Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

DSLR makine tavsiyesi istiyorum...

+9
Exern
sandeman
GAREZ
vervito
bootsector
teng
asymptote
Deniz-KSK
Drao
13 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
bootsector

bootsector

DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 11:44

Sayın Drao,
Fiyat Hayyam ile 3 aşağı 5 yukarı aynı. Ama şöyle de bir durum var. Bildiğim kadarıyla HSBC bankası paypal ile yapılan yurtdışı alışverişlerinde peşin fiyatına 5 taksit yapıyor. Eğer böyle bir imkan varsa kullanabilirsiniz.
Tabi Hayyamdan almak daha mantıklı olur, ancak tam fiyatı da şu anda bilmiyorum. yarın sizin için birkaç yere sorup buraya fiyatlarını yazarım.
İnanın bana 5D mark 2 aldığınız için bir saniye bile pişman olmazsınız. Eğer derseniz ki ben aldım pişman oldum, size söz veriyorum 2100 dolara aldığınız makineyi 3-4 ay sonra sizden 2300 dolara alacağım 2. el olarak Smile
Bu kadar da eminim.
Canon bunları görse de bana da bir tane hediye etse keşke Very Happy

Bu arada dikkatimi çekti de bu başlığa 319 kez tıklanmış. Umarım verilen bilgileri okuyan arkadaşlar faydalanıyordur. Bilginin bir anda bu kadar çok kişiye ulaşması çok hoşuma gitti.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 12:42

nikon D5100'le ilgili izlenimlerimi 2 güne yazarım Smile
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 13:22

acikcasi bugun gittim eminonune nikonum calininca.. hayyam yerine herkese dogubank 1.kat merdivenden cikinca sagda kalan bir dukkan olan pixeli tavsiye ederim. acikcasi digerlerine gore cok daha durust bir satici.. hayyamda herkes bu isin biraz cakalligina donmus oldugundan (maalesef kimse kusura bakmasin) konuya cok hakim olmayan birini parmaklarinda oynatiyorlar.

bencce pixele bir bakin. fiyatlari da uygun. GGde su aralar on sayfadaki canonlar da onlara ait hatta.
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 19:56

bootsector demiş ki:

DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 DJzgM

Vayy ben p300 ile böyle resim alabilirmiyim yani ?
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 20:00

Drao demiş ki:
bootsector demiş ki:
Sayın Drao,
Eğer 5D mark 2 tekliflerime rağmen büyük bir inatla 60D ve 7D arasında seçim yapacaksanız ve video hastalığınız yoksa(7D'nin videosu da gayet güzeldir) kesinlikle 7D'yi öneririm. Ne fotoğraf kalitesi olarak ne de gövde kalitesi olarak kesinlikle yarı yolda bırakmaz.
Ama 5D mark 2 çok ütopik bir alettir. Bunu unutmayın Smile

Bak şimdi kanıma fena girdin. 7D alsam aklımda 5D Mark2 kalacak. 7D tamam diyordum ama...

Yarın gümrükçü hastamla konuşayım. Eğer o gümrükten sokarız derse bunlardan birini almayı planlıyorum.

dzone2'nun iyi olduğuna memnun oldum. Bulduğum en iyi fiyatlar onda sanırsam. Bu fiyatlar Hayyam'a göre daha uygun mu?

Bu arada afiyet olsun. biere

Gene çaktırmadan Teng'e çalışmışsın. Önce benim makineyi halledelim sonra Teng'e...

Huoop kardeş siz sıradamıydınız diable
Hadi sırada beklerken sana bi kıyak yapayım www.image-resource.com a gir orada aynı şartlarda çekilmiş resimlerin kıyaslaması var.

En son teng tarafından Ptsi 19 Ara. - 20:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 20:02

Evet alabilirsiniz sayın teng. Hatta bu fotoğrafta ters ışık var. Benim kız maalesef farketmediği için doğru açıyla çekmemiş. Bu yüzden de fotoğrafta biraz noise(kumlanma) oluşmuş. Doğru açıyla çekilse safir cam berraklığında olurdu Smile
Ama Canon G12'nin renk düzeni bu şekilde(renk canlılığı, fotoğraf keskinliği ve renk doygunluğu olarak).

Ayrıca sizin bahsettiğiniz site www.imaging-resource.com olması lazım.
Karşılaştırmalar da şu linkte: http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
Eğer aradığınız kamera listede yoksa en üstteki yerde "All Cameras" linkine tıklayın.

Sadece şu iki fotoğraf arasındaki farka bakın. Başka bir şey demiyorum.
Canon 7D: http://www.imaging-resource.com/PRODS/E7D/FULLRES/E7DINBI12800.HTM
Canon 5D Mark 2 : http://www.imaging-resource.com/PRODS/E5D2/FULLRES/E5D2INBI12800.HTM

Not: Aradaki farkı daha rahat anlayabilmeniz için fotoğrafları 2 ayrı sekmede yanyana açın, fotoğrafların aynı parçalarını ekranda tutup aralarda geçiş yapın. Gerek renklerdeki büyük fark, gerekse ışığı daha iyi yakalayıp, daha az noise(kumlanma) üretme konusunda 5D mark 2 açık ara fark atıyor.

Sıradaki fotoğrafta da orta ve aağıdaki renk paletlerini karşılaştırın.
5D mark 2: http://www.imaging-resource.com/PRODS/E5D2/FULLRES/E5D2hSLI12800.HTM
7D: http://www.imaging-resource.com/PRODS/E7D/FULLRES/E7DhSLI12800_NR_2D.HTM

En son bootsector tarafından Ptsi 19 Ara. - 20:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 20:37

Demin drao arkadaşımıza yazdığım siteye bakıyorum da Canon'un çektiği resimler Nikon'a göre gayet canlı ?
Bir de snapsort.com diye bir site var .Bu sitede hemen tüm iyi makinelerin karşılaştırılması yapılmış, ve puan verilmiş. Bu sitenin söylediklerine güvenebilirmiyiz?

Doğru, adresi yanlışlıkla image diye yazmışım Crying or Very sad
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 20:43

DSLR karşılaştırması olarak bulabilecğeiniz en objektif site photozone.de sitesidir. Onun haricinde kompakt makineler konusunda objektif değerlendirme yapan siteyi geçin insan bile yok Very Happy
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 22:42

g12 nin fiyatı nedir acaba (sen şimdi biti koydun aklıma diable 9
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 22:52

Şu anda Odak fotoğrafçılıktan fiyatları almış bulunmaktayım.
Canon 5D mark 2 sıfır 1 yıl dükkan garantili fiyatı = 2200 dolar
Günlük kur ile 4180TL ye geliyor. Ancak pazarlıkla 4000-4100 seviyesine inilebilir.
Canon G12 sıfır ve 1 yıl dükkan garantili fiyatı = 550 dolar
Günlük kur ile 1045TL ye geliyor. Bunu da düz 1000TL yaparlar her halde.
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 22:57

p 300 ün teknosa fiyatı ile aynıya geliyor. ama herhalde bahsettiğiniz yerde p300 daha ucuzdur ?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 23:04

Sayın teng, p300 ellerinde yokmuş.
Bu arada Babataş fotoğrafçılık fiyalarını da veriyorum:
Canon 5D mark 2 = 2350 dolar
Canon G12 = 1150TL
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 4:46

teng demiş ki:
Demin drao arkadaşımıza yazdığım siteye bakıyorum da Canon'un çektiği resimler Nikon'a göre gayet canlı ?
Bir de snapsort.com diye bir site var .Bu sitede hemen tüm iyi makinelerin karşılaştırılması yapılmış, ve puan verilmiş. Bu sitenin söylediklerine güvenebilirmiyiz?

