Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Swiss Made vs. Chinese Made

+10
Exern
teng
haspirin
bootsector
yusufduz
recklesstr
vervito
GAREZ
certus
qazokmubec
14 posters
YazarMesaj
qazokmubec

qazokmubec

Swiss Made vs. Chinese Made Empty
MesajKonu: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPerş. 25 Ağus. - 1:34

Selamlar arkadaşlar,

Bugün karşınızda ilginç bir deneyle olacağım.

Saatimiz 100$'lık Sahte rolex sub. Bunlar AAA quality diye geçenler, yani gerçek safir cam, saat 6 yönünde camın üzerine lazerle kazınmış king amblemi, tepe şekli ve büyüklüğü, luminovası (super değil ama normal luminova), kadranı, rehaut üzerindeki iç seri numaralar, lug'un iç tarafındaki seri numaralar, 120 klik yapan tek yönlü bezel, %99 benzetilmiş saatlerden. Bir diğer özelliği 316L grade çelik kullanılmış. Mekanizması muhtemelen Asian ETA denilen klonlanan mekanizmadan. Birazdan resimleri göreceksiniz, dijital saatimle yaptığım senkronizasyon deneyinde, günlük zaman tutuşu +3 sn. kadar.

Bu deneyin öncesinde saatin kasasını komple vazelinleyerek mikron düzeyinde boşlukları tıkamayı düşündüm.

Ardından saati 1 gün boyunda 1 bardak suda beklettim.

Sonra bu bardağı dolapta 2 saatliğine dondurdum.

Şöyle bir görünüm oluştu::

Swiss Made vs. Chinese Made Img3791a

Swiss Made vs. Chinese Made Img3794fe

Swiss Made vs. Chinese Made Img3797e

Saatin senkronizasyonunda hiçbir problem olmadığını gördüm:

Swiss Made vs. Chinese Made Img3799z

Ardından bu deney de kesmedi beni, daha uzun miktar dolapta tutmaya karar verdim:

Swiss Made vs. Chinese Made Img3826y

Swiss Made vs. Chinese Made Img3866od

Saati tamamen dondurum yaklaşık 5 saat sürdü, sonuçta cam bardak saatle beraber basınca dayanamayarak kırıldı:

Swiss Made vs. Chinese Made Img3866od

Swiss Made vs. Chinese Made Img3867m

Swiss Made vs. Chinese Made Img3870j

Bu vaziyetteyken saati sıcak suya tutarak erittim, ve dışarı çıkardım:

Swiss Made vs. Chinese Made Img3874x

Zaman tutuşu hala yerindeydi.

Bir sonraki deneyimde bu saati bulaşık makinesinde ve çamaşır makinesinde yıkayarak test edeceğim.

Şimdi bu saatin birebir aynısını homage adı altında yapıp satsa çinli amcamlar, rolexle rekabet eder mi etmez mi bunu düşünüyorum. ben swiss quality denilen longines diver'ı deniz kenarına götürdüm 2.5 dakika ileri gitmeye başladı, sonra ankara'ya geri geldim ileri gidişi 1 dakikaya düştü, halen sorun çözülmüş değil, ankara'da götürdüğüm usta sen bir hafta daha beklet saati halen ileri giderse getir demişti, daha götüremedim ama inanın bu tür problemleri görünce swiss quality denen şeyin şişirme balondan ibaret olduğu geliyor aklıma.

certus

certus

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPerş. 25 Ağus. - 4:06

harika bir deney olmuş, zevkle okudum... ben şahsen kalitesinden dolayı karşı değilim replikanın, gayet kaliteli olabileceğini görüyoruz, sadece isim ve dizayn çaldığından karşıyım, kendisini olmadığı bir şey gibi gösterdiğinden karşıyım..

çin olayına gelince bence sadece isimden kaybeder oldular, yoksa swissle rekabet edecek düzeye gelmeleri an meselesi... hatta çoğu noktada geldiler bile
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPerş. 25 Ağus. - 5:27

isim ve dizayn çalmasına ben de karşıyım, yani şu şekilde karşıyım, böyle bir isim ve dizaynı çalıp satacağına aynı dizaynı homage adı altında yapıp satabilir. bu saatte kadranda bezelde bir iki değişiklikle sub homage adı altında satılamaz mı? bence gayet güzel satılır, ama mesela kalite standartını tutturmak.

daha ilginci ben saati dondurduktan sonra +3 s ileri gidişi bugün +1 saniyeye düştü, 1 dakika ileri gittiğini bildiğim, kutusunda duran longines'i gördükçe kahroluyorum. diyeceksiniz ki günde 1 dakika ileri giden saatle gitmeyen arasında bile ne fark var, ama bunun adı obsesyon işte, düşkünlük, mantıkla çözülemiyor Smile
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPerş. 25 Ağus. - 7:14

gerçeğinede aynısını yap ROLEX mahkemeye verir... geek
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPerş. 25 Ağus. - 7:28

hangisini dondurma işini mi Smile yok bu rolex dondurmaya ilham veren olay zaten amerikan rolex forumundaki birinin postudur. adam orjinal rolex'i dondurmuş, yorumcular da zaten antarktika keşfinde rolex kullanılmıştır, -60 derece diye gaz vermişlerdir. başka bir arkadaş ta bulaşık makinesinde yıkamış sub'ı, 200 derece diyor. ben az önce kaynar suyu döktüm üstüne, tam camın üstüne. halen kolumda takıyorum.

