Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!

+13
Valjoux
okyanus57
deka
frown
BR-02
brkgler
borahan
asymptote
tmr5555
movement34
barett
watcher
Çakır
17 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
Çakır

İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! Empty
MesajKonu: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 3:32

Tüm forum halkına Selamlar ..
Arkadaşlar evimde küçük atölyemde bir saatin makinesinin %90 nını yapmayı kafama koydum ve başladım..ne yapacagıma ve nasıl yapacagıma kararı bugün verdim elimden geldigince sizi bilgilendirmeye çalışıcam.. Smile)
bunu resimleyerek yapıcam ..

Bu arada Adım Ertan Samsundayım ama aslen İzmir .. Meslegim talaşlı imalatın hertürlüsü --torna - freze - taşlama - cnc - honlama- lepleme- eksen kaçıgı parçaların işlemesi ..
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! 2d23r

Kaç gündür malzeme analizi ve araması yapıyorum çogunu buldum
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! 2d2d7

mil taşlarını kullanıcam samsunda gittigim ve benimle dalga geçen saatçilerle ugraşmıcam.. kumpas mikrometre okumayı bilmeyen diş modülünün ne oldugunu bilmeyen ustaları hayatımdan çıkardım.. Smile)

İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! 2d2hy

İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! 2d2jv

İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! 2d2kw

İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! 2d2m9

yapmayı planladıgım saat cep saati makenizması olucak arkadaşlar bu saatleri e-baydan buldum ve satın alınması gerekiyo bunları alıcam zaten..
Forumdan ricam ben bu iş için 1000 dolar para ayırdım ebaydan bir arkadaş benim için alışveriş yapabilirmi lazım olanların linklerini atabilirim mümkünse ebaydan alışverişi bilen ve anlayan arkadaşların yardımına ihtiyacım var 3-4 tane cep saati çeşitli makenizmalara ve 5-6 adet kol saati alıcam bunları parçalayıp resim ölçü için kullanıcam...

şimdilik bu kadar Smile

SAĞLICAKLA KALIN..
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 6:19

Cok para harcamayin, bir veya iki tane cep makinesi temin edin ve el aliskanligi icin baslayin.
Benim Istanbuldaki evimde hem cep hem de kol makineleri var, bir ara istanbula geldigimde size yollarim ok1
http://www.turksaatforumu.com
Çakır

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 6:24

Mete Abi çok sagol Teşekkür ederim..
1000 dolar çıkardım gözden çok büyük rakam degil autocad çizimlerini kendim yapıcam zaten . E makinada bol dünya kadar torna freze dişliler için azdırma tezgahı Smile olucak Ab.......i şu ebayı halledeyim ...
barett

barett

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 6:36

cakir ustaya diyer mesajinda cevap vermistim heralde okumadi .bu arada ulkemizdeki saatcilere fazla haksizlik etmemek lazim .bende baslarda boyle dusunuyordum ama anladimki saatcilik icerisinde bir cok zanagati barindiriyor .bunu imal eden fabrikada bile tasarlayan ,cizen ,ureten ,montajliyan farkli farkli birimler tamirci problemi tespit edip gerekirse yeni ile eskiyi degistirendir .bir saatciden freze divizor alip cark yapmasini beklemek haksizlik olur.ama dersenizki arizayi bile tesbit edemiyorlar evet ne yaziki kendini yetistirmis ustalarimizin sayisi az,bununda sebebi arz talep dengesinde yatiyor halkimizin buyuk cogunlugu sunnetinden kalma stempo saatler kullaniyor ve senede bir 2 tl pil parasina ic cekiyor .ustam size tavsiyem resimlerini paylastiniginiz parcalarin hic birine para vermeyin ha israrliyim derseniz size bazi mekanizmalar ulastiririm .ama once forumu iyice gozden gecirmenizi tavsiye ederim .
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 8:52

Kararliliginiza hayran kaldim Ertan bey,

Sonuna kadar destekciniz.

Oncelikle Baret ustayla gorusun,size hepimizden daha fazla o yardimci olabilecek donanima sahip.

Kendiside zaten yardimci olmak istemis.
Baret usta ve Mete abinin dedigi gibi ebaydaki parcalara para vermeyin.
Burada cogu uyede,bende dahil, sizin baktiginiz parcalardan ziyadesiyle var.
Eminim herkesde seve seve yardimci olacaktir.

Basarilar diliyorum.

tmr5555

tmr5555

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 9:17

Ustad, projenizde basarilar, insan Kafayı bir konuya takmayagörsün.
Umarim basarili olursunuz.
Ben de solidworks'te bir saat kasasi tasarimi yapma pesindeyim. Ilerleyen zamanlarda CNC uretimi icin bilgilerinize basvurabilirmiyim acaba?
http://www.behance.net/timurpinar/frame
Çakır

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 9:56

barett demiş ki:
cakir ustaya diyer mesajinda cevap vermistim heralde okumadi .bu arada ulkemizdeki saatcilere fazla haksizlik etmemek lazim .bende baslarda boyle dusunuyordum ama anladimki saatcilik icerisinde bir cok zanagati barindiriyor .bunu imal eden fabrikada bile tasarlayan ,cizen ,ureten ,montajliyan farkli farkli birimler tamirci problemi tespit edip gerekirse yeni ile eskiyi degistirendir .bir saatciden freze divizor alip cark yapmasini beklemek haksizlik olur.ama dersenizki arizayi bile tesbit edemiyorlar evet ne yaziki kendini yetistirmis ustalarimizin sayisi az,bununda sebebi arz talep dengesinde yatiyor halkimizin buyuk cogunlugu sunnetinden kalma stempo saatler kullaniyor ve senede bir 2 tl pil parasina ic cekiyor .ustam size tavsiyem resimlerini paylastiniginiz parcalarin hic birine para vermeyin ha israrliyim derseniz size bazi mekanizmalar ulastiririm .ama once forumu iyice gozden gecirmenizi tavsiye ederim .

