Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik

+27
GoZTePeLee
haspirin
burbank
Ucnuyo
crazyhours
asiruh2009
watcher
tmr5555
ytk
deka
teng
frown
GAREZ
Polemik_
monster
civciv
sazcı67m
brckk
mehmet_34
vervito
barett
caneryerinde
sandeman
yusufduz
BR-02
ofis
Echelon57
31 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
Echelon57

Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Empty
MesajKonu: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedSalı 20 Mart - 16:58

cheers Basel 2012 ye yetismemis ama yakinda satisa cikacak bir Saat: izleyiniz........

Yorumsuz

http://www.rolex.com/en#/world-of-rolex/sports-and-culture/exploration/the-rolex-deepsea-challenge

miammiam

iyi günler dilegimle
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedSalı 20 Mart - 19:46

Biraz daha büyük olsa gir içine denizler altında 12.000 mt.

yanlış anlaşılmasın büyüklüğünü eleştirmiyorum su geçirmezliğine hayran kaldım.

imalat süreciyle rolex değerinin sebeplerini gösteriyor.
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedSalı 20 Mart - 21:01

Merak ettigimkonu, bu derinlikde insallah bir sey olmadan inerler, ki saati suya cikardiklarinda ne kadar dayanicak?

Ama simdiye kadar yapilmis en derinlik kaldirabilen saat,bu bir gercek.......
yusufduz

yusufduz

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedSalı 20 Mart - 21:25

Aslında Rolex 1960 larda dünyanın en derin çukuruna (12.000 metreye) fiilen indirerek Deepsea Challenge'i denemişti.
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedÇarş. 21 Mart - 2:48

Şiir gibi olmuş. Önyargılı olduğum bir marka ama takdir ettim.
caneryerinde

caneryerinde

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedÇarş. 21 Mart - 3:19

ağzım açık izledim resmen.rolex'e olan saygım her gecen gün biraz daha artıyor.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedÇarş. 21 Mart - 8:25

Yanlis anlasilmak istemiyorumda ,neden 12000 metre nicin veya niye gerklimi dalina bilecek en uzun mesafe ne kadar bilmiyorum ama bu kadar olmayacagi kesin .Gerekli olmayan bir sey icin FAYTON tekeri gibi kasa yapmanin sahsim adina bir anlam teskil etmiyor.Rolex te farkinda artik hic bir sey eskisi gibi olmayacak arkalarindan gelen ayak seslerinin hizlandigin diyerleri gibi bunlarda farkinda Yeniliklere ihtiyaclari var ama bu yenilik deyil sadece show bunu alanda show yapmak icin alacak Simdiden alacaklara hayirli olsun derim geek
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedÇarş. 21 Mart - 8:28

barett demiş ki:
Yanlis anlasilmak istemiyorumda ,neden 12000 metre nicin veya niye gerklimi dalina bilecek en uzun mesafe ne kadar bilmiyorum ama bu kadar olmayacagi kesin .Gerekli olmayan bir sey icin FAYTON tekeri gibi kasa yapmanin sahsim adina bir anlam teskil etmiyor.Rolex te farkinda artik hic bir sey eskisi gibi olmayacak arkalarindan gelen ayak seslerinin hizlandigin diyerleri gibi bunlarda farkinda Yeniliklere ihtiyaclari var ama bu yenilik deyil sadece show bunu alanda show yapmak icin alacak Simdiden alacaklara hayirli olsun derim geek
+1
mehmet_34

mehmet_34

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedÇarş. 21 Mart - 8:54

12000 metre yani 12 kilometre ne kadar gerekli??? Yaptık oldu demişler. İster dal ister dalma biz 12000 metreyi yazdık diyorlar.
brckk

brckk

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedÇarş. 21 Mart - 9:14

Arkadaslar bu modelin son kullaniciya satilip satilmayacagini simdilik kimse bilmiyor. Rolex Deepsea Challenge ayni isimdeki bir organizasyon icin uretilmis. 51,4mm çap, 28,5mm kalinligi var. Rolex, 'Experimental Watch' olarak isimlendiriyor bu saati.

Yine de belli olmaz sagi solu Rolex'in.. Question
barett

barett

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedÇarş. 21 Mart - 10:14

mehmet_34 demiş ki:
12000 metre yani 12 kilometre ne kadar gerekli??? Yaptık oldu demişler. İster dal ister dalma biz 12000 metreyi yazdık diyorlar.

basinda yanlis anlasilmaktan bahsetmistim .Benim bahsettigim dalip dalmama veya yapip yapmama konusu deyil gereklimi yoksa gereksizmi konusu .Rolex konusu hala cozebilmis deyilim aslinda konu acilmisken bilen arkadaslar beni ve bilmeyen arkadaslari aydinlata bilir .Rolex 1908 den beri bu saat sektorunde ilk siralarda ve kalitesi isciligi tartisilmaz ama bilmek istedigim ,merak etigim bir asirdan fazla zamandir sektorde milyar dolarlik yatirimla saat uretir.bende bu firmanin hep ilklerini merak etmistirim yani ilk saniye gostergesini bunlarmi yapti yada takvimi yada otomatik mekanizmayi yada chrono yada repater yada sonnerie yada siplit moon phasse yada yada yada daha bir cok yada var aklimda, bunlarin insan hayatini kolaylastiran ve ilk bunlarin yaptigi yenilikler ne cok merak ediyorum. Gerci yavas yavas anlamaya basladim 12000 metreye dalan saat 12 metre kayis 12000 derecede erimeyen saatler gibi baya yenilikler yapacaklar gibi .Tekrar yineliyorum Alanlara hayirli ugurlu olsun ok1
sazcı67m

sazcı67m

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedÇarş. 21 Mart - 10:41

Tanıtım filmi güzel; fondaki müzik biraz heyecan katmış işin içine saate uygulanan basınç testi aşamasından sonra çok büyük bir buluş yapmış gibi sevinen zatlar filan, şişe dibi kadar saat camı, yarım kilo çelik kasa kayış kapak vs... Teknolojiye filan gerek yok o kadar kaba yapıda bir saat aşırı basınçlara zaten dayanır. Ne yani mekanik saat dünyasına getirilen yenilik mi bu şimdi. çinliler daytona vs. gibi bununda replikasını yapmaya başlamışlardır bile. Yakında yolda sokakta kolunda koca bir saatle sol omzu aşağı düşmüş yürüyen insanlar görürseniz hiç şaşırmayın monstre
brckk

brckk

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedPerş. 22 Mart - 7:34

Barett merhaba, Rolex ilk su gecirmeyen ve ilk chronometer sertifikasi almaya hak kazanan kol saati markasi ayrica otomatik degisen takvimli kol saati de ilk Rolex tarafindan uretilmis..
civciv

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedPerş. 22 Mart - 8:53

1960'da Trieste batiskafı ile aynı çukura zaten dalınmış ve o dalışta zaten bir Rolex kullanılmış iken, aynı dalışı tekrar etmek istemeleri Amerika'yı tekrar keşfetmekle aynı şey bence.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 9:05

brckk demiş ki:
Barett merhaba, Rolex ilk su gecirmeyen ve ilk chronometer sertifikasi almaya hak kazanan kol saati markasi ayrica otomatik degisen takvimli kol saati de ilk Rolex tarafindan uretilmis..

