Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Altın kaplama için yöntem arayalım mı?

4 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Empty
MesajKonu: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 0:33

Arkadaslar, yaptigim aramalarda iki tur kaplama var, daha dogrusu saat kasalarina uyacak gibi gorunen.
Birincisi elektroliz sistemi...
Bu sistem bir banyonun (kucuk bir metal olmayan kap) icine belli bir solusyon konuyor, bu solusyona iki tane uc batiriliyor, uclardan biri pozitif, altini o tutuyor, digerine de kaplama yapilacak obje, yani saatin kasasi tutturuluyor ve belli bir sure belli bir akim verilince kaplama gerceklesmi oluyor.
Bu anlatimlarimi goren bir kimyager eminim ki saclari diken diken olacaktir kullandigim basit terimler karsisinda ama teknik deyimleri de hic bilmiyorum.
Henuz bir kimyager uyemiz galiba yok. Ama ogrenci arkadaslarimizdan ve diger uyelerimizden kimyaci tanidiklari varsa bu konuda daha genis ve pratik bilgi alabilirler mi? Amacimiz kendi saatlerimizin altin kaplamalarini kendimiz yapabilmek. (eger becerebilirsek tabi)

Bir diger sistem de galvanoplastie, ama bu konuda hicbirsey bilmiyorum.
http://www.turksaatforumu.com
aaltindeger

aaltindeger

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:00

METE ABİ BEN HEMEN KİMYA LAB.INA GİDİP SORUP GEELİYORUM..
aaltindeger

aaltindeger

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:12

ALTIN ÇÖZELTİSİ BULUNDUKTAN SONRA MÜMKÜNMÜŞ. KAPLAMA YAPILACAK YER KATOTLANIYORMUŞ ALTIN ANOT. GERİLİMLE BİRLİKTE ÇÖZELTİ KATOTLU BÖLGEYİ KAPLIYORMUŞ.. KISA SÜREDE ANLADIKLARIM BUNLAR..

Bİ DİĞER YÖNTEMDE ELEKTROLİZ OLMAYAN YANİ ANCAK ALTINDAN BİR ÜST DEĞERDEKİ METARYELLLE ODA PLATİN OLUYOMUŞ PLATİN REAKSİYONU BAŞLATIP ALTIN BİTİRİYORMUŞ..
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:18

harikasin kardesim :ok3:

Simdi pratik olarak kendimiz yapabilirmiyiz?
Altin cozeltisini nasil yapacagiz, bildigim kadariyla bazi asitleri karistirip icine altin atiliyor?

Platinle baslayip altinla bitirmek? scratch

Sen kimyadaki arkadaslarindan birini ikna edip suraya yazdirabilirmisin?

Ama sokaktaki adamin anlayacagi dilde :siritiyom:
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:20

aaltindeger

aaltindeger

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:20

DAHA GENİŞ BİR ZAMANDA BU İŞİ ÇÖZÜCEZ HERALDE METE ABİ..
aaltindeger

aaltindeger

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:23

bi de endüstriyel kaplamacı arkadaş varmış.(dolap çekmece tutacakları falan kaplıyormuş) arkadaşımızın arkadaşı bizim arkadaşımız. SmileSmile
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:23

coook sevindim, uzunca zamandir kafami kurcalayan bir konuydu bu, cozelim, ben de cozumu yabanci forumlarda da yayinlayayim, cunku millet kafayi yemek uzere ve bu isin profesyonelleri asla kesin bilgiler vermiyorlar :ok3:
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:24

aaltindeger demiş ki:
bi de endüstriyel kaplamacı arkadaş varmış.(dolap çekmece tutacakları falan kaplıyormuş) arkadaşımızın arkadaşı bizim arkadaşımız. SmileSmile

