Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)

+3
hasanyuceer
brkgler
lombardo
7 posters
YazarMesaj
lombardo

lombardo

tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Empty
MesajKonu: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPtsi 16 Ocak - 10:52

Merhaba arkadaşlar, böyle bi site bulduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Replika saatler üzerinde belirli ölçüde bi ilgim vara ama bi türlü bitmek bilmiyor. Hemen saldırıciyimmm Smile

1-) Replika saatlerde kullanılan standart mekanizmalar ile, ETA, Valjoux vs.. (tabii bunların da replikalarından bahsediyorum) arasındaki esas fark nedir? Yani ETA yı, ETA yapan şey nedir? Hangi teknik üstünlüğü?...

2-) Montbrillant Datora neden bu kadar güzel bi saat?

3-) Hem takvim (gün ismi, ayın kaçı olduğu ve ay ismi), hem de kronometre özelliği olduğu için mi; herhangi bir replikanın hem standart hem de ETA mekanizmalısına ulaşılabiliyorken, bu saatin SADECE ETA OLANI bulunabiliyor?

4-) Diğer replika saatlerde kayda değer bir fiyat yelpazesi var iken, bunda neden yok (bu işin piyasasıyla ilgilenen arkadaşlar; neyden bahsettiğimi çok iyi anlamışlardır)?...

Not: aklımdan ve kalbimden geçen cümleleri elimden geldiğince kısaltmaya çalıştım ama cevap verecek abilerim aynı hassasiyeti göstermesinler, cevaplayabildikleri kadar uzun olsun lütfen Smile

Sabırsızlıkla bekliyor olacağım...
brkgler

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPtsi 16 Ocak - 11:12

hosgeldin

istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz? Replika dünyasını bilmem baştan söyleyeyim.

Ancak bahsi geçen timepiece eta 7750 kullanmakta. Kısacası bu bir kronograf saat. Güzelliği konusunda söz söyleyemem kişinin zevkine göre değişir. Eta'yı bu kadar kaliteli yapan kalitesi hiç şüphesiz. İki gün sonrada yüz yıl sonrada bkaımları zamanında yapıldığında size doğru zamanı gösterecek bir mekanizma mantığına sahip. Standart replikalardakiler ise allaha emnet... yarına çıkar mı bililnmez.
Kronograf makineler karmaşık yapıya sahip olduğu için bunu taklit edebilecek muadil mekanizmalarda ister istemez belli bir kalite standardını gerektiriyor. Bu sebeple bu nitelikleri taşıyan saatlerde (Breitling vb.) fiyat çıtası yüksek.

Üzerinde sadece tarih göstermesine rağmen X saati de yüksek bir fiyatla satılabilir. Arz talep meselesi...

hasanyuceer

hasanyuceer

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPtsi 16 Ocak - 11:31

Sırayla bildiğim kadarı ile cevap vereyim;

1. Replika saatlerde kullanılan standart mekanizmalar genelde: (otomatik olaraktan) Asian 21J dedikleri baz makine, Eta 28xx serisi klonları, 6497 klonları ve Asia 7750'dir. Bunların gene orjinallerini de kullanırlar. Replika konusunda ETA yazanlar genelde maksimum takvimliyken, Valjoux'lar chrono'ludur. ETAyı ETA yapan şey İsviçre malı olması ve güvenilir olmasıdır. (Valjoux da aynı şekilde) Asyalılar da baya iyi klonladılar son dönemde, güzel işler çıkmıyor değil.

2. Kişiye göre değişeceğinden mütevellit cevap vermiyorum. Vintage havası olduğundan olabilir.

3. Replika makinelerde kronolu modellerin hepsi üstte yazdığım için Valjoux'tur. Genelde de orjinal Valjoux pahalı olduğundan hepsi Asya Valjoux'tur. Sadece ETA olanı bulunabiliyor diye birşey yok, asya olanı da var. Hatta replikaların hepsinde özel üretim veya mod olmadıkça asya Valjoux bulunuyor.

4. Bunda neden yok, doğru dürüst bir replika olması için kronoların aktif olması gerek. Bazı küçük saniyeli replikalarda quartz miyota çakıyorlar fakat saniyesi büyük olanlarda veya iyi replikalarda krononun aktif olması için ya orjinal ya da asya Valjoux koyulması gerekiyor. Bunlar da ucuz mekanizmalar olmadığından fiyat bir meblağnın üstünde kalıyor sürekli.
http://www.techno-fi.net
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPtsi 16 Ocak - 21:48

Ben de yanit vereyim:

1- Replika saatlerdeki kullanilan tum makineler cin yapimidir. Eta dedikleri makineler de bir ust siniftir ama hepsi cin yapimidir yoksa gercek eta degiller. Eta group isvicredeki dev fabrikanin adidir. Eta'yi Eta yapan sey, uretimdeki kaliteleri ve kalite standartlaridir, Patentleri dusmus olan modeller baskalari tarafindan da imal edilir, buna Isvcredeki birkac firma (mesela sellita) ve cin'deki fabrikalar dahildir, ama cin standartlarinda kalite standart'i isvicre ve Eta'ya gore daha dusuktur, makinedeki toleranslar mikron bazinda eta fabrikasinda cok daha dusuktur dolayisi ile cok zor kontrollerden gecer. Replikalarda eta diye satilan saatlerin de aslinda asla icinde gercek eta makine bulunmadiginin bilinmesi gerekir.

2- Yaklasik 100 bin € tasarim ucreti odediginizde her saat bu kadar guzel olabilir.

3- Bir numarada cevabi var

4- ??

.
http://www.turksaatforumu.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPtsi 16 Ocak - 23:29

4- Çin'de her replika atölyesinin kendine göre bir portföyü var.. Bazı modeller birçok yerde yapılıp değişik kalite ve fiyatlarda ürün yelpazesi varken bazı saatler de sadece bir tek yer ve tek kalite olarak yapılıyor.
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedSalı 17 Ocak - 7:28

Öncelikle herkes gerçekten özenerek cevaplar yazmış, gerçekten çok teşekkürler.. Watcher' ın 4. sorusuna cevaben şunu söyleyim yalnızca.

Orada demek istediğim, google' da sözgelimi; panerai, iwc, vacheron vs.. markaların replikalarını arattığınızda ortaya çıkan sitelerde 90 küsür dolarlardan başlayıp 1000 küsür dolarlara kadar çıkabilen bir fiyat alternatifi ile karşılaşıyorsunuz.

Ama montbrillant datora da alt limit; 250 üst, limitse 500 ler arasına sıkışıyor. Sadece bu çok ilgimi çekmişti. Not: 90 küsür diyen birkaç site var ama birine ödeme yaptığımda ''kusura bakmayın bundan elimizde kalmadı, şundan versek olur mu?'' şeklinde abuk bi cevapla karşılaşmıştım. İade ettiler parayı tabii.. Çinli arkadaşlar Smile

Kısacası tam da şu sıralar bir saat almam gerekiyor ve her ne kadar bu saati çok sevdiysem de 250 dolar veresim gelmiyor. Hoş, iyi bir replika ise bilmem kaç on bin euroluk bi saatin çok benzerine 250 dolar kesinlikle iyi bi alışveriş olur ama yine de orijinal bir casio ef serisi arkamdan 'yazıklar olsun' diyecekmiş gibi hissediyorum Smile

Şu an casio daha ön planda gibi, ama bir mucize olur da datora istisnai bir şekilde ucuza karşıma çıkarsa sırtımı da dönebilirim Smile

Ama şunu da biliyorum ki: belki hiçbi zaman kafamda replikalar için biçtiğim, belki de hakkaniyetsiz rakamın üzerinde bir replika satın almayacağım ama, google görsellerde resimlerine saatlerce bakmaya yıllarca devam edebilirirm...

Sanırım şu an o yüzden burdayım Smile

Tekrar görüşmek üzere....

brkgler

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedSalı 17 Ocak - 8:15

şundan emin olun... bir şekilde alacağınız kaliteli bir Çin imalatı replika ya da taklit adını siz koyun yarın bir gün size kaliteli bir eta maknizma sahibi yapacaktır. Bundan kaçış yok. İsviçreye giden her yol Çinden geçer Very Happy
hasanyuceer

hasanyuceer

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedSalı 17 Ocak - 11:49

Aslında 250$lık ile 500$lığın pek farkı olacağını sanmam, muhtemelen satıcı farklarıdır.

Ama bana göre 250$ sahte bir saat için çok para, bence benzer bir model bulup alsanız daha iyi olur...

Şimdilik doğru düzgün bir saat alıp, daha sonra haydan gelen bir para olursa bu saatin replikasını alırsınız Smile
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedSalı 17 Ocak - 21:05

Bence replikaya hic ozenmeyin,paraniza yazik olur, gidin orjinal casio'nuzu alin.
http://www.turksaatforumu.com
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 3:24

Eveet arkadaşlar. Uzun bir ikilem ve 'düşün-taşın' sürecinden sonra şu anki profil resmimde gördüğünüz orijinal casio ef 130d yi almış bulunmaktayım. 180 tl' ye aldım.

Sanırım watcher ın söyledikleri bana da mantıklı geldi, şöyle ki:

1-) Daha önceki replika saatlerim şöyle yaklaşık 1 mt' den HALIYA düşünce bozulup tamirden sonra da bir türlü eski randımanı vermiyorlardı. Bu saatte böyle olmuycağına eminim diyebilirim.

2-) Datora sevdamla çelişen bir model gibi durduğunu biliyorum ama akrep ve yelkovanını çok sevdim Smile üstelik sonuçta bir edifice!

3-) Hayatımda hiç; zaman tutması gereken bir işlem için kolundaki saatin kronometre sini kullanan birini görmediğim için krono lu olmamasına karar verdim. Tabii bu kararımda; brkgler nikli arkadaşın cevabı da etkili oldu. Krono lar daha karmaşık bir mekanizmayı gerektiğirdiğinden, takvimle bir saate göre daha pahalı oluyorlar.