Doğru, adresi yanlışlıkla image diye yazmışım Crying or Very sad

Önce can, sonra Canon... diable

Canon candır can.. cheers
http://www.google.com
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 6:00

snapsort sitesini ayrıntılı inceleme fırsatı buldum. Açıkçası biraz saçma karşılaştırmalar var. Canon 5D mark 2 ile 7D yi hiçbir platformda karşılaştıramazsınız. İkisinin kulanım amaçlarının farklı olmasının yanısıra klasmanları da tamamen farklı.
Adam gitmiş Mercedes S320 ile Mercedes CL serisini karşılaştırmış.
S320 lüks ama CL de hızlı demiş. Elmayla armutları yanyana koymak olmuş.
Ayrıca diğer DSLR lar ile 5D mark 2 avantaj ve dezavantajlar kısmında:
önce 5d mark 2 hafiftir sadece 850 gramdır demiş. Dezavantajlarda da ağır çünkü 850 gram demiş. Biraz uyuz bir yorum olmuş diye düşünüyorum. Smile
Yine de en sonunda 5D mark 2 en iyi DSLR deyip en azından aptal olmadıklarını kanıtlayıp malumun ilanını yapmışlar Very Happy
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 8:14

Bootsector emeklerin, araştırmaların ve bilgilerin için çok teşekkür ederim.

Sana çok zahmetler verdim ama inanki benim için çok değerli bilgiler bunlar.
Dediğin gibi herhalde birçok arkadaşımızda bunlardan yararlanıyor.

Teng abicimde yararlandı sanırsam. baris ilani

Bu hayyamdan aldığın fiyatlar herhalde peşin fiyatları değil mi? Bu fiyatlara taksit yaparlar mı ? Yaparlarda vade farkı koyarlar herhalde.
Birde sadece body fiyatları bunlar değil mi?

Örneklerdeki 5D görüntüleri açık ara gerçekten farklı. Eğer bunu alamazsam galiba Canon 7D'de hemfikiriz değil mi?

Acaba 7D fiyatıda öğrendin mi?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 8:44

5D mark 2 olmazsa 7D de kesinlikle hemfikiriz. Zahmet ne demek. En ufak bir katkım olduysa nemutlu bana. Fotoğrafçılığa giren bir insanın ilk makinesinde az da olsa bir emeğim olduysa dünyada benden mutlusu yok. Maalesef eğitim sürecimde DSLR makinemi sattım ve fotoğrafçılığa yeterli zamanı ayıramadım. Ama işe başladığım anda dönüşüm muhteşem olacak.
Fiyatlar, sadece body, peşin fiyatları ve kredi kartına taksit yaptıklarında fiyatlar hafiften uçuşa geçiyor. Hayyamda yapılan taksitlerin vade farkları inanılmaz yüksek. Ama benim size tavsiyem kredi kartından tek slip geçirterek taksitlendirmeyi kendi bankanızla yapmanız. Bu sayede çok ciddi vade farklarını ödemekten kurtulursunuz.
Maalesef 7D fiyatını öğrenemedim ama öğrenmeme de gerek yok. En fazla 100 dolar oynayacak şekilde 7D body fiyatının 1600-1700 dolar olacağını söyleyebilirim. O yüzden bence biraz daha fazlasını verin. İleride çocuğunuza bırakabileceğiniz bir DSLR alın. Şu anda Canon EOS 5D(2005 yılının 3. çeyreğinde çıktı) 2. el piyasasında hala bulunuyor ve alınıp satılıyor. Ayrıca şu anda cebimde 2000TL para olsa 60D den önce 1000 kere tercih edeceğim bir makine olurdu. 5D mark 2 bundan kat be kat iyi bir makine.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 10:20

Bu makineyi aldığımda ve kullandıkça hep seni hatırlayacağım. Senin katkın ne demek kafamdaki tüm soruları cevapladın ve eğer uyarsa 5D yoksa 7D alacağım. İnşallah en kısa zamanda oralara gidersem birde elde göreceğim ve karar vereceğim.

Biraz daha katkı istiyorum şimdi ilk başta biraz yazmıştınız ama şimdi onlarıda kesinleştirmek için soruyorum. İlk almam gereken lens hangisi olmalı ve bana 7d için ve 5d için almam gereken lenslerin tam ad ve modellerinide yazar mısınız?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 10:29

Tabi ki hemen yazayım.
Ancak öncelikli olarak lensler için ayırabileceğiniz bütçeyi ve yapmak istediklerinizi öğrenmek istiyorum. Yani;
Sadece numaraları yazmanız yeterli:
1)Günlük ailemin ya da çeşitli insanların protre fotoğraflarını çekeceğim
2)Bütün aile hep birlikte bir arada fotoğraf çekileceğiz
3)Kuş, böcek, uzaklardaki kedi ve köpeklerin fotoğraflarını çekeceğim
4)Geniş açılı manzara çekimleri yapacağım
5)Sportif faaliyetleri çekeceğim
6)Çok uzak mesafedeki nesnelerin fotoğraflarını çekeceğim(yine kuş falan gibi şeyler için kullanılabilir)
7)İç mekan mimarileri çekeceğim(cami, kilise, katedral ya da bir evin içi dışı)
8)Işık miktarı çok az olan yerlerde fotoğraf çekeceğim
9)Katalog, bikini modeli, insanların boy fotoğraflarını çekeceğim
10) Stüdyo çekimleri yapacağım

Birden fazla seçeneği yazabilirsiniz. Sizin için gerekli olacak ekipmanları 5D ve 7D için ayrı ayrı yazacağım.
Bütçeyi yazmayı sakın unutmayın Smile

Ayrıca Canon-Nikon arasındaki renk farkını daha kolay anlayabilmeniz için şöyle birşey vereyim:
Nikon: http://www.imaging-resource.com/PRODS/D700/FULLRES/D700hSLI25600.HTM
Canon: http://www.imaging-resource.com/PRODS/E5D2/FULLRES/E5D2hSLI25600.HTM

Bu karşılaştırmadan da görebileceğiniz gibi benim deyişimle Nikon'un renkleri Canon'a göre daha cart ve gerçeklikten uzak, başkalarının deyişine göre Nikon'un renkleri Canon'dan daha canlı... Smile
Tamamen kişisel zevke kalmış yani...

En son bootsector tarafından Salı 20 Ara. - 10:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 10:41

Ençok çekeceğim fotolar ;

1, 4 ve
Seyahatlerde gezdiğimiz yerlerde güzel yerlerin önünde aile bireylerimin fotoları ve şehirlerdeki güzel mekanların fotoları, tabii buna geceleride dahil etmek gerekir. Mesela Paris'te Eyfel kulesi gibi ve onun önünde aile bireylerinin fotoları gibi.
Herhalde bu manzaraya giriecek, ama güzel bir yerde yemek yerken gün batımı doğumu gibi görüntülerde olabilir.

Bütçeye gelince body'yi alınca pek birşey geriye kalmadı. Acaba Rolex'i satıp bir 5D ve lensleri ve üzerinede bir seiko mu alsam.

Siz en iyisi en hesaplısını ve en kullanışlıyla beraber keşke bunu alabilseniz diyeceklerini yazarsanız iyi olur. Tabii bundan aşağı olmazda diyebilirsiniz. Çok mu istedim bilemiyorum ama..
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 11:00

Sanırım sıra bende diable
Bugün Medaimarkt'a gittim. P300 e bakarken G12 varmı diye de sordum. Var ama o daha üst klasmandadır dediler. Yok ya ? derken Canon S95 diye başka bir makine çıkardı. G 12 nin pili olmadığı için hem P300 ile Hem de S95 ile birer resim çektiler.
Bir metre uzaktan resmimi çekti O neydi be vaşş lcd ekranda bile kaşımdaki beyazları tek tek sayabildim. İşte o anda bütün defans bloğum dağıldı affraid
Ne yapacağımı bilemeden tırıs tırıs eve döndüm. Ama Canon alacağım kesin.(Yemişim Nikon'u, alışkanlık ve bağlılık bir yere kadar guluyor ) Marketteki çocuk G 12 daha da iyidir diyor ama Netteki site ikisinin resim kalitesi aynı diyor.ama küçüklük ve ucuzluğundan dolayı sıralamada daha üste koymuş İmaging-resource de çekilmiş resimleri karşılaştırdığımda hemen hemen aynı ?
Napcez şimdi ?
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 11:09

Tamam hadi şimdi sen sorununu çöz bakalım.

