Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

saatimde garip bir durum (longines master collection)

+2
ofis
sermerhat
6 posters
YazarMesaj
sermerhat

sermerhat

saatimde garip bir durum (longines master collection) Empty
MesajKonu: saatimde garip bir durum (longines master collection)   saatimde garip bir durum (longines master collection) Icon_minipostedSalı 13 Eyl. - 4:29

arkadaşlar merhaba, 2 gün önce saatimin güncel sapma değerini ölçmek için , quartz olan orientim ile birebir ayar yaptım. saniyesi saniyesine aynı ayarladım. bugün baktığımda longinesimde hiç sapma yoktu. ayarladığım anki gibi birebir gidiyorlardı cheers ancak daha sonra longinesi kurdum tam dolu hale getirdim ve tekrar quartzın yanına koydum. aradan 2-3 saat geçti tekrar baktığımda longines her ne sebeptense 1,5 dakika felan ileri gitmişti affraid 2 günde sıfır sapma olan saatim kurduktan 2-3 saat sonra bir buçuk dakika civarı ileri gitmişti. buna bir türlü anlam veremedim, baya da moralim bozuldu açıkçası, bunu neden ötürü yapmıştır, bu zamana kadar (1 senedir) böyle birşey yoktu. her kurmamdan sonra böyle birşeyle karşılaşacak mıyım ? sizlerden üstadlardan yorum ve fikir bekliyorum.
teşekkürler.
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: saatimde garip bir durum (longines master collection)   saatimde garip bir durum (longines master collection) Icon_minipostedSalı 13 Eyl. - 4:53

bende full kurulu zembeleğin ileri gittiği şüphesindeyim ama bu kadar kesin test etmedim.kabataslak takip ettiğimde daha çok kurulu olan saat daha hızlı çalışıyor genelde.

BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: saatimde garip bir durum (longines master collection)   saatimde garip bir durum (longines master collection) Icon_minipostedSalı 13 Eyl. - 7:45

sayin sermerhat, anlatiminizdan aklima ilk gelen pandülün yapismis olma durumu. Pandül hafif yagli kaldiysa sizinde kurmanizdan dolayi hizini maksimum alinca, yapismis olabilir. Ayriyeten bir miknatislanmada söz konusu olabilir, bu durumdan dolayi pandül yine yapismis olabilir. Bir saatciye gösterirseniz iyi olur. Sizin kurmanizdan dolayi bir hata yaptiginiz söz konusu olamaz.
Tabii ki bunlar uzaktan yapilan muayene.
sermerhat

sermerhat

MesajKonu: Geri: saatimde garip bir durum (longines master collection)   saatimde garip bir durum (longines master collection) Icon_minipostedSalı 13 Eyl. - 7:49

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, bu konuyu açınca tekrar tam rezerv olacak şekilde kurdum şuan bakıyorum herhangi bir sapma yok, inşallah bir kereliğe mahsus birşey olmuştur. Gerçi saatimi alalı 1 sene civarı oluyor ve ben henüz daha hiç bir bakım yaptırmadım. Belki bakımını yaptırsam bu tip şeyler başıma gelmeyebilir.
christiano

MesajKonu: Geri: saatimde garip bir durum (longines master collection)   saatimde garip bir durum (longines master collection) Icon_minipostedSalı 13 Eyl. - 10:59

1 sene otomatik ve kurmalı saatlerde bakım için çok erken diye düşünüyorum,tamir olacak bir durum olabilir ,tabi üstadlar ne düsünür bilemem,onlar daha doğru tavsiyeyi verecektir.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: saatimde garip bir durum (longines master collection)   saatimde garip bir durum (longines master collection) Icon_minipostedSalı 13 Eyl. - 21:20

merhaba,

maalesef ben bu longines'in kalitesinden şüphe etmeye başladım. benim longines hyromatic aqua diver,1 ay kullanıp ilk şnorkelli (max 2-3 mt.) dalışımdan sonra günde 2.5 dakika ileri gitmeye başladı, sonra bu oran günde 1 dakikaya kadar düştü, en son baktığımda günde 45 saniyeye düştü. yani bu kadar varyans bana longines'in movement'larından mı artık neyinden bilemiyorum, kalite problemi yaşadığını gösteriyor.
sermerhat

sermerhat

MesajKonu: Geri: saatimde garip bir durum (longines master collection)   saatimde garip bir durum (longines master collection) Icon_minipostedSalı 13 Eyl. - 21:31

Arkadaşlar dünden itibaren sürekli bu işlemi tekrar edip denedim, rezervi azaldıkça tam olarak kurdum, çok şükür en ufak sapma yok şuan için, belki o an için manyetik bir alana maruz kaldı veya ona benzer bişey oldu. Şuan iki saatimde birebir gidiyor çok şükür.

