Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ateşli silahlar

+12
GAREZ
ertay
Valjoux
sifujack
barett
crazyhours
egunns
M.Ali Sade
watcher
teng
deka
parabellum p08
16 posters
Sayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedÇarş. 10 Mart - 1:40

Merhabalar,

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler, okudukça çok mutlu oldum. İsterseniz alıntı yapmadan aynı sayfadan cevap vereyim.
Sayın Admin, sizinle aynı zevkleri paylaşıyor olmak gurur verici bir olay, benim de güzel av maceralarım var. İlerleyen zamanlarda paylaşırız inşallah. Gerçi bizimkisi de avdan ziyade piknilk ve outdoor faaliyetleri ağırlıklı idi. Her cumartesi gecesi hazırlanıp av yerine varış, ordaki mangal ve semaver ziyafeti ile başlardı. İşin aslında en zevkli kısmı da orası bence. Gerisi atış zevkinizi meskun mahal dışında ve yasal olarak tatmin etme olayıdır. Ateş başında anlatılan fıkralar, açık havada yapılan semaverin, hafif tomurcuklu demli çayı ve sonrasında avdan önce içilen çikolatalı purolar... Anaaaaaaaam, tasvirlere bak, ben ava gidiyorum, tutmayın beni.

Sayın Crazyhours, inşallah Havza'ya geldiğimde tanışırız,çok sevdiğim bir yerdir orası. Çonoğulları, anne tarafından ahbabımız olur. Hamam keyfi, Havza'nın kaz tiriti falan bir numaradır. Söz, av amacıyla gelmem Very Happy
Sayın Deka, teşekkür ediyorum. Sevdiğim konularla ilgili olarak doğru literatürü kullanmaya çalışırım elimden geldiğince. Zaten Parabellum'u da kendime nick olarak alacak kadar seviyorum. Doğru isim kullanımını farketmeniz dikkatinizi, takdir etmeniz de inceliğinizi gösteriyor. Evet tabancaları da diğer silahlar gibi severim. Zararlı olanın silah değil, onu bilinçsiz ve dikkatsiz bir şekilde kullanan insanoğlu olduğunu düşünürüm.Zira şimdiye kadar hiçbir silah, kendi kendine dolup,kurulup, doğrulup tetik çekmemiştir. Bayram trafiğindeki ve kurban kesimindeki kazalar bile, bize silahların sanıldığı kadar suçlu olmadığını ispatlıyor kanımca.
Sayın Teng, ya silahımız da ısrar edip," Ben de forumdaki kardeşlerimin resimlerini göreceğim" derse ne yapacağız? Yazık değil mi ona :oops: Very Happy Very Happy
Sayın Valjoux, dikkatinize hayran oldum,kutluyorum. Haklısınız bir adı da Luger'dir.Hatta Luger, bu silahın Amerika'daki adıdır. Avrupa'da ve ülkemizde Parabellum adıyla tanımlanır. Birçok kişi adını tam olarak bilemez veya telaffuz edemez. Bu benim özel ilgi alanlarımdan biri olduğundan, bir açıklama yapmak istiyorum müsaadenizle.Eminim birçok bilen arkadaşımız vardır. Tam isim Luger Parabellum P08 olup, Luger markayı, Parabellum kullanılan mühimmatın çeşidini ( 9x19 mm uzun ), p08 ise Alman ordu envanterine katılış tarihini belirtir.( Walther p38 ve p88 gibi) Hugo Borchard adlı bir alman yahudisi tarafından yaratılan bu estetik harikası, ince belli ve kibirli güzel, 1898 yılında ilk defa imal edilmiş olup ilk götürüldüğü Amerika'da rağbet görmemesi sebebiyle İskandinavya'ya kadar yolculuk yaparak en sonunda Alman ordusu tarafından 1908 yılında kabul edilmiştir. 72 parçadan oluşur ve sahra sökümü yapılmış halde, tek bir tane de olsa, mermi ateşleyebilen, dünyada tek silahtır.Silah mı dedim güzelliktir pardon. 3 namlu boyu ve çapı mevcuttur. En büyük boyu marin adıyla geçer. 7,65mm, 9mm kısa ve 9mm parabellum çapları vardır. Karadeniz'de 9mm parabellum çeşidi tutulur. Parabelli, barabelli,barabenni yada makaralı adlarıyla tanınır ve evlat gibi sevilir. Bu silahı teslim ettiği için ağlayan insanlar, sanıldığının aksine şehir efsanesi değildir. Ben olsam ......yok yok Allah korusun olmak istemezdim.
Neyse efendim burası saat forumu, öğretmenliğime verin işte.Çok seviyorum ondan biraz uzun anlattım. Gelelim saat merakına. Benim asıl yatkınlığım, bütün mekanik sistemleredir. Saatte de onun için mekaniği ararım. AS 1130 makineye ilk hareketini verip de çalışmasını izlemek, incecik kolların, millerin hesap edilmiş çalışmasını görmek, kasaların 20 mikron altın kaplaması, camlarının bombesi, sessizlikte duyulan tik tak sesi ve bunun vücudunuzu ister istemez bir ritme alıştırması çok çok güzel şeyler bana göre. Sabah kalktığımda o gün hangi renk gömleği giyeceksem kadranı o renk olan saati seçmek ve gün boyu anlayan kimselerin gözünün saatinizde olması gurur verici bir olay. Onun için bu hislerimi sizlerle paylaşmak istedim arkadaşlar. Tekrar herkese çok çok teşekkürler ediyorum, beni aranıza kabul ettiğiniz için. Saygılarımla...
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedÇarş. 10 Mart - 5:48

