Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?

+8
asderty
teng
mehmet_34
vervito
ytk
Exern
MrWrong
Drao
12 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
Drao

Drao

11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Empty
MesajKonu: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 5:16

Arkadaşlar merhaba,

11'' veya 13'' civarında bir notebook için araştırma yapıyorum sizin tavsiyeleriniz nedir?

Netbook değil notebook istiyorum.

Sevgiler...
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 7:06

Şarjı uzun gitsin portatif, sağlam bişi olsun derseniz şunlara bakabilirsiniz.

Macbook pro 13"
Macbook air 11" ve 13"
Lenova thinkpad serisinin 11" ve 13" olanları.

pil süreleri(tam şarjdan sonra): lenova thinkpad normal kullanımda 5 saat üstüne rahat çıkar, macbooklarda ortalama 7 saate ulaşırlar.

Fiyatları özelliklerine göre pahalı gözükebilir. Bana göre aldıktan sonra pişman olunmayacak bilgisayarlardır.
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 7:09

Ultrabook olsun isterseniz bu Asus UX31 incelemesini okuyun derim.
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 7:12

Kesinlikle macbook derim, ama windows olsun derseniz acer'in ultrabooklari super
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 7:15

2009da Toshiba Satellite T110 modeli 11"liklerde bir numaraydı.. şuan ne durumda piyasa bilmiyorum ancak pil ömrü önemli. yeni nesil piller var artık 12 saate kadar çalışabiliyor.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 8:09

Bilgiler icin çok tesekkur ederim.

Yaklaşık 5 senedir 15'' MacBook pro kullanıyorum. Fakat bu aralar benim bilgisayarlara ne olduysa bilmiyorum. Diğer bilgisayarımdan sonra gecen gün MacBook Pro da açılmaz oldu. Onuda tamire vereceğim fakat bu arada aklımda hep yeni bir bilgisayar almak vardi. Niyetim MacBookum olduğu icin Windows Tabanlı bir bilgisayar almayı düşünüyordum. Fakat simdi oda bozulduğu icin acaba MacBook air alsam diye düşünüyorum.

Ama eğer benim MacBook olursa yine Windows Tabanlı olsa daha iyi olacak gibi. Bu arada DVD yazicili olsa daha iyi olacak diye notebook istiyorum.

Sony Vaio lara baktım. Biraz pahalı gibiler ama iyi geldiler bana.
mehmet_34

mehmet_34

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 8:17

Asus, benim en sevdiğim en uzun kullandığım marka. Kullandığımız laptopların hemen hepsinde bir çok parçayı üreten bir firma özellikle yeni modelleri güzel. ince hafif bir şey diyorsanız mac tarzı yeni samsung lar var gördüm çok güzel onlarda. Mümkünse solid disk olayını araştırın.
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 8:18

4 5 farklı marka notebook kullandım. içlerinde en iyileri macbook ve lenova thinkpad serisi idi. Sony vaio serisinin abartıldığı kadar iyi olduğunu düşünmüyorum. Kardeşime almıştım. 3 ay kadarda kullanmıştım. Samsung marka notebook'um ondan daha iyiydi.
teng

teng

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 8:38

Bence Notebook'ların Mercedesi Hp Elitebook serisidir. Ama 13'' varmı bilmiyorum
mehmet_34

mehmet_34

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 8:51

teng demiş ki:
Bence Notebook'ların Mercedesi Hp Elitebook serisidir. Ama 13'' varmı bilmiyorum

Amacım markayı kötülemek değil. Bir önceki mesajımda yazdığım Asustan önce Hp aldım sadece 1 ay kullan(abil)dım. Asus şuan hala çalışır durumda Hp ne oldu bilmiyorum guluyor . Bu arada bir adet Hp bilgisayarımda şuan servise gitmek için bekliyor. 1 yıllık bir bilgisayar ve aşırı ısınma problemi geçiriyor o kadar ısınıyorki dizde kullanılmıyor ve kapanıyor. Bu laptop işi çok acayip birşey mutlaka bir sorun oluyor şuanda birde casper kullanıyorum bunu alalı 6 ay falan oldu performansı iyi ama ısınma problemi bunda da var.. yani allah yardımcınız olsun Very Happy

teng

teng

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 9:14

Ben alalı bir seneden fazla oldu, daha fan sesi duymadım. Üstelik sabahtan gece yarılarına kadar, hatta uyuyakaldığım zaman sabaha kadar çalışıyor.
Diğer Hp serilerini bilmiyorum, ama Elitebook serisi profesyonel olarak geçiyor, ve bana da profesyoneller önermişti.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 9:18

geçen bir karikatür vardı: Windows'unuz bozulduysa, format atın tekrar windowsu yükleyin,
Linux'unuz bozulduysa silin windows yazın,
Mac bozulduysa gidin apple store'dan yenisi alın Smile))
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 9:39

Macbooklarda hem osx hem windows kurulabiliyor. 13 inch macbook pro cok iyi is goruyor dvd de var.
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 9:39

Donup baktim da amma ovmusum apple'i yahu.. Smile
mehmet_34

mehmet_34

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 9:46

İşimiz şantiyelerde olduğu için her marka her tür laptop'la bir şekilde kendimin olmasa bile arkadaşların laptopları dahil olmak üzere haşır neşir oldum mac'ler hariç. Ama kimsenin kullandığı markadan %100 bırakın %100'ü %75 memnuniyeti bile yok. Umarım çok kafa karıştırmıyoruzdur ama mac kullananlar her zaman daha bir memnun anlatıyorlar bilgisayarlarını. Bundan sonraki süreçte belki bir macte ben edinirim.
asderty

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 10:21

Mac kullanmadım, kullananlar övüyor ama fiyat/performans oranını bilmiyorum.

Windows kullanımı için: Donanım kalitesi/sağlamlığı olarak asus ve lenovoları (IBM) tavsiye ediyorlar genelde. Ultrabookların da görünümü çok şık.
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 18:21

Sadece marka ismi vermek yanlis, cunku laptopta kullanilan bilesenler cok cesitli ve her modelde farkli donanimlar var. Mesela bende Sony Vaiolar iyidir diye bir tane almistim. Her bilesenin en ucuzundan kullanilmis. Alps touchpad, Atheros Wlan, hic durmayan ve cok sesli calisan bir fan, surekli klik klik diye oten ve bilgisayari tikayan WD harddisk. Bir kac ay kullanabildim sadece.
Tavsiyem markaya degilde modele odaklanmak. O modelin incelemelerini okumak, hangi bilesenleri kullandigini ogrenmek. Touchpad ve wlan karti cok onemli mesela. Synaptics ile Intel olmali kesinlikle.
haspirin

haspirin

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPaz 11 Mart - 20:19

hemen her markanın alt seviye ve üst seviye cihazları var
ucuz modeller biraz sorunlu olabiliyor tabii ki

şimdiye kadar macbook, hp elitebook, sony z serisi (en üst seri), dell d400 (12") ve IBM thinkpad (12") kullandım. hepsi de gayet iyiydi. çünkü markaların hemen hemen en üst modelleriydi bu saydıklarım.

macbook kullanmışsınız zaten alışkınsınızdır, dvd yazıcı lazımsa 13" macpro ile devam edebilirsiniz. hem macos hem de windows kullanma imkanınız olur.

geçenlerde de disk problemi yaşadığınızı göz önünde bulundurursak mutlaka SSD'li harddiski olsun. hem daha dayanıklı hem de daha hızlı.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 2:02

vervito demiş ki:
geçen bir karikatür vardı: Windows'unuz bozulduysa, format atın tekrar windowsu yükleyin,

Vervito diyorsun ki senin macbooktan artık adam olmaz. Git yenisini al. Bende öyle düşünüyorum galiba.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 2:06

Tüm dostlara katkıları için tekrar teşekkür ederim.