Ben şu anda paraları denkleştirmeye çalışıyorum. scratch
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 11:17

O zaman hemen size birkaç tavsiye vereyim.
Öncelikli olarak 5D için lenslerden başlayayım.
5D'ye alınabilecek ve sizin amacınıza uyan en iyi lens şu anda Canon 24-70mm f:2.8L USM denilen lenstir. İnanılmaz hızlı ve sessiz bir oto odaklaması bulunan lensin her aralıktaki diyafram açıklığı 2.8 e kadar açılabildiği için geceleri çok daha keskin ve net bir görüntü alabilmenizi sağlar. Bunun yanında diyafram açıklığı 3.2-3.5 arasındayken maksimum keskinliğe ulaşır ve bu sayede başarılı portre çekimleri de yapabilirsiniz.
Bunun yanına alabileceğiniz pek bir lens yok, zira bu lens de Canon 5D mark 2 de çok hafif ekipmanlar olmadığı için elinizde 1,5kg dan daha ağır ir ekipman olmuş olacak Very Happy
Ancak bunun yanına çok büyük bir rahatlıkla Canon 50mm f:1.8 II lensini ekleyebilirsiniz. Bu lensi de aile bireylerinizin portre fotoğraflarını çekmekte kullanırken çok başarılı bir renk kontrastı yakalarsınız ve 200-250TL lik bir lensin neler yapabildiğini görürsünüz Very Happy

5D için görece daha ucuz bir lens olarak Canon 24-105mm f:4 L IS USM lensini alabilirsiniz. Bu lens de oldukça başarılıdır ve üzerinde IS olduğu için bir stopluk daha hızlı çekim yapmanıza ya da ISO'yu düşük tutmanıza vesile olur(stop ve ISO'yu kafam biraz daha dinçken ayrı ayrı bu başlık altında anlatırım, böylece DSLR'ı eline alan arkadaşlar kontrolleri anladıktan sonra asgari düzeyde yabancılık çekerler)
Aynı şekilde bunun yanına da bir tane Canon 50mm f:1.8 II lensi uydurursunuz.
Hatta şöyle söyleyelim. Alacağınız body ne olursa olsun varsayılan lensiniz Canon 50mm f:1.8 II olsun Smile

Eğer 24-105mm lik lens de size pahalı gelirse ondan bir fırt daha ucuz bir lens olarak Canon 17-40mm f:4 L USM lensi bulunmaktadır. Bu lens benim eski lenslerimden birisi idi. Oldukça başarılı fotoğraflar çeker ve pişman etmez. Ancak ben bu lensi 400D ile kullanırken bilr zoom u eksik geliyordu. 5D de kullanım kolaylığı buna denk olarak düşecektir. Eğer zoomla işim olmaz, benim işim manzara derseniz müthiş bir fotoğraf kalitesi sağlar ki 5D'nin üzerine takıldığında rüya takımını oluşturur.
Hemen yeri gelmişken söyleyeyim:
Canon 17-40mm
Canon 24-70mm ve
Canon 24-105mm lenslerinin hepsi weathersealed denilen hava koşullarına dayanıklı lenslerdir. Öyle kolay kolay bozulmaz, kırılmaz veya su geçirmezler.
Not: Yanında "L" harfi bulunan lensler Canon'un ürettiği Luxury yani üst sınıf lensleridir. Diğer lensler, ne optik kalitesi ne de iç dinamikleri açısından bu lenslerle kapışamazlar.

Gelelim Canon 7D ye;
Canon 7D için de aslında aynı lensleri olduğu gibi tavsiye edebilirim. Aynı 5D deki gibi bu bahsettiğim lenslerden de müthiş performans alırsınız.
Ancak aklınızda kalması gereken bir olay var ki 7D 1.6x çarpanlı bir makinedir. Bu yüzden üzeirne taktığınız 24mm'lik bir lens aslında aşağı yukarı 38mm(24mm x 1.6) lik bir lens olarak işlev görür. 38mm çok da geniş bir açı değildir. Lütfen bunu göz önünde bulundurun. Zaten makineye karar verdiğinizde lensler konusunda tekrar iletişime geçeriz.
Ancak bu lenslere bu kadar para veremeyecek durumda kalırsanız 7D için daha ucuz seçenekler de mevcut.
Örneğin Tamron 17-50mm f:28 oldukça başarılı bir lens olmasının yanısıra titreşim önleyici sistemli versiyonu VC(Vibration Compensation) ibaresi ila bulunmaktadır.
Bunun haricinde ondan daha ucuz olan farklı seçenek Canon 17-85mm olabilir. Ancak buralara özellikle 7D gibi bir hakkını verebilmeniz için düşmemenizi tavsiye ederim.

Çekilmiş örnek fotolara bakabilmeniz için amazon linklerini veriyorum. Aynı zamanda lenslerin fiyatları hakkında bilgi de verir. Fotolar kısmında minik fotoların sağında ve solundaki oklar aracılığıyla diğer fotoğrafları da görebilirsiniz.

Canon 24-70mm f:2.8 L USM:
http://www.amazon.com/Canon-24-70mm-2-8L-Standard-Cameras/dp/B00009R6WT/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1324418822&sr=1-1

Bu lensle çekilmiş fotolar:
http://www.amazon.com/gp/customer-media/product-gallery/B00009R6WT/ref=cm_ciu_pdp_images_0?ie=UTF8&index=0

Canon 24-105mm f:4 L IS USM:
http://www.amazon.com/Canon-24-105mm-USM-Lens-Cameras/dp/B000AZ57M6/ref=pd_cp_p_4

http://www.amazon.com/gp/customer-media/product-gallery/B000AZ57M6/ref=cm_ciu_pdp_images_0?ie=UTF8&index=0

Canon 17-40mm f:4 L USM:
http://www.amazon.com/Canon-17-40mm-Ultra-Angle-Cameras/dp/B00009R6WO/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1324419168&sr=1-1

http://www.amazon.com/gp/customer-media/product-gallery/B00009R6WO/ref=cm_ciu_pdp_images_0?ie=UTF8&index=0

Canon 50mm 1.8 II:
http://www.amazon.com/Canon-50mm-1-8-Camera-Lens/dp/B00007E7JU/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1324419243&sr=1-1

http://www.amazon.com/gp/customer-media/product-gallery/B00007E7JU/ref=cm_ciu_pdp_images_0?ie=UTF8&index=0

Ve son olarak Tamron 17-50mm f:2.8 VC(görüntü sabitleyici olan versiyon):
http://www.amazon.com/Tamron-17-50mm-Vibration-Compensation-Digital/dp/B002LVUIXA/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1324419300&sr=1-2

http://www.amazon.com/gp/customer-media/product-gallery/B002LVUIXA/ref=cm_ciu_pdp_images_0?ie=UTF8&index=0

Tamron 17-50mm f:2.8(görüntü sabitleyici olmayan versiyon):
http://www.amazon.com/Tamron-17-50mm-Aspherical-Digital-Cameras/dp/B000EXR0SI/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1324419300&sr=1-1

http://www.amazon.com/gp/customer-media/product-gallery/B000EXR0SI/ref=cm_ciu_pdp_images_0?ie=UTF8&index=0

Çok Önemli Not! :
Söylemeyi unutmuşum. Tamron 17-50mm lensi Canon full frame makinelere uygun değildir. Yani 7D'nin yanına aldıktan sonra gövdeyi 5D mark 2 olarak ya da başka bir full frame gövde olarak değiştirirseniz Tamron 17-50mm lensi bu gövde üzerinde kullanamazsınız ve lensinizi satmak zorunda kalırsınız.
Lütfen lens tercihi yaparken bunu da aklınızda bulundurun.