En son sermerhat tarafından Salı 13 Eyl. - 21:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi (Sebep : imla)
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: saatimde garip bir durum (longines master collection)   saatimde garip bir durum (longines master collection) Icon_minipostedÇarş. 14 Eyl. - 9:08

Saat ayarı konusunu kısaca hatırlayalım isterseniz.

Mekanik saatlerde hiç bir zaman saniyesi saniyesine bir ayar bekleyemeyiz.Çünkü mekanik saatler ısı,nem ve hava basıncından etkilenen ve etkilenmesi en doğal olan makinelerdir.

Mekanik bir saat için ideal değerler markasına,modeline ,kalitesine göre değişebildiği gibi aşağıda izah edeceğim gibi bulunduğu ortama göre de değişir.Özet olarak hatırlarsak;

Bir saatin ileri veya geri gitmesi balans üzerinden ayarlanır.Yani burada yapılan pandülün boyunu ayarlamaktır.

Kısa ve basitçe söylemek gerekirse pandül boyu uzadıkça saatimiz geri kalır,kısaldıkça da ileri gider.

Yukarıdaki bir mesajda sayın arkadaşımızın bahsettiği gibi pandüle yağ bulaşması sonucu yapışma olduğunda da pandül boyu kısalacağından saatimiz ileri gidecektir.

Pandül yukarıda bahsettiğim faktörlerden en çok ısı değişimlerinden etkilenir.

Yani sıcak havalarda veya sıcak ortamlarda pandül boyu ısının etkisiyle uzayacağından saatimiz geri kalacaktır.

Soğuk havalarda ise pandül boyu kısalacağından saatimiz ileri gidecektir.

İşte bu ileri ve geri gitme hadisesi saat sahibini rahatsız edici duruma geldiğinde, saat öncelikle en ideal çalışmayı yakalayabilmesi için temizlenip yağlandıktan sonra balans baskısı üzerindeki raket ile pandül boyu azaltılıp çoğaltılarak ayarlanır.

Burada şu hususa da değinelim.Mekanik saatlerin tam kapasite ile kurulmak suretiyle zembereklerinin doyurulması saatin ileri ya da geri gitmesine neden olmaz.

Evet ilk bakışta doymuş bir zemberek ile saatin sanki daha sesli ve daha hızlı çalıştığını değerlendirebilsek de zembereğin yavaş yavaş boşalması sonucu bu ses ve vuruş düzeni dengelenecektir.

Yani bence bir saatin bir kurma dönemi içerisinde ileri veya geri gitmesinde değişiklik olmaz.Bu başlangıçta yüksek ilerleyen dönemde ise düşük kinetik enerjili bir dönemdir ve bu dönemin ortalaması ayar için esas alınmalıdır.

Nasıl ki pilli bir saatte yeni pil takıldığında saatin ayarında bir değişiklik olmuyorsa mekanik saatte kurmanın tam ya da yarım olmasıyla ayarda bir değişiklik olmaz.

Herkese selamlar...
sermerhat

sermerhat

MesajKonu: Geri: saatimde garip bir durum (longines master collection)   saatimde garip bir durum (longines master collection) Icon_minipostedÇarş. 14 Eyl. - 9:18

M.Ali Sade hocam verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.
saatim şuan düzene girmiş bulunmakta, dün beni endişelendiren olay, kurduktan sonra birkaç saatin içerisinde 1,5 dakika felan ileri gitmesiydi, şuan sıkıntı yok. sanırım dün quartz saatimle yanyana koyduğumdan belki de quartzın pili ile manyetik bir alan oluştu ve ondan dolayı bu şekilde ileri gitti.

saatimde garip bir durum (longines master collection)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Longines Master serisinden bir saat hakkında sorular
» Longines Master Collection Retrograde
» Longines Master Collection Moonphase
» Garip, acayip ve biraz da korkutucu
» Longines Master Retrograde (Resimler)