Ne yalan söyleyeyim, Parabellum-Lüger, marka P08 model tabanca ile ilgili detay ve doğru bilginize hayran kaldım, genellikle halk tabirleri kullanılan ülkemizde doğru bilgilerle karşılaşmak beni hem şaşırttı, hemde heyecanlandırdı, üstelik Valjoux'un Lüger ile karşılık vermesi müthişdi, ancak küçük bir iki noktayıda ben düzelteyim,tabancanın temelde 2 çapı mevcuttur, bir tanesi yaygın olarak bulunan, kullanılan ve bilinen 9*19 parabellum tipi fişek atan modeli ile 7.65 mm. çapında Parabellum tipi fişek kullanan modelidir, her iki çapda tek dir ve her ikiside parabellum tipi fişek atar, iğneli sisteme sahip olan tabanca süküldüğünde sürgü ve namlu bloğu ile çap ve tipine uygun fişek yatağında bulunan bir adet fişeği ateşleyebilme özelliğine sahiptir, ayrıca dipçik takılarak uzak mesafelere atış yapabilen ayarlı geze sahip modelleride mevcuttur. vieux
teng

teng

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedÇarş. 10 Mart - 8:14

Anaaa ben eşyalarımı toplayıp forumdan çıkıyorum hahaha
Peki Alman subayların kullandığı hangisi (hani eskilerin Alman çıplağı dedikleri ) 1908 yapımı olan mı ?
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedÇarş. 10 Mart - 8:26

Evet, Parabellum, P 08, halk tabiri ile makaralı barabellum. fumeur
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedÇarş. 10 Mart - 20:48

Teşekkürler Deka, literatür bilgilerine sahip olabilmek, insanı her zaman doğru ve centilmen manada yönlendirir diye düşünüyorum. Dediğim gibi Parabellum, benim özel ilgi alanımdır.
Teng'in sorusuna gelince, bazen değişik yörelerde aynı silah için değişik lakaplar kullanılabiliyor. Bu da karışıklığa yol açabiliyor. Karadeniz'de Alman çıplağı dediğinizde daha ziyade, Walther P38 'in kastetildiğini de görüyorum. O da Alman yapısı olup 2. dünya savaşı sırasında maliyeti azaltmak adına teneke modelleri bile çıkarılmıştır. Onun özelliği ise ön tarafının sadece namludan ibaret olduğu halde, gerisinin diğer semi otomatik tabancalarda olduğu gibi, bir yarım sürgü mekanizmasına sahip olmasıdır. Bu silah da Alman ordusuna 1938 yılında katılmıştır. Bahsedilen her iki silah da 1980'li yıllara kadar üretilmiş olup çeşitli ordu envanterlerinde yerini korumuştur. Walther p38, ülkemizde Gestapo, Göztepe veya Göstep olarak adlandırılır. Tek sıra şarjör kapasitesine sahip olup klasik bir koleksiyon parçasıdır. Özellikle üzerinde nazi haçı ve kartalı gravürü olanlar pek muteberdir. Burada ironik bir durum da var, şöyle ki, adamların mekanizmasını harika bir biçimde yaptıkları ( hem de o dönemlerde ) silahların bizler adını bile tam olarak telaffuz edemiyoruz. Ne acı değil mi?
teng

