Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

saat tavsiyesi..

+5
fuurkann
sandeman
solestar
watcher
lombardo
9 posters
YazarMesaj
lombardo

lombardo

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 2:25

Herkese selamlar. Kısa bir süre önce, yine bu forumdan değerli arkadaşların da desteğiyle, replica sevdamdan artık vazgeçmiş durumdayım. (Bu arada ilginç olan, nedense bir çok replika modelini, aslıyla HİÇBİR alakası olmasa bile, sadece MODEL anlamında birçok orjinal saatten daha çok beğeniyordum)

Neyse uzatmayım en iyisi. Bir saat arıyorum, ama şu özelliklere sahip olmalı:

1-) Kronograf değil, takvimli. ve mümkünse ay, gün ve mehtap göstergeli
2-) Romen rakamlı (ama rakamları gümüş ya da altın renkli metal parçacıklardan oluşanlar değil; siyah renkle kadranın üzerine yazılanlar)
3-) Beyaz kadranlı Smile
4-) Asıl önemlisi otomatik mekanizmalı.

Her ne kadar kafanızda birşeyler oluşmuşsa da şu an bunları bi arada bulduklarımın içinde en beğendiğim saat şu:

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-saat-kol-saati-frederic-constant-persuasion-mehtap-gostergeli-model-cazip-fiyat-63208241/detay/

ve işte bu noktada, bu konuyu buraya yazma ihtiyacı hisettiğim detay geliyor. Bu saat otomatik değil. Böyle bir saatin diğer özelliklerini sağlayıp da otomatik olanlara baktığımdaysa fiyat yavaş yavaş uçuşa geçiyor :(

acaba benim bilmediğim, fiyatları hala normal devam eden, bana tavsiye edebileceğiniz bir saat var mıdır? Ya da otomatik denen olaya bu kadar takılmamalı mıyım? Bildiğim kadarıyla ne kadar süper bir mekanizma da olsa, pilli bir saatten daha az şaşmıyor!

Bu arada ben bu foruma biraz geç üye oldum. Eğer saat projelerinizde bulunsaydım, sunduğunuz anketlerde yukarıda saydığım özellikleri eklerdim. Osmanlı rakamları da farklı ve güzel bir düşünce olmuş, düşünen ve hayata geçiren herkesin emeğine saygılar.. ama yine de romen rakamları bir başka karizmatik geliyor bana, bilmiyorum...
watcher
Admin
watcher

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 2:29

Verdiginiz link'teki saat pilli, bu durumda birsey soylemek cok zor, hosunuza gittiyse alin derim, neticede pilli olunca hepsi ayni.
http://www.turksaatforumu.com
solestar

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 2:34

İşin içine mehtap göstergesi(moonphase) girince işler zorlaşıyor. Dediğiniz şekilde uygun fiyatlı kaliteli bir saat varsa da ben henüz rastlamadım. Otomatik ve moonphase göstergeli bir Oris ilanı var ama çapı çok küçük. Bunun 40mm olanı da var sanırım, ondan olsaydı kendim için düşünebilirdim bu saati.
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-saat-kol-saati-oris-artelier-complication-74100464/detay

Tabi roma rakamı kriterinize de uymuyor bu saat.
lombardo

lombardo

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 3:02

kırşkırtıcı bir cevap olmuş sn. watcher Smile pilli olunca hepsi aynı mı oluyor gerçekten? otomatik mekanizmalarda karşılaştırma yapılabilecek birçok parametre söz konusudur elbet, ama yine de az da olsa iki pilli mekanizmayı da birbirinden farklı kılacak; birini diğerinden daha üstün hale getirecek parametreler yok mudur?

Bir de şu sorumu da cevaplarsanız çok sevinirim. Pilli mekanizmadan daha az şaşan bir otomatik mekanizma var mı? (Bu forumdaki bir çok yazınızı okudum, o yüzden bu soruya vereceğiniz cevap benim için önemli. Ayrıca bu forumun her iki saat projesinde de çok değerli emekleriniz olduğunu biliyorum. Bunun için de ayrıca teşekkürler..)
lombardo

lombardo

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 3:04

evet solestar tam da dediğin gibi; roma rakamları dışındaki tüm kriterlerime uyuyor Smile Ama, çok da detaylı bir bilgiye sahip olmamakla birlikte birbirine yakın fiyatlarda iseler; oris yerine frederique constant' ı tercih ederim diye düşünüyorum.