rolex cok guclu bir marka ben bu markanin kalitesi, guvenilirligi veya isciligi hakinda teredutte deyilim .Aslinda merak edip arastirdigim ve bilgi sahibi oldugum soylenemez ve bilmedigimi bilgilenmek istedigimi belirtmistim.sertifika olayi guclu bir marka oldugunu gosterirki ben zaten kabul ettim ama bu su gecirmezlik ve chronometre olayini saat sektorune kazandirdini soylenemez cunku cok onceleri yapilan saatler var otomatik degisen takvimli kol saati tanimindan pek bir sey anlayamadim dogrusu bunu kalibre ismi vererek aciklarsan gercekten yardimci olursun ok1
monster

monster

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 10:35

barett demiş ki:
Bende yanlış anlaşılmak istemiyorum ama bu mantıkla düşünürsek, herşeyin amacına uygun kullanılması gerekiyorsa 4x4 aracı olanların sürekli dağ taş yollarda gezmesi, av tüfeği olanların sadece canlı hayvan avlamak için kullanması, değerli çakmaklara yatırım yapanların mutlaka sigara içmesi, v.b. lazım. Örneğin bugatti veyron marka araç 410 km hıza çıkabiliyor ama 410 km yapabileceğiniz kaç tane otoban veya pist var? Uç noktalarda olmak bazı insanların tarzıdır. Bu olay bir reklamda dendiği gibi biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu demek oluyor.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 12:02

monster demiş ki:
barett demiş ki:
Bende yanlış anlaşılmak istemiyorum ama bu mantıkla düşünürsek, herşeyin amacına uygun kullanılması gerekiyorsa 4x4 aracı olanların sürekli dağ taş yollarda gezmesi, av tüfeği olanların sadece canlı hayvan avlamak için kullanması, değerli çakmaklara yatırım yapanların mutlaka sigara içmesi, v.b. lazım. Örneğin bugatti veyron marka araç 410 km hıza çıkabiliyor ama 410 km yapabileceğiniz kaç tane otoban veya pist var? Uç noktalarda olmak bazı insanların tarzıdır. Bu olay bir reklamda dendiği gibi biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu demek oluyor.

Tabiki her sey amacina uygun yapilmasi gerekmiyor....4x4 araci olan dag tas gezmesi gerekmiyor Ama gezende var.Av tufegi olan herkez avlanmasi gerekmiyor Ama avlananda var..Cakmagi olan sigara icmesi gerekmiyor Ama icende var ...Bugatti si olan herkez hiz yapmasi gerekmiyor Ama yapanda var .Tabiki bu saatten alan herkez 12000 metreye dalmasi gerekmiyor Ama dalanda var Demek isterdim ama maglesef yok ..Bir cinli bu saati yapsa helal olsun adamlar neler yapmaya basladilar derim ..Soz konusu rolex ise beklenti buyuk ve daha elle tutulur seyler .disari cikip 10 kisiye rolex nedir diye sorsak hepsi saat der ...Cunku cok buyuk marka ama cogu Patek,breguet ,iwc ...vs bunlarin adini duymamistir.soylemek istedigim bunlrin arada sirada yaptigi sagetler gibi bir iki model yap nasilki patek kalibre 89 u yapip yenisini yapana kadar en iyisi bu dediyse rolex tende beklerim demek istemistim .cunku Rolex herkez gibi benim icinde cok buyuk bir marka yoksa suphesiz bu saatide dalma tutkunlari zevkle alip takacaklardir .Ben eminimki getirisi olan bir saat olsa istisnasiz her marka bu metreye dalan saat yapar .Bir o kadar eminimki bu saati cok rahat yapacak firmalar breguet in 230 yil once yaptigi komplikasyonlari yapmalari olanaksiz.Rolexin en buyuk eseri armasidir ve bu armaya kazandirdigi marka ve degerdir .tabikide bu bir cok kisi icin fazlasiyla yeterlidir .Ama mekanik saat tutkunu olarak bir gun bir rolex makinesinde salya akita akita bakmak isterim .Buda benim gorusum geek
Polemik_

Polemik_

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 13:52

Sayın barett, bu mesajımdan bağımsız olarak Rolex tarihini ve belli başlı modellerini şöyle bir araştırmanızı tavsiye ederim. Rolex’i severseniz ya da sevmezsiniz saygı duyarım, saatlere bakış açınızın değiştiğini göreceksiniz.

Beni tanır mısınız bilmiyorum, ancak beni bu forumda tanıyan pek çok kişi var. Rolex’ten nefret eden biri iken Rolex’e ilişkin görüşlerimin nasıl değiştiğini anlatan bir yazı yazmıştım, okumanızı şiddetle tavsiye ederim: http://mekaniksaat.blogspot.com/2010/03/onyargya-ve-rolexe-iliskin-bir-yaz.html

Rolex hep tartışılan markalardan biridir, bundan sonar da tartışılacak. Ancak bazı meseleler doğru eksenlere oturtulduğu takdirde ben tartışılacak pek bir şeyin olmadığını düşünüyorum.

Şöyle ki, bence Rolex’le kafa kafaya denk başka bir marka yok. (Şimdi bu cümlemden en iyi saat Rolex anlamı sakın çıkmasın.) Neden derseniz, şu iki madde bile bence gayet yeterli olacaktır:

1. Lüks saat markaları içinde komplike saat üretmemesine karşın bu fiyatlara saat satabilen başka bir marka yok. Gerçi son 5 yılda Rolex standartları göz önüne alındığında gayet komplike denebilecek iki model çıktı (Yachtmaster 2 ve Sky Dweller) ancak hala bir Grand Complication modeli yok. (Rolex’in ne yapacağını kimse tahmin edemez ama bundan sonra da üreteceklerini hiç sanmıyorum.)

2. Rolex uzun yıllardır satış rakamları açısından en yakın takipçileri Breitling ve Omega’nın satışlarının toplamının iki katından fazla saat satıyor. Bu noktada şunu da asla göz ardı etmemek lazım: Rolex’te çelik modellerde %7, çelik altın modellerde %12, altın modellerde %20 indirim alabilirsiniz. Breitling’I bilmiyorum ama Omega’da en çok satılan çelik spor modellerde bile en az %20 indirim alabilirsiniz, ki bu indirim %30’a kadar da çıkabilir. Altın saatleri bilmesem de, durumun nasıl olabileceğini az çok tahmin edebiliyorum.

Rolex’e doğrudan rakip olabilecek markalar saymam istenirse, ucundan kıyısından Panerai ve Hublot belki düşünülebilir ancak unutulmamalı ki; Hublot sadece 30 yıllık bir marka, Panerai ise kuruluşunda Rolex’in ciddi katkısı olan ve 1990’ların sonunda Richemont tarafından satın alınana kadar yaklaşık 60 yıl piyasada varolmayan bir marka.

Rolex’ten iyi ve kötü (gerçi iyi ve kötü bence içleri oldukça boş sıfatlar, içlerinin kesinlikle doldurulması lazım ama neyse) markalar hep oldı, bundan sonra da olacaktır, ancak (bence) Rolex İsviçre saatçiliğinde özel bir ligin tek oyuncusudur. Rolex’in şu ana kadar kendisi ayarında bir rakibi olmamıştır, bundan sonra olacak mı, zaman gösterecek.

Gelelim Rolex’in ilklerine. Rolex pek çok yeniliğe imza atan bir marka olmuştur. Rolex’in tasarımlarına hakim olan muhafazakarlık, araştırma-geliştirme bölümünün yakınından bile geçmiyor, bundan emin olabilirsiniz.

Rolex’in getirdiği ilklere kısaca göz atacak olursak:

İlk su geçirmez saat: Rolex Oyster.

İlk rotoru 360 derece dönebilen otomatik saat: Rolex Oyster Perpetual.

İlk ikinci zaman dilimini gösteren saat: Rolex GMT Master.

İlk tarih göstergesi olan saat: Rolex Datejust.

İlk gün ve tarih göstergesi olan saat: Rolex Day-Date.

En derine inen saat: Rolex Sea Dweller Deep-Sea Special, 10.916 metre.

Son yıllarda da Rolex’in aldığı çok sayıda patent var, ama Rolex ne yenilik getirmiş sorusuna cevaben dahi bence bunlar gayet yeterli yenilikler. Şu anda su geçiren bir saat hayal edebiliyor musunuz?