Ben macbooka windows yüklemiştim ama pek verim alamaıştım.

Belki şimdikiler daha güçlü olduğu için daha verimlidir. Mac kullananlar biraz bilgi verirse memnun olurum. Birde macbook air'ede yüklenebiliyor mu?

Diğer leri için herkes bir şey öneriyor ama ortak bir karar yok galiba. Herkesin hemfikir olacağı bir marka olsaydıda onda yoğunlaşsaydım.

Galiba hangisini beğenirsem onu alacağıma çıkıyor bu iş. Lütfen daha kesin bir fikirler verirseniz çok memnun olurum.
mehmet_34

mehmet_34

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 8:38

Aynen öyle gidin bir büyük mağazaya sizi vuran cihazları yan yana alın ve size en uygun olanı alın.. Biz ne desek boş bence en iyi karar kendi kararınız olacaktır. Hem böylece bizim yüzümüzden kararsız kalıp sonra en çok tavsiye edileni alırsanız kulaklarımız çınlar falan ne me lazım diable
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 11:45

Benim gördüğüm en kaliteli malzeme macbook'larda var. Arkadaşım 2010 model macbook pro kullanıyor, benim şu an kullandığımk 2006 model(Asus G73jh modelden buna geçtim:) bahsettiğim laptop masaüstü bilgisayarlara rakip olabilecek performansa sahip bir bilgisayardı). 6 senelik bilgisayar olmasına rağmen boyasında en ufak aşınma solma yok.İlk günki gibi bütün bileşenleri sağlam. 1 senelik laptop gibi duruyor. 6 senelik casper olsaydı şu an elimde klavyenin bazı tuşları kopmuş, rengi atmış boyası solmuş, plastiği deforme olmuş bir şey kalırdı sanırım.

Üstünde mac os x leopard ve Windows 7 yüklü. Windows 7 sorunsuz kullanıyorum. İnternette, ofis tarzı işlerde rahatlıkla yetiyor bana. Netbook gibi takılma falan yapmıyor. Ama core duo işlemcidende(core 2 duo bile değil) abartılı bir şey beklememek lazım. Nihayetinde 7 sene öncenin işlemci teknolojisi. Ama 7 senelik bilgisayarda ışık sensörlü klavye ve ekran var. Işık azaldığında klavyenin aydınlatması otomatik yanıyor. Ekran parlaklığı havada ki ışığa göre otomatik değişiyor vs. Bu 7 sene önce ki bilgisayarda ki kalite ve özellikler, günümüzde ki standart bilgisayarlarda hala yok.

Genel olarak macbook(özellikle pro serisi) kullanan insanlar başka markaya yönelmiyor. Ama bu demek değil ki başka kaliteli markalar yok. Benim kullandığım Lenova Thinkpad vardı(2011 ürünü). IT sektöründe bir çok firma o ürünü tercih ediyor, tam bir ofis bilgisayarı. Dayanıklı, stabil ve uzun pil ömrüne sahip bir cihaz. Banada şirket vermişti zaten. ayrıca yurtdışına çıktığımda havalanlarında bir çok insanın elinde thinkpad serisi bilgisayarlardan görüyorum. Bunun yanında sony'nin z serisinden memnun kalan arkadaşlarda var. Kendim kullanmadım o yüzden bir şey diyemiyorum.

Tavsiyem macbook almanız yönünde. Elinizin altında mac os x işletim sistemin olması güzel şey. Macbookta windows sorunsuz çalışıyor ama başka bir bilgisayara mac os x yükleyemiyorsunuz.(bazı yolları var ama verimli olmuyor, lanet edip siliyorsunuz, haftalarca uğraşmıştım).

Macbook almaya karar verdiğinizde ise karşınıza 2 seçenek çıkıyor PRO vs AIR. Burada bilgisayarı ne amaçla kullanacağınız önemli. Ben film izlerim, nette gezinirim, ofis işlerimi hallederim derseniz air'e yönelin. Macbook air'lerde ki diskler standart olarak SSD. Bu disk teknolojisi önceki mekanik sistemden çok daha hızlı. Bu size bilgisayar açılışında, programların ilk başlatılışında, kısaca dosya okuma-yazma işlemlerinde mükemmel bir hız sağlayacaktır. Bir yerden bir yere dosya kopyaladığınızda önceki bilgisayara nazaran 8 9 kat hızlanma görmek müthiş bir şey. Isınma yapmamasıda ayrı bir güzelliği. Bu diskler klasik dönen mekanik sistemlerden ayrı olarak RAM tarzı mimarilerde geliştiriliyor.

Air'in dezavantajı ise, güncel oyunlar gibi yüksek grafik gücü isteyen işlemler yapmak isterseniz, air isteklerinize yanıt vermez. O zaman Macbook Pro'ya yönelmeniz gerekiyor. 15" macbook pro işinizi fazlasıyla görecektir, profosyonel anlamda grafik işleriyle uğraşmıyorsanız:) Yanılmıyorsam 13" macbook prolarda external ekran kartı yok, onboard ekran kartı var. ayrıca onboard diyip küçümsememek lazım, bu onboard ekran kartı bazı eski external ekran kartlarından daha iyi performansa sahip. Bir çok işinizi bu onboard ekran kartı dahi görecektir emin olunuz

Pro'nun dezavantajı ise şu; macbook prolarda da standart olarak 5400 rpm(7200 bile değil, bunu ısınma ve güç sorununu engelleme yönünde bir tedbir olarak düşünüyorum) HDD'ler mevcut. Macbook prolara custom olarak SSD ekletmeniz mümkün ama fiyat fazlaca artıyor gibi. Şahsen bu sene kendime güncel bir 15" macbook pro almayı düşünüyorum. Bir iki sene sonra SSD fiyatları alınabilir seviyelere geldiğinde eklerim diye düşünüyorum.

