Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı

+9
BR-02
M.Ali Sade
brkgler
bootsector
sandeman
Exern
watcher
ofis
frown
13 posters
YazarMesaj
frown

frown

Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Empty
MesajKonu: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedC.tesi 21 Ocak - 8:31

Herkese Merhaba.
Direkt olarak konuya giriyorum.

Projelerimizde yerel malzemeler kullanılabilir mi? Mesela kadran yapımında Oltu, Lüle taşı hatta Kehribar kullanılabilir mi? Ülkemizde bu konularda fazlasıyla yetişmiş usta var, bu malzemeler işlemeye ve hatta gravüre uygun.
Kadran olarak da çok şık malzemeler olduğunu düşünüyorum.

ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 0:31

yapılan eserlerin değerine değer katar diye düşünüyorum.
+1
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 4:53

Kesinlikle evet ok1

Hatta demek ki bu konuda ayni frekanstayiz ki, haftaya yari kiymetli tas ticareti yapoan bir arkadasimi isyerime davet ettim, ondan lapis lazuli, dogal safir, jaspe, amber gibi malzemelerden kadran yaparsa fiyat ne olur tartisacagim.
Dedigin malzemelerden de cok guzel seyler cikar, ilgilenecek bir gonullu lazim yani uc nal ve bir at meselesi guluyor
http://www.turksaatforumu.com
frown

frown

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 5:18

"Üç nal ve bir at" mı?

Gözüm korktu üstat Smile:
Ama hayali çok güzel geliyor, simsiyah oltu taşı veya bembeyaz lüle taşı kadran
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 6:06

akik ve ametistten de iyi kadran olur mu acep?
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 6:15

Akikten kadran leziz olur. Hatta arka kapağında da akik olmalı ki tene temas etsin. Pozitif etkisi inanılmaz. Dedeler akik taşlı yüzüklerini boşa takmıyormuş Smile O yüzüklerden takmama rahat bir otuz yıl var,o zamana kadar saatiyle idare ederiz artık Smile
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 6:27

Lületaşı bildiğim kadarıyla oldukça yumuşak ve rahat şekillendirilebilen bir taş. Eğer kadranda olması sebebiyle şekli zamanla bozulmayacaksa ve darbelerde bozulmadan dayanabilecekse müthiş fikir. Parlatılmış bir lületaşı kadranın porselen kadrandan çok daha güzel duracağı, bir de çok daha kıymetli olacağı kanaatindeyim. En nihayetinde anadolunun bağrından kopan bir taştır. Pipo içmesem de lületaşından yapılmış pipolara karşı feci şekilde zaafım vardır.
brkgler

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 7:04

bootsector demiş ki:
... En nihayetinde anadolunun bağrından kopan bir taştır. ...
guluyor evet lüle ve sedef seramik kadrana alternatiftir...
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 7:24

Lüle taşı zaman içerisinde sararma yapar.İşlenmesi kolay olsa da kadran için uygun olmayacağını düşünüyorum.

Aldığınız saat ilk önceleri bembeyaz dururken zaman içerisinde kadranın sararması hoş olmaz.
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 7:25

Lületasi fikri cok güzel, ama en ufak rutubete karsi dayaniksiz olucak veya zamanla sararma yapicaktir. Bunu kimyasal olarak önlemek icin, cok iyi korumaya almamiz gerekicektir. Ayrica cokyumusak bir tas oldugu icin, kadranin cok kalin tutulmasi gerektigide unutulmamali.
Tabii bunlar asilamayacak engeller degil.

Bu arada lületasinin beyaz mine ile iliskisinde nasil bir sonuc cikar acaba? Sicak mine icin lüle tasi dayanirmi?soguk minede nasil sonuc alinir.?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 7:40

Şuna benzer bir ayarda saat yapsak ve bu saatin kadranında deneme amaçlı bir lületaşı kullansak o saati takmaya kıyamam mesela...
Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Watch-marine-chronometer-set-glashutte-original-senator-watch
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 21:39

Lule tasi cok yumusak, kullanimda sorun cikarabilir, neticede ileride bakim vs yapmak icin saat sokuldugunde en ufak bir hata kadrani yipratabilir yoksa sararmasi sorun degil bence cunku kendi kendine patine olmus olur, incelik konusunda da arkasina metal bir kadran yapistirmak gerekir cunku kadrani makineye baglayan ayaklar da gerekli ki bu da ancak metal uzerine olur, yeterince ince metal uzerine yeterince inceltilmis kadran olabilir.
Ama ben luletasindan ziyade mesela oltu tasi gibi malzemelerin de cok iyi olabilecegini dusunuyorum.
Kadranda kullanilacak malzemenin cok cok sert olmamasi da lazim, mohs olceginde 4-5 ' i gecmemesi lazim ki kolay islenebilsin ve cilalanabilsin.
Turkiyede cok malzeme var ama mesela calcedoine gibi ama bunlar cok cok sert taslar ve islenmesi cilalanmasi da cok zor.

frankenmonster

frankenmonster

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedÇarş. 25 Ocak - 4:44

değerli ve yarı değerli taşların eğitimini almıştım elimdeki bir dremel makina ile akik taşını kestim yuvarlak yaptım boyut olarak eski madeni 500 lira büyüklüğünde ama inanın tam 24 uç kırıldı.ki birde bunun cilalanması var cilasız pütürlü bir taş bunu delersiniz yanlız oval olarak kesmeyi bendeki imkanlarla zor yaptım.
frankenmonster

frankenmonster

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedÇarş. 25 Ocak - 5:54

lüle taşı yerine sedef olabilir mesela?oltu taşı ısınınca parlar.ama çabuk kırılır.amethist in rengi güzeldir ama ufacık bir darbede içerden çatlar.şevkinizi vede hayellerinizi kırmak istemem.ensert olanı elmastır oda saat kadranı boyutunu görmedim ki o büyüklükte olanının fiyatı biçilemez herhalde.
frankenmonster

frankenmonster

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedÇarş. 25 Ocak - 5:57

pembe kuvarts olabilir şeffaf kuvars olabilir.amaburda en önemlisi düzgün kesimdir çünkü elmasda dahil bütün taşlarda damalı yarıklar vede çatlaklar olduğu gibiaynı zamanda diğe taşların ved organızmaların artıklarıda bulunur.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedÇarş. 25 Ocak - 14:08

Lapis lazuli mermer sertliginde ve cok ince kesime musaittir ayrica lapisten yapilma kadranlar cok pahali ve ozel limitli serilerde kullanilmistir.
Amber de yine cok yumusak ve musaittir ama o kadar ince kesilince cok seffaflasir, seffaf olmayanini kullanirsak ta bu sefer cok karmasik renk desenli olabilir.
Akik tasi ise cok serttir ve kesimi tipki safir, calcedoine tarzi yapilmalidir, bunun icin ozel elmas iceren cok cok ince yuvarlak testereli ozel kesim makineleri vardir, daha sonra bunlar lapidaire denen kucuk laplap makinesi ve elmas tozu ile cilalanir.
brckk

brckk

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedCuma 27 Ocak - 23:04

Dogal tas fikri cok hos, her tas kendine has yariklari, cizgileri ile kendine ozel ve bir esi daha yok. Bu taslar ile saatlerin hepsi custom made gibi olur.
Ayrica nacizane fikrim bu taslari mumkun oldugunca saatte ufak ufak kullanarak, goze sokmadan şiklik katmak guzel olacaktir. İslemesi kolay ve bir o kadarda dayanikli taslarda secilirse tadindan yenmez miammiam
muaddib

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedC.tesi 28 Ocak - 19:02

benim de aklımda böyle bir şey var.
malzeme olarak porselen cam ve metal düşünmüştüm ben.

porselen üzerine boyama motifler gayet türk, tarihi olan bir şey. yapılmıyor da değil, fakat türk bir saatte daha manalı olur.

mesela vacheron'un bir serisi var Metiers d'art diye:

Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı M%C3%A9tiers-d%E2%80%99Art-La-symbolique-des-laques1

işleme bakır, gümüş ve telkari ile de nefis şeyler ortaya çıkar.

aklımda epey şey biriktiriyorum fakat adamakıllı bir tasarım için imkanları iyi bilmek lazım. türk sanatları, tasarım, hayalgücü falan konusunda at koşturmak bir yana, mekanik olarak neler yapılabileceğini bilmek hem güzel hem gerçekçi projeler yapma konusunda birinci derecede önemli bence.

yok eğer her türlü bir yolu bulunur, yapılır diyecek birileri varsa kıralım zincirlerimizi Smile
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedC.tesi 28 Ocak - 20:34

Muaddip aklindakileri kagida dokup ciz bence mekanizma ile ilgili yonlendirmeler sonrasinda gelir tasarimda sekillenir.
http://www.boraeresici.com
brkgler

MesajKonu: Geri: Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı   Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı Icon_minipostedC.tesi 28 Ocak - 21:07

sanat tarihi için bana başvuraiblirsiniz gerekli görsel kaynağı sağlarım Smile

Projelerimizde Yerel Malzeme Kullanımı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Saat kullanımı
» Navigasyon hesaplayıcısının kullanımı
» Resim küçültme için Gimp kullanımı...