Gelelim anlam veremediğiniz 12.000 metre su geçirmezlik meselesine: Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, bu satin tek amacı var, o da Rolex’in 12.000 metre derinliğe dalabilecek bir saat üretebildiği gerçeğinin kamuoyuna duyrulması, yani şov ya da reklam. Sizin için gereksiz bir şey, öyle demiştiniz. Peki Patek Calibre 89 ne kadar gerekli? Patek Calibre 89’u ya da Skymoon’u üretmeye karar verdiği zaman ulvi amaçlar mı gözetti, yoksa biz Patek olarak bunu yapabiliyoruz mu demek istedi? Patek (Patek örneği üzerinden gidiyorum, Patek yerine sevdiğiniz herhangi bir markayı VC, Breguet, ALS, Blancpain, AP, JLC, Zenith, UN, GP yazabilirsiniz.) çok komplike bir saat ürettiği zaman hayran kalıyorsunuz, saygı gösteriyorsunuz, ama Rolex 12.000 metreye inebilecek bir saat yaptığı zaman tepkiniz, “Fayton tekeri gibi kasa.” Rolex Deep Sea Special ve Patek Skymoon lüks saat sektörünün en önemli markalarından ikisinin teknolojilerinde geldikleri en ileri noktaları sergileyen şov makineleri, reklam araçları. Günlük hayatta 52 mm çapı ve 28 mm kalınlığı ile Deep Sea Special kullanamazsınız, ama su geçirmezlikten yoksun olan Skymoon’u da kullanamazsınız. Bu arada, Skymoon ve Calibre 89’un da çok ince saatler olmadıklarını, özellikle Calibre 89’un silah niteliğini haiz bir ağırlıkta olduğunu hatırlatmak isterim. Kısaca, bu saatlerin hepsi şov amaçlı, saygı duyulması gereken saatler.

Son olarak, Rolex’ten ALS gibi çok güzel dekorlu saatler beklemeyin, yapmayacaklar.

(Rolex'le ilgili sorunuz olursa cevaplayabilirim.)

İyi geceler.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 14:57

ROLEX show yapmış iyikide yapmış... 20000mt su geçirmez modelin görünümü nasıl olur merak ettim... diable
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
frown

frown

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 22:03

Teşekkürler,
Forumda çoktandır böyle verimli bir tartışma olmamıştı fumeur
Ben de bu başlığı ilk gördüğümden beri @barett ile aynı fikirdeyim ama @polemik_'e de katılmamak elde değil.
Galiba buradaki mesele ecnebilerin challenge dedikleri şey, adamlar için bu bir meydan okuma.
"Şartlar ne kadar zorlu olursa olsun biz üstümüze düşeni yapabiliriz" mesajını veriyorlar.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 22:42

Salonda kavga çıktı koşun.. hahaha

Eh ben de birşeyler söyleyeyim de iş iyice kızışsın...
Barett arkadaşımızın ne demek istediğini anladım ve ona hak veriyorum, şöyle ki
Patek 89 calibreyi çıkardı, bunun kullanılma şansı yok, Rolex 12,000 metreye inecek bir saat yaptı onun da kullanılma şansı yok. ama ikisi aynı şey değil biri mekanizması ile öbürü ise su geçirimsizliği ile sınırlarda. ama Patek'in yaptığı saatçilik, Rolex'in yaptığı ise mühendislik. Yani işi bilen herhangi bir mühendis 12.000 metreye inebilecek bir kasa tasarlayabilir, bu saatçilik değil mühendisliktir. Patek'in yaptığı ise saatçiliktir. Ayrıca Patek'in yaptığı saatin estetik bir değeri var ama Rolex'in saati reçel kavanozu gibi birşey.. diable

GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 23:21

bence çok estetik olmuş tez zamanda seri üretilip hayranlarına hediye edilsin geek
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 23:23

Lux saatler içinde Rolex en üst sırada olabilir, indirim yapmayabilir, burnundan kıl aldırmayabilir. Bunu neye borçlu ? :Satış gücüne yani; Kullanıcısına... Peki Rolex kullanıcılarının %80ini saatten anlamayan, eline şöyle veya böyle para geçmiş krolar oluşturuyormudur ? Veya Rolex'i en meşhur saat olduğu için alanların payı ne kadardır sizce ? Bu arada geride kalan % 20 bunu bir hakaret olarak görmesin, onlar Rolex'in kalitesini gerçekten bilen ve saatten anlayan kişiler (ben de bundan sonra saat alırsam Rolex alırım diye düşünüyorum) ama 2 grubu ayırmak lazım. Ve bence Rolex'i Rolex yapan kalitesinden çok kullanıcıları. Buna şöyle bir örnek vermek mümkün : 1980 lerde Amerika'da revaçta olan Yuppi'ler Rolex'e öyle rağbet gösterdiler ki 900$ olan fiyatı 10 sene sonra 2700$ a çıktı. Buyrun durduk yerde üç misli değerlendi. Neden ? yeni bir şey mi yaptı?Hayır, mekanizma mı çıkardı? Hayır. Piyasa koşullarında değeri arttı o kadar. İsviçre saatlerinin parlaması zaten pazarlama taktikleri ve insanları lux eğilimi neticesinde oluşmuş bir şey. Rolex te bu tiyatroda başrolü oynuyor o kadar.
Rolex'in şimdiye kadar yaptığı yeniliklere gelince: Eh 100 senelik önemli bir saat firması olacaksanız, eşşek değilsiniz herhalde saat dünyasına 5-10 tane katkınız olur..Siz mekanizmadan haber verin.3135 Deyip yere göre sığdırmadığımız mekanizma ya 86 da ya da 88 de yapıldı. Yani en az 34 senelik. Dehha be...Rolex yenilikçi mi şimdi ? Geçiniz....yenilikten bahsetmeyin artık...
Of aman aman dediğimiz 904 çeliğini de çelik işi yapan bir arkadaşımdan öğrendim. Hiç te öyle üzerinde namaz kılınacak bir çelik değilmiş, diğerlerinden az buçuk daha dayanıklı imiş o kadar.Kullandığı cam da elmas falan değil, diğerlerinin kullandığı cam.
Rolex'in saat piyasasına katkılarına başka yönden bakalım. Şu anda 40 senelik Cosc standartlarının yükselmesi için en büyük engel kim ? Rolex
Her sene tanesi ortalama 10.000$ dan 700.000 saat satıp 50 $ lık bir cosc sertifikasını vermeyi müşterisine çok gören firma kim? Rolex.
Amiral gemisi olarak her sene saatlerine durduk yerde zam yapıp, İsviçre saatlerinin fiyatını şişiren kim ? Rolex. Sizler zannediyormusunuz ki 10.000$ aldığımız saatlerin Rolex'e maliyeti 1000$ dan fazladır ?
Barett arkadaşımız Rolex kötü bir firma demedi zaten, ben de demiyorum ama Amiral gemisi olmanın sorumluluğunu da yerine getirmiyor, saat dünyasını zenginleştirmiyor.Bayrağını milleti çarpmak için kullanıyor. Anlatılmak istenen budur.

En son teng tarafından Cuma 23 Mart - 23:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 23:27

Son söz: Bundan sonra saat alırsam Rolex Milgauss alırım (gülü seven dikenine katlanır muhaha )
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 23:48

@teng

alkisalkis ilk buluşmaya yetişirmi guluyor
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 23:51

Ali Ağaoğlu ile akraba olan tanıdığı olan hemen onu ikna etsin forumda ROLEX'le en çok dalga geçenlere hediye etsin... diable geek guluyor
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 23:54

ofis demiş ki:
@teng

alkisalkis ilk buluşmaya yetişirmi guluyor
Valla o biraz zor... devenin basi
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedCuma 23 Mart - 23:57

Garez, bazen alakasız şeyler yazıyorsun. Bu kadar zamandır bu forumu takip ediyorsun, artık saatler üzerine gerçek bir şeyler yazmaya başlasan ???
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 0:00

12000mt su geçirmez saatte bence ince kasa olmaz... ayrıca contası nasıl onu merak ettim helyum valvfi otomatik mi? kasa niye çelik titanyum değil?
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 0:07

işte böyle alkisalkis
sorularına gelince.. Cevap veriyorum= Yanıt yok... diable (bilmiyorum)
brckk

brckk

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 1:11

Rolex'i sadece markasindan dolayi tercih eden kirolar tabiiki var ama ayni kirolarin yaninda guzel hatunlar var diye guzel hatunlardan vazmıgecmeliyiz? Yada lahmacunu kiroluk ile esdeger goren birkac zuppe var diye lahmacun mu yemeyelim..