Bazıları macbook serisine haklı olarak fiyat eleştirisi yapıyor. Aynı, belkide daha iyi işlemci,ekran kartı,hdd,ram 4'lüsüne sahip olan standart bilgisayar 2000 liraya alınabiliyorken. Apple 3500+ gibi rakamlar istiyor deniyor. Önceleri bende bu şekilde düşünenlerdendim. Ama zamanla bu fikrim değişti. Kendimde kullanınca bu fikrim perçinleşti. Artık bilgisayarların sadece üstte bahsedilen 4 bileşenden meydana geldiğini düşünmüyorum. İşletim sistemiyle, malzeme kalitesiyle, çevresel sistemleriyle(I/O birimleri, ekran kalitesi, ekran çözünürlüğü, ses sistemi, soğutma sistemi vs. liste uzar gider) bütün olarak bir işe yarıyor ve anlam kazanıyor. Bakıyorsunuz bazı laptoplara haddinden fazla donanım koyuyorlar, ama ısınma sorunundan fan sesinden bilgisayar kullanılmıyor, bu pc daha sonra servis servis geziyor.

Fazla uzattım, benim tavsiyem kullanım önceliğinize ve alışkanlıklarınıza göre air ve pro dan birini seçmeniz olacaktr.

Memnun kalacağınız bir bilgisayar almanız dileğiyle...
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 12:00

Drao demiş ki:

Yaklaşık 5 senedir 15'' MacBook pro kullanıyorum. Fakat bu aralar benim bilgisayarlara ne olduysa bilmiyorum. Diğer bilgisayarımdan sonra gecen gün MacBook Pro da açılmaz oldu. Onuda tamire vereceğim fakat bu arada aklımda hep yeni bir bilgisayar almak vardi. Niyetim MacBookum olduğu icin Windows Tabanlı bir bilgisayar almayı düşünüyordum. Fakat simdi oda bozulduğu icin acaba MacBook air alsam diye düşünüyorum.

Ama eğer benim MacBook olursa yine Windows Tabanlı olsa daha iyi olacak gibi. Bu arada DVD yazicili olsa daha iyi olacak diye notebook istiyorum.

yeni macbook airlerde firewire yok... batarya gomulu... tek usb portu var ve DVD yazici yok hala istermisin?
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 12:05

vervito demiş ki:

karikaturu yapan kesin Apple fanboyu bos gec Linux onarilabilir ama Windows onarilamaz macosx bozulunca tam bozulur kurtaramazsin...

netbookla link veremiyorum bekleyin... az sonra...
kHanTW

kHanTW

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 20:22

Ben de ya bu paraya bu bileşenler alınır mı diye oldukça itiraz ettikten sonra istediğim kalitede başka bilgisayar bulamadığım için macbook pro alanlardanım. Para varsa öneriyorum, bu tip şeylere takılmamak lazım, alet güzel Smile
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 20:30

GAREZ demiş ki:
Drao demiş ki:

yeni macbook airlerde firewire yok... batarya gomulu... tek usb portu var ve DVD yazici yok hala istermisin?

Kesinlikle alirim Smile
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 21:52

Drao

Drao

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 22:41

MrWrong demiş ki:
Benim gördüğüm en kaliteli malzeme macbook'larda var. Arkadaşım 2010 model macbook pro kullanıyor, benim şu an kullandığımk 2006 model(Asus G73jh modelden buna geçtim:) bahsettiğim laptop masaüstü bilgisayarlara rakip olabilecek performansa sahip bir bilgisayardı). 6 senelik bilgisayar olmasına rağmen boyasında en ufak aşınma solma yok.İlk günki gibi bütün bileşenleri sağlam. 1 senelik laptop gibi duruyor. 6 senelik casper olsaydı şu an elimde klavyenin bazı tuşları kopmuş, rengi atmış boyası solmuş, plastiği deforme olmuş bir şey kalırdı sanırım.

Üstünde mac os x leopard ve Windows 7 yüklü. Windows 7 sorunsuz kullanıyorum. İnternette, ofis tarzı işlerde rahatlıkla yetiyor bana. Netbook gibi takılma falan yapmıyor. Ama core duo işlemcidende(core 2 duo bile değil) abartılı bir şey beklememek lazım. Nihayetinde 7 sene öncenin işlemci teknolojisi. Ama 7 senelik bilgisayarda ışık sensörlü klavye ve ekran var. Işık azaldığında klavyenin aydınlatması otomatik yanıyor. Ekran parlaklığı havada ki ışığa göre otomatik değişiyor vs. Bu 7 sene önce ki bilgisayarda ki kalite ve özellikler, günümüzde ki standart bilgisayarlarda hala yok.

Genel olarak macbook(özellikle pro serisi) kullanan insanlar başka markaya yönelmiyor. Ama bu demek değil ki başka kaliteli markalar yok. Benim kullandığım Lenova Thinkpad vardı(2011 ürünü). IT sektöründe bir çok firma o ürünü tercih ediyor, tam bir ofis bilgisayarı. Dayanıklı, stabil ve uzun pil ömrüne sahip bir cihaz. Banada şirket vermişti zaten. ayrıca yurtdışına çıktığımda havalanlarında bir çok insanın elinde thinkpad serisi bilgisayarlardan görüyorum. Bunun yanında sony'nin z serisinden memnun kalan arkadaşlarda var. Kendim kullanmadım o yüzden bir şey diyemiyorum.

Tavsiyem macbook almanız yönünde. Elinizin altında mac os x işletim sistemin olması güzel şey. Macbookta windows sorunsuz çalışıyor ama başka bir bilgisayara mac os x yükleyemiyorsunuz.(bazı yolları var ama verimli olmuyor, lanet edip siliyorsunuz, haftalarca uğraşmıştım).

Macbook almaya karar verdiğinizde ise karşınıza 2 seçenek çıkıyor PRO vs AIR. Burada bilgisayarı ne amaçla kullanacağınız önemli. Ben film izlerim, nette gezinirim, ofis işlerimi hallederim derseniz air'e yönelin. Macbook air'lerde ki diskler standart olarak SSD. Bu disk teknolojisi önceki mekanik sistemden çok daha hızlı. Bu size bilgisayar açılışında, programların ilk başlatılışında, kısaca dosya okuma-yazma işlemlerinde mükemmel bir hız sağlayacaktır. Bir yerden bir yere dosya kopyaladığınızda önceki bilgisayara nazaran 8 9 kat hızlanma görmek müthiş bir şey. Isınma yapmamasıda ayrı bir güzelliği. Bu diskler klasik dönen mekanik sistemlerden ayrı olarak RAM tarzı mimarilerde geliştiriliyor.

Air'in dezavantajı ise, güncel oyunlar gibi yüksek grafik gücü isteyen işlemler yapmak isterseniz, air isteklerinize yanıt vermez. O zaman Macbook Pro'ya yönelmeniz gerekiyor. 15" macbook pro işinizi fazlasıyla görecektir, profosyonel anlamda grafik işleriyle uğraşmıyorsanız:) Yanılmıyorsam 13" macbook prolarda external ekran kartı yok, onboard ekran kartı var. ayrıca onboard diyip küçümsememek lazım, bu onboard ekran kartı bazı eski external ekran kartlarından daha iyi performansa sahip. Bir çok işinizi bu onboard ekran kartı dahi görecektir emin olunuz

Pro'nun dezavantajı ise şu; macbook prolarda da standart olarak 5400 rpm(7200 bile değil, bunu ısınma ve güç sorununu engelleme yönünde bir tedbir olarak düşünüyorum) HDD'ler mevcut. Macbook prolara custom olarak SSD ekletmeniz mümkün ama fiyat fazlaca artıyor gibi. Şahsen bu sene kendime güncel bir 15" macbook pro almayı düşünüyorum. Bir iki sene sonra SSD fiyatları alınabilir seviyelere geldiğinde eklerim diye düşünüyorum.