teng

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedÇarş. 10 Mart - 21:53

Konuyu buraya taşıdım.
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedÇarş. 10 Mart - 22:00

Walther P38 aslında daha sağlıklı bir mekanizmaya sahiptir, en azından horozlu ve iğneli bir sistemdir,Alman ordusunda özellikle gestapo tarafından kullanıldığı için bu tabir günümüzde değişime uğrayarak halk arasında göztepe şekline dönüşmüştür.
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedÇarş. 10 Mart - 23:29

Tabiiki Deka. En azından daha sonraki yıllara ait bir üretim sonuçta. Bir silahın hareketli parçaları ne kadar azsa namlu ne kadar kapalıysa o kadar hata payı oluyor. Daha sonraki yıllarda geliştirilen AK-47 nin hala en çok üretien ve tutulan bir makine olması da bu yüzden. Aşırı toleransla üretildiğinden ne olursa olsun çalışmaya devam ediyor. Ama sonuçta bunlar bizim gibi insanlar için zevk işi şefim. Polis değilim, asker değilim, silaha bağlı bir yaşamım yok. Onlar benim için çakmak gibi, mekanik saat gibi, fotoğraf makinesi veya kromajlı bir motor gibi bir hobi objesi. Aslında düşündüm de insan neye meraklıysa o objenin mantıklı yada işlevsel olmasına bakmıyor. Hiç bir zaman binmeyi düşünmediğim halde çatır çatır çatır bir chopper motosiklet geçse her zaman arkasından bakarım. 11 yıldır bende olup 3. ruhsat periyodunu güncellediğim ve yakın zamanda bana 800 tl ruhsat masrafı çıkaran bir ondörtlüm var.Ama poligona bile gidemiyorum günlük gailelerden. Av tüfekleri deseniz öyle,onlar bana bakıyor ben onlara. Maşallah ava gitmek için artık bir klasör dolusu belge vergi v.s. var almanız gereken. Sanki av varmış gibi. Keza nostaljik otomobiller merakı da öyle. Diğer topicte birazdan yazacağım bir hikayem var,ilginçtir. Almak istedim bir güzeli, 57 chevrolet bel air. Yar olmadı, ellere gitti. Kısacası arkadaşlar bu hobi işi adamı gönül derdine sokuyor Rolling Eyes Ne dersiniz?
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedÇarş. 10 Mart - 23:36

Şimdi yakaladım, halk tabiri olan ifadeyi kullandın 14 lü dedin fumeur ,ama eminim olması gereken doğrusunu biliyorsundur. ok1
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 0:07

Yamansın Deka, ne diyeyim. Tamam tamam itiraf edeceğim işte, ben , ben beeeen, mükemmel değilim Very Happy Very Happy Very Happy

O ki öyle dedin o halde yaşasın literatür argümanı. vieux ( Bilgi geliyoooor geliyooor geldi)