Sonucta herkes fikrini degistirdi mi? Hayir.. Ama verimli bir tartisma oldu sanki.. study
Polemik_

Polemik_

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 1:24

teng demiş ki:
Salonda kavga çıktı koşun.. hahaha

Eh ben de birşeyler söyleyeyim de iş iyice kızışsın...
Barett arkadaşımızın ne demek istediğini anladım ve ona hak veriyorum, şöyle ki
Patek 89 calibreyi çıkardı, bunun kullanılma şansı yok, Rolex 12,000 metreye inecek bir saat yaptı onun da kullanılma şansı yok. ama ikisi aynı şey değil biri mekanizması ile öbürü ise su geçirimsizliği ile sınırlarda. ama Patek'in yaptığı saatçilik, Rolex'in yaptığı ise mühendislik. Yani işi bilen herhangi bir mühendis 12.000 metreye inebilecek bir kasa tasarlayabilir, bu saatçilik değil mühendisliktir. Patek'in yaptığı ise saatçiliktir. Ayrıca Patek'in yaptığı saatin estetik bir değeri var ama Rolex'in saati reçel kavanozu gibi birşey.. diable

Farklı düşünüyoruz.

Benim için saat, bir bütündür. Makine, kasa, bilezik - kordon, cam, tepe, kadran, konfor, dayanıklılık, servis, ikinci el gibi değişkenlerin bütünü benim için saati oluşturur.

Yine benim için, makinenin çok iyi olması a priori ortada çok iyi bir saatin olduğu anlamına gelmez. Makine çok iyidir ama kadran okunaksızdır, kasa yeterli su geçirmezliğe sahip değildir, saat konforsuzdur, (bu örnekleri sonsuza kadar sayabilirim) bu durumda çok iyi makine, çok iyi saat anlamına gelmez benim için.

Bu noktadan hareketle çok iyi makine üreten üretici de çok iyi saat üreticisi olmayabilir bence. Sadece iyi makine üretmekle saat dünyasında lider olunsaydı JLC ve Zenith'in en tepede yer alması gerekirdi. Şu anda ise JLC stabil çizgisini korurken Zenith uçurumun eşiğinde ve iflas etmemek için çırpınıyor. Zenith iyi makine üretiyor mu? Tartışmasız evet. Peki Zenith nerede?

Bu saydığım gerekçelerle, Calibre 89'un büyük bir saatçilik örneği olmasına karşın Deep Sea Special'ın saatçilik değil, mühendislik ürünü olmasına katılabilmem mümkün değil. Deep Sea Special ve Calibre 89 yüksek saatçiliğin farklı bakış açılarına sahip şirketler tarafından ortaya konan farklı yorumlarıdır. Bu iddiamı kanıtlamak için şu soruyu sorayım: Rolex Cal. 3135'e bir perpetual modülü ekleyip ya da tourbillon ile kombine edip Deep Sea Special'a taksaydı ne diyecektin ağabey, merak ediyorum.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 1:26

Rolex takmanın kıroluk olduğunu söylemedim, aksine ben de Rolex takmak isterim dedim (sanırsam kıro falan da değilim diable )
Ama edindiği gücü de büyük oranda krolara borçlu olan bir markayı da hakkettiğinden fazla göklere çıkarmamalıyız diyorum.

Hem hatun mu dedin ?? nerde Suspect

Uçakta yanımda oturan sarışın hatunun kolundaki submariner'e bakmaktan şaşı olmuştum. Bahh.. bir erkek saati bir kadına bu kadar mı yakışır.. drunken

Sonuçta ben fikrimi değiştirdim Submariner mi alsam acaba ? diable
brckk

brckk

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 1:27

Bu arada barett "otomatik degisen takvimli kolsaati" tanimini anlayamamis ve kalibre sormustun, A.295 kalibre Datejust ref 4467 ilk otomatik degisen takvime sahip kol saati.. ok1
brckk

brckk

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 1:32

teng alkisalkis katiliyorum o zaman soyle diyebiliriz belki.. Rolex ilk kadina bu kadar yakisan dalgic saati ureten marka diable

Kiroluk konusunda zaten senin dedigin 2 ye ayiralim Rolex musteri grubunu konusunu desteklemek icin soyledim.. Kesinlikle katiliyorum anlaminda Wink
deka

deka

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 1:37

Bende ucundan azıcık bulaşayım, Rolex'e bir iki yerde yenilikçi denmiş, bende buna katılmıyorum, bence Rolex gelenekçi, az önceki mesajlarda da belirtilmiş,40 yıllık şeyleri aynen üretiyorlar, camlarında AR bile yok, klipsleri onca olumsuz eleştiriye rağmen yeni yeni el atmaya başladılar, hele de metal bileziği çıkartıp deri kordon takın bakalım, bu arada takanıda görmedim, nedenleri malum.Teng üstadım bence sen submarinere yazıl, bence o daha iyi.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 1:38

ROLEX'e kıro geçirmez model tasarlayıp hediye etmek gerek... 12000mt için conta işe yarıyordur kırolara ne gerek?
deka

deka

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 1:41

12000 metrede değil kıro,kimse olmaz. vieux
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 2:02

[quote="Polemik_"]
teng demiş ki:

Farklı düşünüyoruz.

Benim için saat, bir bütündür. Makine, kasa, bilezik - kordon, cam, tepe, kadran, konfor, dayanıklılık, servis, ikinci el gibi değişkenlerin bütünü benim için saati oluşturur.

Yine benim için, makinenin çok iyi olması a priori ortada çok iyi bir saatin olduğu anlamına gelmez. Makine çok iyidir ama kadran okunaksızdır, kasa yeterli su geçirmezliğe sahip değildir, saat konforsuzdur, (bu örnekleri sonsuza kadar sayabilirim) bu durumda çok iyi makine, çok iyi saat anlamına gelmez benim için.

Bu noktadan hareketle çok iyi makine üreten üretici de çok iyi saat üreticisi olmayabilir bence. Sadece iyi makine üretmekle saat dünyasında lider olunsaydı JLC ve Zenith'in en tepede yer alması gerekirdi. Şu anda ise JLC stabil çizgisini korurken Zenith uçurumun eşiğinde ve iflas etmemek için çırpınıyor. Zenith iyi makine üretiyor mu? Tartışmasız evet. Peki Zenith nerede?

Bu saydığım gerekçelerle, Calibre 89'un büyük bir saatçilik örneği olmasına karşın Deep Sea Special'ın saatçilik değil, mühendislik ürünü olmasına katılabilmem mümkün değil. Deep Sea Special ve Calibre 89 yüksek saatçiliğin farklı bakış açılarına sahip şirketler tarafından ortaya konan farklı yorumlarıdır. Bu iddiamı kanıtlamak için şu soruyu sorayım: Rolex Cal. 3135'e bir perpetual modülü ekleyip ya da tourbillon ile kombine edip Deep Sea Special'a taksaydı ne diyecektin ağabey, merak ediyorum.

