Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Mekanik bir saatin bakım aralığı

+8
caneryerinde
watcher
kani
crazyhours
egunns
teng
MortingenStrasse
certus
12 posters
YazarMesaj
certus

certus

Mekanik bir saatin bakım aralığı Empty
MesajKonu: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedC.tesi 8 Mayıs - 23:55

Mekanik bir saat kaç yılda bir bakım görmeli sorusu çoğumuzun kafasını meşgul ediyor. Ustalarımızdan bilgi alalım bu başlık altında ve de bir link verelim bununla ilgili, uzun dönem bakım görmeyen saatlerin ne hale geldiği çok güzel örneklenmiş.

http://home.watchprosite.com/show-forumpost/fi-17/pi-2594511/ti-432251/s-0/
MortingenStrasse

MortingenStrasse

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedSalı 15 Haz. - 12:03

Resimler son derece çarpıcı, aynı Ahmet abinin çamaşır makinesinden çıkardığı kireçli bir rezistanz gibi. Bakım konusu ise mekanizmaya göre değişiyor tabii ki, saat için ideal bakım periyodunu buna göre üretici firmaya sormak en sağlıklısı olacaktır. Ya da google da mutlaka bu konuda bilgiler vardır.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedSalı 15 Haz. - 21:05

Bakım periyodu markaya göre değil, sizin kullanmanıza göre değişir.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedSalı 15 Haz. - 21:17

bunu biraz açarmısın @teng
hor kullanmakmı, az kullanmakmı, çok mu, saati yatırmakmı, 2-3 haftada bir sallamakmı! ?

teng demiş ki:
Bakım periyodu markaya göre değil, sizin kullanmanıza göre değişir.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedSalı 15 Haz. - 21:34

1 Her gün saatin kolunda golf oynarsan,
2 Çok kirli tozlu ortamlarda bulunuyorsan, ya da saati bulunduruyorsan
3 Sağa sola çarpıyorsan
4 Hergün kullanıyorsan... kademeli olarak aşağıdan yukarı doğru bakım ihtiyacı fazlalaşıyor
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedPerş. 24 Haz. - 0:07

bence makul kullanımla bakımsız yıllarca idare eder bu mekanikler var ya canavar bunlar ...
kani

kani

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedSalı 17 Ağus. - 3:24

Ya arkadaşlar çok eski bi zodiac saatim var kurma kolunu çektiğimde saat normal olarak duruyor fakat kurma kolunu tekrar eski haline getirdiğimde saat kendiliğinden çalışması gerekirken duruyor salldığımda ancak çalışıo ne dersiniz acaba yıkama yağlama mı gerekir
kani

kani

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedPerş. 19 Ağus. - 1:37

saatin sıkıntısını çözdüm saati yeni aldığımdan dolayı zembereği boşanmış kol hareketlerimle de fazla dolmamış bi kere kurma kolundan saati kurdum şimdi tık demiyor Rolling Eyes
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedPerş. 19 Ağus. - 2:07

Bu bircok arkadasin basina gelen bir olay, otomatik saatler bazen boyle muziplikler yapabiliyor.
http://www.turksaatforumu.com
caneryerinde

caneryerinde

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 7:51

Peki üstatlar makinalarımızı normal kullanım şartları altında (haftada 1-2 gün takıyorsak,iyi şekilde kullanıyorsak vs.) hangi periyodlarda bakım yaptırmalıyız?
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 8:05

caneryerinde üstad değilim ama sorunuza yanıt vermeye çalışayım:
Saatinizi çok az kullanıyor ve iyi muhafaza ediyor olsanız bile bakım aralığı olarak 5 seneyi geçirmemenizi öneririm. Zira saatlerde kullanılan yağlar zaman içinde katılaşıp sertleşiyorlar, bu durum saatinizin mekaniğine zarar vermese bile kronometrik hassasiyetini etkileyecektir..
"don't touch working systems" diyenler de olacaktır, onların görüşüne de saygı duyarım..
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 8:27

Bana kızabilirsiniz ama ben size gerçeği yazayım.

Durmadıkça saatinizi bakım yaptıracağım diye boşuna elletmeyin.Ne zaman çalışmaz olur işte o zaman iyi bir saatçinin yolunu tutun.

Kolunuzda ister çok pahalı bir Omega olsun,ya da AS 1130 Nacar, hiç farketmez.

Bozulmadıkça saatçiye gitmeyin.Çalışan saatinizi boşuna kurcalatmış olursunuz.

Linkteki görüntüler sizi yanıltmasın.Her bakıma gitmemiş saat bu duruma gelmez.