Browning HP 1935. (Benimki o değil malesef, Ardeşen Atmaca 53 ) :oops: :(

Buradaki Browning, malum, markayı, HP harfleri 9mm parabellum ve üzerini ifade eden yüksek güç manasındaki High Power'i, 1935 de artık açıklamaya gerek duymadığım ve bu silahın ilk çıktığı 1935 yılını ifade ediyor. Evet ondörtlü yada 14lü diye tabir ediliyor. ( Valla alemsin şefim ) Browning tipi kilit sistemine sahip çift sıra dizilimli şarjöre ve S.A. (Single action ) yani tek hareketli ateşleme sistemine sahip bir silahımızdır kendisi. Otoritelerce Wonder 9 diye çerçevesi çizilen harika silahların içindedir. S.A. olduğu için yalnızca horoz kurulu iken tetik çekilebilir. Bu da bir emniyet olarak sayılabilir. Ayrıca da şarjör alındığı zaman horoz kurulu bile olsa ateşleme yapmaz çocuk. Dereceli gezli olanları da mevcut olup Browning Herstall Fabrique Nationale olanı makbuldür. Yine alternatif otorite olan bizim uşakların değerlendirmesinde, Balıklı, çift balıklı ve T serisi olanları tutulur. Babadan oğula miras niteliğindedir. Ateşlemesi sırasında ( ki dadından yinmez ) namlu browning tipi geriye ve aşağıya doğru inip şarjör gerdelinden mermiyi alır ve namlu yatağına kadar güzelce refakat eder. Günümüzdeki bir çok silahın da atası sayılabilir. Walther tipi kilit sisteminde ise namlu sadece geri ve ileri oynama yaptığı için daha iptidai sayılabilir. Herhalde karizmayı kurtarmışımdır değil mi şefim? Yapma valla Deka, nedense senin gazına geliyorum devamlı. Hakim olmam lazım kendime. Smile Selamlar
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 0:29

Walla ne diyim bence fazla detaya girme hatalar artmaya başladı,bu gidişle literatürde kurtaramıyacak diable ,birde sen o uşaklara fazla güvenme o dedikleri modeller tarih oldu,zaten balıklı dediğin de FN nin proof mark larıdır.Şimdi yukarıdaki metni düzeltmeye kalksam hepsini yeniden yazmam gerekir, ha bu arada şefim meselesi nereden çıktı, anlayamadım Rolling Eyes şimdi teknik detaylara girersem foto falan gerekecek, ama single action u iyi yakalamışsın,HP olayıda senin iptidai dediğin olayın sonucu ve güncel tüm silahlar bu ve benzeri yöntemlerle bu sonucu alıyorlar, neyse şimdilik bu kadar olsun,gerekirse detaylara gireriz. by
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 1:06

Üzdün beni Deka, okuyorum okuyorum yanlış nerde bulamadım. Kilit sistemi olsun, Browning isminin açılımı olsun. Toptan yanlış bilgi göremedim şimdi. Ufak detaylarda yanlış olursa da mümkündür. Görürsem de hiç gocunmam öğrenir düzeltirim.
Şefim meselesi de sadece bir hitaptır. Abi gibi , birader gibi hem samimi olup hem de saygı duyulan kişilere kullanılır çevremde. Gerçekten söylüyorum, ters gelirse hemen kaldırabilirim bu ifadeyi.Samimiyeti laubalilikle karıştıran insanlardan olmadığımı hemen belirteyim. Sizden iyi bir elektrik almış olduğum için kullanmıştım. İçime dert olur şimdi, lütfen gönül koymadığınız söyleyin.Saygılarımla...
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 1:29