Elbette ki saati oluşturan bir çok eleman var ve makine de bunlardan biri.Makinenin önemli olup olmadığına gelince ; İşin büyüsü zaten burada.Makinede. o küçük erkek oyuncağında. Aynı Rolex'i quartz yapsalar fiyatını da yarıya düşürseydiler alırmıydın ?
ama Patek'in makinesi bu oyunda gelinen son nokta. 100 senede bir çıkan şarap gibi alamazsın ama varlığı yeter.
Zenith salak Ceo'sunun abuk subuk fiyat politikası ve modelleri yüzünden bu hale düştü Estetik de en önemli. Benim şahsi kanaatime göre Submariner erkek saati olarak şimdiye kadar aşılamamış bir estetiğe sahip. 50 senedir üretimde olması da bunun bir göstergesi.Ama daha klas bir saat modeli aradığında da Rolex, Jlc veya Patek'in yanına bile yaklaşamaz. Bütün bunlardan sonra su geçirmezlik te önemli tabii ama bizim kullanabileceğimiz kadar su geçirmezlik önemli. yoksa 12.000 mt derinde çalışıyormuş,hiç umurumda değil yani.
Rolex 3135 e perpetual modül eklemiş,bana bir şey söylemiyor. Rolex'ten yenilik beklemek te boşuna. Ellerinde birçok yenilik bile olsa piyasaya süremezler. Öylesine kemikleşmiş bir piyasası oluşmuş ki artık isteseler de değiştiremezler. Yani bir yerde alıcının boyunduruğu altına girmiş bir markadan yenilik beklemek beyhude olur.Ama 1988 den beri çıkardığı kalibreyi yenilese o zaman yeni birşey yapmış olur. Bunu da yapabilirler, 35 seneden sonra hiç olmazsa yeni bir mekanizma çıkarabilirler. Ya satıyorum boşver deyip çıkarmıyor ya da çıkaramıyor. İki halde de notu 0
Onur'cum biz burada Rolex'in kalitesini tartışmıyoruz ama bu kaliteyi de göklere çıkarmamamız efsaneleştirmemiz gerektiğini Rolex'i Rolex yapanın kalitesi kadar alıcısının rağbeti olduğunu söylüyoruz.
Polemik_

Polemik_

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 2:10

teng demiş ki:
Lux saatler içinde Rolex en üst sırada olabilir, indirim yapmayabilir, burnundan kıl aldırmayabilir. Bunu neye borçlu ? :Satış gücüne yani; Kullanıcısına... Peki Rolex kullanıcılarının %80ini saatten anlamayan, eline şöyle veya böyle para geçmiş krolar oluşturuyormudur ? Veya Rolex'i en meşhur saat olduğu için alanların payı ne kadardır sizce ? Bu arada geride kalan % 20 bunu bir hakaret olarak görmesin, onlar Rolex'in kalitesini gerçekten bilen ve saatten anlayan kişiler (ben de bundan sonra saat alırsam Rolex alırım diye düşünüyorum) ama 2 grubu ayırmak lazım. Ve bence Rolex'i Rolex yapan kalitesinden çok kullanıcıları. Buna şöyle bir örnek vermek mümkün : 1980 lerde Amerika'da revaçta olan Yuppi'ler Rolex'e öyle rağbet gösterdiler ki 900$ olan fiyatı 10 sene sonra 2700$ a çıktı. Buyrun durduk yerde üç misli değerlendi. Neden ? yeni bir şey mi yaptı?Hayır, mekanizma mı çıkardı? Hayır. Piyasa koşullarında değeri arttı o kadar. İsviçre saatlerinin parlaması zaten pazarlama taktikleri ve insanları lux eğilimi neticesinde oluşmuş bir şey. Rolex te bu tiyatroda başrolü oynuyor o kadar.
Rolex'in şimdiye kadar yaptığı yeniliklere gelince: Eh 100 senelik önemli bir saat firması olacaksanız, eşşek değilsiniz herhalde saat dünyasına 5-10 tane katkınız olur..Siz mekanizmadan haber verin.3135 Deyip yere göre sığdırmadığımız mekanizma ya 86 da ya da 88 de yapıldı. Yani en az 34 senelik. Dehha be...Rolex yenilikçi mi şimdi ? Geçiniz....yenilikten bahsetmeyin artık...
Of aman aman dediğimiz 904 çeliğini de çelik işi yapan bir arkadaşımdan öğrendim. Hiç te öyle üzerinde namaz kılınacak bir çelik değilmiş, diğerlerinden az buçuk daha dayanıklı imiş o kadar.Kullandığı cam da elmas falan değil, diğerlerinin kullandığı cam.
Rolex'in saat piyasasına katkılarına başka yönden bakalım. Şu anda 40 senelik Cosc standartlarının yükselmesi için en büyük engel kim ? Rolex
Her sene tanesi ortalama 10.000$ dan 700.000 saat satıp 50 $ lık bir cosc sertifikasını vermeyi müşterisine çok gören firma kim? Rolex.
Amiral gemisi olarak her sene saatlerine durduk yerde zam yapıp, İsviçre saatlerinin fiyatını şişiren kim ? Rolex. Sizler zannediyormusunuz ki 10.000$ aldığımız saatlerin Rolex'e maliyeti 1000$ dan fazladır ?
Barett arkadaşımız Rolex kötü bir firma demedi zaten, ben de demiyorum ama Amiral gemisi olmanın sorumluluğunu da yerine getirmiyor, saat dünyasını zenginleştirmiyor.Bayrağını milleti çarpmak için kullanıyor. Anlatılmak istenen budur.

Rolex'in kullanıcı kitlesinin %X'i şöyle insanlardan oluşuyor içerikli bir tartışmanın kimseye yarar sağlamayacağına inanıyorum, ayrıca ben bu konuyu http://mekaniksaat.blogspot.com'a yazdığım ve üstte de linkini verdiğim yazıda yeterince iyi şekilde incelediğime ve bu konuyu tükettiğime inanıyorum. Bir saat forumunda bu konunun tartışılmasının kime ne yarar sağlayacağını merak ediyorum.

Alıntı :
1980 lerde Amerika'da revaçta olan Yuppi'ler Rolex'e öyle rağbet gösterdiler ki 900$ olan fiyatı 10 sene sonra 2700$ a çıktı. Buyrun durduk yerde üç misli değerlendi. Neden ? yeni bir şey mi yaptı?Hayır, mekanizma mı çıkardı? Hayır. Piyasa koşullarında değeri arttı o kadar. İsviçre saatlerinin parlaması zaten pazarlama taktikleri ve insanları lux eğilimi neticesinde oluşmuş bir şey. Rolex te bu tiyatroda başrolü oynuyor o kadar.

Serbest piyasanın en doğal sonucu bu, ben burada şaşırılacak hiçbir şey göremiyorum, ayrıca bence burada tartışılması gereken mesele, yuppilerin neden başka bir markaya değil de Rolex'e talep gösterdiğidir. Görünmez bir el yuppileri Rolex satıcılarına mı itti?

Alıntı :
Lux saatler içinde Rolex en üst sırada olabilir, indirim yapmayabilir, burnundan kıl aldırmayabilir. Bunu neye borçlu ? :Satış gücüne yani; Kullanıcısına..

Patek'te durum çok mu farklı sanki? Komplike bir Patek için beklenmiyor mu? Patek indirim konusunda nasıl bir politika izliyor?

Alıntı :

Cal. 3135 1988'de piyasaya sürüldü. 24 yaşında bir makine. Ben eski makinenin aksine yeni makinelere şüphe ile yaklaşıyorum, çünkü nasıl sorunlar çıkaracağı hiç belli olmuyor. Ayrıca ağabey, Cal. 3135'e rakip olan makineleri bana sayar mısın? Bu makineler ne zaman çıkmış? Omega Cal. 8500 ne zaman çıkmış? AP Cal. 3120 ne zaman çıkmış? Rolex'in 1988'de standart hale getirdiği yenilikleri diğer markalar ne zaman standart hale getirmiş? Omega büyük bir patırtı ile Cal. 2500'ü çıkardı ki in house dahi değil, sonuç ortada: Koldayken duran otomatik kalibre.

