980818

Rus mallarıyla ilgili olarak daha önceden de yazmıştım.Ben bu makineleri çok beğeniyorum.

Özellikle de yukarıdaki resimde yer alan ve Kiril alfabe ile markalanmış saatler eskiden yani 90 lar öncesinde daha fazla tercih edilirdi.Bu saatler Sovyetlerin iç tüketimi için üretildiğinden dolayı ihracat için üretilenlerden daha özenli imal edildikleri söylenirdi.Buna sebep olarak da Sovyetlerin kendi tüketicisini korumak için koyduğu çok sert kanunlar gösterilirdi.

Gerçekten de o yıllarda üretilmiş Slava ve benzeri markalı Rus saatlerini çok severim.İlk bakışta çok gösterişli olmasalar da,kasa ve kadran kaliteleri çok yüksek olmasa da kaya gibi sağlam makineleri ile güzel saatlerdir bunlar.Tabii kıymetini bilene.

Çünkü genelde Rus mallarının kaba ve özensiz olduğuna dair yaygın bir kanı vardır.Halbuki Rus ve eski demirperde halklarında genel bir kanaatkarlık göze çarpar.Bizde kimsenin beğenmeyeceği arabalar yıllarca imal edilir ve halk tarafından severek kullanılır.Kendi başbakanları Putin bile kendisine ait eski bir Volga otomobile keyifle binmektedir.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedC.tesi 26 Mart - 14:18

Gerçek anlamda bir mekanik saat almışsınız , tebrikler.
Saatinizin Poljot 2612 mekanizması var.Basit fakat sağlam yapıda bir mekanima, Bende de o mekanizmadan 2 tane var ama kondisyonları sizinki kadar iyi değil.
godzilla34

godzilla34

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedC.tesi 26 Mart - 22:59

Cümleten tesekkurler üstadlar en azindan rus saatlerinin saglam mekanizmali saatler yaptiginida ögrenmis oldum sayenizde ellerinize saglik
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedPaz 10 Nis. - 23:10

watcher demiş ki:
Sevgili parabellum,
bu makinenin kronografli olanindan bahsetmissin, yani hem krono hem de zilli mi?
Ben bunu hic gormemistim, eger boyle ise biraz daha konuyu acman mumkun mu?

Sevgili watcher, bendekiler 18 taşlı ve onlar sadece mekanik zilli modeller, konuyu nette araştırırken 23 taşlı olanlarında kronograf da olduğu bilgisine rastladım. Ben de tam olarak hakim değilim o konuya. Zaten sayın teng 2612 olduğunu söyledi. Araştırdım, makine kodu 2612.1 olarak geçiyormuş.Bendekileri alırken danıştığım ustamdan biraz bilgi almıştım. Buzer diye adlandırıldığını o söylemişti.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedCuma 29 Nis. - 6:47

selam sevgili saat dostlarım,
alarmlı mkine. makine 2612... (alarmlı makineler le ilgili genel bir review makalesi yazmıştım makineler bölümünde)
3133 ise valjoux bazlı düz krono makine.
hem alarmlı hem de kronolu rus makinesi yok diye biliyorum.
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Poljot Mekanik Alarm   Poljot Mekanik Alarm Icon_minipostedCuma 6 Mayıs - 8:03

Hayırlı olsun, ben saatinizin mekanizması dışında kadranını da çok beğendim.

Poljot Mekanik Alarm
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Soviet mekanik saat, alarm, anahtarlık
» Wakmann Diver/Alarm
» Satilik Wakmann/Alarm Diver
» Poljot
» Poljot 3105