Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kahvehaneler

5 posters
YazarMesaj
ertay

Kahvehaneler Empty
MesajKonu: Kahvehaneler   Kahvehaneler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 7:50

Kahvehane denilince kimisilerinin aklina, aylak kimselerinin gittigi, okey, iskambil, tavla gibi oyunlarin oynandigi metruk yerler gelmektedir. Bu yerlerin isimleri aslinda, oyun salonudur.
Kahvehane isminin asli kiraathane olmakla birlikte, okumak anlamina gelen kiraat kelimesinden gelmektedir. ve hala bir cok yerde kiraathane diye gecer.
40 yas uzerinde olan bir cogumuzun hatirlayacagi gibi, bu kiraathanelerin bir kosesinde kitaplik olur, gunluk gazete ve mecmualar her daim bulunurdu. Bir cok dost ve arkadaslarin bulusma mekanlari, bir cok dostluklarin temellerinin atildigi mekanlardi.
Bunlara ilaveten birde, musterek ilgi alani olan kisilerin toplanma mekanlari olan kiraathaneler vardi. Mesela 40 yildir Izmir'de yasamama ragmen, Deha bey'den ogrendigim saatciler Kahvehanesi, Kordon'daki Motorcular Kahvehanesi, Mezarlikbasi'ndaki Defineciler Kahvehanesi, Hatay'daki kuscular Kahvehanesi, Basmane'deki Muzisyenler Kahvehanesi simdilik aklima gelen Izmir'deki kahvehanelerin bazilari.
Bu mekanlarda hala bir cok insan, Nick isimlerin arkasina gizlenmeden, birbirleri ile yuz yuze tanisip, bir cok seyi paylasabilmektedir. Dusunsenize bir kere, saatciler Kahvesinde caylarimizi icerken, Deha bey'in nadide Kusak saati koleksiyonunu yakindan gorerek temas edebildim. Diger kisilerdeki degisik saatleri gorme imkanim oldu.

Aslinda bu mekanlarin hepsi de bazi kisilerin hakir gordugu gibi tamamen aylaklardan tesekkul mekanlar degildir.
Birisi forumumuz hakkinda, orada kahve ortami var demis. Sanirim kahvehane demek istedi, yeterli duzeyde Turkce bilgisi olmadigi icin de kahve dedi. Dogrudur, forumumuzda kiraat, paylasim ve dostluk ortami mevcut, zaten bu amac icin buradayiz.
Bu kisiye demek lazim, sen o begenmedigin Kahvehane'lere yani kiraathanelere keske biraz gitsende, bu vesile ile hem Turkce ogrenirsin, hemde cemiyet adamligi vasfin gelisir.

Ortak ugraslar sayesinde yeni dostluklarin kuruldugu, kiraat ve paylasimin daim oldugu bir forum olmamiz dilegimle.
saygilarimla.

En son ertay tarafından C.tesi 16 Ocak - 8:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
M.Ali Sade

M.Ali Sade

Kahvehaneler Empty
MesajKonu: Geri: Kahvehaneler   Kahvehaneler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 8:05

Önümüzdeki hafta bir iş dolayısıyla İzmir'e gideceğim.

Şu saatçiler kahvesinin adresini verir misin,ben de uğrayayım.
ertay

Kahvehaneler Empty
MesajKonu: Geri: Kahvehaneler   Kahvehaneler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 8:09

M.Ali bey,
Adres olarak bilmiyorum, fakat bitpazarinin icinde kime sorsaniz gosterecekleri bir kahvehane ve daha ziyade pazar gunleri aktif olan bir yer. Seyyar saat saticilarinin ellerindekileri sergiledikleri bir mekan. Deha bey daha iyi tarif edebilir size.
mustafasuren

mustafasuren

Kahvehaneler Empty
MesajKonu: Geri: Kahvehaneler   Kahvehaneler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 10:25

geçem hafta sonu izmirdeydim ama saatcile kahvesini bilmiyordum. keşke önceden haberim olsaydı. benim bildiğim bornovada virane-i şahane var başka kahvehane de bilmem.
ertay

Kahvehaneler Empty
MesajKonu: Geri: Kahvehaneler   Kahvehaneler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 13:42

Mustafa hocam.
ben 40 seneye yakin zamandir Izmir'de yasiyorum ve ogreneli 1 ay olmadi. Ben de Deha bey'den ogrendim.
borahan
Admin
borahan

Kahvehaneler Empty
MesajKonu: Geri: Kahvehaneler   Kahvehaneler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 22:14

istanbulda nereler var peki.
çınaraltı zaten bılınen bır yer tespihçilerin ve saatçilerin mekanı.
kapalıçarşıda bir kahvehane var diye biliyorum ama yerini bilemem.

başka?
http://www.boraeresici.com
barett

barett

Kahvehaneler Empty
MesajKonu: Geri: Kahvehaneler   Kahvehaneler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 22:25

Bu kahvehaneler hemen hemen her ilimizde vardir saat ,tesbih vs alir satar veya takas ederler.

Kahvehaneler
1 sayfadaki 1 sayfası