Yenilik ısrarı ile nasıl yenilikler bekliyorsun ağabey, açıklarsan sevinirim. Tam takvimli kronograflı bir dalgıç saati gibi şeyler bekliyorsanız, bunu Rolex'in yapacağını hiç sanmıyorum. Yeni makine konusuna ise birkaç örnek vermek istiyorum: Rolex dünyanın en iyi otomatik kronograflarından biri olan Cal. 4130'u 2000 yılında piyasaya sürdü. 2007'de dünyanın programlanabilir ilk regatta kronografı olan Yachtmaster 2'yi piyasaya sürdü. Bu sene ise annual takvimli ve ikinci zaman dilimine sahip Sky Dweller tanıtıldı. 12 yılda tamamen yeni 3 tane in house makine çıkardı Rolex. Cal. 4130 otomatik kronografta standartları yeniden belirledi, selefi El Primero'dan daha iyi olduğu ise çoğu Rolex kullanıcısı tarafından belirtiliyor. Rolex tasarım konusunda muhafazakar ancak teknoloji konusunda hiç de öyle değil, bu yüzden markayı inceleyin diyorum. Bu arada Cal. 3135 e 1988'de çıktığı hali ile tamamen aynı olarak üretilmiyor, yeni pandül başta olmak üzere çeşitli güncellemeler var.

Bu arada saat dünyasında yeni makine daima arzulanan bir şey de değil. AP Royal Oak Ref. 15202 Jumbo, kalbinde 40 yıllık, 19.800 vph alternanslı, dünyanın en ince tam rotorlu otomatik makinelerden birini taşıyor. AP Royal Oak Ref. 15300 ise neredeyse aynı görünmesine karşın kalbinde AP'nin yeni in house makinesi Cal. 3120 var. 15202 Jumbo, 15300'den %50 daha pahalıya satılıyor.

Blancpain, VC, AP gibi dünya devi markalar uzun yıllardır (24 yıldır) otomatik kronografta Frederic Piguet Cal. 1185'ten vazgeçmiyorlar ki bildiğiniz gibi Cal. 1185 dünyanın en iyi otomatik kronograflarından biri. 24 yıllık bu makineyi eski olduğu için kullanmasınlar mı?

Bu makine konusunda benim düşüncelerimi özetleyen çok güzel bir cümle var: Bozuk değilse kurcalama. Cal. 3135 yıllardır rakipsiz bir makineydi. Yenilikçi rakipleri ancak 20 yıl sonra Cal. 3135'in karşısına makineleri çıkardılar. Bakalım sonuç ne olacak? Bu makinelerin kaç tanesi Cal. 3135'in uzun dönem dayanıklılığı ve hassasiyetine kafa tutabilecek çok merak ediyorum.

Alıntı :

904L çeliğe hiçbir zaman üstün çelik muamelesi yapmadım. 3 yıldır önemli yabancı forumları takip eden biri olarak Rolex'in camının elmas olduğunu ilk kez duydum açıkçası, bir Kapalıçarşı, hatta Çınaraltı efsanesi gibi duruyor, yazacak bir şeyim yok.

Alıntı :

Bu iddianın temeli nedir ağabey?

COSC hakkında yazılan en detaylı makalelerden birinin linkini vermekte büyük yarar görüyorum: http://www.timezone.com/library/wbore/wbore631733384647656250

Rolex yetkilisi birinin açıklamasını ekliyorum, makalede The Rolex Factor başlığının son cümlesinde kendiniz de görebilirsiniz:

"We don’t use COSC to tell us how good our movements are," said a source deep inside the Wilsdorf foundation. "We test them ourselves. All we want is the chronometer certification. It’s for marketing."

Rolex COSC'un pazarlama stratejisinden öteye geçmediğini biliyor ve bu yüzden her saatine COSC alıyor. Zaten Rolex kendi üretim standartları ile COSC'u çoktan geçti, bakım zamanı yaklaşmamış bir Rolex kalibresi günde ortalama 2 saniye sapıyor. Sıfır gideni de çok gördüm, ancak günlük ortalama 3 saniyeden fazla sapan Rolex kalibresi pek göremezsiniz. Bu noktada COSC hala standartlarını güncellemiyorsa Rolex ne yapsın?

Bu arada COSC standartlarının neden değişmediğine ilişkin açıklama da var, ilgi çekebilir diye düşünüyorum:

Why COSC Can’t Raise the Standards

Just about every working watchmaker has a Witschi machine that listens to the watch and gives the performance of the movement in real time. It is on these real-time readings that most mechanical watches are adjusted. But COSC still rates wristwatches according to the static and temperature tests established for pocket-watches in the late 19th century. The ISO 3159 chronometer standard, developed entirely by the Swiss watch industry, is more than a quarter of a century old; 95% of movements submitted pass the COSC test. Isn’t it time to raise the standard and update the test?

Alas, says Mr Soguel, COSC’s hands are tied, and to change the status quo would be extremely dangerous.

The reason is that Britain, France and Germany have dropped out of the ISO committee on chronograph standards, leaving Switzerland in a minority against India, Japan and China. If Switzerland tried to change ISO 3159, these three countries could sabotage the Swiss watch industry by imposing a standard that mechanical movements would find impossible to meet. That would mean the end of mechanical chronometers, of COSC and of one of the Swiss watch industry’s main marketing planks.
Polemik_

Polemik_

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 3:48

teng demiş ki:

Elbette ki saati oluşturan bir çok eleman var ve makine de bunlardan biri.Makinenin önemli olup olmadığına gelince ; İşin büyüsü zaten burada.Makinede. o küçük erkek oyuncağında. Aynı Rolex'i quartz yapsalar fiyatını da yarıya düşürseydiler alırmıydın ?
ama Patek'in makinesi bu oyunda gelinen son nokta. 100 senede bir çıkan şarap gibi alamazsın ama varlığı yeter.
Zenith salak Ceo'sunun abuk subuk fiyat politikası ve modelleri yüzünden bu hale düştü Estetik de en önemli. Benim şahsi kanaatime göre Submariner erkek saati olarak şimdiye kadar aşılamamış bir estetiğe sahip. 50 senedir üretimde olması da bunun bir göstergesi.Ama daha klas bir saat modeli aradığında da Rolex, Jlc veya Patek'in yanına bile yaklaşamaz. Bütün bunlardan sonra su geçirmezlik te önemli tabii ama bizim kullanabileceğimiz kadar su geçirmezlik önemli. yoksa 12.000 mt derinde çalışıyormuş,hiç umurumda değil yani.
Rolex 3135 e perpetual modül eklemiş,bana bir şey söylemiyor. Rolex'ten yenilik beklemek te boşuna. Ellerinde birçok yenilik bile olsa piyasaya süremezler. Öylesine kemikleşmiş bir piyasası oluşmuş ki artık isteseler de değiştiremezler. Yani bir yerde alıcının boyunduruğu altına girmiş bir markadan yenilik beklemek beyhude olur.Ama 1988 den beri çıkardığı kalibreyi yenilese o zaman yeni birşey yapmış olur. Bunu da yapabilirler, 35 seneden sonra hiç olmazsa yeni bir mekanizma çıkarabilirler. Ya satıyorum boşver deyip çıkarmıyor ya da çıkaramıyor. İki halde de notu 0
Onur'cum biz burada Rolex'in kalitesini tartışmıyoruz ama bu kaliteyi de göklere çıkarmamamız efsaneleştirmemiz gerektiğini Rolex'i Rolex yapanın kalitesi kadar alıcısının rağbeti olduğunu söylüyoruz.

Rolex'in kalitesinin ne olduğunu gayet iyi biliyorum. Artılarını ve eksilerini de gayet iyi biliyorum, isterseniz bunları sıralarım ama konu hiç buraya gelmedi ki.

Rolex yenilik yapmıyor diyorsunuz, 12 yılda tamamen yeni 3 in house makine çıkardı Rolex.

Sky Dweller'ın makinesi Cal. 9001 şu anda kapalı kutu ama geçtiğimiz 12 yılda Cal. 4130'un kendisini ispatladığını rahatlıkla söylemek mümkün.

Cal. 4160 asla çok satmayacağı için ileride ne olur bilemiyorum, ama ne Timezone'da, ne The Rolex Forum'da, ne de Purists'de bir şikayet görmedim.