Gönül koymak ne demek,memnun oldum, sadece kullanılış amacını merak etdim,yoksa alınmam söz konusu değil, yukarıdaki metindeki yanlışlara gelince elbetde tamamı değil ayıklamak lazım,mesela S.A.olmasının bir nevi emniyet olduğundan bahsetmişsin,öyle bir durum olmadığı gibi esasında double action ateşleme sistemine sahip olanlar daha çok makbuldür,emniyet sistemlerine gelince, mandal emniyeti, şarjör emniyeti ve horoz emniyeti olmak üzere 3 çeşit emniyeti vardır,namlunun hareketine gelince namlu normalde kilitleme dişleri vasıtası ile sürgüye kilitlidir ve ateşleme sırasında barut gazı basıncından azami derecede istifade etmek için bu kilit sistemi mermi namluyu terkedene kadar çözülmez,namlu bir müddet sürgü ile geriye gider, daha sonra sürgü tutucusu piminin dirseklik kursunun açısından dolayı namluyu aşağı çekmesi ile birlikde kilit çözülür (bu sırada mermi namluyu terk etmiştir) ve sürgü tek başına kalan barut gazı basıncının etkisi ile geriye gitmeye başlar, zaten bundan sonrası bilinen durumdur, sürgü barut gazı basıncının sııfırlanması ile geldiği son noktadan sıkışan yerine getiren yayın etkisi ile yerine gelirken silah otomatik olarak şarjördeki üst sıradaki fişeği alır ve fişek rampasının yardımı ile fişek yatağına yerleşir ve bu işlem böyle devam eder.Walther p38 de ise kilit sistemi farklıdır ve bunada ilkel demek haksızlık olur ki bu da sonuçda aynı işlevi yerine getirmenin bir başka yoludur.dreceli olarak tabir edilenler aslında ayarlı geze sahiptir ve yanlış hatırlamıyorsam 500metreye kadar ayar yapılır ve namluya yükseklik kazandırılır, ancak bu atışlar daha hassasiyet gerektirdiği için kabzesinin arka kısmında bulunan bölüme dipçik takılarak atış yapılması gerekir.Bu silahların özellikle PV serilerinde horoz emniyetinin kertiği açıldığı yer itibari ile hatalıdır ve çok kişi kazaen tabancayı horoz emniyetine alırken patlatmıştır,fabrika tarafından bu serilerin horozları değiştirilmiştir,ayrıca mekanik yapısı oldukça sade ve basit olduğu için tabancanın sorun çıkarması söz konusu değildir.Şimdilik bu kadar, bu arada bu merak olduğuna göre sanırım asıl memleket Trabzon galiba. fumeur
teng

teng

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 2:04

Sleep bu başlık bitmez muhaha
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 2:06

Konunun içinde ben varsam, cevapda gelirse zor biter. diable
teng

teng

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 2:15

yandık biz hahaha
watcher
Admin
watcher

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 2:18

Ben bunu bildigim icin konunun teknigine hiiicc bulasmadim guluyor
http://www.turksaatforumu.com
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 2:21

hehe, konu tam üstüme geldi ben ne yapayım. miammiam
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 2:23

Sevindim, çünki büyüklere saygısızlık bizde en affedilmeyecek şeylerden biridir. S.A. nın emniyet olması konusundaki fikrim şudur. Eğer elinizde namlusunda mermi olan ve emniyeti açık bir otomatik varsa şarjörü takılı durumda olsa bile horozunu kurmadan ateşleyemezsiniz. Bu durum da ister istemez son bir emniyet şansı verir. Bu nedenle emniyet olarak değerlendirilebilir. Örneğin bu tipte bir silahta, mermiyi namluya sürüp horozu indirirseniz güvenle durabilecektir. Çoğu çocuk horozu tek parmağıyla kuramayacaktır. Eğer bu emniyet yani S.A. durumu yıllar önce o kızın elindeki silahta olsaydı, horozu kuramayacağı için de patlatamayacak ve amcamın 9 yaşındaki kızı, bugün aramızda olabilecekti. Şimdi buna nasııl emniyet değil diyebiliriz?
Kilit sistemini çok güzel tariflemişsiniz. Yıllar önce Av Doğa Silah dergisinde paylaşılmıştı. Benim de bu konuda bazı çizim ve yazılarım oldu naçizane. Hatta 97 yılından kalan bir projemin Jericho tarafından hayata geçirilmiş olduğunu gazeteden okudum.Açıkçası burada böyle teknik bilgileri vermek konusunda benim çekincem, niyetimin yanlış anlaşılacağı korkusu idi. Vermeye devam etmem durumunda da sanki bir nevi yarış içerisindeymişiz gibi algılanabilir diye düşünüyorum. Annem Çerkez babam ise Niğde Bor kökenlidir. Bu sevgi de anne tarafının mirasıdır bana. Tekrar saygılar sunuyorum sayın Deka.
watcher
Admin
watcher

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 2:27

Anaaaaa benim de annem cerkez joker1
Dedigin gibi biz bu gidisle akraba bile cikariz
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 2:36