bir de şu patent ve marka hakkı meselesine, arkadaşlar, orjinal mekanizmaların tamamındaki patent hakları expire etmiş durumdaymış, yani birisinin bazı saatlerdeki orjinal mekanizmayı kasayı, hatta ve hatta tüm dizaynı aynen kopyalayıp kendi markası altında piyasaya sürmesinde hiçbir sakınca yokmuş. zaten buna istinaden çinliler eta'nın mekanizmalarının hepsini yasal olarak kopyalamış durumdalar, hatta asian eta'ların bazılarında optimizasyona dahi gitmişler söylenene göre. halen patent hakkı devam eden bir-iki orjinal şey kalmış saat piyasasında, mesela bildiğim kadarıyla panerai'lerdeki tepe koruyucu mekanizma patenti devam edenlerden, o yüzden o mekanizmayı homage'lara koyamıyorlar, ama rolex'in submariner'inin her tarafındaki dizaynların hepsinin patenti bitmiş durumda, o yüzden ekstra önlemler icad ediyor rolex, kah iç tarafa seri numarası yazıyor, kah cam'a king amblemi kazıyor, kah bileziğe seri numarası veriyor, vs. vs. yani bir homage'da bulunmaması gereken şeyleri sağlamaya çalışıyor.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPerş. 25 Ağus. - 7:37

bir de ben bu sağlamlık durumunun birazcık da sub'a özel olduğunu düşünüyorum, zira sub kopyalamada her geçen yıl, bir öncekinden daha sağlam, daha reele yakın modeller üreterek iyice ustalaştılar, muhtemelen bu sub'ı yapan fabrika günlüğü 1 dolardan değil de 3-4 dolardan çalışan işçilerden oluşuyor Smile

bir de bizim meslekte duck-typing denen bir olgu vardı, bir nesnenin sınıfını belirlerken "if it looks like a duck, swims like a duck, quacks like a duck, then it's a duck" denir, ben de diyorum ki "if it looks like a sub, works like a sub, feels like a sub, it's a chinese sub".
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPerş. 25 Ağus. - 10:56

başarılı bir deney için sizi kutlarım. yazdıklarınıza da tümüyle katılıyorum.
recklesstr

recklesstr

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPerş. 25 Ağus. - 11:15

Çok güzel bir deney/inceleme olmuş. Klavye ve ekipmanlarınıza sağlık Smile
Suya dayanıklı replicaların olabileceğini zannetmiyordum. Demek kalitesne göre olabiliyormuş.
yusufduz

yusufduz

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPerş. 25 Ağus. - 20:35

Eline sağlık,zevkle okudum...

bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPerş. 25 Ağus. - 22:37

Yazınızı büyük bir zevkle okudum. "Duck" örneğine de oldukça güldüm Very Happy
Saati nereden aldığınızı sorabilir miyim acaba? Eğer yasal sıkıntılar yaratacaksa özel mesaj da atabilirsiniz...
haspirin

haspirin

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedCuma 26 Ağus. - 2:56

Elinize sağlık süper bir inceleme olmuş.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPaz 28 Ağus. - 0:43

Çok yararlı ve değişik bir inceleme olmuş. paylaşımlarınız için teşekkürler

Bendeki bazı kopya saatler de orijinalleri kadar hatta daha iyi gidiyor.(Bilen biliyor muhaha )
ama burada şu faktör var ki her Çin malı saat aynı performansı gösteremiyor.
Bir de bu performansı gösteren saatler neticede birebir Eta kopyası saatler.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedCuma 9 Eyl. - 10:58

Ufak bir güncelleme: Dondurulmasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm ilk problem baş gösterdi, tepenin vidalanma özelliği kayboldu, yani tepe vidalanamıyor, içindeki o-ringler (contalar) ayvayı yemiş, açtım baktım, elastiyetini kaybetmiş. normalde de dalış yapılan saatlerin eninde sonunda başına gelen bir olay gibi duruyor contanın elastikiyetini kaybetmesi, bundan o süreci hızlandırmış olduk. Smile
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedÇarş. 14 Eyl. - 10:23

Deney icin eline saglik. Bencede swiss made saatlerin fiyatlari genelde abartili oluyor. Bu yuzden Japon saatlerine yoneldim. Acaba buna benzer deneyler Japon diver larada yapilmis midir? Ozellikle Orient Makonun saglamligini merak ediyorum.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedÇarş. 14 Eyl. - 20:18

orient mako, seiko skx007, seiko monster, seiko samurai ves. gibi çok sağlam japon diver modeller var.
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedÇarş. 14 Eyl. - 20:27

