Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saat Seciminizde Marka?

+5
hasanyuceer
ofis
asymptote
yusufduz
watcher
9 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Saat Seciminizde Marka? Empty
MesajKonu: Saat Seciminizde Marka?   Saat Seciminizde Marka? Icon_minipostedSalı 21 Şub. - 22:54

Arkadaslar,
Saat almak icin karar verdiniz.
Hangi kriterlere gore karar veriyorsunuz?
Marka onemli mi ve neden?
Markanin gecmisi, tarihcesi onemli mi?
Peki markanin gecmisini onemserken, bu markanin el degistirmis olmasi, yeni uretimlerinin kalitesi vs gibi konulari dikkate aliyormusunuz?
http://www.turksaatforumu.com
yusufduz

yusufduz

MesajKonu: Geri: Saat Seciminizde Marka?   Saat Seciminizde Marka? Icon_minipostedSalı 21 Şub. - 23:37

Marka ve marka imajı ,dolayısıyla markanın tarihçesini önemsiyorum.
Saati; içindeki mekanizma ve yan özellikleriyle birlikte muadilleriyle kıyas ediyorum, fiyatının seviyesini ve marka köpüğünü dikkate alıyorum.
Saat için ödeyebileceğim bedeli belirledikten sonra fiyat marjı içinde kalmak koşuluyla genelde yurtdışından olmak üzere alımı yaparım.
Şimdiye kadar yoğunlaştığım markalar;Omega,Zenith(V),Longines,Seiko GS (V),Glashütte (V), Seiko,Steinhart,Vostok-Poljot,Oris,Movado,Girard-Perregaux (V),Universal Geneve.
(V=Vintage)
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Saat Seciminizde Marka?   Saat Seciminizde Marka? Icon_minipostedSalı 21 Şub. - 23:53

Kurt Klaus usta derki : "bir saat mekanizması kadar değerlidir".
Merhum George Daniels usta da derki : "ben kadrana bakarım, kadranı beş para etmeyen saat benim için değersizdir"

İki ustama da katılıyorum. Gerçekten bir saatin kasası ve kadranı tasarım olarak beni çekmiyorsa o saatin içinde isterse %100 el işçiliği ile yapılmış eşsiz ve muazzam bir mekanizma olsun, ben saate bakmak istemedikten sonra hiçbir kıymeti yok..

Diğer taraftan tam istediğim gibi çok güzel, sade ve klasik bir kadranın altında kronometrik hasasiyeti kötü, işlemesiz, basit ve sıradan bir mekanizmanın olduğunu bilmek de beni rahatsız eder.

Marka önemi yok diyebilirim benim açımdan.. Elbette Zenith, JLC, Patek gibi köklü tarihi olan, prestijli markalara herkes sahip olmak ister, ancak adı sanı duyulmamış da olsa teknik ve tasarım açısından başarılı bir saat benim için yeterlidir. Örneğin bileğimde zaman zaman taşıdığım UHR marka Alman malı bir saat var. Tissot yada Longines gibi yüzyıllık bir tarihi yok bu markanın, hatta bir marka bile sayılmaz, markalaşma aşamasında henüz.. Fakat standart Eta mekanizma kullanıyor, kasası camı yeterli kalitede.. Sıradan insanları geçtim, saatlere ilgi duyan arkadaşların birçoğunun dahi bilmediği bir marka bu. Kolumda görüp merak edip soranlar oluyor, üşenmeden anlatıyorum.. Böyle herkesin sahip olmadığı bir saati kullanmak yeterli tatmini sağlıyor benim açımdan, varsın marka prestiji olmasın (fakat yine söylüyorum markalara kesinlikle karşı değilim ve herkes gibi hedefimde ileride premium marka bir saat almak var)..

Markanın el değiştirmemiş olması lüks markalar için konuşursak (örneğin PP ve AP için) AP adına bir artı olması gerekirken koleksiyonerler adına hiç de öyle değil, PP daha saygın ve daha prestijli. Sanırım bunda markanın koleksiyonunda takip ettiği çizgi ve süreklilik daha önemli.. AP koleksiyonundaki RO serisiyle bence kendi prestijini zedeliyor (neyse bu da ayrı bir tartışma konusu).