Bazıları macbook serisine haklı olarak fiyat eleştirisi yapıyor. Aynı, belkide daha iyi işlemci,ekran kartı,hdd,ram 4'lüsüne sahip olan standart bilgisayar 2000 liraya alınabiliyorken. Apple 3500+ gibi rakamlar istiyor deniyor. Önceleri bende bu şekilde düşünenlerdendim. Ama zamanla bu fikrim değişti. Kendimde kullanınca bu fikrim perçinleşti. Artık bilgisayarların sadece üstte bahsedilen 4 bileşenden meydana geldiğini düşünmüyorum. İşletim sistemiyle, malzeme kalitesiyle, çevresel sistemleriyle(I/O birimleri, ekran kalitesi, ekran çözünürlüğü, ses sistemi, soğutma sistemi vs. liste uzar gider) bütün olarak bir işe yarıyor ve anlam kazanıyor. Bakıyorsunuz bazı laptoplara haddinden fazla donanım koyuyorlar, ama ısınma sorunundan fan sesinden bilgisayar kullanılmıyor, bu pc daha sonra servis servis geziyor.

Fazla uzattım, benim tavsiyem kullanım önceliğinize ve alışkanlıklarınıza göre air ve pro dan birini seçmeniz olacaktr.

Memnun kalacağınız bir bilgisayar almanız dileğiyle...

MrWrong bu kadar açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim.
Diğer dostlarımında fikirleri için ayrıca teşekkürler.

Bende yaklaşık 6-7 senedir macbook kullanıcısı olarak çok memnunum.
Fakat klinikte ve genelde windows tabanlı bilgisayar olunca arada hele eskiden daha zahmet çekiyordum.
Son zamanlarda bu biraz daha azaldı. Bendekide makine eski olunca osx içinden kolaylık olsun diye windowsa geçiş yapan bir programla windows yüklemiştim. Ama o zaman makine iyice ağırlaşıyordu. Programın adını şimdi hatırlamıyorum makinede bozuk olunca bakamıyorum.

Sizler windowsu nasıl yüklediniz? Nasıl önerirsiniz?

Bende bir apple kullanıcısı olarak çok beğendiğim bir markadır. Ayrıca iphone, ipad de kullandığımdan bunlarla bağlantı açısından mac tercihim gibi görünüyor ama hepte aklımda macbookum bozulmadan önce birde windows tabanlı bir makine almak vardı.

Ama şimdi eğer benim mac olmazsa o zaman kesin bir mac alacağım.

11 yada 13 istememin sebebi daha taşınabilir olmasından dolayıdır. Gerçi artık ipad ile hemen hemen her işimi gördüğümden pekte lazım mı tam bilemiyorum ama daha az yter kaplaması için tercihim 11 yada 13 inch.

Makineyi daha çok internet amaçlı kullanacağım. Bilgisayarda oyun hiç oynamam. Oyun oynamasını severim ama onun için konsollar tercihim.
Dvd olmasını istemem bazen lazım oluyor. Eşimin bir netbooku var. O bazen kullancağı zaman dışarıdan bağlıyor biraz uğraş gerektiriyor. Onun için ben sürücülü istiyorum. Ama çokta belki şart değil.
Film arada izlerim ama küçük olması bence çok farketmez.

Benim macbook 120 gb harddiske sahipti. Hemen dolduğundan harici bir harddisk bağlamak zorunda kalmıştım. Esasında onuda bağlamadan geniş kapasiteli bir ürün tercih ederim.
Ama bu SSD dediklerinizde az kapasiteli ama hızlı diyorsunuz kafamı karıştırıyor açıkcası.

Neyse bende sizin iyice kafanızı karıştırmadan bir kaç sorum daha olacak.

Ultrabook yerine macbook airi tercih ederim diye düşünüyorum. Sizce en performanslısı hangisi?

Macbook pro düşünürsem 13 inch olanından hangisini tavsiye edersiniz?

Birde bu thinkpadlerden hangisini önerirsiniz?

Tekrar çok teşekkürler...
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 22:48

Ultrabookun Air ile arasında 100 lira bir fark var(türkiyede 2000 liraya 11" air satan bir sürü yer oldu vatan bilgisayar vb.) Bu kadar fark için asus alınmaz şahsi görüşüm.

Maclerde fireware hdmi gibi girişlerin yerine thunderbolt portu var. Bu port ortak bir arabirim gibi çok yüksek hızda veri aktarımı sağlıyor. Bu portu HDMI vb. çıkışlara çeviren aparatlar var. Apple ürünleri arasında da thunderbolt ortak bir giriş çıkış birimi görevi görüyor zaten. Bu yüzden air'in port konusunda bir eksiği olduğunu düşünmüyorum.
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 23:01

Hocam, siz mac os x üzerinde çalışan sanallaştırma yazılımının üzerine kurmuşsunuz(Muhtemelen Parallels Desktop gibi bir yazılım). Mac'inizde 6-7 senelik olduğuna göre Ram değiştirme yapmadıysanız muhtemelen 512 mb de kalmıştır. Bu bellek kapasitesi dediğiniz işlemde sıkıntı yapabilir(Ram'i 2 gb yükseltirseniz bu sıkıntı kalmaz sanırım, Ram takmak çok basit, 2 gb'lık ram'i notebook'un arkasından küçük bir kapağı çıkarıp takabiliyorsunuz).

Windowsu normal bir notebook performansında kullanmanız için Windowsu yine mac'lerde ki Bootcamp yazılımı ile hdd ye ayrı olarak kurmak ve boot etmek zorundasınız. Windows dvd sini takıyorsunuz ve bootcamp ile işlemi başlatıyorsunuz. Bu yazılım size disk alanını falan seçtiriyor sonrasında sistem reboot oluyor ve standart windows kurma ekranı geliyor. Sonrası bildiğiniz gibi. Kurduktan sonra bilgisayar açılırken mac os x mi yoksa windows 'umu çalıştıracağınızı seçiyorsunuz ve işletim sistemini boot ediyorsunuz. Bu şekilde kullanırsanız yine sıkıntınız azalır.

Ama dediğim gibi her halükarda ram kapasitenizi en az 2 GB ye çıkarın. Bu ram 30 40 tl ye bulabileceğiniz bir şey. Çok ucuz yani.