En son bootsector tarafından Salı 20 Ara. - 11:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 11:21

Sayın teng,
Canon S95 ve G12'nin bildiğim kadarıyla işlemcisi ve sensörü aynı. Ancak sanıyorum ki birisinin iç malzemelerinin daha çok olabilmesi açısından(daha az kompakt ya da daha takoz diyebiliriz Very Happy ) G12 nin karanlıktaki performansının daha iyi olduğu kanaatinde kullanan herkes. Ama ortalama bir ışıkta aralarındaki farkı seçemezsiniz. Bu yüzden söylemiştim zaten; öncelik kompaktlıksa S95, az ışıkta foto çekebilmekse G12 diye.
Ancak şunu unutmayın ki manuel ayar yaparken karanlıkta foto çektiğinizde ilk fotolarınız hiç de istediğiniz gibi olmayacak. DSLR kullanmış birisi olarak ben bile başlarda G12 ile ters köşeye yattım. Ama makineye zamanla alıştıkça yapabildiklerine inanamıyorsunuz. Yani kötü foto çıkarsa sorun makinede değil sizde demektir Very Happy Very Happy Very Happy
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 11:23

Yukarıdaki mesajları okuyarak amacıma ulaştığımı hissediyorum.
Amacım size kaliteli ve pahalı makineler aldırmak, bu sayede sizi nakit sıkışıklığına sürükleyerek satacağınız saatlerinizi ucuza kapatmaktı.
Ehehehehh Very Happy
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 11:38

Evet yazmışsınız ben dikkatimi G12 ye verdiğimden dolayı S95e dikkat etmemişim, şimdi taşlar daha da yerine oturdu.
Ama evdeki hesap çarşıya uymaz . Nakit sıkışıklığından ötürü fiyatlar arttı hahaha
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 11:42

Ahahahahha.
Vallah ben anlamam.
Bu kadar danışmanlık hizmetinin karşılığı en az ne bileyim bir Zenith Respirator(teng üstadım lafım size) ya da bir Rolex(o kendini biliyor Very Happy ) olabilirdi Very Happy Very Happy Very Happy
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 11:48

Gel Seiko'da anlaşaım diable
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 11:56

Grand Seiko ise neden olmasın Very Happy
Özellikle şu egunns ın paylaşıp paylaşıp ağzımızın suyunu akıttırdığı, sonra da gerçeklerle yüzleşince beni küçük emrah tipi kaşlarla ortada bırakan Grand Seiko modellerinden birisi Very Happy
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 12:21

Grand Seiko'nun daha canlısını görememişez Very Happy
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 12:35

Canon 17-40mm f:4 L USM lensimle çektiğim birkaç fotoyu paylaşayım. L serisinin farkını görün.
Makine dandikler ötesi Canon EOS 400D'dir. 5d Mark 2 ya da 7D ile çekilecek fotoğrafların güzelliğini tahmin bile edemesiniz... Very Happy
Lütfen mesaja cevap vermek amaçlı fotoğrafları alıntı yapmayın. Türk saat forumuna elveda deriz ciddi ciddi çöker Very Happy
Fotoğraflarda sadece renk doygunluğu ile uynanmıştır. Onun haricinde herhangi bir manipülasyon yoktur. Acemiliğin verdiği bilgisizlikle öğlen saatlerinde fotoğraf çektiğim için(güneş tepedeyken fotoğraf çekilmez) renkler biraz soluk çıkmıştı. Ben de çareyi photoshop da aramıştım Very Happy
DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 GGfg4
http://www.imagebam.com/image/64354d165571946

Bu da Canon 50mm(1.4 ya da 1.8 ama hangisi tam olarak hatırlamıyorum Very Happy )
Bu fotoğrafta da saturation ve kontrast ile oynamışım. Makine yine 400D
Açılan linkte fotoğrafın üstüne tıklayarak gerçek ebatında görüntüleyebilirsiniz.
https://imgur.com/BRCtC
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 20 Ara. - 12:35

Maalesef imgur sitesindeki problem sebebiyle 2. linki başka bir adresten vermek zorunda kaldım. Umarım beğenirsiniz.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 21 Ara. - 9:31

bootsector demiş ki:
Ahahahahha.
Vallah ben anlamam.
Bu kadar danışmanlık hizmetinin karşılığı en az ne bileyim bir Zenith Respirator(teng üstadım lafım size) ya da bir Rolex(o kendini biliyor Very Happy ) olabilirdi Very Happy Very Happy Very Happy

Lens tavsiyelerin içinde çok teşekkürler. Bir kenara not alındı.

Şimdi gelelim danışmanlık ücretine elimde saat kalsaydı sana seve seve verirdim ama 2011 yılında hepsini sattım. 4 tane saatim kaldı. Onlarda Rolex GMT Master II, IWC Aquatimer Vintage, Jaeger LeCoultre Master Compression Geographic, Tag Heuer Monaco Steve McQueen. Birde Zenith Respirator (Teng'in siyah kadranlısı). Bak bu sene ne hallere düştüm. Bunlardan işini gören olursa senden kıymetli değil seç birini....

Acaba 5D veya 7D alacağıma bu parayla bir saat mi alsam. Bunuda düşünmüyor değilim. scratch Senide yormuş oldum ama inanki çok kişi pekçok öğrenmiştir bu muhabbetten.

Bu arada bazı sorularım var. 5D'nin flaşı yok mu? Yoksa bu makine her ortamda çektiği için flaşa gerek yok mu?
Bir de şu full frame olayını biraz açarak anlatsana...
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 21 Ara. - 11:29