Sevgili Üstadım çok özürdilerim mesajınızı gerçekten görmedim inanın çok mahçup oldum ..
Ben Samsunda gittigim saatçi ustalarına sanırım biraz haksızlık etttim ustalardan divizörü kumpası modül mikrometresini sormak diş sayılarını sormak pek parlak bir fikir olmasa gerek Smile Ben başka hiçbir iş yapmadım kendimi bildim bileli metal işlerim tezgahlarda ama asla ustayım demedim ...

Meslekteki zirveye yakıt sistemleri yapan ingiliz firmasında ulaştık çok şükür .. toleranslar 0.002 ye indi imal ettigimiz parçalar çok küçük çoook hassas ve çok saglam malzemelerden imal ediyorduk yüksek alaşımlı HSS çeligini bilen bilir 60 rockwell sertlikte o cam gibi çeliklere öyle şekiller veriyorduk ki biz bile hayret ediyorduk ....baret üstadım herşeyi anlıyorum gerçekten ama isviçrede üretilmiş bilinen bir saat markası 20-30 bin dolar etmez abi işte bu çok zoruma gidiyo hakmıdır hukukmudur biz ABRAHAMM TANKLARININ 300 parçadan oluşan yakıt sistemini 3-5 bin dolara satıyorduk o malzeme ve o işçilikle en az 100 adet saat yaparsınız hemde o saatler taş gibi olur 5 nesil görür .... KARŞISINDADA HİÇBİR İSVİÇRE MARKASI DURAMAZ...

Neyse çalışalım gerisi teferruat çalışalım ...

sevgilerimle..
Çakır

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 10:05

movement34 demiş ki:
Kararliliginiza hayran kaldim Ertan bey,

Sonuna kadar destekciniz.

Oncelikle Baret ustayla gorusun,size hepimizden daha fazla o yardimci olabilecek donanima sahip.

Kendiside zaten yardimci olmak istemis.
Baret usta ve Mete abinin dedigi gibi ebaydaki parcalara para vermeyin.
Burada cogu uyede,bende dahil, sizin baktiginiz parcalardan ziyadesiyle var.
Eminim herkesde seve seve yardimci olacaktir.

Basarilar diliyorum.

Çok Teşekkür ederim üstadım desteginiz için ... bunu bilmek bile güzel.. Smile
barett

barett

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 10:22

isvcre saatcilige fransa ve ingiltereden sonra girdi diye biliyorum onceleri dag koylerinde kardan kistan dolayi evlerine kapanan koyluler muzik kutularinin mekanizmalarini yaparak baslamislar daha sonra (Echappement à ancre suisse) isvicre ancre sistemi kaderini degistirmis bu saat ulkesinin ulkelerinin ismini tasiyan bu esapman sistemyle en hassas saatleri yapmislar .diyecegim bu ulkenin asirlik saat markalari saatlerini alanlara yaninda markalarinin karizmasini da beraberinde satiyorlar pahali olma nedenleri bundan .Sizin fikir ve dusuncenize katiliyor ,destekliyor ve birakmamainzi istiyorum emin olun burdaki bir cok kisinin de yuregi ayni sesle atiyor .benim demek istedigim bazilarimizin yaptigi hatalara dusmemeniz .azda olsa birbirimizin bilgisinden faydalanmamiz lazim .Sanatiniza sozum yok hava celigini isliyor olabilmeniz mukemmel bir sey yapabilecek deneyime ve zanagata sahip oldunuzdan kuskum yok ama bu is icin gerekli techizata
ihtiyaciniz var azdirma makinesinde saatin carklarini veya pinyonlari yapabilecegi konusunda ben terdutteyim keya saatin diregini normal bir tornada cekemeyiz diye bunlari yazdim butcenizi bozuk eksik saatlere harcayip bence iyi bir sey yapmazsiniz madem ilginiz ve azminiz var size gerkli takimlari temin edelim mekanizma konusu sorun degil Mete abinin dedigi gibi cuvalla var gondeririz ama once saat hakkinda bilgi gerekli teshizat ve sizin ustaliginiz sonrasi eminim cok zevkli ve guzel olacaktir
Çakır

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 11:06

Üstadım....

Yaşınızı bilmiyorum ama ABİ diyesim geliyor.. bizim meslekten oldugun aşikar bu çok güzel aynı dili konuşuyoruz ...internette bayagı bir araştırdım çinliler çarkları diş profilleriyle beraber eksantirik preste basıyorlar ... isviçredeki amcalarda eksantirik preste basıyorlar ama diş profillerini azdırmada açıyorlar bunu bizzat gördüm...bronz çarklarda hammaddeye %3 oranında nikel atıyorlar bu %70 dayanıklılık saglıyorlar ve daha birsürü sırları var bu amcaların....
Abi pinyon dişlisini azdırmada işleyemeyiz zaten herhalükarda divizör ve açılı freze çakısı .. yada çok yüksek devir ve sibyan taş ..

Yazıcak çok şey var aslında ve sizinle bol bol yazışmak isterim... .
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! 2dkty
en basit hali ve bu kadar basit olamaz dedigim resim ama bu kadarmış ... ana hatları....
Çakır

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 11:46