Mekanik saat dünyasında uzun süredir ciddi yenilik yapılmıyor derseniz tamam, ancak Rolex İsviçre markaları içinde gayet yenilikçi hamleler yapıyor, bunu görmek için markayı takip etmek gerekiyor. Yoksa Datejust 60 yıldır aynı tasarıma sahip demek ki yeni bir şey yok ifadesinin pozitif bir dayanağı yok, ben bunu anlatmaya çalışıyorum.

Alıntı :
Ama edindiği gücü de büyük oranda krolara borçlu olan bir markayı da hakkettiğinden fazla göklere çıkarmamalıyız diyorum.
cümlesinin üzerine ne yazayım? 3 mesajda bir konu buraya gelecekse üzerinde tartışmaya değer bir mesele yok diye düşünüyorum, zaman harcamayalım bu durumda.

Bu arada Submariner'ın hala aşılamamış bir estetiğe sahip olduğunu düşünmüyorum, Submariner'dan daha şık dalgıçlar var. Bence Submariner'ın (aslında genel olarak Rolex'in) gücü, çok iyi bir paket sunmasından geliyor.

Submariner'dan,

Daha iyi makineye sahip dalgıç yok mu? (Blancpain Fifty Fathoms)

Daha özel, az bulunan dalgıç yok mu? (AP ROO Diver)

(Tartışmalı olsa da) Daha güzel tasarıma sahip dalgıç yok mu? (UN Maxi Marine Diver)

Daha iyi fiyat performans oranına sahip dalgıç yok mu? (Omega Planet Ocean, Breitling dalgıçları)

Makul fiyatlı ve egzotik denebilecek dalgıç yok mu? (GP Sea Hawk)

Peki bunlardan hangisi bir bütün olarak Submariner'dan daha iyi? Bence hiçbirisi. Bu saatlerin hepsinin Submariner karşısında en az bir tane ciddi zayıflığı var, ama Submariner'ın bu saatlerden hiçbirisine karşı ciddi bir zayıflığı yok. Bence Rolex'in en güçlü yanı bu.

Rolex'in eskilerinin neler olduğunu merak eden varsa, bence eksik ya da yanlış yönlerini elbette yazarım, ama konu oraya gelecek mi merak ediyorum.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 5:55

Polemik_ demiş ki:

Rolex'in kullanıcı kitlesinin %X'i şöyle insanlardan oluşuyor içerikli bir tartışmanın kimseye yarar sağlamayacağına inanıyorum, ayrıca ben bu konuyu http://mekaniksaat.blogspot.com'a yazdığım ve üstte de linkini verdiğim yazıda yeterince iyi şekilde incelediğime ve bu konuyu tükettiğime inanıyorum. Bir saat forumunda bu konunun tartışılmasının kime ne yarar sağlayacağını merak ediyorum.

Serbest piyasanın en doğal sonucu bu, ben burada şaşırılacak hiçbir şey göremiyorum, ayrıca bence burada tartışılması gereken mesele, yuppilerin neden başka bir markaya değil de Rolex'e talep gösterdiğidir. Görünmez bir el yuppileri Rolex satıcılarına mı itti?

Patek'te durum çok mu farklı sanki? Komplike bir Patek için beklenmiyor mu? Patek indirim konusunda nasıl bir politika izliyor?

Cal. 3135 1988'de piyasaya sürüldü. 24 yaşında bir makine. Ben eski makinenin aksine yeni makinelere şüphe ile yaklaşıyorum, çünkü nasıl sorunlar çıkaracağı hiç belli olmuyor. Ayrıca ağabey, Cal. 3135'e rakip olan makineleri bana sayar mısın? Bu makineler ne zaman çıkmış? Omega Cal. 8500 ne zaman çıkmış? AP Cal. 3120 ne zaman çıkmış? Rolex'in 1988'de standart hale getirdiği yenilikleri diğer markalar ne zaman standart hale getirmiş? Omega büyük bir patırtı ile Cal. 2500'ü çıkardı ki in house dahi değil, sonuç ortada: Koldayken duran otomatik kalibre.

Yenilik ısrarı ile nasıl yenilikler bekliyorsun ağabey, açıklarsan sevinirim. Tam takvimli kronograflı bir dalgıç saati gibi şeyler bekliyorsanız, bunu Rolex'in yapacağını hiç sanmıyorum. Yeni makine konusuna ise birkaç örnek vermek istiyorum: Rolex dünyanın en iyi otomatik kronograflarından biri olan Cal. 4130'u 2000 yılında piyasaya sürdü. 2007'de dünyanın programlanabilir ilk regatta kronografı olan Yachtmaster 2'yi piyasaya sürdü. Bu sene ise annual takvimli ve ikinci zaman dilimine sahip Sky Dweller tanıtıldı. 12 yılda tamamen yeni 3 tane in house makine çıkardı Rolex. Cal. 4130 otomatik kronografta standartları yeniden belirledi, selefi El Primero'dan daha iyi olduğu ise çoğu Rolex kullanıcısı tarafından belirtiliyor. Rolex tasarım konusunda muhafazakar ancak teknoloji konusunda hiç de öyle değil, bu yüzden markayı inceleyin diyorum. Bu arada Cal. 3135 e 1988'de çıktığı hali ile tamamen aynı olarak üretilmiyor, yeni pandül başta olmak üzere çeşitli güncellemeler var.

Bu arada saat dünyasında yeni makine daima arzulanan bir şey de değil. AP Royal Oak Ref. 15202 Jumbo, kalbinde 40 yıllık, 19.800 vph alternanslı, dünyanın en ince tam rotorlu otomatik makinelerden birini taşıyor. AP Royal Oak Ref. 15300 ise neredeyse aynı görünmesine karşın kalbinde AP'nin yeni in house makinesi Cal. 3120 var. 15202 Jumbo, 15300'den %50 daha pahalıya satılıyor.

Blancpain, VC, AP gibi dünya devi markalar uzun yıllardır (24 yıldır) otomatik kronografta Frederic Piguet Cal. 1185'ten vazgeçmiyorlar ki bildiğiniz gibi Cal. 1185 dünyanın en iyi otomatik kronograflarından biri. 24 yıllık bu makineyi eski olduğu için kullanmasınlar mı?

Bu makine konusunda benim düşüncelerimi özetleyen çok güzel bir cümle var: Bozuk değilse kurcalama. Cal. 3135 yıllardır rakipsiz bir makineydi. Yenilikçi rakipleri ancak 20 yıl sonra Cal. 3135'in karşısına makineleri çıkardılar. Bakalım sonuç ne olacak? Bu makinelerin kaç tanesi Cal. 3135'in uzun dönem dayanıklılığı ve hassasiyetine kafa tutabilecek çok merak ediyorum.

904L çeliğe hiçbir zaman üstün çelik muamelesi yapmadım. 3 yıldır önemli yabancı forumları takip eden biri olarak Rolex'in camının elmas olduğunu ilk kez duydum açıkçası, bir Kapalıçarşı, hatta Çınaraltı efsanesi gibi duruyor, yazacak bir şeyim yok.

Bu iddianın temeli nedir ağabey?

COSC hakkında yazılan en detaylı makalelerden birinin linkini vermekte büyük yarar görüyorum: http://www.timezone.com/library/wbore/wbore631733384647656250

Rolex yetkilisi birinin açıklamasını ekliyorum, makalede The Rolex Factor başlığının son cümlesinde kendiniz de görebilirsiniz:

"We don’t use COSC to tell us how good our movements are," said a source deep inside the Wilsdorf foundation. "We test them ourselves. All we want is the chronometer certification. It’s for marketing."

