Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Swiss Made tartışmaların Göbeğinde

+7
certus
Bakone
Azizim
teng
MortingenStrasse
M.Ali Sade
watcher
11 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Empty
MesajKonu: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedPaz 12 Eyl. - 23:02

Halihazirda bir mekanizmanin veya saatin swiss made olmasi icin degerinin en az %50'sinin isvicrede arti deger olarak eklenmesi gerekiyor.
yani uretici bir makineyi neredeyse tamamini çin'de yaptirip uzerine iki cark ekleyince makine, veya ambalaj, etiket vs gibi giderler isvicrede ekleyince saat swiss made oluyor.
Swiss made labeli artik cok ciddi tartisma konusu.
Ortalik inanilmaz toz duman.
Uretici kasayi çin kullanip makineyi isvicre kullaniyor,
veya
makineyi çin'de isvicreli kontrolorler nezdinde imal ediyor kasa isvicre ya da kasa isvicreli kontrolor nezdinde imal ediliyor makine isvicre
makine çin'de isvicreliler tarafindan dekor ediliyor ya da isvicrede kaçak çinliler tarafindan (hatta su anda kaçak çalisan çinliler isvicre sosyal servislerinin en buyuk sorunu)
ya da kasa isvicrede japon makineleri ile kaçak çinliler tarafindan imal ediliyor
ya da vs vs

yani su anda swiss made labelini tasiyan bir saatin buyuk markalar dahil (eta'nin çin'deki dev fabrikalari da gozonunde tutuldugunda) nereden geldigi tam bir muamma.
Bunun muamma olarak kalmasi icin de ureticiler her turlu atraksiyonu yapiyorlar

Dogal olarak gitgide daha cok bilgi sahibi olan son kullanicilarin itiraz ve isyanlari, eta holding'in kucukleri yok ederek piyasayi daha cok ele gecirmesi ve tekellesmesi gibi nedenler gozonune alinarak swiss made icin yeni teklifler gundeme gelmeye basladi.

Son isteklere gore bu %50'nin %80'e cikmasi arzusu var.

Bu da isvicrede su anda epey gurultu kopariyor, bunu isteyenler de var, istemeyenler de.
Cok bulanlar da var az bulanlar da.

Swiss made disinda alt labeller olusturulmasini isteyenler var,
saate tum orijinlerinin belirtilmesini ve boylece tipki bazi yiyecek maddelerinde oldugu gibi saatin de uretiminin takip edilebilirlik listesi tasimasini isteyenler de.

Su anda Swiss made label'i cok cok genis kaliyor, bunun cok siki sekilde daraltilmasini isteyenler de var.

Bakalim onumuzdeki surecler nelere gebe.

En son watcher tarafından Cuma 17 Eyl. - 4:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
http://www.turksaatforumu.com
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedPtsi 13 Eyl. - 8:25

Yıllarca ben de kolumdaki saat üzerinde "Swiss made" yazısı olmasını isteyenlerdendim.Oysa ki 1960 lı yılların sonunda ilk olarak aldığım Hislon saatim bile o zamanki deyimiyle "Kızıl Çin" malı çıkmıştı.

Ama gerçekten saat üzerinde "Swiss" yazısı da bir prestijdir.Bahsettiğim yıllarda dahi İsviçre saatleri Rus ve Japon emsallerinden pahalıydı.Japon saatlerine yaygın olarak "tapon" gözüyle bakılırdı.Rus saatleri de belki çok sağlamdılar ama estetik değillerdi.Çok nadiren Alman malı kol saatleri de gelirdi.

Ama halk tipi olmasına rağmen bu emsallerinden pahalı olan bir 1130 yada 6325 Nacar gerçekten bunlara göre güzeldi.Estetik yönü vardı ,yedek parçası boldu ve ayarı iyiydi.

Sırf bu "Swiss" takıntısı yüzünden yıllar boyu Japon saatlerinden uzak durdum.Hatta kapağını dahi açmaya çekindim.

Ama son yıllarda keşfettim ki bu takıntım boşaymış.Şu andaki piyasada mekanik bir İsviçre saatini alabilmek için çuvalla para vermek gerekiyor.Kaldı ki onda da Watcher üstadın bahsettiği gibi Çin tehlikesi aynen mevcut.Forumda genç arkadaşlarımıza hepimizin başlangıç için tavsiye ettiği Japon Seiko5 ler ile Orient mekanik modellerin bence bu ETA lardan kasa ve kadran olarak bir şey diyemem ama makine olarak aşağı kalır tarafı da yok.Hem de çok makul ve edecek fiyatlara satılan bu saatlerin olması gereken yerlerde olmadıkları kanaatindeyim.