Daha iyi, ya da en azından daha prestijli bir markaymış gibi geliyor sanki bana...
lombardo

lombardo

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 3:10

Anladığım kadarıyla otomatik mekanizma ne kadar kusursuz olursa olsun, bir biçimde harekete (kendinden hariç bir parametreye de) bağlı olduğu için avantaj kaybediyor.

Yani pilli saat; süreğen, kesintisiz bir enerjiyle beslenebiliyorken.
otomatik olan, en azından geceleri yatarken filan kesintili bir enerjiyle idare etmek zorunda kalıyor. Hoş power reserve denen bi olay var ama, O DA bir yere kadar..
sandeman

sandeman

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 3:37

Birbirlerine yakın fiyatlar diyorsunuz ama Oris otomatik ve bana farklı bir kulvarda gibi geliyor. Çapı fena görünmüyor ama tercih meselesi.
fuurkann

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 3:50

Smile
Deniz-KSK

Deniz-KSK

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 3:56

En iyi otomatik mekanizma bile ortalama altı bir quartz kadar dakik olamaz. Sonuçta tamamen mekanik çarkların oluşturduğu bir aksamdan bahsediyoruz. COSC (chronometer) standartları bile günde -+ 5 saniyeye kadar tolerans tanır mekanizmaya. Ancak öte yandan quartzların aylık sapması 15-20 saniye (günlük 0.5-0.6 saniye) arasıdır. Aradaki fark çok fazla.
http://www.google.com
lombardo

lombardo

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 6:26

Tsk.ler KAF-KAF Smile sanırım istediğim bilgi tam da buydu. Bu taraftan bakınca pilli olması aslında kötü değil, iyi bir şey gibi geliyor:

1-) Birden fazla saatiniz varsa ki bu forumda sanırım çoğu kişi bu durumda; saati koy kenara, durdu mu-takıldı mı demezsin..

2-) Daha seyrek aralıklarla ve daha yüzeysel bir bakım gerektiriyor olmalı. Dolayısıyla daha uzun ömürlü olma ihtimali daha yüksek Smile

3-) Görevini daha yakın bi doğrulukla yapıyor ve daha uzun bir süre boyunca..

quartz mekanizmaların aslında düşününce avantajları az-buz değil. Ama otomatik saat severler bana kızmasın hemen Smile Otomatik saatin bir tutku olduğunu biliyorum. Daha bir sanat eseri modunda olduğunu, bambaşka bir içtenlik kattığını vs.. Üstelik kayan bir saniye izlemek bile tek başına bi avantaj Smile

Uzun lafın kısası konuyu açmama sebep olan saati alabilirim ki alırsam burda sizlerle de paylaşacağım Smile
lombardo

lombardo

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 7:42

watcher üstad bana cevap vermedi (en azından henüz görmediği için) ama olsun, ben yine de cevabı aradım ve buldum Smile

bakalım şu cümle kime ait?

-Baktigimizda 200 yil bazen cok daha fazla once yapilmis mekanik saatlerin hala calistigini goruruz, halbuki quartz saatler oyle degildir, pil standartlari bile yillar icinde degismektedir ve yine quartz bir makine bozuldugunda tamir sansi yoktur, ancak bulabilirseniz makineyi degistirmeniz gerekir.

bu durumda yanıldığımı kabul etmem gerekiyor. quartz saatlerin böyle bir handikapı olduğunu öğrenmek güzel oldu benim için

bu arada deli gibi araştırmalarım sonucu, kaçırmasaydım kesin alacağım şöle bi saat buldum: (brz saçma oldu ama Smile)

http://ceasuridemana.ro/emile-pequignet-super-elegant-placat-cu-aur-_a19479.html

güzel de bi siteye benziyor..
lombardo

lombardo

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 7:44

sitede KAÇ YÜZ saat markası olduğunu sayamadım bile Smile bi de italyanca sanırım..
lombardo

lombardo

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 7:46

gerçi sitenin uzantısı ''.ro'' şeklinde, muhtemelen Romanya Smile
asderty

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 8:00

Bence pilli ve otomatik saatlerin hassasiyetini kıyaslamak, bisiklet ve motorsikleti kıyaslamak gibi. 100 bin liraya özel bisiklet de yaptırsanız 2 bin liralık motorsikleti geçemezsiniz.

Ama asıl doğru kıyaslama bence 69 dodge charger ile 2012 toyota corollayı kıyaslamak gibi. Charger daha masraflı, daha az konforlu, daha az güvenli vs. Ama yinede ben charger'ı sıfır corollayla değil, sıfır bentleyle kıyaslarım Smile Sanırım bir ruhu var gibi birşey diyebilirim. Belkide bunun için 20 yaşındaki corolla para etmezken charger gitgide pahalanıyor...

