Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saatinizin mekanizmasını tespit edin

+7
M.Ali Sade
dermanyeri
profurio
denizcimavisi
forbidden
Azizim
watcher
11 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Saatinizin mekanizmasını tespit edin Empty
MesajKonu: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedPaz 5 Tem. - 22:51

Arkadaslar size asagida bir link veriyorum, burada saat makineleri konusunda her cins ile ilgili olarak bolca detayli ve resimli teknik bilgi bulabilirsiniz.

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?00&ranfft&0&2uswk&Tissot_27_2T

En son watcher tarafından Salı 9 Mart - 23:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
http://www.turksaatforumu.com
Azizim
moderator
Azizim

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedPtsi 13 Tem. - 23:35

Çok güzel ve faydalı bir site. ok1
forbidden

forbidden

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedPtsi 13 Tem. - 23:42

denizcimavisi

denizcimavisi

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedC.tesi 5 Eyl. - 13:14

Teşekkür ederim seiko 7s26A 1 saate yakın inceledim.Very Happy
profurio

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedSalı 13 Ekim - 5:30

Merhabalar,
Benim rahmetli dedemden kalma bir longines automatic saatim var. Verdiğiniz stede onunla ilgili bir bilgi göremedim. Saatin kadranında "636 SWISS 1635" yazıyor. Bu modelle ilgili bilgisi olan benimle paylaşırsa memnun olurum.
forbidden

forbidden

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedSalı 13 Ekim - 6:07

profurio demiş ki:
Merhabalar,
Benim rahmetli dedemden kalma bir longines automatic saatim var. Verdiğiniz stede onunla ilgili bir bilgi göremedim. Saatin kadranında "636 SWISS 1635" yazıyor. Bu modelle ilgili bilgisi olan benimle paylaşırsa memnun olurum.

öncelikle hoşgeldiniz sn. profurio. antika saatler forumu altında veya saat markaları bölümünde longines başlığı altında saatinizin fotoğraflarıyla beraber bir konu açabilirsiniz. bu sayede bilgisi olan arkadaşlar ayrı olarak saatinizi değerlendirebilir, hem de eminim ki bu çok değerli olan saati görmüş oluruz.
profurio

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedSalı 13 Ekim - 6:57

forbidden demiş ki:
profurio demiş ki:
Merhabalar,

öncelikle hoşgeldiniz sn. profurio. antika saatler forumu altında veya saat markaları bölümünde longines başlığı altında saatinizin fotoğraflarıyla beraber bir konu açabilirsiniz. bu sayede bilgisi olan arkadaşlar ayrı olarak saatinizi değerlendirebilir, hem de eminim ki bu çok değerli olan saati görmüş oluruz.

sağolun hoşbulduk. tabiki neden olmasın, en kısa sürede fotoğraf çekip sizinle paylaşmaya çalışacağım. ilginize teşekkürler.
dermanyeri

dermanyeri

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedSalı 20 Tem. - 19:08

hocam kusura bakmayın,belki basit olacak ama idare edin artık Very Happy

soru şu; mesela eta 7750'yi nasıl okuyorsunuz?

eta yedibinyediyüzelli şeklinde mi, yoksa eta yetmişyedi elli olarak mı?
http://www.mustafagullu.com.tr
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedÇarş. 21 Tem. - 22:39

Alıntı :

Geçenlerde bir saatçiye gittim.Genç bir satıcı,yirmi yaş yok bile.Askere dahi gitmemiş."Bunda ne makine var ?" diye sordum.Önce anlamadı ,ama daha sonra (modeli hatırlamıyorum,yukarıdakini örnek vereyim) "İİTİİEY sevıntisevınfiftiy amca" dedi.

Not: Biz eskiden "ETA yetmişyedi elli" olarak okurduk.
dermanyeri

dermanyeri

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedPerş. 22 Tem. - 0:28

anladım abi,yani şimdi bi yerde yanlış söyleriz yanlış olmasın dedim. o halde ikili ikili isimlendimek doğrusu gibi
http://www.mustafagullu.com.tr
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedPerş. 22 Tem. - 10:59

M.Ali Sade demiş ki:
Alıntı :

Geçenlerde bir saatçiye gittim.Genç bir satıcı,yirmi yaş yok bile.Askere dahi gitmemiş."Bunda ne makine var ?" diye sordum.Önce anlamadı ,ama daha sonra (modeli hatırlamıyorum,yukarıdakini örnek vereyim) "İİTİİEY sevıntisevınfiftiy amca" dedi.

hahaha vallahi cok guldum guluyor

neyse, ETA yetmisyedi elli demek lazim, yurtdisinda da boyle der profesyoneller biere
http://www.turksaatforumu.com
dreren

dreren

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedPerş. 18 Kas. - 9:17

M.Ali Sade demiş ki:
Alıntı :

monstre hahaha monstre hahaha
u3kagitci

u3kagitci

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedÇarş. 2 Mart - 9:13

Saatimin mekanizmasını buldum Smile

Seiko 7S36A

Features
automatic
no manual wind
sweep second
day: quickset, 2 languages
date: quickset

Data
12''', Dm= 27mm
H= 4.9mm (5.1mm with ball bearing)
23 jewels
f = 21600 A/h
power reserve 44h
bormenit

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedÇarş. 30 Kas. - 8:56

Alıntı :
Seiko 7S36A

Features
automatic
no manual wind
sweep second
day: quickset, 2 languages
date: quickset

Data
12''', Dm= 27mm
H= 4.9mm (5.1mm with ball bearing)
23 jewels
f = 21600 A/h
power reserve 44h

bence güzel bir makine
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: Saatinizin mekanizmasını tespit edin   Saatinizin mekanizmasını tespit edin Icon_minipostedÇarş. 30 Kas. - 12:16

bormenit demiş ki:
bence güzel bir makine

Bence de ama Orient 46943 tercihimdir. Ikisinin de teknik ozellikleri benzer fakat Orient daha dakik. 7S26 li (7S36 nin 2 tas eksik olan versiyonu) Seiko 5 lerim gunde 10 saniyenin uzerinde saparken, 46943 lu Orient Makomun sapmasi 5 saniyenin altinda. Bir cok kullanici da bu konuda hemfikir. Aslinda daha iyi bir karsilastirma yapmak icin iki mekanizmanin da atasina yani Seiko 700X serisine bakmak lazim. Buradaki Seiko 7005 incelemesinde (link), usta makineyi 7S26 ile kiyaslamis ve sonucta 7005 in sok sisteminin, takvim mekanizmasinin ve metal isciliginin daha kaliteli olduguna varmis. Orient 46943 de Seiko 7005 den gelistirildiginden Seiko'nun Magic Lever kurma sistemine ve Diashock sok korumasina sahip. Fakat Diashock ta orjinaline sadik kalinmis. Halbuki 7S26 da degisiklige gidilmis ve bazi uzmanlara gore daha ucuz bir sok sistemi olmus. Ayrica 7S26 nin regulasyonunun daha zor oldugu da gorusler arasinda. Bakalim bizim forumun uzmanlari ne diyecek?
Diashock resimleri:
Eski: Saatinizin mekanizmasını tespit edin Diashockoldgv7

Yeni: Saatinizin mekanizmasını tespit edin Diashocknewya3

Saatinizin mekanizmasını tespit edin
1 sayfadaki 1 sayfası