Kesinlikle yorulmadım, aksine büyük bir zevk alarak yazdım ve her saniye yazıma cevap yazılmış mı diye anasayfayı refresh ede ede paranoyak oldum Very Happy
Tabiki de bu paraya çok güzel saatler alınabilir. Bir tane 5D mark 2 fiyatı zaten 4000TL gibi birşey ediyor. Bir de üzerine 200TL ye 50mm ve 1000TL ye başka bir lens alsanız 5000TL civarı bir paraya mal oluyor. Zannediyorum ki güzel bir saat fiyatı oluyor bu rakam. Siz önceliklerinize göre istediğiniz yönde gidebilirsiniz tabiki de. Benim söyleyebileceğim, her koşulda 2 makineyi de birkaç kare çekim yaparak kullanın. Bundan sonra hala aklınız saatte kalıyorsa zaten yapacağınız şey bellidir Smile
5D mark 2 de flaş olmadığı doğru. Sebebi her ortamda çekim yapabilmesinden ziyade, tam pro. bir makine olduğu ve DSLR makineler üzerindeki tümleşik flaşlar çok da kaliteli olmadığı içindir. Adamlar demişler ki, bu makinenin üzerine koyacağımız dandik bir flaş bu makinenin hakkını vermez. O yüzden ayrı bir flaş alsınlar, biz de para kazanalım. Very Happy
Bunun yanında çok karanlık olan ortamların dışında düzgün bir lens kullandığınız sürece(güzel bir max diyafram açıklığına ulaşan) zaten çok da flaş ihtiyacı hissetmezsiniz. Makinenin çok yüksek ISO(ışık hassasiyeti değeri) değerlerine fotoğrafta kumlanmayı asgari düzeyde tutarak çıkması en büyük avantajı.
Full frame olayına gelecek olursak:
Canon DSLR makinelerde 2 tane sensör(ışığın ve görüntünün üzerine düştüğü ve bu görüntüyü işlenmek üzere işlemciye ileten parça) tipi vardır.
Bunlardan birisi APS-C(Advanced Photo System Classic) ismi verilen sensör tipidir. Bu sensörün avantajı, full frame sensörlere göre daha küçük ebatlı, daha hafif ve daha ucuz(tamamen duygusal) olmasıdır. Canon 350D-400D-450D-500D-550D-600D-10D-20D-30D-40D-50D-60D-"7D"!!! DSLR makineleri bu sensör tipini kullanır. Bu avantajların yanındaki dezavantajları, sensörün küçük olmasından kaynaklı fotoğraf kalitesinin full frame sensörlere göre göreceli olarak daha düşük olmasıdır.
Şimdi birçok kişinin aklını karıştıran full frame ve APS-C makinelerdeki crop factor(çarpan) olayına.
Bu olayı ben de ilk zamanlarda anlamakta güçlük çekmiştim, kimse de adam gibi anlatmamıştı. Şimdi öğrendiğim için sizin daha kolay anlayabileceğiniz bir şekilde anlatayım.
Bu olayı anlamadan önce lenslerin özelliklerini belirten rakamları anlamak lazım(17-40mm, 24-70mm, 24-105mm, 50mm gibi)
Ben bu olayı bir anahtar deliğinden bakmaya benzetiyorum. Anahtar deliğine ne kadar uzaktan bakarsanız, odanın içindekilerin o kadar kısıtlı bir kısmını görürsünüz. Anahtar deliğine gözünüzü yaklaştırdıkça, odanın içindekileri görüşünüz genişler. Anahtar deliğine iyice gözünüzü dayadığınızda ise neredeyse odanın içindeymiş gibi bir genişlikte görebilirsiniz.
Lenslerin önlerindeki rakamları gözünüzün anahtar deliğine olan uzaklığı ile kabul edin. Deliğe 100mm(10 cm) uzaklıktayken görebildiğiniz alan çok kısıtlı olacaktır. Gözünüz deliğe yaklaştıkça içeride görebildiğiniz alan genişleyecektir. Bu durumda en dardan genişe doğru 100mm-85mm-60mm-50mm-28mm-24mm-17mm-10mm gibi sayabiliriz. Aynı bu şekilde lensin üzerindeki değerler düştükçe lens dar açılı bir zoom lensi olmaktan geniş açılı bir lens olmaya doğru gider.
Full frame in türkçe anlamı "tam kare" dir. Bu koşulda aynı bahsettiğimiz rakamlar uygulamalı olarak full frame sensör kullanan bir makineye takıldığında bahsettiğimiz uzaklıklarda odak uzaklıklarına sahip olur. Ancak APS-C ismi verilen sensörler 1.6x çarpanına sahiptir. Yani;
7D bir APS-C sensörüne sahip olan DSLR ise ve üzerine 10mm lik bir lens takarsak, bu sensörün 1.6 çarpanı ile birlikte 10mmx1.6 = 16mm gibi işleyecektir. Bu arada söylemeyi unuttum ki, mm olarak rakamlar azaldıkça nasıl dar açıdan geniş açıya gidiyorsa, mm ler arttıkça da zoom mesafesi artar. Yani örnek vermek gerekirse, bir objeye 25 metre mesafede durup 100mm bir lens ile fotoğrafını çektiğimizde o objeyi kendimize 2 metre mesafedeymiş gibi görürüz. Yani zoom yapmış gibi.
Not: Son örnekteki rakamlar tamamen sallamadır. Üniversite fiziğindeki optik konusunu unutalı biraz zaman geçti o yüzden matematiksel olarak anlatamadım. Kusura bakmayın Smile
Asıl olayımıza dönecek olursak:
100mm lik bir lensi 7D makinemize takalım.
100mm 1.6 çarpan ile çarpıldığında 160mm olarak görev yapacaktır. bu yüzden lensin görüş alanı 100mm ye göre daha dar, ama zoom oranı 100mm ye göre daha uzun olacaktır. İşte 7D'nin hızlı olmasının yanısıra kuş fotoğrafçılığında kullanılmasının diğer sebebi de budur. Daha kısa bir lens kullanmanıza rağmen daha uzaklardaki kuşları fotoğraflamanıza imkan verir.
Normal portre uzaklığı olan 85mm Canon 5D üzerinde tam bir portre lensi iken(çarpansız olmasından dolayı), Canon 7D ye takıldığında APS-C sensörün 1.6 çarpanıyla çarpıldığında 136mm ye denk geldiği için normal bir portre lensinden çok daha dar ve çok daha yüksek zoom a sahip ucube bir lens olmuştur Very Happy
Bu yüzden bir de 50mm lik bir lens çıkarılarak 50mmx1.6 ile 80mm değerine ulaşıp APS-C sensörle kullanımda portre lens genişliğine yaklaşılmaya çalışılmıştır.(Bu konuda çok emin değilim ama sebep bu değilse o lensi çıkarmak için manyak olmak lazım) Very Happy
Son bir konuya daha değineyim. Lensler üzerindeki odak uzaklıkları arasında belli bir aralık var ise bu değerler aynı zamanda zoom çarpanını belli eder.
Hemen şöyle açıklayayım.
Bir lens düşünün;
Lensimiz çok konuştuğumuz 24-70mm lik bir lens olsun.
24 ve 70 rakamları lensin odak uzaklıklarıdır. Bu durumda 70/24 işlemini yaparak ulaşacağımız rakam, dijital kompakt zoom makinelerdeki X ile belirtilen zoom çarpanını verir. Yani bu durumda 70/24= 2.91~ o da aşağı yukarı 3x zoom a eşittir.

Not: Rolex GMT Master II veya IWC Vintage Aquatimer'dan herhangi birisini büyük bir memnuniyetle kabul ederim Very Happy
Not 2: Yazdıklarımın hiçbirisinde copy paste yoktur. Bu yüzden yaptığım şahsi hatalar olabilir. Hatalıysam bildirin. Very Happy
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 7:33

Bootsector sana diyecek laf bulamıyorum. Ben bu kadar yazıyı okuyup anlamaya çalışırken yoruluyorum. Sen nasıl bu kadar yazıyorsun. İnsan babasına bu kadar mektup yazmaz bu devirde. Sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Daha çok teşekkür etmeliyimki saatleri kurtarayım. diable

Ben biraz daha saatleri kullanayım sıkılınca sana vereceğim. Şimdi bunu duyan Teng abim neder bu işe...

Bu kadar bilgiyi sindirmem için birkaç kere okumalıyım. Biraz kafam karıştı ama sanırım anlayacağım.

Bu aralar sadece geceleri internete girebildiğimden ancak şimdi okuyup cevap yazabiliyorum. Malum gündüz bu aralar çok çalışıp bir 5D olmadı 7D fiyatı çıkarmamız lazım...

Bir aralar tatile çıkarken, hele oğlum doğduğunda her yaptığını kameraya çekmek, fotoğraflarını çekmek için didinip duruyordum. Tatillerde bir fotoğraf makinesi bir kamera hani Levent Kırca'nın skeçlerinde vardı yada muhabir Cevat Kelle gibiydim. Bazen tatilden döndüğümüzde şu ne güzeldi değil mi dediklerinde ben nerde diye sorardım. Kameraya çekeceğim, fotolarını çekeceğim diye etrafıma bakamazdım. Sonra oğlan büyüdü artık hiç birşeyi çekmez oldum. İphone çıktı, fotolarıda videolarıda onla çekmeye başladım. NE güzel hiçbir şey taşımıyorum diye sevinirken.
Şu benim arkadaş bana bu foto kursunu verince tekrar Cevat Kelle'ye mi döneceğim nedir. Koca bir foto badisi, yok en az 3 lens, birde ekstra flaş, yandık anam. Al bir saat tak koluna değil mi?

7D'nin flaşının bir avantajı yok mu? NAsılda kıvırtıyorum ama 7D almak için mi nedir? Bugünlerde cimriliğim mi tuttu nedir?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 8:48

Aslında 3 lense gerek yok.
Bir tane sağlam bir lens, bir de 200TL lik 50mm 1.8 oldukça yeterli bir set.
Zaten gece manzara fotoğrafı çekilirken uzun pozlama yapıldığı için flaşa ihtiyaç duymazsınız. Ha derseniz ki ben diş hekimliğinin yanısıra ek iş olarak düğün fotoğrafçılığı yapacağım, o zaman flaş alabilirsiniz Very Happy
7D 'nin üzerindeki flaş da iyi bir flaştır ama yakın mesafe çekimlerde işinize yarar sadece. Müthiş gerekli birşey değil benim görüşüme göre. Bende 400D varken herhalde flaşı 50-60 karede kullanmışımdır toplam çektiğim 2000 karede.
Son olarak mm ayarları(odak uzaklığı), diyafram ayarı, iso ayarı ve pozlama süresi(shutter speed) konularının daha rahat anlaşılabilmesi için şuraya bir bakmanızı öneririm. Ayarların ortasındaki "mode" kısmında "manuel" ibaresini seçip, farklı ayarları değiştirerek fotoğrafınızda uygulamalı olarak nelerin değiştiğini görebilirsiniz.
http://camerasim.com/camera-simulator/

Burada da kısa açıklamalarla benim baya uzunca anlatığım şeylerin özetini bulabilirsiniz.
http://camerasim.com/slr-camera-explained/
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 10:01

Düğün fotoğrafçılığını düşünmedim ama klinikte hastalarımın ağız içi görüntülerini tedavi başı ve bitim fotolarını çekiyorum.
Bunun için body değilde herhalde bir makro lens gerekir değil mi? Yoksa body'de önemli mi? 7D ile 5D bu konuda hangisi daha başarılıdır. Herhalde birde ring flaş mı gerekir?