Air konusunda ise, siz portatif bir şey istiyorsunuz anladığım kadarıyla air sizin işlerinizi fazlasıyla görecektir(13" alın bence, film izlerken 11" çok küçük kalıyor). USB den çalışan bir dvd okuyucu işinizi görür(kullanacağınızı zaman takarsınız, çok adnir kullanacağınız bir bileşen bilgisayara ekstra yük yapmaz hem). External hdd ile de kapasitenizi genişletirsiniz. Sık kullandığınız dosyaları pc nin üstünde tuttarsınız.
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 23:07

Macbook pro 13" sordunuz. Bunu alırsanızda pişman olmazsınız. Pro'lar genelde performansa dönük bir seri. Ama 13" de extarnal ekran kartı yok. Bu yüzden pro alınacaksa 15" alınmalı diye düşünüyorum.Birde siz portatif olmasını özellikle istiyorsunuz bu yüzden air alın derim . İnce ve çok hafif, hoşda bir tasarımı var.

Seçenek konusunda ise Macbookta seçenekler pek olmuyor. 13" standart tek model var diye biliyorum(15" te iki model var). Genelde senede 2 defa güncelliyorlar sistemi. En son çıkan güncel 13" olan modeli alırsanız tamamdır.
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 23:10

Şunu unuttum, grafik ağırlıklı işlemler yapmıyorsanız, air çok daha hızlı çalışacaktır SSD sayesinde. Çünkü günlük hayatta işlemci kapasitesi %30 dan fazla pek kullanılmaz. Bu durumda i7 olmuş i5 olmuş neredeyse hiç değişmiyor. Asıl dar boğaz sabit diske okuma yazma konusunda oluşuyor. Bu durumda da SSD kat be kat öne çıkıyor.Ama Pro alıp SSD eklerseniz o zaman durum değişir. Oda epey maliyetli olacaktır.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedSalı 13 Mart - 10:10

MrWrong vakit ayırıp bu kadar cok bilgi yazdığız için tekrar tekrar çok tesekkur ederim.

MacBook air icin galiba karar verdim gibi.

11 ve 13 inch olarak hangi modeli öneriyorsunuz? tüm modeleri karşılaştırmalı görebileceğim site hangisidir acaba?

Ben Kıbrıs ta yaşadığımdan burada bu ürünü alacağım bir olmadıgından İstanbul da nereden en uygun fiyata alabilirim. Bana bu konudada yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Ytk sizde bu konuda epeyce tecrubelisiniz bildigim kadarı ile sizde alım konusunda fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedSalı 13 Mart - 10:47

Rica ederim,

Özellikleri apple sitesinde ki şu linkten karşılaştırabilirsiniz.

http://store.apple.com/us/browse/home/shop_mac/family/macbook_air/select

USA gitme fırsatınız yada gidecek bir tandığınız olacaksa bekleyin mutlaka derim. Türkiyede lüzumsuz pahalı apple. Amazonda'ki fiyatlar üstte ki linkte yazandan genelde 50-100 dolar ucuz oluyor onuda hesaba katınca, türkiye çok pahalı kalıyor.

Türkiye tek alternatifiniz olacaksa;
İstanbuldan gidip mağazadan elden alabileceğiniz yer bilkom ve vatanbilgisayar var bildiğim kadarıyla. Vatanbilgisayarda 11" iki versiyon var.

Bu arada Air alırken RAM işine dikkat edin. Yanılmıyorsam RAM'ler anakart ile bütünleşik. Yani upgrade imkanı yok. Bu yüzden 13" 4GB RAM li versiyonu alın bence(vatanbilgisayarda da 13" yok) Bu yüzden bilkomdan almak zorundasınız galiba. Bu arada bilkom uçuk kaçık fiyat çekiyor:( İnternetten alma imkanınız varsa(kıbrısta gümrük sıkıntısı vs. şeyler oluyor mu?) alternatifiniz çok.

Ram konusunda birde şöyle durum var. Apple bu air'i ilk alırken RAM'i seçmenize izin veriyor. En ucuz air'i alırsanız( alttaki vatan bilgisayar linkinde ki air) standart 64 GB SSD disk ve 2 GB RAM var ama apple 100 dolar karşılığında bu RAM'i 4 GB ye çıkarıyor. Bildiğim kadarıyla Bilkom bu imkanı sunuyor ama vatanbilgisayarın yapacağını sanmıyorum.

Vatandaki ucuz olan 11" air'in linki.
http://www.vatanbilgisayar.com/Notebook-Netbook-Tablet/apple-z0mfq-macbookair-core-i5-16ghz-2gb-ddr3-64gb-ssd-11-maxintel-cam-bt--mac-os-x-lion/productdetails.aspx?I_ID=57052

Boyut olarak 13" air almanızı önereceğim. Ama yinede gidip yanyana görüp kullanıp alırsanız daha güzel olur. Belki 11" sizin için yeterli olacaktır. İstanbul Levent'te Kanyon alışveriş merkezinde Bilkom mağazası mevcut. Tüm modelleri görüp inceleyebilirsiniz.

Bir de şu durum var 13" air 13" pro dan daha pahalı. Bu yüzden pro da alınabilir. Ama üstte de belirttiğim gibi pro alınacaksa 15" alınmalı diye düşünüyorum. Sizin durumunda air daha mantıklı gözüküyor.

İndirimsiz normal fiyatların olduğu hepsiburada linkini de ekliyorum. Fiyatlar hakkında kafanızda bir fikir oluşsun diye. Muhtemelen bilkomda benzer fiyatlar verecektir.. Açıkcası ben bu ücretleri vermem. Kampanya vb. bir şey olursa anca o zaman alırım. Kendime yurtdışına çıkınca almayı düşünüyorum.

http://www.hepsiburada.com/liste/department.aspx?q=categoryid%3d98%26fh_maxdisplaynrvalues_brand%3d-1%26fh_refview%3dlister%26fh_refpath%3dfacet_4%26fh_reffacet%3dbrand%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_3000500%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_3000500_98%257d%252fbrand%253d%257bapple%257d%26fh_eds%3d%25c3%259f

Dipnot: Türkiyede apple ürünlerini satan bir çok site var. Zaten çoğu tanınmış siteler sorun çıkacağını sanmam. En ucuzunu alın derim. Alırken kıstsasınız şu olsun. Ürünün bilkom(distribitör) garantili olmasına dikkat edin. Paralel ithalat dedikleri durumdan sakının.
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedSalı 13 Mart - 13:00

Drao demiş ki:
MrWrong vakit ayırıp bu kadar cok bilgi yazdığız için tekrar tekrar çok tesekkur ederim.

11 ve 13 inch olarak hangi modeli öneriyorsunuz? tüm modeleri karşılaştırmalı görebileceğim site hangisidir acaba?

Ben Kıbrıs ta yaşadığımdan burada bu ürünü alacağım bir olmadıgından İstanbul da nereden en uygun fiyata alabilirim. Bana bu konudada yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Ytk sizde bu konuda epeyce tecrubelisiniz bildigim kadarı ile sizde alım konusunda fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

soyle kisaca dusuncelerimi aciklayayim..
acikcasi iste windows kullansam da, zorunlu olarak cunku bizim server-software tamamen windows tabanli, sahsi bilgisayarim macbook pro.
hele ki 5 senedir kullandigim bir macbook prom var, acikcasi heralde bir 3 sene daha baska bir bilgisayar aramam, ustelik ben bu konularda cok sabirsiz ve gunceli takip etmeyi severim.
mac genel olarak windows gibi cok kurcalanmasi mumkun olmayan sistemler ama sonucta buna ihtiyac duymuyorsunuz bile, tam tersi sonrasinda windowsun daha acik tabanli olmasi cok luzumsuz geliyor.
13 macbook pro, nisamlima almistim, son derece kullanisli ve performansli bir bilgisayar, tum ihtiyaclarinizi karsiliyor, ama tabi butce olarak daha esnek olmaniz gerekiyor.
eger bana yarin bir hatirlatma sansiniz olursa, ozellikle nakit dusunuyorsaniz, US fiyatlarina alabileceginiz 1-2 kisi biliyorum, bunlari size pm olarak aktaririm ofise gittigimde. eger amerika veya cin tarafindan gelecek birilerini
biliyorsaniz kesinlikle bu kisilere aldirmaniz en uygun cozum. hele amerikada okuyan bir ogrenci tanidiginiz varsa ogrenci indirimi vs gibi indirimlerle daha da uyguna alabilir.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedSalı 13 Mart - 13:28

ytk demiş ki:
Drao demiş ki:

acikcasi iste windows kullansam da, zorunlu olarak cunku bizim server-software tamamen windows tabanli, sahsi bilgisayarim macbook pro.
hele ki 5 senedir kullandigim bir macbook prom var, acikcasi heralde bir 3 sene daha baska bir bilgisayar aramam, ustelik ben bu konularda cok sabirsiz ve gunceli takip etmeyi severim.
mac genel olarak windows gibi cok kurcalanmasi mumkun olmayan sistemler ama sonucta buna ihtiyac duymuyorsunuz bile, tam tersi sonrasinda windowsun daha acik tabanli olmasi cok luzumsuz geliyor.
13 macbook pro, nisamlima almistim, son derece kullanisli ve performansli bir bilgisayar, tum ihtiyaclarinizi karsiliyor, ama tabi butce olarak daha esnek olmaniz gerekiyor.
eger bana yarin bir hatirlatma sansiniz olursa, ozellikle nakit dusunuyorsaniz, US fiyatlarina alabileceginiz 1-2 kisi biliyorum, bunlari size pm olarak aktaririm ofise gittigimde. eger amerika veya cin tarafindan gelecek birilerini
biliyorsaniz kesinlikle bu kisilere aldirmaniz en uygun cozum. hele amerikada okuyan bir ogrenci tanidiginiz varsa ogrenci indirimi vs gibi indirimlerle daha da uyguna alabilir.

Windows'un nesi açık tabanlı? tüm kaynak kodları kapalı MS personeli bile tamamen ne nerede ne yapar bilmez...
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedSalı 13 Mart - 21:33

Garezciğim bilgisayar konusunda bu kadar bilgili olmana rağmen bu yorumuna şaşırdım açıkcası..
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedSalı 13 Mart - 23:00

ytk demiş ki:
Drao demiş ki:

eger bana yarin bir hatirlatma sansiniz olursa, ozellikle nakit dusunuyorsaniz, US fiyatlarinaalabileceginiz 1-2 kisi biliyorum, bunlari size pm olarak aktaririm ofise gittigimde. eger amerika veya cin tarafindan gelecek birilerini

Ytk bilgilerin için çok teşekkür ederim.

Bana hatırlatınız dediğinizden dolayı yazıyorum. Bütçe konusunda çok esneğim sorun yoktur. Nakitte olabilir. Eğer US fiyatlarına göre olursa nakit alırım tabiiki.

fiyatları TR ye göre çok güzel.

Bu arada oralarda özellikle İngiltere de çok tanıdığım var ama US tercih ederim. Birkaç kişiye yazdım onlardan cevap bekliyorum.
Ama sizdende elinizden gelen yardımı bekliyorum zahmet olmazsa.
Bu arada PM dende mesaj göndereceğim.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedSalı 13 Mart - 23:02

GAREZ demiş ki:

Windows'un nesi açık tabanlı? tüm kaynak kodları kapalı MS personeli bile tamamen ne nerede ne yapar bilmez...

Garez bu konularda tartışmaya bence gerek yok. Benim sorunum bu değil.
Ayrıca paylaşaımların içinde teşekkür ederim.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedSalı 13 Mart - 23:10

TR'de Apple fazla pahalı dışardan gelirse klavye sorunu olmuyor mu?
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedSalı 13 Mart - 23:28

MrWrong demiş ki:
Rica ederim,

Özellikleri apple sitesinde ki şu linkten karşılaştırabilirsiniz.

USA gitme fırsatınız yada gidecek bir tandığınız olacaksa bekleyin mutlaka derim. Türkiyede lüzumsuz pahalı apple. Amazonda'ki fiyatlar üstte ki linkte yazandan genelde 50-100 dolar ucuz oluyor onuda hesaba katınca, türkiye çok pahalı kalıyor.

Türkiye tek alternatifiniz olacaksa;
İstanbuldan gidip mağazadan elden alabileceğiniz yer bilkom ve vatanbilgisayar var bildiğim kadarıyla. Vatanbilgisayarda 11" iki versiyon var.

Bu arada Air alırken RAM işine dikkat edin. Yanılmıyorsam RAM'ler anakart ile bütünleşik. Yani upgrade imkanı yok. Bu yüzden 13" 4GB RAM li versiyonu alın bence(vatanbilgisayarda da 13" yok) Bu yüzden bilkomdan almak zorundasınız galiba. Bu arada bilkom uçuk kaçık fiyat çekiyor:( İnternetten alma imkanınız varsa(kıbrısta gümrük sıkıntısı vs. şeyler oluyor mu?) alternatifiniz çok.

Ram konusunda birde şöyle durum var. Apple bu air'i ilk alırken RAM'i seçmenize izin veriyor. En ucuz air'i alırsanız( alttaki vatan bilgisayar linkinde ki air) standart 64 GB SSD disk ve 2 GB RAM var ama apple 100 dolar karşılığında bu RAM'i 4 GB ye çıkarıyor. Bildiğim kadarıyla Bilkom bu imkanı sunuyor ama vatanbilgisayarın yapacağını sanmıyorum.

Vatandaki ucuz olan 11" air'in linki.
http://www.vatanbilgisayar.com/Notebook-Netbook-Tablet/apple-z0mfq-macbookair-core-i5-16ghz-2gb-ddr3-64gb-ssd-11-maxintel-cam-bt--mac-os-x-lion/productdetails.aspx?I_ID=57052

Boyut olarak 13" air almanızı önereceğim. Ama yinede gidip yanyana görüp kullanıp alırsanız daha güzel olur. Belki 11" sizin için yeterli olacaktır. İstanbul Levent'te Kanyon alışveriş merkezinde Bilkom mağazası mevcut. Tüm modelleri görüp inceleyebilirsiniz.