Rolex COSC'un pazarlama stratejisinden öteye geçmediğini biliyor ve bu yüzden her saatine COSC alıyor. Zaten Rolex kendi üretim standartları ile COSC'u çoktan geçti, bakım zamanı yaklaşmamış bir Rolex kalibresi günde ortalama 2 saniye sapıyor. Sıfır gideni de çok gördüm, ancak günlük ortalama 3 saniyeden fazla sapan Rolex kalibresi pek göremezsiniz. Bu noktada COSC hala standartlarını güncellemiyorsa Rolex ne yapsın?
[i]

1. Rolex'in kullanıcılarını tanımlamanın tartışmaya yarar sağlamayacağını düşünüyorsanız, neden her tartışmada Rolex'in en çok kullanıcıya hitap eden marka olduğunu öne sürüyorsunuz. Kullanıcının niteliği önemsiz ise niceliği de önemsizdir değil mi ? diable
2. Yuppiler şımarıklıkları ile ün yapmış bir kesimdi. Hatta bir arkadaşımın tanıdığı Hawai'ye tatil için yat gönderip kendisi arkasından uçakla gitmiş, sonra da yata ayak bile basmamış. Böyle bir kesimin neden Rolex'i seçtiğine dair akilane bir yorum yapamayacağım.
3. Patek senede 35.000 saat üretiyor ve çoğu da el işçiliği. Ayrıca mekanizmaları da el yapımı olanlar var.Böyle bir saati beklemek normal ama Rolex 3 fabrikada senede 700.000 saat üretiyor ve müşterilerini özellikle bekletiyor, bunu bana Rolex satıcısı söyledi. Bu da insanları Rolex'in peşinden koşturmak için yapılmış bir pazarlama stratejisi ve doğrusu işe yarıyor, insanları peşinden koşturuyor. diable
4. Daha önce Rolex başka markalarla mukayese edilemez rakibi yoktur diyordun. Bakıyorum mekanizmalarının güncelliği söz konusu olunca diğerleri ile mukayeseye başladın. Ama biz karşılaştırmaya devam edelim...Ap sende 20-25.000 arası üretim yapıyor.Rolex'in üretimi bunun 25 katı. Kalibre 3135 baz alırsak Rolez o zamandan bu yana 16.800.000 saat üretmiş Ap 600.000 i bulamıyor. Eh her 5.000.000 saat için 1 kalibre yenilikçidir diyorsanız ona diyecek bir lafım yok. (Hem 3135 te gökten zembille inmedi 3133 ün devamı bir mekanizma) Ayrıca Rolex söylediğin kadar hassas değil bunu bana söyleyen Rotap servisin müdürü İsmet Bey'dir kendisine sorabilirsin. Calibre 2500ün eski sorunları yok, Bir arkadaşın Submariner'i ile benim PO yu ayarlayıp 45 gün sonra ölçüm yaptık. Sonucu bilmek istemezsin... diable
4. Saatin camının elmas olması söz gelişi idi. Saatleri bilen kişiler olarak ona neden takıldın anlamadım.
5. Cosc standartlarını yükselmesinde Rolex'in sorumlu olduğunu söyledim. Kaynak sormuşsun, Sen o soruyu Watcher üstada sor geçenlerde yazdı. Ve içimizde ilişkileri dolayısıyla İsviçre'de saman altından neler döndüğünü en iyi bilen o. Ama sana şöyle söyleyeyim: Sen senede 700.000 saati cosc'a göndereceksin tek başına Cosc'un %65 gelirini sağlayacaksın ondan sonra da bize dönüp '' Napiym ben istiyorum ama Cosc yapmıyor, borum ötmüyor diyeceksin''... hstrsnler efendim kimi kandırıyorlar ?

Aslında seni anlıyorum, Rolex'ciler böyledir, yıllar boyu bir satır yazmazlar Rolex'e ok atınca sayfa sayfa döşenirler. guluyor Ama sohbetini özlemişim, umarım başka konularda da sohbetimiz devam eder....
Polemik_

Polemik_

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 5:59

Tartışacak bir şey kalmamış, ben yanlış yapmışım.

İyi forumlar.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 6:35

Onur, burada yazdıkların belli ki Mehmet abinin blogunda yazdığın bilgilerin üzerine kat kat Rolex bilgisi eklenmiş hali. Rolex bilgisi konusunda bayağı aşmış olduğunu görüyorum. Debatı dikkatle okudum ve her iki tarafın da katıldığım fikirleri var ve bu fikirler ve bilgiler çok güzel bir arşiv oluşturmuş oluyor forumda.. Ben şahsen çok beğendim bu tartışmayı..
Senin objektif fikirlerine katılmakla ve bilgilenmekle birlikte Tayfun abiye de ileri sürdüğü "Rolex'in 12.000m saatteki başarısının bir saatçilik başarısı değil bir mühendislik başarısı olduğu" fikrine de katılıyorum. Çünkü bana göre de saatçilik
biraz daha sanatsal bir şeydir..
barett

barett

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 6:44

Polemik_ demiş ki:
Tartışacak bir şey kalmamış, ben yanlış yapmışım.

İyi forumlar.

sayin polemik sizin yazdiklarinizdan sonra ben konunun mekanik saat deyilde kol saati uzerinden gittini anladim ve cekildim zaten .Konu sadece kol saati olunca fazla girmiyorum zaten .Birde unutmadan forumdakilerin kafasi karismasin rolex ilkleri diye yazilanlar nerdeyse 200 yil icinde bulunmus ,icat edilmis komplikasyonlari ilk defa kol saatinde kullanmasidir .yani otomatik saati ,takvimli saati, ay ve yili gostereni ,gmt saatler rolex ten yuzlerce yil once icat edilmis ve kullanilmistir .ama kolda deyilde cepte veya masada veya duvarda hatta venedikteki gibi bir kule saatinde ama dedigim gibi saygi cercevesinde guzel bir konu ilerledi .saati sadece kol saati ile sinirlayanlar veya saati bir aksesuar olarak gorenler hakli olarak daha farkli dusune bilirler. okkiii
brckk

brckk

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 11:06

Sevgili barett, kolsaati haricinde tabiiki dunyada pek cok basarili ornekler bulabiliriz hemde 400-500 yil once uretilmis... Cek Cumhuriyetindeki Prag Astronomik Saat dediklerine buyuk ornektir. 15.yy da yapilmis ve astronomi, horoloji ve felsefeyi birlestirmistir.

Bu arada AP in neresini begeniyorsunuz anlamiyorum, Omega'da Rolex Datejust kopyasi saatleri ile gozumden dustu... Diyerek forumda bir kaos da ben cikartmak isterim hayirlisiyla diable diable
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 11:29

Huopp Omega'ya laf söyletmem usta.. hahaha hahaha
barett

barett

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 11:32

sevgili brckk insanlar guzeli sevmekten cok sevdigini guzel gorurmus .Rolex bazilari icin bir tutku ve bence buda guzel birsey .Ben butcesi uyan her saat severin bir rolex sahibi olmasini isterim .Rolex in buyuk bir marka olmasi benim beklentilerimi yukari cekmistir.Buda kisinin ne bekledine gore degisken bir istektir .Bu sebepten saat severlerden cok saatci gibi dusunuyor ve rolex in asirlik gecmisine yakisan saatcilikte yeni bir cag asan birseyler bekliyorum .Bu esapman sistemi olabilir .yeni bir komplikasyon olabilir vs..bu acidan baktigimda rolex in bir katkisini goremiyorum .Ayrica yukardaki modeli gercekten gereksiz ve cirkin buldum . Belkide zevksiz biridirim ama benim acimdan gercek bu .. geek
deka

deka

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 12:10

teng demiş ki:
Huopp Omega'ya laf söyletmem usta.. hahaha hahaha
Senin başın kel mi? sende haklısın. diable
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 12:13

iyide ROLEX = mükemmel demek... biraz tutucu olsada sevilen marka... okkiii camlı kapak kullansa nasıl olurdu merak ediyorum...

Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Arkadaşlar bu saat nedir böyle?
» Saat hobisi böyle birşey
» Maurice Lacroix Master Piece Roue Carrée - Yenilik
» Saat&Saat firmasının Hamilton markasını konumlandırma yanlışlığı
» Saat markalarının saat dışındaki ürünleri , düşünceleriniz