Verdiğin linkler süper güzel. Herşey anlaşılıyor.

muaddib

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 10:19

benim tavsiyem öncelikle pahalı olmayan ve içinize sinen herhangi bir makineyle başlamanız. dslr ya da değil çok farketmez. en çok hangisini kullanabilecekseniz onunla. malum büyük makine çok lens falan evde bırakılmaya daha teşne oluyor.

Bu gibi zevklerde ivedi bir "en iyi" yi edinme arzusunun faydadan çok zarar getirdiğini gördüm etrafımda. Zaten bir tane en iyi olmadığı gibi, kişiye göre bile bir tane "en iyi" yok. Kendi isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı anlamak için de zamana ve tecrübeye ihtiyacınız var. Bunu daha ucuza ve daha keyifli bir şekilde elde etmek bence mantıklı olan.

Çok yüksek megapikseller de bence özellikle ilk aşamalarda gerekli değil. Hele işleme yapmaya, bol fotoğraf çekmeye yatkın olduğunuz başlangıç aşamasında, özellikle fotoğraf işleme hususunda zevk kaçıracak seviyelere gelebiliyor dosya boyutları.

Yüksek megapikselli full frame makine al > hakkını vermek için en süper lensleri al > ideal şekilde işlemeye çalış > bilgisayarı upgrade et > heves kaç / beceremediğini farket. döngüsüne girip boşa vakit ve para harcayan çok insan var. Böyle olacak demiyorum ama, bu riske girmeye değecek bir ödül olmadığı gibi, herhangi bir ödül bile yok.

Akıl verme tavsiye ver denilecek olursa üç dört yıllık NOS ya da kullanılmamış gibi ikinci el bir orta seviye, fakat küçük boyutlu aps-c sensörlü herhangi marka herhangi bir makine tavsiye ederim. İçinize sinsin, elinize otursun, beğenin. Hangisi olduğu gerçekten mühim değil. Lens olarak da bir tane 50mm 1.4 ya da 1.7/1.8 lens, bir tane de iyi kalite super zoom (tamron 18-250 gibi) tavsiye ederim.

Lenslerden biri size diyafram açıklığının keyfini, ve prime lensin keyfini öğretirken, diğeri de hangi aralıkların ne işe yaradığını, hangisine daha yatkın olduğunuzu gösterecek. Üstelik yer yer tek lens takıp her duruma göre fotoğra çekebileceğiniz için muhtemelen daha çok fotoğraf çekeceksiniz.

Eğer bol bol makro çekmeye çok kararlıysanız 50mm hızlı lens yerine 50mm bir macro almak da mümkün. 2.8 de çoğunlukla yeterli olacaktır.

Özet geçiyorum, en önemlisi minimum eziyetle bol fotoğraf çekip, farkedilen ihtiyaçlar zaruriyete dönüşünce, kendi bilginizle gerekli gördüğünüz şeyi almak.

----

ben tüm bunları yazarken spesifik bir ihtiyaçtan bahsetmişsiniz. bu iş için 1:2 ve üzeri makro kabiliyetine sahip bir lens ( prime bir macro lens en iyisi olur elbette ) ve bir makro ışığına ihtiyacınız olacak. ışık için ring flash ya da twin flash seçenekleri var. uygun fiyatlı olan ring flash. daha uygun fiyatlı olanı ring led. ben ring led i tavsiye ederim. makine bodysi önemli değil. ışık kaynağınız kontrollü olduğu için yüksek iso performansı mühim değil ve makinenin ideal aralığında çalışabilirsiniz.

kısacası makinenizi seçin ve ona göre lens ve ışık edinin. ayrıca dslr olmaksızın da aynı işi yapabilirsiniz. bu kadar kontrollü koşullarda çoğu çok iyi sonuç verir.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 10:55

muaddib yapmış olduğun tespitler ve paylaştığın fikirlerin için teşekkürler.

Ama şimdi sen ne yaptın. Tam yolun sonunda bir ışık görmüşken sen tekrar beni başka yola soktun. scratch

Şaka şaka alkisalkis .

Değişik fikirler çok iyidir. Buda bir görüş olarak değerlendirilecektir. Ama ilk baştada dediğim gibi kesinlikle bir DSLR alınacak. Onun için DSLR makineler üzerinden gitmek istiyorum. Ona göre bir daha değerlendirmeleriniz duymak isterim.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 11:40

muaddib in de bahsettiği gibi çok fazla ağız içi görüntüsü alacaksanız makro bir lens uygun olacaktır. Ancak kendisine zoom lens konusunda pek katılmıyorum.
Bu tip lensler fazlasıyla genel kullanım lensi olmasından dolayı düşük zoom lenslere oranla body nin hakkını vermeyecektir. Ayrıca 50mm 1.4 USM lens hakkındaki görüşlerim kullanmış birisi olarak bakidir Very Happy
Uzun süreli işleme olaylarını da yeterli sebep olarak göremiyorum. Şu anda üretilen webcam'lerde bile megapiksel ayarı varken ve isteğe göre kapasiteden daha düşük megapikselle fotoğraf çekilebiliyorken 5D'de kapasite düşürülüp fotoğraf çekilebilir.
Bir de APS-C sensörlü makineye 50mm lik bir makro lens bağlarsnız 80mm olarak iş göreceğinden, eğer hastanızın dişini yukarıdan çekiyorsanız(ışık kaynağının yukarıda olmasından dolayı) bu mm lerde daha uzak durmanız gerektiğinden sıkıntı yaşayabilirsiniz. Eğer ışık kaynağını yatay konuma getirebiliyorsanız karşıdan çekimde sıkıntı yaşamazsınız. Dayım da diş hekimi ve onun ışık kaynağı(diş üzerinde işlem yaparken o tepede duran ışık Very Happy ) yatay konuma gelebiliyor ve oldukça güçlü ışık veriyor. Sizin ışık kaynağınız da güçlü ise flaşa bile ihtiyacınız yok.
muaddib

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 11:56

Biraz düşünmek iyidir abi, sonra sen düşünmeyi kendi zamanında yavaş yavaş da yapacaksın. her şeyi birden öğrenme Smile

düşünmeyi ben yapacak olursam tavsiyem makine olarak canon 30d ya da sony a700 olur. ikisini de elden çıkarmak kolay olur, canon muhtemelen daha kolay olur. sony'nin uygun makine fiyatı, makine içinde sarsıntı giderici özelliği ve 50mm lensinin uygun fiyatı benim bakış açımdan çok daha cazip kılıyor.

belirtmek isterim ki bundan 5-6 yıl önce yine bir çok insan fotoğraf çekiyordu, bir çok insan harika fotoğraf çekiyordu, ve o dönemin ekipmanları ile çekiyorlardı. bundan 10 yıl önce değil ancak bu gün çekilebilecek fotoğraflar çekmeye niyetli değilseniz, ya da çok spesifik, yeni gelişmelerle rahatlatılmış özellikler kullanmayacaksanız, eski ekipmana gözünüzü kapamayın derim.

--

50mm lens konusunda da bilgi vereyim. 50mm aps-c sensör/film için çıkmış bir portre lensi değil aslında Smile normal olarak adlandırılan 40-55mm civarı bu lensler 35mm (full frame) de "insan gözüne yakın" bir görüş alanı ve perspektif verdiği için yapılmış, yapımı çok kolay ve sorunsuz, kalitesi ucuz bir şekilde yüksek tutulabilen lenslerdir. aps-c için bence de biraz uzun kaçıyor ve portremsi bir hale geliyor. fakat yine de iyi, kullanışlı bir lenstir. tek prime lens kullanacak olsam, aps-c üzerinde 30mm 1.4 kullanırdım sanırım.

bu arada 136mm de çok ucube bir fokal uzunluk değil. bilakis en çok varyantı olan ve en uzun süredir kullanılan lens uzunluklarından, 135mm f:2 EF, 135mm f:2 DC, eski ve yeni 135mm zeiss lar gibi bir çok efsane lens var o fokal uzunlukta.

buradan da görülebileceği gibi, en iyi lenslerde de pek yok. hepsi güzel, hepsi bir şey sunduğu için var.