Neticesinde saat piyasasında da arz ve talep kanunu geçerli.Her mal hakettiği değeri zaman içerisinde bulacaktır.

Ama nasıl ki pilli saat,elektronik ve otomotiv piyasasında Çinli üreticiler her geçen gün büyüyorlarsa ,mekanik saat üretiminde de Çin üreticileri zaman içerisinde üst sıralarda yer alacaklardır.Bundan kaçış yok.

Hollanda'lı Philips'in üretimi artık ağırlıklı olarak Çin'de devam ediyorsa yarın Çin üretimi Omega da olacaktır gibime geliyor.

Herkese selamlar...
MortingenStrasse

MortingenStrasse

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedPtsi 13 Eyl. - 13:52

Buna kesinlikle net sınırlamalar getirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. En azından mekanizmanın tamamı isviçre üretimi olmalı. Veya bahsettiğiniz % değeri yükseltilip hangi parça nereden bu açıklanmalı ki kullanıcılar da bilinçli olsun.

Bu yöntemi izleyen markalar neler acaba ? Bir bilgisi olan var mı ?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedPtsi 13 Eyl. - 20:05

Morti@
Hicbir marka acik ve seffaf oynamiyor, buyuk kucuk tum markalar soyle veya boyle oyunun icindeler.
Hatta oyle ki,
Forum saatimiz icin kasa arastirirken isvicredeki kasa ureticileri ile de gorustum, adamlar isvicre imalati icin adet basina 200-225 € dediler.
Sonradan ogrendim ki adamlar isvicredeki fabrikada hemen hic uretim yapmiyorlar, deklareli 3 isci calisiyor, makineler gostermelik, her sey çin'de yapiliyor ve son rotuslar isvicrede yapilip swiss made olarak faturalaniyor.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedPtsi 13 Eyl. - 20:25

Swiss Made deyip fiyatı çakıyorlardı. Ayrıca bir de Çin'de yaptırıp çakıyorlarmış demek.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedPtsi 13 Eyl. - 20:42

teng demiş ki:
Swiss Made deyip fiyatı çakıyorlardı. Ayrıca bir de Çin'de yaptırıp çakıyorlarmış demek.

Tabi, inanilmaz oyunlar donmus, bu nedenle artik yeni saat alamiyorum.
Tissot ve longines %100 çinde yapiliyormus ve uzerinde ufak bir calisma ile swiss made oluyormus.
Hani su omega dynamic chronograflar vardi, fiyati 2000€ uzerindeydi.
Simdi siki dur,
Icindeki makine dubois depraz tarafindan modifiyeli olarak yapiliyormus, dun gorusme yaptim yarim saatten fazla, ayni makine 100 adet alimda 300chf civari, 500 adet alirsan 200chf, 1000adette 125chf.
Kasa 1000 adet alirsan çin orijinli+ safir vs, 50€ civari
Kadran, 300 adette çin'de tasarim haric 10-20€ zorluguna gore, ama 3bin adette tanesi 3€ civari.

Trikompax yani gosterge 3-6-9 uzerinde 2892-2 uzerine dubois depraz modullu, full dekorlu ve ust sinif, 100 adet alimda yaklasik 400-450€, omega museum'da ayni makine var. Binlerce alinmasi durumundaki fiyati sormadim.

Yani neticede bizim yapmaya calistigimiz sistem cok dogru diye dusunuyorum, biz direk kucuk uretici pozisyonuna giriyoruz.
Azizim
moderator
Azizim

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedSalı 14 Eyl. - 9:21

Tissot'un ve Longines'in Çin'de yaptırdığını duymuştum ama forumda bunu deklare etmekte korktum her an bombardımana uğrarım diye. baris ilani Zaten dikkatimi çeken şey Tissot'un modellerinde fiyat olarak düşük olması beni şüphelendiriyordu.
Bakone

Bakone

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedSalı 14 Eyl. - 20:04

Ben İsviçre'li bir saat üreticisi olsam şöyle bir yol izlerdim;

Bazı saatlerin Çin yapımı olduğunu belirtip,belli bir kar daha koyarak ama şu an ki fiyatlarının altında satsalar.Tamam saat başına yaptığım kar düşer ama bence satışları da bir o kadar artar.Sonuçta eminim ki dünyada saatlerini mekanizmasının,kazasının,kadranının yapıldığı yeri ve kalitesini inceleyerek alanlar kadar bunlara dikkat etmeden sadece üstünde şık durduğu için ya da markasının belli bir değeri olduğu için alanlar da vardır.Ve böylece fiyatı düşük,Çin yapımı olan ama markası aynı olan saatler de satış rakamlarını arttırır.