4-) Takvimli saatlere gelince; hangi ayda olduğumuzu unuttuğumu hiç hatırlamıyorum. Ancak işyerindeki yoğunluğun arttığı bazı dönemlerde ayın kaçında ya da hangi günde olduğumuzu hatırlamadığım olabiliyor.

Uzun lafın kısası; bu seferki alışverişimde, öncekilerden farklı olarak duygusal yaklaşımlarımı bir kenara bırakıp, salt mantıkla hareket etmeye çalıştım.

Ama hasanyuceer' in de dediği gibi; haydan gelen bir para olursaaaaa Smile

Herkese tekrar teşekkürler..
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 3:32

hımm bu arada böyle saatlere (haftanın hangi günü ve ayın kaçı olduğunu gösteren) day-date deniyor sanırım, doğru mu?...
brkgler

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 4:15

doğrudur... ncak bir saatte day-date özelliklerinden en az birinin bulunması ona daha çok bağlanmanızı sağlar Smile arada bir kolunuzu uzatıp bakarsınız.

Krono konusunda kesinlikle katılıyorum... eğer ihtiyacım değilse öyle bir saatim olsun istemem. Göze hoş görünen bir çok krono var ancak benim bir işime yaramıyorki...
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 5:13

Öncelikle hoşgeldiniz. Efendim beni de çok çeken modeller oluyor ama replika almak aklımın köşesinden bile geçmedi. Mesela Heuer Monaco bayıldığım bir modeldir. Onun yerine ona benzeyen bir Casio aldım (EF 324) Tabi burada piyasaya çıkaramıyorum o ayrı Smile Yahut Zenith Respirator hala bulamadım. Ben de ona çok benzeyen kurmalı bir saat aldım. Gibi gibi. Kronometre lazım olursa da dijital casio kullanıyorum. O yüzden Casio ile başlamanız çok iyi olmuş. Gerçi paçayı kaptırdınız,gerisi gelir Smile
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 9:37

sandeman demiş ki:
Öncelikle hoşgeldiniz. Efendim beni de çok çeken modeller oluyor ama replika almak aklımın köşesinden bile geçmedi. Mesela Heuer Monaco bayıldığım bir modeldir. Onun yerine ona benzeyen bir Casio aldım (EF 324) Tabi burada piyasaya çıkaramıyorum o ayrı Smile Yahut Zenith Respirator hala bulamadım. Ben de ona çok benzeyen kurmalı bir saat aldım. Gibi gibi. Kronometre lazım olursa da dijital casio kullanıyorum. O yüzden Casio ile başlamanız çok iyi olmuş. Gerçi paçayı kaptırdınız,gerisi gelir Smile

tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Ef-324l-1avdf_977_

bu modelde bayağı bi havalıymış...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 10:15

Gerçi ben deri kordonlusunu almadım ama aklımda fotoğraftaki şekilde kullanmak var Sn Garez. Tabi arada kullanmak. Çünkü birkaç günden fazla takınca kendimi sorgulamaya başlıyorum Very Happy
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 10:16

çelik kayışlı mı? deri kayıştan hoşlanmam...
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 10:24

Bilezikli diyelim Smile Evet çelik. Hatta şu.
tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Kgrhquokpye25ykckezbnub

Beğendiyseniz konuşabiliriz Smile
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 10:28

parasızım ancak ablamın kartını numaralarını ezberleyip kullanabilirsem alabilirim ama oda olmaz... önümüzdeki ay içinde iddia oynayıp miktar kazanç elde etmeyi deneyeceğim...
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 10:35

evt brkglr, kesinlikle katılıyorum. Kronometre dediğin, analog OLMAMALI. zaman tutmanı gerektiricek bişey yapıyorsan, o zaman zarfı boyunca, saniyeleri sayabilmek için gözünü saatten ayırmamak zorunda kalmayı bi düşünsenize...

sandeman, EF-324 çok güzel bi model, ancak benim elimde rahatsız edecek kadar ufak görünmüştü. Bu yüzden almamıştım. Bir de monaco-324 benzetmen her zaman geçerli olmayabiliyor. Sözgelimi beğendiğin saat eğer benimki gibi bir 'montbrillant datora' ise, benzerini bulmak gibi bir ihtimal kalmıyor Smile

hasanyuceer

hasanyuceer

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 10:50

Aksine bence de kronometre dediğin analog olmalı. Hele bir de saniyenin de olduğu 1 saniyede 360 derece dönen kolların olduğu kronolu analoglar var ki, otur izle arkadaş okkiii
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)   tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :) Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 19:08

Hımm, bu da farklı bi bakış açısı tabii Smile Herşey kullanım kolaylığından ibaret değil ne de olsa! ama yine de eğer yeteri kadar param olsaydı; izlemek için gerçek bir tourbillon' u tercih ederdimm Smile)

tanışma mı desem, saldırma mı; yoksa MontbriLLant datora mı? :)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Replika Breitling Montbrilliant Datora
» Yeni model :Breitling Montbrillant 01 Chronograph
» tanisma
» Tanisma
» tanışma