:hehehe:
deka

deka

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:28

elektroliz yöntemi ile kaplama olayı iyi ve basit bir yöntem gibi gözüküyor,ancak sonucunda basit olmasından ve kısa sürede kaplamının çıkmasından endişeliyim,örneğin 10 mikron,20 mikron,80 mikron veya 100 mikron bu kalınlılara nasıl ulaşacağız,yoksa kara düzen renklendirip olayı çözecekmiyiz Question :hehehe:
deka

deka

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:29

ülen usta olmuşumda haberim yokmuş,arkadaşlar bundan sonra ustayla muhatapsınız ona göre ayağınızı denk alın. :alay: :hehehe: :gule gule:
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:41

deka demiş ki:
ülen usta olmuşumda haberim yokmuş,arkadaşlar bundan sonra ustayla muhatapsınız ona göre ayağınızı denk alın. :alay: :hehehe: :gule gule:

sampanya :lol!:

Elektroliz yonteminde (galiba) ne kadar uzun sure banyoda kalirsa o kadar kaplama kalin olur sanirim, ama kaplamanin kalinligi nasil olculur hic fikrim yok scratch
aaltindeger

aaltindeger

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:41

deka demiş ki:

abi benim bozuk saatları gönderiyorum sana .. SmileSmile
deka

deka

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:45

hepiciğini gönderin,bekliyorum.(bu yöntemle koleksiyon zenginleşecek galiba.) :hehehe:
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:50

bende de birkac kilo var muhaha
artik emekli olunca tum zamanin dolar
deka

deka

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:53

sırf bu yüzden bile hemen emekli olabilirim,yoksa yaş haddine kadar devam. :hehehe:
aaltindeger

aaltindeger

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:54

deka demiş ki:
hepiciğini gönderin,bekliyorum.(bu yöntemle koleksiyon zenginleşecek galiba.) :hehehe:
bizim ustanın niyeti kötü.. çıraklığından beri bu günlerin planını yapıyormuş gibi geldi bana :sirtarma:
deka

deka

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:56

eyvah durum çakıldı galiba :siritiyom:
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 1:57

eh ne de olsa forumun ilk ustasi clown
deka

deka

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedÇarş. 9 Eyl. - 2:05

bak bu gerçeğin farkında değildim,çünkü mesaj sayısı gereği "watcher" biliyordum ammaaa o bir "admin" başka ünvanı yok,evet bu durumda ilk usta ben oluyor(um)muşum. :sirtarma:
ziyaliv

ziyaliv

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedPerş. 10 Eyl. - 2:17

arkadaşlar selamlar tekrar

elektroliz gibi yontemlerle kaç mikrom kaplama yaparsanız yapın saaatin kaplaması 1-2 at sonra atmaya başlayacaktır çünkü bu kaplamlar çok saglıklı ve saglam olarak saatin kasasını çevrelemiyor. Biz istanbulda bazı ustalara zamanında elektroliz ile kaplama yaptırdık fakat saaatler bu sefer ilerleyen zamanlarda tamamıyle beyaza dondu. Bunun yani altın kaplamanın en iyi iyi yontemi lazer ile yapılan kaplamalardır. saatin üzerine iki kat kaplama atılır birincisi astar ikinicisi de ana kaplamadır bunlar saglıklı oluyordur ki bunları da evde atolye de değil sadece fabrikada yapılabilecek bir işlem diye biliyorum. mesela bir arakadaşımız mobilya saplları kaplayan birisinden bahsetmiş. zamanla kullanımla sizde gorursunuz ki mobilya sapları yapılan kaplamalar solar ve pul pul atar, saat ise surekli kolunuzda ve kullanımınızda mobilya sapına dokunarak atan kaplama bilekteki saatte ne kadar sağlıklı olabilir.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Altın kaplama için yöntem arayalım mı?   Altın kaplama için yöntem arayalım mı? Icon_minipostedPerş. 10 Eyl. - 4:05

bende bu işlerle ilgili bir kuyumcu arkadaşdan ziyalivin anlatımları tarzında benzeri bilgiler duymuştum,hatta forumun bir yerindede bahsetmiştim.

Altın kaplama için yöntem arayalım mı?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» altın kaplama
» ROLEX Altın mı Kaplama mı?
» Rumi Altin Kaplama Makineler
» ALTIN KAPLAMA LONGINES L4.636.2 18K ERKEK KOL SAATİ
» altın kaplatma