Konuyu tartışmaya açıyorum.Buyrun...
caneryerinde

caneryerinde

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 9:02

Saat içindeki parçaların düşmanın nem ve toz olduğunu düşünüyorum sahsi kanaatimce.Tabi ustalar daha iyi bilirler.Ben şahsen saatlerimi ister Diver saatler olsun ister su hassasiyeti daha narin olan saatlerim olsun suyla pek haşır neşir etmem.Mantıken su geçirmez saatlerin içine çok aşırı tozlu ortamlarda bulunmadıktan sonra tozda gitmeyeceği kanaatindeyim.Fakat mekanizmada kullanılan yağların zamanla işlevselliğini yitirmesi konusunda aklımda bazı çekinceler de yok değil.Forumdaki ustalar tabi daha aydınlatıcı olacaklardır.
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 9:11

İşte beklediğim tepki geldi, Smile saygı duyuyorum Mehmed Ali beye. Gerçekten işini bilen ve özenerek iş yapan bir ustaya bakım yaptırılması taraftarıyım ben. Yağların katılaşıp sertleşmesi bir yana, normalde sızdarmazlık açısından contaların her sene değişmesi gerekir. Su yada nem saatin en büyük düşmanıdır, şekil 1 A:
Mekanik bir saatin bakım aralığı Img2922q
Fotoğrafı ben çektim, saat benim saatim. İçine nem aldığını bir gün sonra farkettim ve bu hale geldi..
Saygılar..
teng

teng

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 9:53

caneryerinde demiş ki:
Saat içindeki parçaların düşmanın nem ve toz olduğunu düşünüyorum sahsi kanaatimce.Tabi ustalar daha iyi bilirler.Ben şahsen saatlerimi ister Diver saatler olsun ister su hassasiyeti daha narin olan saatlerim olsun suyla pek haşır neşir etmem.Mantıken su geçirmez saatlerin içine çok aşırı tozlu ortamlarda bulunmadıktan sonra tozda gitmeyeceği kanaatindeyim.Fakat mekanizmada kullanılan yağların zamanla işlevselliğini yitirmesi konusunda aklımda bazı çekinceler de yok değil.Forumdaki ustalar tabi daha aydınlatıcı olacaklardır.

Yağların kendiliğinden işlevselliğini yitirmesi 4-5 senede olacak bir şey değil. İsviçre saatlerinde 40 sene giden yağlar kullanılıyordu.Watcher üstad bu konuda daha iyi bilgi verebilir.40 senelik saatleri kuruyorum tıkır tıkır çalışıyor.ama saatinizin içi kirlenmişse ya da kullanmamaktan dondu ise 5 seneyi de beklemeden yağını değiştirmek lazım. . Bence yağdan daha önemli sorun çarkların aşınmasıdır. Gördüğüm kadarıyla bu daha sık oluyor.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 10:49

İşte bu nedenle sık sık saat değiştirip takıyoruz, takmaya kıyamadıklarımızıda ev ortamında diğer kola takıp çalışmasını sağlıyoruz diable
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 11:25

@teng yağlar konusu son yıllarda üzerinde çalışılan ve geliştirilen bir konu diye biliyorum, fakat günümüzde bile 40 sene özelliğini koruyacak bir yağ yok bildiğim kadarıyla (tabi yanılıyor da olabilirim), watcher bu konuda bizi aydınlatırsa çok seviniriz. Zira böyle bir yağ varsa premium markalar bunu neden kullanmıyorlar acaba..
Çarkların aşınması konusu da aslında sürtünme ve yağlamadan bağımsız bir konu değil. Yağlama-sürtünme-aşınma birbirine bağlı şeyler ki Triboloji diye bir bilim var. Wink Çarkların oturduğu direklerde yağ özelliğini yitirirse bu durum dişlilere binen yükün, dolayısıyla sürtünmenin artmasına yol açar ve daha fazla aşınmaya neden olur. Elbette aşınmaya neden olan tek şey eksik yada hatalı yağlama değil, çark üzerindeki dişli sayısı ve profili ve ayrıca kullanılan malzeme, rodium kaplama vs.. tüm bunlar etken. Örneğin Patek calibre 324 S C de sürtünmeyi azaltan farklı bir dişli profili kullanmış, bu farklı tasarım hem otonomiyi (güç rezervini) artırmış hem de mekanizmayı daha ince üretmelerine olanak tanımış..
Mekanik bir saatin bakım aralığı Caliber_324_s_c_v
Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için bknz.. http://patek.watchprosite.com/show-forumpost/fi-11/pi-2308871/ti-383221/s--3/
Aşınmanın da ötesinde dişli çarkları bekleyen başka bir sorun daha var: Yorulma.. Normalde 3 bakım periyodu sonra (yani 15 yılda bir) bazı dişlilerin değiştirilmesi gerekir (aynı zamanda jewellerin de).. aksi halde bir süre sonra çark üzerindeki dişlerin bir yada birkaçı kırılabilir..

En güzeli aletin edavatın, ilgin, hevesin, zamanın, becerin olacak da kendi saatinin doktoru olacaksın, gerektiği zaman bakımını da yapacaksın nazını da çekeceksin vs..
MuhammetTüfekçi

MesajKonu: Geri: Mekanik bir saatin bakım aralığı   Mekanik bir saatin bakım aralığı Icon_minipostedCuma 9 Mart - 3:16

Hangi saatçiye söylesem:
"Onlar firmanın oyunu.Saat ne zaman aşırı derecede sapar,durursa getir tamir ederiz."
Şeklinde cevap alıyorum.

Mekanik bir saatin bakım aralığı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mekanik saatin hangi parçası olmak isterdiniz ?
» Uzun süre bakım gerektirmeyen mekanizmalar
» LPI ( Tag heuer) bakım için verilen bilgiler?
» Casio Frogman küçük bakım, pil değişimi
» Omega tamir-bakım fiyat listesi - İsviçre