Benim gözümde el değiştirmeyen en saygın marka SEIKO' dur..
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Saat Seciminizde Marka?   Saat Seciminizde Marka? Icon_minipostedÇarş. 22 Şub. - 0:07

ben f/p oranı tavan yapmış ve alındığında pişmanlık doğurmayacak şekilde karar vermeye özen gösteriyorum.çok kelepir olmadığı sürece forumdaki temiz 2. el saatler bana daha yakın.

marka tasarımla uyuştuktan sonra bilindik markaları tercih ederim.ama iyi bir tasarım bilinmeyen bir markadaysa risk alacağımı sanmıyorum.

garantici olup bilindik markalara yöneldiğimden tarihçe sorunum yok Smile

bir marka el değiştirmiş ve üzerine katarak dahada değerlenmişse bunuda tabiki buradan duyarsam itibar ederim.
hasanyuceer

hasanyuceer

MesajKonu: Geri: Saat Seciminizde Marka?   Saat Seciminizde Marka? Icon_minipostedÇarş. 22 Şub. - 2:17

Ben makineden çok tasarıma bakan gruptanım.

Makineyi önemsemiyorum çünkü dursa bile umrumda değil. Önemli olan çalıştığı sürece ona her baktığımda "ne kadar güzel" demem.

Eskiden belki makine önemliymiş ama şu an her tarafta o kadar çok zamanı gösteren cihaz var ki, saatim 3dk ileri 5 dk geri önemli değil bana göre.
http://www.techno-fi.net
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Saat Seciminizde Marka?   Saat Seciminizde Marka? Icon_minipostedÇarş. 22 Şub. - 2:41

benim icin marka onemli ancak taninmayan markayida alirim tipini begenmem yeterli CASIO, OMEGA, HISLON, SEIKO v.s. alirim hediye gelen EYKI...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Saat Seciminizde Marka?   Saat Seciminizde Marka? Icon_minipostedC.tesi 25 Şub. - 1:50

marka ilk sırada olmakla birlikte saat in eğer sadece zaman gösterme fonksiyonları yanında ihtiyaca karşılık verecek özellik aranıyorsa bunlara bakarım.bunun yanısıra mekanizma kalite farklılığı stil tasarım dayanıklılık vb şeyler önceliklidir.tabi birde fiyat performans dediğimiz oran da önemli tabii.
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: Saat Seciminizde Marka?   Saat Seciminizde Marka? Icon_minipostedC.tesi 25 Şub. - 4:44

Bazı markalar beni cidden çekiyor. Çok üst düzey markalarla muhattap olmadım ama bunlar içinde IWC ve Vacheron'u diğerlerine nazaran daha çok severim. Benim düzeyimdeyse Longines,Stowa,Zodiac,Omega,Fortis markalarına eski örneklerine kalibresine bakmaksızın ilgi duyarım. Ama tasarımı hoşuma gittiği sürece tel maşayı bile alır ve kullanırım. Bence mekanik her saat (replika olmamak şartıyla) saygıyı hakeder.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Saat Seciminizde Marka?   Saat Seciminizde Marka? Icon_minipostedC.tesi 25 Şub. - 12:11

markanın tarihi çok önemli benim için.. şimdi aynı range'de Longines, M.lacroix ve F.Constanttan tabii ki Longines alırım... çünkü diğer ikisi yeni dönem markalardan, tabii ikisini de tenzih ederim o ayrı Very Happy
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Saat Seciminizde Marka?   Saat Seciminizde Marka? Icon_minipostedC.tesi 25 Şub. - 12:16

Piyasaya hitap eden Hublot gibi Rolex gibi markaları sevmem mesela Smile)
Tag'e de karşı bir önyargım var şu CEOsu yüzünden.. )))

ML'i de sevmem çünkü marka isimleri uyduruk bir isim ))))

Saat Seciminizde Marka?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Candino marka saat buldum bu nasıl bir marka?
» Raymond marka saat
» kolber geneve marka saat
» Hangi marka saat, hangi modeliyle ünlenmiş?
» Raketa marka eski bir saat...