Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum

+5
asymptote
watcher
qazokmubec
M.Ali Sade
bootsector
9 posters
YazarMesaj
bootsector

bootsector

Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Empty
MesajKonu: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 12:11

Arkadaşlar bugün el atma fırsatı bulduğum babamdan kalan birkaç saati sizinle paylaşmak istedim.
İlk saat Tourist marka bir Incabloc(ne demek olduğunu tam olarak bilmiyorum)
Saatin kadranında 12'nin hemen altında "TOURIST", onun da altında "17 JEWELS" yazıyor. Saatin 6 yöünde üst kısımda "INCABLOC", onun altında da "ANTIMAGNETIC" yazıyor.
Saatin arkasını çevirince orta kısımda "INCABLOC" yazısı ve seri numaraları var. Arka kapağın çevresinde ise sırayla;
"SWISS MADE", "WATERPROOF", "ANTIMAGNETIC" ve "STAINLESS STEEL BACK" yazıları var.
Saat kurmalı bir mekanizmaya sahip ve arka kapağı açtığımda antimanyetik kapak olduğunu tahmin ettiğim bir kapak çıktı. Kapağı kaldırdığımda gördüğüme inanamadım. En az 20 yıldır hiç açılmadığı ve kullanılmadığından emin olduğum saatin mekanizması resmen sıfır. Bu kadar temiz görünebilir yani. Saati kurdum ve hemen tıkır tıkır çalışmaya başladı. Ancak zaman zaman saniye durabiliyor. Bunu da yattığı zamana verelim. Saatin üzerinde 12-3-6-9 rakamları arap rakamı olarak var. Aralardaki rakamlar yok ve yerlerinde altın rengi çizgiler mevcut. Akrep ve yelkovan altın rengi, saniye kırmızı. Kadran rengi kırık beyaz(bazıları fildişi rengi de diyor). Kadran orta kısımlarda tamamen düz bir dokuya sahipken numeriklere yaklaştıkça tırtıklı bir yüzeye dönüşüyor. Haliyle 6 rakamının altında "SWISS MADE" ibaresi var.

Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jrj6
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jrhv
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jrkj
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jrl4
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jrm2
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jrn5
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jrp3

2. saat bir cep saati. İlginç bir şekilde saatin ne kadranında ne de arkasında hiçbir yazıya rastlamadım. Arka kapağı kaldırınca kapağın iç kısmında "ACIER GARANTI" yazısını gördüm. İnternetteki ufak bir araştırmadan sonra saatin markasının bu olduğuna kanaat getirdim(zehir gibi zekiyim değil mi? eheheh Smile )
Kollar metalik gece mavisi rengi(Longines Master serisindeki renk sanırım). Bunun mekanizmasına da baktım, Tourist'inki kadar olmasa da bana temiz görünen makinesi var(mekanizmadan hiç anlamam, rezalet durumda da olabilir. Saatin kurma kolundan çevrildiğini zannediyorum ancak bir türlü çalıştıramadım.

Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jrd7
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jrfj
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jr9j
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jrb0
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jrcc

Saatler arasında 2 adet de bayan saati buldum. Bunlardan birisi kare bir kasa şekline sahip olan Novus marka bir saat. Markanın hemen altında "ANTIMAGNETIC" ibaresi var. Saatin kolları metalik koyu mavi renkte. Saatin kasasının arka kısmında "STAINLESS STEEL BACK" yazısından başka hiçbir şey yazmıyor. Bu da beni biraz uyuz etti. Saatin ne olduğu ya da mekanizması hakkında en ufak bir fikrim bile yok. Saatin çalışmaması da cabası.

Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jqxl
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jr3j

2. bayan saati yine "NOVUS" marka ve kare kasa şekline sahip. Önceki Novus'a göre daha küçük ama daha derli toplu bir kasaya sahip. Hafif daha şişmanca. 6 rakamının altında zor bela Swiss Made yazısını okuyabildim. Kasanın arka kısmında
"851 1" şeklinde bir seri numarası mevcut. Bunun haricinde "FOND ACIER INOXYDABLE" yazıyor. Başka da birşey yazmıyor.
Kurma kolunu çevirdiğimde çıkan sesten yola çıkarak saatin kurmalı olduğunu zannediyorum. Ama çalışmıyor.

Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jr57
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jr75
Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum 2jr77

İlk fırsatta fotoğrafları makro çekim olarak G12 ile çekip buraya yükleyeceğim. Anlattığım kadarıyla markalar ya da modeller hakkında az da olsa herhangi bir bilgisi olan arkadaşlar varsa ve paylaşabilirlerse çok sevinirim...