Anladım, ancak literatürde böyle bir emniyet sistemi mevcut değil,mevcut değil derken olaya literatür açısından değilde sistem ve mekanik açısından bakınca da durum böyle, bahsettiğin olayı irdeleyecek olursak temelde ateşli silah tehlikeli bir aletdir ve her zaman dolu kabul etmek ve çoluk çocuğun eline vermemek gerekir ve bu konuda gereken tedbirler alınmalıdır,ayrıca madem dolu bir silahdan bahsediyoruz, o zaman emniyetini de kapatmak gerekir, ayrıca fişek yatağında fişek bulunan bir tabancanın kurulu horozunu indirmek durumunda tabancada horoz emniyeti varsa denenmeli ki bu da tehilkeli ve deneyim gerektirir, belli bir tecrübede olan kişi horozu tam kurulu durumdan kurtardıkdan sonra parmağını tetikden çekmeli ki bu durumda horoz kurtulup düşse dahi horoz emniyetine geçeceğinden istem dışı patlama gerçekleşmeyecektir, ayrıca 8 yaşında iken bende çift hareketli bir tabanca ile oynarken boşken doldurup kazaen patlatmıştım,demek ki tabancanın tek hareketli veya çift hareketli olması sonucu değiştirmiyor,sonuç olarak,bu konuda azami tedbiri almak gerekiyor.Bu tedbirleri alırkende silahı ve özelliklerini iyi tanımak varsa herhangi bir arızası bunuda bilmek gerekiyor.
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 3:03

Doğrudur Deka, ama işte silahı satıın alabildiğinde, kullanııcıı olmuşş olduğunu zanneden birisi, orta yerde bırakıyor ve iki çocuk başkalarının günahını çekiyor böyle. Bana göre de her zaman şarjör dışarda bırakılmalı. Bu sayede çok şükür 15 yıldır hiç kaza yaşamadım. Söz konusu Kırıkkale tabancaları ise neredeyse hiç güvenmemek gerekiyor.
Sayın Admin hakikaten güzel tesadüfler bunlar. Hayırlısı bakalım. Saygılarımla...
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 3:09

ok. sohbet güzeldi, çok keyif aldım, helede bu işlerden anlayan birisine rastlamak bu kadar zorken, her zaman devam etmek dileğiyle. by
teng

teng

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 3:50

İlk bölüm bitti mi ? muhaha
M.Ali Sade

M.Ali Sade

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 10:35

Ben çocukken benim amcamda da bir Mauser tabanca vardı.Tahta bir kutu içerisinde muhafaza edilirdi.Zaman zaman da saklandığı kilitli dolaptan çıkarılıp bizlere gösterilirdi.

Bu tabanca da yukarıda bahsi geçen Lüger'e benzemekle birlikte şarjör girişi öndendi.Ve en ilginç tarafı da içinde muhafaza edildiği tahta kutu tabancaya dipçik şeklinde monte edilebiliyordu.Böylece bir tabancadan ziyade mitralyet tabir edielbilen makineli bir tabancaya dönüşüyordu.

Hiç mermisi olmadığı için biz de elleyip oynayabiliyorduk.Çok da temiz kalmış bir silahtı.Daha sonra bu amcam bu silahı bir meraklısına çok iyi bir fiyata satmıştı.

Aşağıya nette bulduğum bir resmini de ekliyorum.

Ateşli silahlar K1yzck

Bende de bir 7,65 mm. CZ tabanca var.İlerleyen günlerde onun da resmini eklerim.

