Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Balans Tamiri ?

3 posters
YazarMesaj
çırak

Balans Tamiri ? Empty
MesajKonu: Balans Tamiri ?   Balans Tamiri ? Icon_minipostedCuma 16 Eyl. - 2:03

Merhaba ustalarım
Sitede ve dahi internette balans düzeltme, tamir etme ile alakalıı pek bir bilgi bulamaıdm. Daha doğrusu video türevi.
Bize yol gösterseniz bu konuda, hangi aletler kullanılır, nelere dikkat etmek gerekir vs vs. deneyimlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?
Belki çok olacak ama bir video koysanız cidden bizim gibi usta bulamayanlara büyük bir hayır olur Smile
BR-02

BR-02

Balans Tamiri ? Empty
MesajKonu: Geri: Balans Tamiri ?   Balans Tamiri ? Icon_minipostedCuma 16 Eyl. - 23:01

Sayin Cirak forumumuza evvela hosgeldiniz. Tanisalim bölümüne bir iki satir yazarsaniz, iyi olur....

Sorunuza gelince: Balans tamiri bir hayli zor ve mesakatli bir istir. Cok zaman aldigindan, son zamanlarda tamiri yerine komple degistirme ile cogunlukta sorunlar cözülür. Genelde Balans bozulmasi cok ender rastlanan bir durumdur.

Daha ziyade direk uclari kirilmasi, darbeye karsi korunma taslari kirilmasi veya sustasinin degistirilmesi, boncuk kopmasi, pandül kirilmasi( yapismasi, manyetiklesmesi, ve bazende pandül bozulmasi raketin hasar görmesi, gibi durumlarla karsilasilabilir.

Balans tamiri icin gerekli olan balans pergeli dedigimiz, bir aletimiz vardir, Buda bir tekerin balans ayarinin yapilmasi gibi balansin bu pergele skistirilarak, sifir hata ile dönmesini temin ettirmekdir. Genelde daha bir cok takimda vardir. Ama en cok veya sikca kullandigimiz bu pergeldir.

Eski parcasi olmayan saatlerde cok nadir durumlarda tamir gerekebilir, Ama cok zaman almasindan, ve zorlugundan dolayi masrafli olacagi icin bir cok müsterininde secmedigi bir durumdur..

Balans Tamiri ? Bergeon4000

direk tamiri isimli bir vidyo sunmustum,izlemek icin tiklayiniz ona bakabilirsiniz.
çırak

Balans Tamiri ? Empty
MesajKonu: Geri: Balans Tamiri ?   Balans Tamiri ? Icon_minipostedC.tesi 17 Eyl. - 0:05

İlgilenip cevap verdiğiniz için çok çok teşekkür ederim.
Bu balans pergeli nasıl kullanılıyor peki?
balans yayını komple çıkarmadan düzeltmek midir amaç?
Şu an elimde bir balans var bozuk öğrenmek amaçlı onu yapmaya çalışıyorum.
Parçalarına ayırdım balans yayını çıkardım. Sanki biraz daha rahat oldu.
Sanırım biraz sabır ve rahat bir kafayla olacak gibi Smile
Mekanik saatleri çok seviyorum Smile
M.Ali Sade

M.Ali Sade

Balans Tamiri ? Empty
MesajKonu: Geri: Balans Tamiri ?   Balans Tamiri ? Icon_minipostedC.tesi 17 Eyl. - 5:47

Arkadaşım foruma hoş geldin.

Balans ve balans elemanlarının onarımı bu işin en zor ve hassas bölümüdür.

Saatin temellerini öğrenmeden,basit sökümleri gerçekleştirmeden balans üzerinde çalışmaya kalkışmak tıp fakültesine yeni kayıt yaptırmış bir öğrencinin açık kalp ameliyatı yapmaya kalkışması gibi bir şey olur.

Bence elindeki saati de bir saatçiye teslim et.Onarılamayacak,saati zedeleyecek ve sana pahalıya mal olacak işler yapabilirsin.
çırak

Balans Tamiri ? Empty
MesajKonu: Geri: Balans Tamiri ?   Balans Tamiri ? Icon_minipostedPaz 18 Eyl. - 9:00

M.Ali Sade

İlk defa başlayan biri değilim. Her türlü mekanik saatin bakımını yapıyorum.
Çırak nicki ile kayıt oldum ama ilk başlayan biri seviyesinde değilim. (:

Sadece değerli bilgilerinizden yararlanmak istedim.

Selam ile...
M.Ali Sade

M.Ali Sade

Balans Tamiri ? Empty
MesajKonu: Geri: Balans Tamiri ?   Balans Tamiri ? Icon_minipostedPaz 18 Eyl. - 18:19

Alıntı :
M.Ali Sade

İlk defa başlayan biri değilim. Her türlü mekanik saatin bakımını yapıyorum.
Çırak nicki ile kayıt oldum ama ilk başlayan biri seviyesinde değilim. (:

Sadece değerli bilgilerinizden yararlanmak istedim.

Selam ile...

O zaman kusuruma bakma,beni "çırak" olman yanılttı.

Kolay gelsin,çalışmalarında başarılar dilerim.

Yine de katkıda bulunabileceğim konularda yardıma hazırım.

Balans Tamiri ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» kadran tamiri
» kadran tamiri
» Balans çeşitleri...
» Uzay'da Saat Tamiri
» replika saat tamiri ve tamircisi?