En son bootsector tarafından Çarş. 8 Şub. - 3:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 22:50

İncabloc'un korumalı,zor kırılan balans direği olduğunu söyleyerek başlayalım.Bu marka değil.

17 Jewels söylemeye bile gerek yok; 17 taşlı demek.

Antimagnetic manyetik ortamlardan etkilenmez anlamındadır.

Saatin su geçirmezlik özelliği için bu ikinci kapak yapılmış olabilir.Resimleri görmek lazım.

"Tourist" bizdeki Nacar benzeri bir marka olmalı.

Acier bence çelik olduğunu gösteren bir ibare.

Novus marka bayan saatini çok eskilerde görmüştüm.

Herşeyden önemlisi resimleri görebilseydik. Very Happy Resim ve hatta kendisini görmeden bir şey söyleyebilmek zor.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 1:13

Fotoğrafları bugün, en geç yarın yükleyeceğim. Makro çekim yapacağım. Bu arada bütün gece Tourist marka saatin tıkır tıkır çalışmasını duydum. Daha önce gördüğüm saatlere göre daha gürültülü çalışıyor Smile
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 2:39

FOND ACIER INOXYDABLE = STAINLESS STEEL BACK anlamına geliyormuş Smile (google translate sağolsun)
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 2:57

Paslanmaz celikten arka kapak
http://www.turksaatforumu.com
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 3:01

Fotoğraflar eklenmiştir.
Fotoların amatörlüğünün kusuruna bakmayın. Cep telefonu kamerası ile çekilmişlerdir. Foto makinesinin gelmesini bekleyemedim Very Happy
Bazı saatlerin akrep ile yelkovanı üst üste gelmiş. Cep saatindekini değiştiremedim. Bayan saatindekini de değiştirmeyi unutmuşum Very Happy
Lütfen bu saatlerin, mekanizmalarının değerleri hakkında bilgilerinizi paylaşın...
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 3:32

İlk saati ben çok beğendim, Incabloc, antimagnetic, sarı mekanizma hem de pırıl pırıl daha ne olsun Very Happy Yerinde olsam bu saati güzelce bir bakımdan geçirir gururla bileğime takardım, gözüm de cep saatinden bozma eski saatalerde olmazdı..
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 4:05

Arada bir laf dokundurma da olmuş. Smile
Ya saat çok güzel. Çalışma sesine ayrıca hasta oldum açıkçası. Ama saatin çapı gerçekten çok küçük. Benim kullanabileceğim bir saat değil. Yine de yeniletmek istiyorum. Bunun yenileme işlerini yaptırabileceğim İzmir'de bir saatçi biliyor musunuz?
deka

deka

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 4:35

Valjoux üstat ile görüş.
total

total

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 5:28

CEP SAATIDE MODELOLARAK GUZELMIS...GECEN HAFTA BENDE DEDEMIN PIERCE MARKA SAATINI SAOLSUN VOLJOUX USTANIN YARDIMI ILE TOPLADIM....MALUM ISCILIGI COK IYI ZATEN HERKESTE BILIYOR..
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 7:33

Cep saatinin mekanizması konusunda ne düşünüyorsunuz? Tourist marka saatin mekanizma zaten kendi adına konuşuyor. Tertemiz sıfır ayarında resmen.
Valjoux ustayı bilirim. Çok temiz iş yapıyor. Daha önce bir saatimde de kendisi ilgilenip tamir yapmıştı. Gerçekten çok bilgili, müthiş bir insan.
Ama benim söylediğim daha ziyade kasanın düzeltilmesi. Kasa, cam ve kadran anlamında temizlik ve yenileme. Yoksa mekanizmada zaten Valjoux usta demirbaşım Very Happy
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 8:03

Tourist marka saatin mekanizması bilinen bir mekanizma tipi midir? Fotoğraflardan görüldüğü kadarıyla anlaşılıyor mu? Bu mekanizmayı başka bir saatte falan kullanabilir miyim acaba? Değerli bir mekanizma mıdır?
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 13:10

AS'lere benziyor ancak hangi kalibre olduğunu çıkaramam, çok da değerli değil makineler.. saatin manevi değeri yeter.
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum   Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 22:40

Balansin altinda yazar ne oldugu. Oraya bi bak derim.

Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Antika saatlerimize altın kaplatma
» Babadan kalma Hislon ve Cortebert TCDD saatleri-yorumlarınız...
» Antika bir Zenith
» Antika kriterleri
» ORIENT antika sanırım..