Herkese selamlar...
watcher
Admin
watcher

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 10:45

Bu benim hayatimda sahip olmay dusledigim tek silah.
Bundan bir tane almis ve oldukca yuksek parasini da vermistim, fakat asla musaade alamadim, makineli tufek gibi tam otomatik olmasi nedeniyle asla izin vermediler ve silah cop'e gitti
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 10:58

Bu Mauser halk arasında kasalı mavzer olarak bilinen 7.63mm. çapında fişek atan yarı otomatik bir tabancadır,şarjörü sabit olup üstden doldurulur.1800 lü yılların sonu ile 1900 lü yılların başı arası üretimi yapılmıştır,eğer orijinalliğini koruyan bir tabanca ise antika olarak alınacak bir rapor ile antika ruhsatı çıkartılabilinir.
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 11:00

teng demiş ki:
İlk bölüm bitti mi ? muhaha
2. bölüme başlayalım mı? diable
watcher
Admin
watcher

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 11:11

deka demiş ki:
Bu Mauser halk arasında kasalı mavzer olarak bilinen 7.63mm. çapında fişek atan yarı otomatik bir tabancadır,şarjörü sabit olup üstden doldurulur.1800 lü yılların sonu ile 1900 lü yılların başı arası üretimi yapılmıştır,eğer orijinalliğini koruyan bir tabanca ise antika olarak alınacak bir rapor ile antika ruhsatı çıkartılabilinir.
Bir de bunlarin tam otomatigi cok ender imis benim buldugum onlardandi,
bir de yanlis hatirlamiyorsam tam otomatiklerde sarjor var idi, yarin bendeki ansiklopedilere bakar kesin bisey cikaririm
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 11:17

Tam otomatik yapımı teknik olarak mümkün olmakla birlikde kapasitenin düşük olması nedeni ile mantıklı olmayacağından yasal olarak uygulaması olmayan bir durumdur, ayrıca caydırcı olması bakımındanda ağırlaştırılmış ceza uygulaması vardır, ama yasal olmayan üretimlerde bu tip uygulamalara rastlanılmaktadır.
watcher
Admin
watcher

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 11:21

Yok yaw eger yanlis hatirlamiyorsam fabrika cikisinda iki turlu imal etmisler, yari otomatik ve tam otomatik, yani sonradan modifikasyon sozkonusu degil.
Tam otomatigi zaten makineli tufek sinifina giriyordu ve musaade bakanliktan cikiyordu, normal tabancada mahalle komiseri yeterli idi, gerci tum bunlar da artik degismis, mahalle komiseri degil bolge valisi veriyormus, yani Belcikada tabi ki
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 11:36

Bence bir yanlışlık olmalı,çünkü buradaki mantık kısa mesafelerde kullanılan silahlarda nişan alarak atış yapmayı gerektirir, ayrıca fişek kapasitesinin düşük olması tam otomatik grupda bir kerede tüm fişekleri kullanıp teslim olmak demektir, fumeur , bu nedenle sistem böyle işler,ayrıca tam otomatik olunca çok yakın mesafeden nişan almadan kullanmak demektir ki bu da kesin ölümle sonuçlanacağı için yasalarda buna izin vermez, son olarak bunlar tabanca fişeği kullandığı için tüfek sınıfına girmezler.Bu durum bizim yasalarda da geçerli bir durumdur.Ama üretim tarihlerini göz önüne aldığımızda bu üretimde istisnalar söz konusuysa bilemiyorum.
watcher
Admin
watcher

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 11:47

Bu tabancanin zaten oyle ozel bir durumu sozkonusuydu, o zamanlar yari otomatik olani 500€ civarindayken buna ben 2500€ vermistim, koleksiyonerler tarafindan cok aranan bir silahti ama o donemde kanun yeni degismis, tam otomatik olunca antika da olsa musaadeyi bakanliga baglamislar, halbuki ben almadan onceki kanunda antika otomatiklere bolge komiseri musaade ediyordu, degismis ve benim haberim olmamisti.
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 11:49

Ateşli silahlar Mauser
Anladım, mümkündür, birde olayı görüntüleyelim.
watcher
Admin
watcher

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 11:55

Cokguzel bir silah yaa, mekanik sanat eseri neredeyse, ne yazikki amaci can acitmak.
ben de ilk firsatta somut bilgilere ulasayim bakayim

Bu arada resimdeki silah nerede? Kimde? fumeur
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 11:57

Bilmiyorum, netden buldum. by
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 12:00

