Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

bulova precision (the world' s most accurate watch!)

5 posters
YazarMesaj
lombardo

lombardo

bulova precision (the world' s most accurate watch!) Empty
MesajKonu: bulova precision (the world' s most accurate watch!)   bulova precision (the world' s most accurate watch!) Icon_minipostedSalı 13 Mart - 11:03

Arkadaşlar esasen tam bir inceleme sayılmaz ama bu akşam bir saatçide tesadüfen rastladığım ve en azından şahsım adına çok ilginç bulduğum bir saat: Bulova - Precision

QUARTZ & KAYAR SANİYE.........

Adını elbette ki hassaslığı ve kesinliğinden alıyor. Dünyanın EN DOĞRU kol saati olduğu iddiasındalar. Şöyle ki:

Normalde quartz bir saatin doğruluğuna etki eden iki faktör var; sıcaklık değişimleri ve vibrasyon sıklığı. Bulova Precisionist Technology adını verdikleri bir teknoloji sayesinde; normal bir quartz saatin sekiz katı vibrasyon sağlanmış durumda.

Bu saatin saniye kolu; normal bir quartz saatin bir hareketini, 16 defada tamamlıyor; yani bir saniyede 16 adım ilerliyor. Bunun; herhangi bir mekanik saatten çok daha kesin bir sonuç sağladığı iddiasındalar. Bu iddiayı da; mekanik saatlerin saniye kolunun 1 saniyede 8 ile 10 arası adım ilerliyor olmasına dayandırıyorlar.

Ki bana da mantıklı geldi. Nasıl ki; 1 metre 5 santim, 1 metreden; 1 metre 5 santim 3 milim de, 1 metre 5 santim den daha 'hassas' ve daha ' kesin' tabirler ise; saniye dediğimiz zaman dilimini daha çok ve daha küçük parçalara bölen bir mekanizmanın da; daha hassas ve kesin bir sonuca ulaşması kaçınılmaz olacaktır.

Devam edelim; 262.144 kilohertz lik frekansla, bugün dünyada var olan her saatten daha yüksek bir vibrasyon frekansı yakaladıklarını söylüyorlar ki; eğer doğruysa, bununla gururlanmakta bence haklılar.

İşte bu yüksek frekans, sıcaklık değişimlerinin de etkisini nötürlemeye yeterek, çoğu quartz saat ayda 15 sn lik bir sapmaya maruz kalırken bu saatin 10 sn sapmasını sağlıyor; tabii ki YILDA!

Şöyle de bir şey vesselam: (her iki videoyu da izlemenizi tavsiye ederim)

https://www.youtube.com/watch?v=GGq_iYVg1Ug

https://www.youtube.com/watch?v=TRBVE7fiVE4

Saygılar...

teng

teng

MesajKonu: Geri: bulova precision (the world' s most accurate watch!)   bulova precision (the world' s most accurate watch!) Icon_minipostedSalı 13 Mart - 11:11

Bulova biraz abartmış. Sende 10 saniye inanılmaz bir hassasiyet değil. Eta makineler de ilk yıllarında senede birkaç saniye sapıyor. En hassas saat, atomik saattir ve birkaç milyon yılda bir saniye hata yapar.
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: bulova precision (the world' s most accurate watch!)   bulova precision (the world' s most accurate watch!) Icon_minipostedSalı 13 Mart - 11:21

o ne ya, pardon, ben biraz çömezim de Smile atom saati?
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: bulova precision (the world' s most accurate watch!)   bulova precision (the world' s most accurate watch!) Icon_minipostedSalı 13 Mart - 18:43

Iyi guzel de o kadar yuksek frekansta calisan kuvars kristali hizla asinip hassasiyeti bir kac yilda normal quartzlari aratir duzeye gelecektir. Bu tip mekanizmalar yerine sicakliga duyarli (thermocompensated) mekanizmalar uzun vadede daha iyi olacaktir. study
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: bulova precision (the world' s most accurate watch!)   bulova precision (the world' s most accurate watch!) Icon_minipostedSalı 13 Mart - 20:25

Zaten 3. bir diş midir, dişli midir, ne eklmişler kuvars kristaline. Muhtemelen bahsettiğiniz aşınmanın etkisini azaltmak ve süresini yaymak içindir.

Bu arada bu forumda ve dünya genelinde (ki sayenizde artık ben de öyleyim Smile) bir çok insanın quartz bir mekanizmayı hiçbir şekilde başarılı bulmayacağını, ya da kabul etmeyeceğini hepimiz biliyoruz; bi şekilde gıcığız zira Smile

Dikkat ettiyseniz yukarıdaki videoların 2. sinde de; incelemeyi yapan adam; 'walla saat elime yeni ulaştı, çok da fazla bi bilgim yok, böle bi saat işte..' modunda. Ki bu adam saat incelemeleri yapan birisi. Eminim güzel bir vacheron olsaydı SAATLERCE anlatırdı bilmem hangi çarkın, bilmem kaçıncı dişine kadar Smile

bilmiyorum; elbette ki kimsenin görüşünü doğru ya da yanlış bulmak gibi bir saygısızlığı sergileyecek küçüklükte değilim; ama adamlar birşey yapmışlar ve bence çok da güzel bir sonuç ortaya çıkmış. E kardeşim zor bişey değil ki altı üstü quartz saat denebilir ama adam zor bişey değil diye yapmasın mı..

Böle işte Smile

teng

teng

MesajKonu: Geri: bulova precision (the world' s most accurate watch!)   bulova precision (the world' s most accurate watch!) Icon_minipostedSalı 13 Mart - 20:51

Dikkat ederseniz söz konusu eleştiriler saat quartz olduğu için yapılmadı. Dünyanın en hassas saati olarak tanıtıldığı için yapıldı için yapıldı. (Ya da en hassas kol saati dense bile citizen'in quartz mekanizması senede 1 saniye ile rekoru elinde bulunduruyor.)
Ayrıca bir kimsenin görüşünü doğru ya da yanlış bulmak neden saygısızlık oluyor anlamadım ? Bizler forum ortamında düşündüklerimizi ifade ediyoruz. forumun en basit tanımı ise sözlüklerde '' toplu tartışma'' veya '' tartışma alanı'' olarak geçiyor. Bu itibarla düşüncelerini ifade eden kişileri saygısız olarak tanımlamanızı bir dil sürçmesi veya yanlış ifadedir diye düşünüyorum.
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: bulova precision (the world' s most accurate watch!)   bulova precision (the world' s most accurate watch!) Icon_minipostedSalı 13 Mart - 21:35

hayır ben o tabiri kendim için kullandım. Çünkü subjektif (kişiden kişiye göre değişen) bir konu konuşulur-ya da tartışılırken şu doğru bu yanlış demek çok mantıklı değildir. Cümlelerin sonuna bence veya da bana göre eklemek gerekir. Eklenmemişse de eklenmiş gibi kabul görür.

O yüzden bu masa dikdörtgendir cümlesi gayet normalken, bu masa güzeldir cümlesi saçmadır.

tekrar söylüyorum ben, son cümlemden önce insanlar kırılmasın diye özellikle kendim için yazdım. Yoksa yazdığınız yorumlarda olumsuz bulduğum hiçbirşey yok. Ama yine de atom saati biraz uçuk oldu gibi Smile (yumuşatalım biraz ortamı) Adamlar da zaten sitelerinde; cümlede AVAILABLE tabirini kullanmışlar. Yani atom saati, tamam belki üretilebilir birşeydir ama hani, ne derece elde edilebilir birşey, kaç tane var dünyada vs vs..

Dünyanın en hassas saati tabiri, elbette ki kendi iddiaları, ben de gözü kapalı inanmış değilim ama citizen in 1 sn lik rekoruna da yaşamadan inanmam, açık söyleyim Smile

Ya aslında esas benim takdir ettiğim kısım hassasiyet değil; hem pilli-hem de kayar saniye olmasıyıdı zaten Smile

En hassas olayının bana inandırıcı gelmesinin sebebi de bu. Dayanağımı başlıktaki ilk yorumumda açıklamıştım.

Bu arada yanlış sezdiysem özür dilerim; ama yine de çoğumuzun, quartz saatlere gıcık olduğumuz bir gerçek Smile

Herkese iyi günler..
teng

teng

MesajKonu: Geri: bulova precision (the world' s most accurate watch!)   bulova precision (the world' s most accurate watch!) Icon_minipostedSalı 13 Mart - 22:03

Ben kendi adıma quartz saatlere gıcık değilim, sadece mekanizmaları ile pek ilgilenmiyorum o kadar. Ama güzel bir saat ise takarım da , nitekim Calvin Klein'ın bir modelini çok beğenip almıştım ve arasıra (senede 1-2 kere diable) takıyorum.
Citizen'in rekorunu görmek pek olası değil, öncelikle o saatten edinmemiz gerek, bir sene sonra da ölçüm yapmak lazım ki ne ile ölçüm yapacağız vs vs...
Ben internette Time-zone veya chronocentric gibi forumlardan birinde okumuştum ama şimdi nereden bulurum hatırlayamıyorum.
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: bulova precision (the world' s most accurate watch!)   bulova precision (the world' s most accurate watch!) Icon_minipostedSalı 13 Mart - 22:05

Kayan saniyesine diyecek sozum yok da hassasiyet olayi tartisilabilir.
Atom saatine sahip olamayabiliriz ama atomik kol saatimiz olabilir. Smile Dunyadaki 5 radyo vericisinden yada yeni cikan bazi modellerde uydudan kendini atom saatine gore guncelleyebilen saatlerdir. study
Bugun biraz ansiklopedik bilgi veresim var. Neden acaba scratch
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: bulova precision (the world' s most accurate watch!)   bulova precision (the world' s most accurate watch!) Icon_minipostedSalı 13 Mart - 22:44

başlığı ana temasına çevirelim bari..

bulova precision (the world' s most accurate watch!) Photo32r

GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: bulova precision (the world' s most accurate watch!)   bulova precision (the world' s most accurate watch!) Icon_minipostedSalı 13 Mart - 23:42

yılda 1sn ve mekanik quartz? benim CASIO full digital yılda +/-20sn sapıyor ( CASIO öyle belirlemiş... ) nasıl oluyor?
http://teknolojivesaatler.blogspot.com

bulova precision (the world' s most accurate watch!)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Patek Philippe's World Time Watch (5131j)
» Bulova
» Bulova N4
» Bulova Precisionist
» Bulova Accutron