Contaların deformasyonu,muhtemelen kaynar suyu saatin üstüne dökünce olmuştur.
Saat için çok değişik deney olmuş,üretim aşamasında hiç bir marka bu şekilde bir testten geçirmiyordur saatleri.
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPerş. 15 Eyl. - 0:56

arkadaslar swiss made diye bir kalite,,made in china, saat sektorune girene kadar vardi,,
made in china bu isi onlarin yerine yapmaya baslayinca,,onlarda swiss made in yatarak ve daha ucuza keyfini surmeye basladilar,,
arkadaslar 30 bin 40 bin dolarlara satilan saatlerin cogunlunun kasa kordon vs aksamlari cinde uretiliyor,,ve sizin bizim elimize gecen emitasyonlarin bir cogunun kasalarida isvicreli firmalara uretim yapan cinli firmalardan geliyor
hic sormadiniz mi kendinize limitli ve ozel uretim saatler nasil oluyor da orjinaliniyle neredeyse ayni zamanda piyasaya cikiyor,,

not:bir saatin emitasyonun birebir olculerde yapilmasi icin ayni saattin numunesinin elinizde olmasi lazim,,

,,ve suan cin kasa saat kasasi uretiminde isvicrenin cok cok onunde,,cinde demeyelim aslinda hongkong,,

yani demem o ki arkadaslar sasirmayin,,isvicre kalitesi diye bir sey yoktur,,

kaliteli made in china ve kalitesiz made in china vardir,,

Magneto

Magneto

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPtsi 26 Ara. - 17:19

recklesstr demiş ki:
Çok güzel bir deney/inceleme olmuş. Klavye ve ekipmanlarınıza sağlık Smile
Suya dayanıklı replicaların olabileceğini zannetmiyordum. Demek kalitesne göre olabiliyormuş.

1 seferlik dayanması , 2 ya da 3.ncüye dayanacağının kanıtı değildir hocam . O yüzden sahte saatlerin gerçek yüzünü birkaç ay sonra anlarız. 2 ay mükemmele yakın zaman tutar . Deriz ki vay bee , Orjinal Rolex almaya ne gerek var ! ama sonra bakarız ki 4-5 ay sonra o yere göğe sığdıramadıkları taklit rolex 1 dk sonra 2 dk ileri-geri gitmeye başlar .Sonra 1 yıl içerisinde ya da 2 nci yılın ortalarında taklit rolex ÇÖPE gider.
Ülkemizdeki yasal boşluklar derhal kapatılmalı bu tür sahte saat satanlar para cezasıyla birlikte hapis cezası ile de cezalandırılmalıdır.Umarım bu yasaları ülkemizde en erken şekilde görürüz ve bu imitasyon 10$-20$ lık saatlerden ve bu işten sahtekarlıkla para kazananlardan bir an önce kurtuluruz.
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPtsi 26 Ara. - 19:43

saatlerin replika olmasi,,onlarin kotu mekanizma kullaniyor olmalari anlamina gelmez,,

cogu emitasyon ,kalitesi dunyada kabul gormus olan seagull firmasinin makinelerini kullaniyor,,

suan kolumda 2 senedir kullanidigim iyi kalite replika mekanik bir iwc var,gunluk

Ortalama sapmasi 3 sn. 2 sene once saatim nasilsa bugunde oyle.

ve emitasyon oldugunu icin cok da deger verdip iyi baktigimda soylenmez.

Degerini bilip iyi bakarsam 30 sene daha boyle gidecek gibi gozukuyor.

Ayrica belirtmektede fayda var.Bu saat verdigim para 35 dolar.

Bu saatin uzerinde iwc de yazmasin herhangi uyduruk bir isvicre firmasinin adinin altinda swiss made yazsin,
ve maudili unitas 6498 yada 6497 mekanizma kullanilmis olsun,
o zaman bu saatin degeri minumum 2000 euro olacakti.

REPLIKA TAKLIT VS. SIFATLAR in saat kelimesinin onune gelmesi,o saatin kalitesiz oldugu manasina gelmez.

Rolexin kopyasida olsa, o da neticede bir saattir,eline alip bakarsin,,incerlesin,,kararini verirsin,
pesin kalitesizdir denmez.

Ve arkadasimizin yaptigi incelemede bunun cok guzel bir kaniti
Analyzer

Analyzer

MesajKonu: Geri: Swiss Made vs. Chinese Made   Swiss Made vs. Chinese Made Icon_minipostedPaz 5 Şub. - 10:09

Çok teşekkürler, harika bir tecrübe olmuş.

Swiss Made vs. Chinese Made
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Swiss Made tartışmaların Göbeğinde
» Swiss Made moda markaları
» 196x Atomic Swiss Made - kendi koleksiyonumuzdan
» Ertus marka Swiss made Türkçe gün-ay
» Invicta Executive, Swiss Made Unitas 6497