Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri

+3
vervito
frown
cingiglione
7 posters
YazarMesaj
cingiglione

fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Empty
MesajKonu: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedPaz 15 Nis. - 11:07

Belki forumda benden daha tecrübeli arkadaşlar vardır ama olup olmadığını bilmediğim için yazıyorum. Fotoğrafla ilgili sorularınız olursa bana çekinmeden sorabilirsiniz. 4 yıldır fotoğrafla ve fotoğrafçılıkla uğraşmaktayım. Fotoğrafla ve bununla ilgili konularda soru sormak isteyen arkadaşlar bana çekinmeden mesaj atabilir. Elimden geldiğince size yardım olurum.
frown

frown

MesajKonu: Geri: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedPaz 15 Nis. - 23:36

Tamam. Smile
Aklımızdasın artık ok1
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedPtsi 16 Nis. - 9:18

Fotografçı arkadaşlarımın çoğalıyor...
solestar

MesajKonu: Geri: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedPtsi 16 Nis. - 9:20

Soru değil de, sizden birkaç örnek saat fotoğrafı alsak Very Happy
cingiglione

MesajKonu: Geri: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 4:20

Makinem şu an Ankara'da ben izmirde. Ama zaten maalesef hiç lensim kalmadı. 2 tanesini sattım, bir tanesini biri kırdı( kim olduğunu biulabilirsem kulağını çekeceğim ama bilmiyorum) bu nedenle size örnek fotoğraf çekeceğim ekipmanım şu an için yok. makinemi yakın zamanda değiştirip yeni lensler aldikca size örnek fotoğraflar çekip yollamaya başlayacağım inşallah.
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 4:44

o zaman yavaş yavaş temel bilgiler vererek, benim gibi fotoğraf(çılık)tan hiç anlamayan arkadaşları bilgilendirerek konuyu canlı tutarsanız memnun oluruz.

giriş seviyesi makinalar neler, yüksek optik zoomun önemi yada gerekliliği.dijital ve slr arası tatminkar ürünler.hangi pil türü seçilmeli gibi avantajlar özellikler vs. malum 2 markanın dışında f/p markalar-modeller.şu aralar slr olarak canon d1100 kampanyaları görüyoruz.yada canon sx40 hs buna rakip nikon p500 nasıldırlar.bunların yarı fiyatına fujifilm finepix s(3000-4000) serisi önerilirmi.

cingiglione

MesajKonu: Geri: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 6:20

Hangi model için soruyorsun giriş seviyesi? Canonlarda üç rakamlı olanlar ve dört rakamdan oluşan tüm eoslar dslr giriş seviyesidir. Nikonda üç rakamlı olanlar giriş seviyesidir.

Yüksek optik zoom için şunu söyleyebilirim: zoom arasındaki büyük rakadan küçüğü çıkarın ortaya çıkan rakam ne kadar büyükse lensin keskinliği o kadar düşer. Lens keskinliğide bir çok şeyi etkiler: renk doygunluğu, ışık geçirgenliği, fotoğrafın kalitesi. Bu nedenle en iyi lensler sabit odaklı lenslerdir. Ama günümüzde düşük aralıklı kaliteli lensler de üretilmekte. Zoom lens kullanmaya mecbur kalınmadıkça sabit odaklı lensler kullanınız.

Kompakt digitaller çoğu zaman parasını haketmez bence. Bu nedenle ucuzundan bile olsa kesinlikle bir digital slr makine alın.

Pil olarak makinenin kendi içinden çıkan piller ile daha çok fotoğraf çekilir ancak pilin şarjı bittiği anda tek kullanımlık pil alıp kullanamazsınız. Bu nedenle ya yedek pil almalısınız makinenin içinden çıkanın aynısı ya da battery grip alıp( dslr için söylüyorum) tek kullanımlık pil ilede kullanabilirsiniz. Yalnız tek kullanımlık pili zor durumlarda kaldığınızda kullanın. Yoksa maddi olarak tek kullanımlık piller sizi epey yıpratır. Burada zor durum dediğimde şöyle bir durum: makinenin kendi pili biter ve fotoğraf çekmeniz lazım. o zaman tek kullanımlık piller her yerde bulunabilen piller olduğu için hemen temin edilip kullanılabilir. Kompakt makinelerde de kalem pil kullanan makineleri tercih edin bence. Ama şarjlı olanlardan alırsanız daha iyi olur. Şarjlarını bir yılın sonunda %80 e kadar koruyan panasonic infinium, sanyo enloop gibi markalar şarjlı pil alırken ilk önceliğiniz olsun hatta bunlardan başka pil almayın. Sanyo daha pahalı ama daha kalitelidir.

Bence canon ve nikon dışındaki (orta ve large format makineler hariç) markaları pek tercih etmeyin. canonun da nikonun da kompaktları diğer markalara göre biraz pahalıdır ama sensör kaliteleri diğerlerinden kat be kat iyidir. nikon ccd sensör kullanır. canon ise cmos. bunlardan birinde yeşiller daha doygun, diğerinde kırmızılar daha doygun çıkıyordu ama hangisi hangisindeydi şu an için hatırlamıyorum.

Digital slr Canon 1100d mi yoksa slr like canon sx 40 mı diye sorarsanız. Kesinlikle digital slr canon 1100d derim. Slr likelar kompaktların çok çok az gelişmişleridir ve parasını bence haketmez. O nedenle gözünüz kapalı arada olan 200-300 tl farkı verip digital slr olan canonunu alın. hatta şöyle bir genelleme bile yapabiliriz: digital slr mi yoksa slr like mı derseniz her zaman tercihiniz digital slr den yana olsun.

İlla fuji derseniz fujinin slr likenı yarı fiyatına almayın para biriktirip fujinin digital slr sini alın bence.
charizard

MesajKonu: Geri: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 6:51

Arkadaşlar Canon EOS 600D ve ya Nikon D90 alın, üzülmeyin derim ben. Canon EOS 600D giriş seviyesinde en başarılı model. Ayrıca yeni ürün, teknolojisi de yeni. Nikon D90 ise yarı profesyonel bir makine. Bana göre Canon EOS 600D'den daha iyi fakat mazisi eski. Kusursuz bir makine fakat modelin eski olması biraz düşündürüyor. Yeni çıkan D7000' de süşünülebilir fakat fiyatı yüksek.
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 7:38

cingiglione demiş ki:
Hangi model için soruyorsun giriş seviyesi? Canonlarda üç rakamlı olanlar ve dört rakamdan oluşan tüm eoslar dslr giriş seviyesidir. Nikonda üç rakamlı olanlar giriş seviyesidir.

Biraz yanlis olmus galiba, bu durumda d700 giris seviyesi mi oluyor? Bence nikonlarda dort rakamlilar kucukten buyuge gore siralanacak sekilde amator-yari profesyonel seklinde degisiyor ama uc haneliler daha profesyonele dogru gecistir.
cingiglione

MesajKonu: Geri: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 7:45

Evet ben karıştırmışım sayın ytk. nikonlarda 2 rakamlılar giriş 3 rakamlılar orta tek rakamlılar profesyonel diye geçiyor.
cingiglione

MesajKonu: Geri: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 7:46

ayrıca 4 rakamlılar da giriştir.
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 7:57

ok1 by
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri   fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 8:30

teşekkür ederim arkadaşlar.
fotoğraf bilgim olmadığı için slr makinalara sıcak bakmıyordum.dij.komp. full hd 30x üzeri optik zoomlar daha yakın geliyordu bana.

bakalım zaman ne gösterir, slr ateşi saracak gibi benide.

fotoğraf çekim teknikleri ve fotoğraf makineleri
1 sayfadaki 1 sayfası