Bu arada sanırım pilli saatlerin hassasiyeti zamanla azalıyor.(belki 10-20 yıl gibi olabilir)
vervito

vervito

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 10:04

solestar benden önce yazmış piyasada bu özelliklerde (roma rakamı hariç) en uygun model Oris Artelier'dir..
Bir de Epos koleksiyonuna bakım derim uygun bir model orada da bulabirlirsiniz.. fiyat olarak da aşağı yukarı Oris ile aynı kulvarda bir markadır. Ancak Türkiyede benim bildiğim yok, yurtdışından almalısınız..
vervito

vervito

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 10:07

Prestij konusunda Oris Frederique Constant'tan çok daha eski ve köklü bir markadır.. Range olarak belki kafa kafaya giderler ancak Oris çok daha eskidir. Fiyatları da aynıysa kesinlikle pilli saate o parayı vermeyin derim. yazıktır...
vervito

vervito

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 10:42

Oris'in yeni çıkan Artix serisinde de var Moonphase li bir model.. ancak yine roma rakamları değil...
lombardo

lombardo

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 11:09

oris rectangular complication iyiymiş aslında vervito. Araştırayım biraz. Normalde dikdörtgen kasa sevmezdim ama şu romen rakam olayı (bana göre) ne kadar değiştiriyor bir saati!

Valla hocam bu saat sevdası tehlikeli şey vesselam. şurda bi konu açtık frederique' den girdik. nerelere nerelere dağıldık :( pilli miydi, otomatik miydi bilmem ne..

ben en iyisi hayal kurayım: herhangi bir japon markasının baş tasarımcısı olayım ve yeni bi model tasarlayım, adı şimdiden hazır: samurai...

Düşünsenize ''seiko samurai''...

akrep ve yelkovanı farklı 'katana' lar şeklinde olsun. saniyesi de; her ikisinden de daha dikkat çekici bi şey olsun ve SAAT YÖNÜNÜN TERSİNE aksın, çark değil mi anasını satayım; ters koyarsın olur biter. bence casio nun ve hatta belki de tüm saatlerin gelmiş-geçmiş en efsanevi modellerinden biri olurdu..

kontrolü kaybetmeyip, kendime gelmek adına ikinci bir emre kadar kendime saatleri düşünmeyi yasaklıyorum. bir süre sonra tekrar görüşmek üzere...
lombardo

lombardo

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 11:10

seiko nun, neyse işte Smile
watcher
Admin
watcher

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedSalı 14 Şub. - 21:32

Sevgili Lombardo,
zaten gerek forum icinde gerekse bu baslik altinda epey bilgi verilmis, baska yerlerde yazdiklarimi burada tekrar etmeyeyim.
Ama,
Degil mi ki buraya dustunuz...
Artik iflah olmazsiniz guluyor

Simdi siz hangi saati alirsaniz alin, bir muddet sonra her halukarda keske sunu alsaydim diyeceksiniz, ben bu acinizi azaltmak adina size pilli saati tavsiye etmiyorum.
Eger ille de pilli derseniz, cok para vermeyin, bekleyin, bu arada gidip pazar vs gibi yerlerde bir tane hosunuza giden pilli saat alin, birkac hafta foruma takilin, saatinizi de kullanin.
Gerisini sonra konusuruz ok1

.
http://www.turksaatforumu.com
deka

deka

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedÇarş. 15 Şub. - 0:24

İlaveten hatta şunu da alsaydım diyeceksiniz. fumeur
vervito

vervito

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedÇarş. 15 Şub. - 2:19

Seiko Samurai var ki zaten diable bir dalgıç modelidir samurai.
vervito

vervito

saat tavsiyesi.. Empty
MesajKonu: Geri: saat tavsiyesi..   saat tavsiyesi.. Icon_minipostedÇarş. 15 Şub. - 12:07

Bu arada yukarıda bahsi geçen F.Constant pilli değil ki. (otomatik bir FC kalibresi ne bazlı olduğunu bilmiyorum ancak). belki pilli seçeneği de vardır ancak koleksiyonda bu model otomatik olarak geçiyor. bu durumda sizin beklentilerinizi tam karşılayan bir saat bu.

saat tavsiyesi..
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Saat Tavsiyesi
» saat tavsiyesi
» Acil Durum Saat tavsiyesi.
» 2000 TL Civarı GMT Saat Tavsiyesi
» Max. 1500 Lira'ya kadar saat tavsiyesi