--

bootsectorün mesajına yetişememişim, ona yönelik de bir iki şey söyleyeyim.

uzak durmanın ne gibi bir dezavantajı olabilir ki? ki 50mm ile o kadar uzaktan 1:2 ve yukarısı çekim yapmak çok olası değil.
makro çekimlerde fokal uzunluğun sonuç açısından oldukça az önemi var. çekim esnasındaki rahatlık ve imkanlar konusunda daha çok fark ettiriyor.

bodynin hakkını verme, en iyi lensi kullanma hususunda düşüncelerimi belirtmiştim zaten. bence bu döngüye girmeye gerek yok. bodynin hakkını niye vermek istiyoruz zorumuz ne Smile ilk aşamada en önemli şey, insanın kendisini ve yaptığı şeyi tanıması. bu lensler o kadar kötü lensler değiller. ve çok imkan tanıyorlar. yanınızdaki hevesli 5 tane zeiss lens taşıyan arkadaşınız lens değiştirmekle uğraşırken, siz bodynin hakkını vermeyen makinenizle fotoğrafı çekeceksiniz. yanınızda X lensi getirmediğiniz için fotoğrafı çekememektense, bir şekilde fotoğrafı çekeceksiniz. hangi aralıkları tercih ettiğinizi göreceksiniz. bunlar fotoğrafla az ilgilenecek insan için de, çok ilgilenecek insan için de faydalı şeyler. varsın zorlayan koşullarda biraz rengi atsın, biraz kenarlardan yamuk olsun fotoğraf.

umarım çok ukalaca gelmiyordur yazdıklarım. iki gün önce gelmiş adam ahkam kesiyor diye düşünülebilir belki. kendimce ben de kendi tecrübe ve bilgilerimi aktarıyorum. hangisi makul gelirse, aklınıza yatarsa onu yapın. saçma geliyorsa söylediklerim kendi halime bırakın :P
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 22 Ara. - 12:10

136mm ye ucube dememin sebebi bu aralığın kullanılmadığı anlamında değil, sayın Drao'nun kullanacağı fokal uzunluğun çok üzerinde bir değere sahip olması. Yoksa 28-135mm aralığındaki lensleri biliriz, severiz Smile
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 8:12

Bootsector ve muaddib her ikinizede sonsuz sevgiler ve teşekkürler.

Bilseydim foto kursu almaz buraya daha önce bu ilanı açardım. Zaten kursta öğrendiklerimin hepsini burada sizler bana aktarıyorsunuz. Ellerinize ve yazılarınıza sağlık olsun.

muaddib senin beni düşündüğünü sanıyorum. Ya boşu boşuna fazla harcama yapmamı istemiyorsun, yada yeni başlamak için alacağım pahalı makinelerin hakkını veremeyeceğimi düşünüyorsun.
Ama önerdiğin makinelerden sonra çıkanlar daha yeni teknolojiler kullanmıyorlar mı? Yoksa onlar gereksiz midir? En yakın teknolojiye yakın bir makine almanın daha avantajlı olacağını düşünüyorum. Yoksa yanılıyor muyum?

Bootsector sen muaddib'in önerdiği makineler için ne dersin? Gerçi sen söyleyeceklerini söyledin ama yinede birkaç söz söylersin belki.

Gerçi bu makine klinikte değilde daha çok zevk ve keyif için kullanılacak. Ama belki elde varken neden olmasın diye sordum. Önce body de bir hemfikir olalım lensleri sonra kullanım yerlerime göre çeşitlendireceğimi düşünüyorum.
muaddib

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 9:15

Tabi ki sizi düşünüyorum, size tavsiye veriyorum Smile

Para önemsiz bir şey değil önemli bir şey. Fazla harcama yapmayın, çünkü ciddi bir geri dönüşü olacağını sanmıyorum. "hakkını verme"nin insanı ekstra ve içini nasıl dolduracağını bilemediği bir gerginlik var. buna gerek yok bence.

eğlenmeniz lazım. çok fotoğraf çekmeniz lazım. sizin aldığınız şeyin değil, aldığınız şeyin verdiğiniz paranın hakkını vermesi lazım Smile mesela babamın iphone 4 ü var, çünkü hediye edildi. fakat sadece telefon etmek ve telefon cevaplamak için kullanıyor. üstelik touch screen i de hala sevmiyor.

her şeyi birden sunabilecek bir makine yok. bu bakımdan, nelere ihtiyacınız olduğunu kendiniz fotoğraf çektikçe anlayacaksınız, ve ihtiyacınız olan asıl ekipmana belki o zaman geçeceksiniz. bunu ilk makineniz diye düşünün.

bir kere alayım, evladiyelik olsun belki saatte geçerli olabilir ama dijital teknolojide pek geçerli değil. zamanının en kral fotoğraf makinesi canon 1d şimdi 350-400 dolar. lens için bu o kadar geçerli değil. iyi bir ikinci el pazarı olan kaliteli lensin değeri kolay kolay düşmez, yerine "daha iyi"si de pek gelmez.

makineler arasında gerçekten aman aman bir fark yok. kendiniz spesifik olarak şuna ihtiyaç duyuyorum demiyorsanız, içinize sinen herhangi bir tanesini alın. hepsi iyi. söz veriyorum Smile detaylarını siz kendiniz, kendi ortamınızda, kendi kullanım şeklinizde, kendi ergonominizde, seçtiğiniz konularda, karşılaştığınız sıkıntılarda falan farkedeceksiniz. hiç bir iyi fotoğrafçı, hatta hiç bir hevesli amatör ilk tercihini "doğru" tercih yapmamıştır. yapamaz da. demeye çalıştığım bu olsa gerek. sadece primelarla fotoğraf çeken, 85mm üzerinde lensi olmayan, iki hafif makine üzerinde iki ayrı lens kullanan, tek bir küçük makinede kaliteli bir zoom lens kullanan, 200 isonun üstüne çıkmayan, lensinden çok flaşı olan arkadaşlarım var. bundan çok daha fazla fotoğrafçı versiyonu var Smile

bu aşamada tek önemli şey var. aldığınız şeyi sevin, bununla bolca fotoğraf çekin, bolca şey öğrenin.

verebileceğiniz en yüksek paranın alabileceği, birileri tarafından en kabul gören şeyi almak hep en doğru tercih değil. uygun fiyatlı, çok büyük olmayan bir aps-c makina + hızlı prime + superzoom benim önerim olur.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 9:48

Bu önerilerinizi sonuna kadar değerlendireceğim.

Bu kadar tavsiye üzerine doğru kararı yani keyif alacağım bir makine bulacağımı düşünüyorum.

Ama yinede fikirlerini paylaşmak isteyen diğer arkadaşlarında görüşlerini merak ediyorum.
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 10:14

Drao sana 2 gün bıraktım hala işi bitiremedin study
Bak ben kararımı 2 gün önce verdim bile diable Hiç aklımda bile yokken Canon G12 alacağım. (Amerika'da çok ucuzmuş. Oradan gelen biri ile getirteceğim sanırım.) Doğubank üst katında 1050 tl fiyat verdiler ama garantisi yokmuş. Garanti istersen 1300 gibi fiyat verdiler, garantili garanti mi bilemiyorum.Ne yapmalı
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 10:27

teng demiş ki:
Drao sana 2 gün bıraktım hala işi bitiremedin study
Bak ben kararımı 2 gün önce verdim bile diable Hiç aklımda bile yokken Canon G12 alacağım. (Amerika'da çok ucuzmuş. Oradan gelen biri ile getirteceğim sanırım.) Doğubank üst katında 1050 tl fiyat verdiler ama garantisi yokmuş. Garanti istersen 1300 gibi fiyat verdiler, garantili garanti mi bilemiyorum.Ne yapmalı

Araya kaynak yaptın bitirdin işini.

Amerika'dan kim getirecekse banada ucuzundan bir Canon 5D yada 7D getirtsene. Şu kardeşine bir yeni yıl kıyağı yapmış olursun. Bak ben bu konuyu açmasaydım sen nerden g12 ile tanışacaktın.