Bir de şu durum var 13" air 13" pro dan daha pahalı. Bu yüzden pro da alınabilir. Ama üstte de belirttiğim gibi pro alınacaksa 15" alınmalı diye düşünüyorum. Sizin durumunda air daha mantıklı gözüküyor.

İndirimsiz normal fiyatların olduğu hepsiburada linkini de ekliyorum. Fiyatlar hakkında kafanızda bir fikir oluşsun diye. Muhtemelen bilkomda benzer fiyatlar verecektir.. Açıkcası ben bu ücretleri vermem. Kampanya vb. bir şey olursa anca o zaman alırım. Kendime yurtdışına çıkınca almayı düşünüyorum.

http://www.hepsiburada.com/liste/department.aspx?q=categoryid%3d98%26fh_maxdisplaynrvalues_brand%3d-1%26fh_refview%3dlister%26fh_refpath%3dfacet_4%26fh_reffacet%3dbrand%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_3000500%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_3000500_98%257d%252fbrand%253d%257bapple%257d%26fh_eds%3d%25c3%259f

Dipnot: Türkiyede apple ürünlerini satan bir çok site var. Zaten çoğu tanınmış siteler sorun çıkacağını sanmam. En ucuzunu alın derim. Alırken kıstsasınız şu olsun. Ürünün bilkom(distribitör) garantili olmasına dikkat edin. Paralel ithalat dedikleri durumdan sakının.

Uyarılarınızı dikkate alacağım. Bu arada kafama takılan bazı şeyler var.

Airlerin kendi içindede ve prolarla aralarında core i5 processor veya i7 processor olanalarında HZ değerleri çok farlı bunların farkını açıklar mısınız? Bunların hıza katkıları çok farklı mıdır?
Birde air lerde 64 - 128 veya 256 GB olması veri depolama haricinde hıza bir katkısı var mıdır?
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedSalı 13 Mart - 23:29

GAREZ demiş ki:
TR'de Apple fazla pahalı dışardan gelirse klavye sorunu olmuyor mu?

Garez çok iyi yere değindin? Bu konudada bilgi bekliyorum. Belki burada klavye değiştiriliyordur?
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedÇarş. 14 Mart - 0:03

GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedÇarş. 14 Mart - 0:12

fena sayılmazlar... satan yer pc satışından fazla anlayan yer değil...

ayrıca onboard ekran kartlı...

http://www.vatanbilgisayar.com/samsung-np530u4b-s02tr-np530u4b-core-i5-2467m-1,6ghz-4gb-ddr3-1-tb+16gb-ssd-1gb-hd7550-14-cam-bt-w7pr/productdetails.aspx?I_ID=59190

harici ekran kartlı varken onboard ekran kartlı alınmaz... diyecektim HD6470M i gördüm ki HD7550M daha iyi...

Özellikler
İşlemci Teknolojisi Intel® Core™ i5
İşlemci Numarası 2467M
İşlemci Hızı 1.6 GHz
İşlemci Hızı(Turbo Boost) 2.3 GHz
Ön Bellek 3 MB
Hafıza (RAM) Kapasitesi 4 GB
Sabit Disk Kapasitesi 1000 GB
Hafıza (RAM) Tipi DDR3
Hafıza Bus Hızı 1333 MHz
İşlemci Markası INTEL
Ekran Kartı Hafızası 1024 Mb
Ekran Kartı Markası AMD
VGA Chipset Modeli HD7550M
Ekran Boyu 14 inch
Maksimum Çözünürlük 1376 x 768
İşletim Sistemi 7 Premium 64 Bit Tr
Ağırlık 1.13 Kg
Ekran Kartı Tipi Paylaşımsız Hafıza
Bağlantı Özellikleri Bluetooth

MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedÇarş. 14 Mart - 2:21

i5 işlemcilerde 2 çekirdek, i7 işlemcilerde 4 çekirdek var. Temel fark genel olarak bu. Birde her çekirdeğin frekans hızı var bunada bir alt paragrafta değindim.

GHZ değerleri ise her çekirdeğin ayrı ayrı sahip olduğu hızdır. Tam olarak eşit olmasada, işlemcinin bir saniyede işletebildiği komut sayısının milyar cinsinden değeri olarak düşünebilirsiniz(Aslında işlemcinin bir saniyede ki cycle sayısının milyar cinsinden değeridir. Komutlar türlerine göre, farklı farklı cycle sayılarında(sürelerinde) işletilirler, 1, 3, 5, 20 gibi değişik değerlerdir bunlar). Oradaki yazan 1.6-1.7 GHZ frekans değerleri sabit değerler değil. Bu değerler işlemcinin kullanım yoğunluğna göre 2.3-2.4 GHZ değerlerine kadar çıkabiliyor. Düşük performanslı işletimlerde işlemcinin lüzumsuz hızlı çalışmasını dolayısıyla ısınma ve güç sorununu engellemek için böyle bir mimariye gitmişler. Teorik olarak başlangıç olarak 2.2 2.4 GHZ ile başlayıp 2.9 3.2 GHz gibi değerlere çıkan işlemcilerin daha hızlı çalışması beklenir. Ama günümüz mimarilerinde, gündelik işlerimizde genellikle işlemcilerin %20-30 dan fazlasını kullanmadığımız için pek bir fark hissetmeyiz. Mimarilerde genellikle darboğaz yaratan kısım sabit disklerin okuma yazma hızları ve ekran kartlarının işlem kapasitesidir. O yüzden i5 işlemci gayet yeterli bir işlemcidir.

SSD kapasiteleri(64-128-256 vb.) depolama kapasitesi harici hız bakımından farketmez(Aynı firmanın ürettiği aynı model SSD için konuşuyorum). Atomik farklılıklar tabi ki olacaktır, ama bunu kullanıcıya hissedireceğini sanmıyorum.

Gösterdiğiniz vaio'larda i3 işlemciler bile(bunlar tek çekirdeğe sahip işlemciler) 2000 liraya yakın. Ayrıca vaiolarda öyle üst düzey bilgisayarlar değil. Bence o linktekiler lüzumsuz pahalı. Onların yerine Garezin'in gösterdiğini yada 1300 lira civarına i5 işlemcili bir samsung alın, daha çok rahat edersiniz.
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedÇarş. 14 Mart - 2:32

Klavye sormuşsunuz. Yurtdışından alırsanız ingilizce klavye olacak doğal olarak. Ben senelerdir ingilizce klavye kullanıyorum, benim için bir sorun yaratmadı. Farklı olan çok az sayıda tuş var zaten(ğüişçö ve bir kaç noktalama işareti). Bunlarıda biraz kulanınca alışıyorsunuz, ezberinizden yazıyorsunuz. Ama şöyle bir şeyde yapabilirsiniz klavye tuşları için küçük stickerlar var. Daha sonra çıkarınca iz bırakmıyor. Onlardan alıp farklı tuşlara yapıştırabilirsiniz.

Klavye değiştirmek mümkün ama gerekli olduğunu düşünmüyorum.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedÇarş. 14 Mart - 11:12

MrWrong demiş ki:
i5 işlemcilerde 2 çekirdek, i7 işlemcilerde 4 çekirdek var. Temel fark genel olarak bu. Birde her çekirdeğin frekans hızı var bunada bir alt paragrafta değindim.

GHZ değerleri ise her çekirdeğin ayrı ayrı sahip olduğu hızdır. Tam olarak eşit olmasada, işlemcinin bir saniyede işletebildiği komut sayısının milyar cinsinden değeri olarak düşünebilirsiniz(Aslında işlemcinin bir saniyede ki cycle sayısının milyar cinsinden değeridir. Komutlar türlerine göre, farklı farklı cycle sayılarında(sürelerinde) işletilirler, 1, 3, 5, 20 gibi değişik değerlerdir bunlar). Oradaki yazan 1.6-1.7 GHZ frekans değerleri sabit değerler değil. Bu değerler işlemcinin kullanım yoğunluğna göre 2.3-2.4 GHZ değerlerine kadar çıkabiliyor. Düşük performanslı işletimlerde işlemcinin lüzumsuz hızlı çalışmasını dolayısıyla ısınma ve güç sorununu engellemek için böyle bir mimariye gitmişler. Teorik olarak başlangıç olarak 2.2 2.4 GHZ ile başlayıp 2.9 3.2 GHz gibi değerlere çıkan işlemcilerin daha hızlı çalışması beklenir. Ama günümüz mimarilerinde, gündelik işlerimizde genellikle işlemcilerin %20-30 dan fazlasını kullanmadığımız için pek bir fark hissetmeyiz. Mimarilerde genellikle darboğaz yaratan kısım sabit disklerin okuma yazma hızları ve ekran kartlarının işlem kapasitesidir. O yüzden i5 işlemci gayet yeterli bir işlemcidir.

SSD kapasiteleri(64-128-256 vb.) depolama kapasitesi harici hız bakımından farketmez(Aynı firmanın ürettiği aynı model SSD için konuşuyorum). Atomik farklılıklar tabi ki olacaktır, ama bunu kullanıcıya hissedireceğini sanmıyorum.

Gösterdiğiniz vaio'larda i3 işlemciler bile(bunlar tek çekirdeğe sahip işlemciler) 2000 liraya yakın. Ayrıca vaiolarda öyle üst düzey bilgisayarlar değil. Bence o linktekiler lüzumsuz pahalı. Onların yerine Garezin'in gösterdiğini yada 1300 lira civarına i5 işlemcili bir samsung alın, daha çok rahat edersiniz.

Çok guzel açıklamışsanız . Bilmediğim pek çok bilgiyide sayenizde öğrenmiş oldum.

En son olarak geldiğim nokta
13" MacBook Air 1.7GHz dual-core Intel Core i5 processor
4GB memory
128GB flash storage1
Intel HD Graphics 3000
Bana uygun bir makine gibi düşünüyorum .

Sizce nasıl?

Bunlar icin simdi alabileceğim yer araştırmasına başlıyorum .

MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedÇarş. 14 Mart - 20:19

Bence en doğru kararı vermişsiniz, başından beri sizin kullanım alanınız için bunu önriyordum. Alınacak en doğru yer ise amazon.com fumeur

Bu arada i3 işlemci hk. bir düzeltme yapayım. Garez hatırlattı sağolsun.

i3 işlemcilerde 2 çekirdek işlemciler, yanlış hatırlamışım üstte yazarken. i5 ler ile temel farkı. i3'lerde turbo boost özelliği yok(turbo boost: üst mesajlarda bahsettiğim gibi frekansın(Hz değeri) işlem yoğunluğuna göre artması). Bu özellik i5 ve i7 işlemcilerde mevcut sadece. Birde virtualization hyper threading gibi minor farklar var. Basit işlemlerde i3 ile i5 aynı hızlarda çalışıyor. Yüksek performans gerektiren işlerde i5 farkını hissettiriyor.

Ek not:i5 işlemcilerin sonradan release edilen bazı modelleri 4 çekirdek. Ama laptoplarda genellikle 2 çekirdek modelleri kullanılıyor. 4 çekirdekli modele pek rastlamadım.
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedÇarş. 14 Mart - 22:07

ytk demiş ki:
eger bana yarin bir hatirlatma sansiniz olursa, ozellikle nakit dusunuyorsaniz, US fiyatlarina alabileceginiz 1-2 kisi biliyorum, bunlari size pm olarak aktaririm ofise gittigimde.

Bu pm'den bende alabilirsem çok memnun olurum:) Birde benim için sıfır olması kafidir de, bu bahsettiğiniz kişiler açılmamış-0 ürün mü veriyor? Öyleyse mükkemmel olur.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: 11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?   11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz? Icon_minipostedPerş. 15 Mart - 19:20

MrWrong demiş ki:
ytk demiş ki:
eger bana yarin bir hatirlatma sansiniz olursa, ozellikle nakit dusunuyorsaniz, US fiyatlarina alabileceginiz 1-2 kisi biliyorum, bunlari size pm olarak aktaririm ofise gittigimde.

Bu pm'den bende alabilirsem çok memnun olurum:) Birde benim için sıfır olması kafidir de, bu bahsettiğiniz kişiler açılmamış-0 ürün mü veriyor? Öyleyse mükkemmel olur.

Mrwrong size pm den Ytk nin verdigi kisi ve telefonlarını gönderdim.

Bu arada yukarıdaki air icin araştırma yapıyorum. İngilterede yaklaşık fiyatlar burası ile aynı. Onun icin oradan almak pek mantıklı degil.

TR de en uygun fiyat http://www.darty.com.tr/e_commerce/NOTEBOOK/APPLE/MACBOOK-AIR-Z0MDQ-p-63737-c-24.htm
Bu adreste buldum. Bu fiyat çok uygun geldi. Aradığım makine bu degil mı?

Ayrıca bilgisi olan varmı acaba Darty de tax free fatura veriyorlar mı? Ben Kıbrıs vatandaşı olduğumdan TR den tax free alabilirim. Oradanda biraz avantajım olur.

Acaba yakınında Darty olan varsa bir zahmet bakabilir mısınız ? Bu ürün bu fiyata mı ve tax free fatura verirler mı?

11'' veya 13'' bir notebook almak istiyorum. Tavsiyeleriniz?
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Bilgi Almak İstiyorum
» Bir Rolex Daytona almak istiyorum, hangisi??
» Burberry Bu7600 almak istiyorum, tavsiye lazım
» jean jacot saati hakında bilgi almak istiyorum
» Seiko 5 Sport SNZF11J1 veya SNZF17J1 almak istiyorum.