Ateşli silahlar P08m
Bu da Parabellum-Lüger P08
watcher
Admin
watcher

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 12:08

Ustteki cok guzelmis, allah mutlu sahibine bagislasin miammiam
egunns

egunns

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 12:25

yolda silah bulsam karakola saat diye götürürüm Smile
hakkaten hiç anlamam ve korkarım; askere kadar tetiğe basmışlığım yoktu...askerdede heycan yapıp basamadım da komutanın korkusuyla mecburen salladık işte...gece atışı 3 te 3 tam bir şok, bölükte tek Smile
crazyhours

crazyhours

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 12:27

mekanik nişancılık eğitimi mi veriliyor burada Smile maşallah forumda silahtan anlamayan bir ben varmışım da haberim yokmuş. gözleriniz parlamış valla diable
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 20:23

Arkadaşlar merhaba,

Dün son iletimden sonra acilen ayrılmak zorunda kaldım, şimdi burdayım. Maşallah güzellikler dökülmüş resimlere. Kasalı mavzere de bayıldım. İran mavzeri de derler. ( Mauser C96 ) 7.63mm olarak üretilip mühimmat yokluğundan 9mm P' a çevrilenleri de mevcut.Bir bakayım benim ilgim olan Parabellum'un bir kaç güzel fotosunu da ekleyebilirsem güzel olacak. Crazyhours, hoşgeldin bu arada.
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 20:26

Yine toplantı Alaaaah. Arkadaşlar siz devam edin, ben bir iki saate geliyorum. Nefis fotolarım var. Saygılarımla...
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 23:07

Heyecanla bekliyoruz. by
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 23:10

crazyhours demiş ki:
mekanik nişancılık eğitimi mi veriliyor burada Smile maşallah forumda silahtan anlamayan bir ben varmışım da haberim yokmuş. gözleriniz parlamış valla diable
Üstad senin yanında lafımız mı olur, katkılarını bekleriz, ama uzun namlululara girmeyelim,mekanik nişancılık dediğine göre, gözden, gezden, arpacığın silme tepesinden.......diye başlama da. welcome
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 23:28

Ahanda geldim, burdayım. Arkadaşlar, bugün İstiklal Marşı'mızın kabulünün 89. yıldönümü idi. Onun için hazırlanan programdaydım. Çok güzeldi. Sizin yerinize de katıldım ben.
Eveeeeet gelelim mevzuumuza. Arkadaşlar isterseniz önden iştah açıcıları servis edeyim, daha sonra da ana yemeğe geçeriz.

Al gözüm seyreyleeeeeee.

Ateşli silahlar Resim3z

Ateşli silahlar Resim7
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 23:33

egunns demiş ki:
yolda silah bulsam karakola saat diye götürürüm Smile
hakkaten hiç anlamam ve korkarım; askere kadar tetiğe basmışlığım yoktu...askerdede heycan yapıp basamadım da komutanın korkusuyla mecburen salladık işte...gece atışı 3 te 3 tam bir şok, bölükte tek Smile
En iyisini yapıyorsun, bende silahları hiç sevmem, ruhsatlı silahımıda bırakın taşımayı,evin içinde çalınmasın,çoluk çocuğun eline geçmesin diye fellik fellik saklamaya çalışıyorum,yerini bilmekle beraber kendilerini en son ne zaman gördüğümüde hatırlamyorum. fumeur
deka

deka

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 23:34

P38 de oldukça temiz görünüyor.
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 23:38

Nasııııııl? Gözlerimiz bayram etti mi arkadaşlar? Walther P38 ve Mauser C96, açılış konuklarımızdı. Şimdi bir de Belçikalı bir delikanlıyı ağırlayalım bakalım

Ateşli silahlar Resim1m
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 23:43

Eveeet güzeller podyumaaaa

Ateşli silahlar Marurgzel

Ateşli silahlar Resim2p

Ateşli silahlar Resim4m
parabellum p08

parabellum p08

Ateşli silahlar Empty
MesajKonu: Geri: Ateşli silahlar   Ateşli silahlar Icon_minipostedPerş. 11 Mart - 23:46

Ateşli silahlar Resim5

Ateşli silahlar Resim6

Ateşli silahlar Resim8

Ateşli silahlar
1 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki