Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?

+5
bravoecho
GoZTePeLee
brckk
tmr5555
LesPaul
9 posters
YazarMesaj
LesPaul

LesPaul

Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Empty
MesajKonu: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedPtsi 16 Nis. - 3:37

Selam,

Forumda incelemelerde ve satış bölümünde +/- sapmalar veriliyor.. Mutlaka sapma ölçümü yapacak profesyonel ekipmanlar vardır ancak siz üstadlar neyle karşılaştırıp sapma süresine karar veriyorsunuz?

Quartz makineler güvenilir midir?
tmr5555

tmr5555

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedPtsi 16 Nis. - 4:03

Nerdeyse tüm yeni cep telefonları baz istasyonlarından sürekli zaman güncellemesi alırlar, normal şartlar altında ulaşılabilinecek en hassas gerçek zaman budur.
Alternatif olarak şöyle siteler referans alınabilir: http://wwp.greenwichmeantime.com/time-zone/europe/turkey/

Saatçiler ise sapmayı mekanizmanın tıtreşimlerini dinleyen İngilizcesi "Timegrapher" olan bir alet ile ölçer. Genelde saat değişik pozisyonlarda ölçülür (misal, tepe yere bakacak şekilde, cam havaya bakacak şekilde vs...) Değişik pozisyonlarda değişik bir sapma oranları gözlemlenebilir, Ortalama alınır, sapma ortaya çıkar.
http://www.behance.net/timurpinar/frame
tmr5555

tmr5555

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedPtsi 16 Nis. - 4:06

Quartz makineler genelde mekaniklerden daha iyi zaman tutar ancak uzun süreli giymede vücutta sivilce oluşmasına neden olurlar.
brckk

brckk

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedPtsi 16 Nis. - 6:15

tmr5555 demiş ki:
Quartz makineler genelde mekaniklerden daha iyi zaman tutar ancak uzun süreli giymede vücutta sivilce oluşmasına neden olurlar.

Çok dogru, dikkat etmek gerek study
GoZTePeLee

GoZTePeLee

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedPtsi 16 Nis. - 7:22

açıkcası ben zaman tutuşu için zamanım var ise zamana yayarak yoksa istatistiki değerler çıkararak varyans standart sapma vs ölçüyorum.

yaptığım işlem şu.Saatimin öncelikle güç rezervini tamamen boşaltıyorum.saati tam 12 ye ayarlıyorum.(saniye ibresini de)
kurmaya başlar başlamaz dijital bir kronometre açıyorum.Vaktim varsa günlük yada 2 günlük devam ettiriyorum.
vaktim yoksa saat başı sapmalara bakarak kaç veri almışsam aritmetik ortalamasına bakıyorum.
bravoecho

bravoecho

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 1:47

En hassas olcum DCF teknolojili saatler ile yapilabilir, bunlar baglanti kurduklari server ile 60 tam saniyelik senkronizasyona girerek atom saati ile kendilerini ayarlarlar. Radyosu da esantiyon Very Happy

http://www.conrad.com/Grundig-Sonoclock-790-Dcf-Clock-Radio.htm?websale7=conrad-int&pi=325713&ci=SHOP_AREA_37377_0819051
Echelon57

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 10:09

Sayin bravoecho ,bildigim kadariyla DCF 77 vericisi Almanyada ve yayin menzili 1500 km belkide istanbulun sadece avrupa yakasina kadar ulasabilir aksi taktirde bu saat normal bir quartz saati olarak calismaya devam eder yani DCF-77 nin kapsama alani disinda oldugu icin Cäesium Atom saati ile senkronize olamaz,

selamlar
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 11:04

Kardeşim Almanya'dan yayın yapan bir quartz masa saati vermişti çalışıyor ama özelliği nedir bilmiyorum.
Echelon57

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedÇarş. 18 Nis. - 0:47

Sayin Teng, Saat in calisma sistemi normal bir Quartz ama bu tip saatlere Radyo frequans alicisi yerlestiriyorlar iste bu özel frequansta yayin yapan DCF-77 ki (birkac cesidi var Amerika,asya vs.) sinyalleri radyo dalgasi ile yaklasik 1500km capta yayiyor kapsama alaninda olan saatler belirli süre arasiyla kendi kendine bu dalgalar araciligi ile Atom saatinin impulsüne göre ayarlaniyor ve bunun sapmasi 1000000 yilda 1 saniye olarak hesaplanmistir ama saat menzil disi ise bundan yararlanamiyor ve basit quartz gibi calisiyor ayrica Avrupada yaz ve kis saatini bu tür saatler kendiliginden ayarliyor.

selamlar
mertsamet

mertsamet

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedÇarş. 18 Nis. - 1:05

eğer iphonunuz var ise kello adında bir program var profosyonel olmasada gayet başarılı olduğu söyleniyor.

GoZTePeLee

GoZTePeLee

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedÇarş. 18 Nis. - 7:25

çok güzel bir uygulama.ben de crackli halini aranıyorum internetten.bulursam bu başlık altında paylaşayım ok1
mehmet_34

mehmet_34

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedÇarş. 18 Nis. - 7:28

Ben bunu bir arkadaşın telefonuna (bende iphone yokta agliyor ) indirttim, ama benim saatin sesini duyamadı bu program....
tmr5555

tmr5555

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedÇarş. 18 Nis. - 7:30

Kulaklik ile dinletmek gerekiyor.
Bu programi denedim cok hassas degil gibi, biraz eglencelik bisey.
mehmet_34

mehmet_34

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedÇarş. 18 Nis. - 7:37

Kulaklık kullandık bizde ama olmadı
mertsamet

mertsamet

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedÇarş. 18 Nis. - 8:41

valla bende de android var ioslu bir cihazım olsa hiç beklemeden deneyeceğim ama yok malesef Very Happy
mehmet_34

mehmet_34

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedÇarş. 18 Nis. - 8:48

Bende android de yok ya 5800 a devam Crying or Very sad
Echelon57

MesajKonu: Geri: Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?   Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz? Icon_minipostedÇarş. 18 Nis. - 10:21

Saatlerin hassasiyetini nasıl ölçüyorsunuz?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?
» Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s
» Saatlerin fiyatları
» Saatlerin su geçirmezlikleri
» Seiko saatlerin çapı