Senin ne yapacağın belli. Alacan G12 keyfine bakacan... alkisalkis
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 10:37

Yeni yıl derken ? 2012 yi kastemiyorsun herhalde Benimkinin gelişi biraz uzun sürebilir.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 10:48

Tabiki de istediğiniz makineyi seçmekte özgürsünüz. Ben 400D kullanıyordum ki kendisiyle oldukça başarılı fotoğraflar çektim. Şu anda yeterli param olsa bir saniye düşünmeden 5D mark 2 alırdım ama tabi bu benim.
Kursa falan gitmedim. Önce 400D makineyi aldım. Sonra deli gibi bilgi araştırmaya başladım. Hem merakım hem de zamanım vardı o zamanlar. Bu yüzden adaptasyon sürecim hızlı gerçekleşti.
Ben DSLR piyasası konusunda muaddib e katılamayacağım. Zira verdiği örnek çok spesifik kaldı. 1D denilen makine hem çok çok çok eski bir makinedir, hem de kullanım alanı çok kısıtlı kabul edilen(çok ağırlıklı olarak stüdyo veya safari gibi ortamlarda kullanıma yönelik), büyük gövdeli ve 1.3 çarpanına sahip bir makinedir. Bu tip bir örneği en uçtan vermek mantıklı değildir. 400D yi 650TL nakit fiyata aldım, 3 sene baya hunharca kullandım ve satarken 600TL ye sattım. Eğer buna değer kaybetmiş diyebiliyorsanız birşey diyemem. Alt sınıf makineler üst sınıf makinelere göre çok daha hızlı değer kaybeder, çünkü her sene 1 üst model çıkar. Ancak üst model makinelerin(misal 5D) en az 3 senede bir yeni model çıkar. Buna rağmen değer kaybı nadiren yaşanır. İlk çıkan 5D şu anda hayyam piyasasında temiz olarak satıldığında 2300-2400TL lere çıkıyor. Bu makine 2003 yılı yapımıdır. kararınızı buna göre verebilirsiniz.
Lens konusunda hemfikiriz. Aşırı dandik lensler hariç, piyasadaki lenslerin yıllar geçse bile değerleri neredeyse hiç düşmez. Hatta sağ olsun hükümetimizin dalgalı kurdan rant sağlama politikaları sayesinde bundan 2 sene önce 800TL ye satılan Canon 17-40mm f:4 USM lensin şu andaki 2. el fiyatı 1000-1200TL arası.
Benim ilk aldığım lens Canon 50mm 1.8 II lensiydi. 3-4 ay gibi bir yoğun kullanım sonrası geniş açı eksiğini iyiden iyiye çektiğimden yanına 17-40mm lensi satın aldım.
Muaddib'in önerdiği makinelerden Canon 30D çok iyi bir makinedir. Büyük oranda ihtiyacınızı görür, ancak belirtmem de gerekiyor ki, sahne tasarımı bölümünde hocalık yapan bir arkadaşım(bu body yi 6 ay önce satın aldı) "neden bunun yerine 40D almadım" diye pişmanlık yaşadı. Çoğu DSLR makinelerin yeni nesilleri müthiş yenilikler getirmese de kilit model değişimleri olur. Canon 30D ve 40D arasındaki fark da böyle birşey. O yüzden eğer bu segmentte bir makine alacaksanız ve az para harcayacağım diyorsanız 30D den ziyade 40D yi tavsiye ederim.
Sony A700'ü ise şu aşamada size tavsiye edemem. Zira makine içindeki sarsıntı giderici sistem sizi biraz üşengeçliğe sürükleyebilir Smile

Açıkçası size 5D mark 2 diye bastırmamın bir sebebi de şudur:
Zamanında 400D'yi satın alırken 5D(ilk versiyon yanlışlık olmasın Very Happy ) alacak param vardı, ancak ben bu makineyi kullanamam diyerek almayıp o parayla başka şeyler yapmıştım. Ancak şu anda buna pişmanım. Zamanında 1500TL ye bulduğum ama almadığım 5D yemediğin hurmalar gelir tırmalar misali şu anda 2000TL'nin üzerinde bir fiyata sahip. Şimdi geriye bakıp düşününce; "o zamanki imkanım varken keşke 5D alsaymışım" diyorum. Zira alsaydım o zamanki bol zamanlarımda o makineye de hızlı bir şekilde adapte olabilirdim. İnanın o zaman 5D'yi satmazdım(400D'yi sattım ya kuyruk acısı var burada Very Happy)
Yaklaşık 1 senedir DSLR'sızım anlayın halimden. Bu yüzden sizin şu anda böyle birşeye ayırabilecek bütçeniz varken alın gitsin diyorum. Olay tamamen benim kişisel uktelerim ve kuyruk acılarımdan ibarettir Very Happy
Benim bahsettiğim şey zaten 5 tane prime lens alın ve bunları şarjör gibi takıp çıkarıp en uygun fotoğrafı çekin şeklinde değil ki. Ayrıca bu işi hobi ve zevk için yapacak insan neden kendi kendini yamuk fotoğraf çekmeye zorlasın? Alsın bir tane genel kullanımlı kaliteli tek lens(24-70 olur, 24-105 olur) bir tane de hızlı prime ile keyfine baksın diyorum.
Yukarıda zaten uzun fokal aralıklı lenslerin kaliteleri konusundaki fikirlerimi ve bilgilerimi paylaşmıştım. Kaldı ki tavsiye ettiğiniz lensin amerika fiyatı 1000 dolar. O parayı ona verene kadar L serisi bir lensle çok daha kaliteli fotoğraflar çekebilir. Hani genel kullanım dediysek o kadar da genel olmasın. Oldu olacak 14-1500'lük bir lens tavsiye etseydiniz. Hem makro, hem de samanyolu galaksisinin portrelerini çekerdi Smile

bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 10:53

Sayın teng. Hayyam pasajının 2. katında Odak fotoğrafçılık var. Oraya gidin. Canonturk üyesiyim deyin. 1 yıl dükkan garantili G12 fiyatı için 550 dolar demişlerdi. Biraz yüklenip indirim yaptırmaya çalışın. Hem garantisinin arkasında bir satıcıdır, hem sıfır makinedir ve bakıp dener, ölü piksel olmadığından emin olursunuz. Amerikadan gelecek makineye bakacaksınız, ölü piksel çıkacak ve çıldırtacak sizi. Bozulsa muhattabınız yok.
Benim dediğim gibi yaparsanız sizin için daha iyi olur.
muaddib

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 11:34

ben sanırım derdimi anlatamıyorum.

kısaca özet geçeyim. mesela dpreviewda farklı markalardan, farklı fiyat segmentlerinden bir sürü highly recommended makine var. hiç en iyi makine diye bir şey yok. çoğu makine gayet iyi. bunların içinden bir tanesini tanıyana kadar kullanmak en doğru şey.

kendime araba almak istiyorum, hangi arabayı alayım diyene araba tavsiye edilebilir mi? hangi sedan arabayı alayım diyene, hangi dizel sedan arabayı alayım diyene bile tavsiye vermek zor. en güzeli yine manuel vites ikinci el bi toyota opel falan tavsiye edip sonra daha spesifik ihtiyaçlar ve istekler belirince yenisini kendisinin araması. maserati quattroporte ile e5 trafiği çekerken yanından geçen scootera bakıp niye aldım ben bu arabayı diye düşünmek de sözkonusu. Smile

sony tembelliğe sürükler deyip Canon 24-105mm f:4 L IS USM tavsiye etmek de garip geldi bana Smile fakat 24-105 ve 50mm de güzel ve eğitici bir kombinasyon.

kendimi işe yaramaktan çok suyu bulandırıyor gibi hissettim. fakat ne alırsanız alın, memnun olun, ve fotoğraf çekin. nihayetinde en doğru kararı siz kendiniz vereceksiniz. aldıktan sonra da bunun yerine şunu alsaydın, bu dandik şu marka daha güzel falan diyenler olursa onları da umursamayın diyerek bu başlıktaki varlığımı bitireyim.

sevgiler.

DSLR makine tavsiyesi istiyorum...
2 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
 Similar topics
-
» Anne saati tavsiyesi istiyorum...
» Bu makine ETA mı?
» saat tavsiyesi..
» Saat Tavsiyesi
» 2. el otomobil tavsiyesi