Üst sınıf modelleri ise herşeyi ile İsviçre'de üretir ve böylece kullanıcıların aklındaki ''Acaba Çin malı mı ?'' önyargısını kaldırırdım.Böylece hem Çin malı olduğu şüphesiyle İsviçre Malı saat almaktan çekinenleri yeniden kazanır,hem de ucuza saat arayan insanlara Çin'de yapılmışta olsa kaliteli bir saat markasının ürünü olarak satardım.Şu anda çoğu şirketin yaptığı gibi.

Ne dersiniz ustalarım acaba çok mu yüzeysel düşünüyorum.Yoksa uygulanabilir yanları da var mı ? Very Happy
certus

certus

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedSalı 14 Eyl. - 20:07

Nee Longines ve Tissot çinde mi yaptırılıyor.. Ne olur Omega'da orta yapılıyor demeyin... affraid
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedSalı 14 Eyl. - 20:15

Bakone@
Cok dogru dusunuyorsun, keske buna benzer uygulamalar yapsalar.
Surasi bir gerçek, dunyadaki saat alicilarinin %98'i bilincsiz tuketici, boyle sorular sorup, saati bizler gibi incelemeye almiyorlar. Dis goruntusu ve swiss made ibaresi yeterli oluyor.
Boyle olunca isvicre biraz da isteyerek bunu destekliyor ve bu durumdan inanilmaz karlar elde ediyorlar.
Isvicrelilerin, bu kar marjlarini daha da arttirmak icin çin'e bilgi, makine ve uretimlerini kaydirmalari kisa vadede kendilerine cok cok buyuk karlar yaptirdi, kriz doneminde bile aglarlarken karlarindaki dusmeye agladilar yani asla zarar etmediler, krizde bile herseye ragmen dehset karlar yaptilar.
Ama bu artik geri tepmeye basladi, çin'e goturdukleri bilgi geri tepmeye basladi, çin'in mentalitesini ve kalitesini gitgide yukari tasimasi ve yavas yavas isvicre kalitesine yakin kendi markalarini uretmeye baslamalari neticesinde bu konudaki tekelleri tehlikeye girmeye basladi, bunu gordukleri icin simdi bu tartismalar yapiliyor kanisindayim.
Bakone

Bakone

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedSalı 14 Eyl. - 20:19

O zaman tek isteğim ilerleyen zamanlarda Çinliler'de aldıkları bilgi ve deneyimleri kendi markalarına uygularlar.İsviçre saatleriyle yarışmasa bile onun yarısı kalitesindeki bir saati 10'da biri fiyatına almak bana göre mantıklı.
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedSalı 14 Eyl. - 21:17

certus demiş ki:
Nee Longines ve Tissot çinde mi yaptırılıyor.. Ne olur Omega'da orta yapılıyor demeyin... affraid

malesef kahkaha2...geçmiş senelerde çinde yapılmış omegalar var,replika da değil tamamen orjinal,hatta bu saatten alıp isviçredeki saat üreticisi arkadaşlarından çin yapımı omega olduğunu öğrenen bir kişinin yazısını okumuştum,ancak bu kişi artık omegaların çinde yapılmadığını yazmış (burası ne kadar doğru bilemem,belki de hala yapılıyordur ne dersiniz?)
tissot ve hamiltonların sadece toplamasının isviçrede yapıldığı gibi bir laf forumda geçmişti sanırım ,ancak longinesinde böyle olmasına şaşırdım,longinesbile bunu yapıyorsa biz hazır markalardan hangisine güveneceğiz taskafa

bir diğer mesele makine,seagull ve hangzou 2824ü st24 koduyla ,2892 yi st26 koduyla tüm özellikleri dahil 1e1 klonluyor ,üstelik performansı birbirine çok yakın deniliyor,ben internette swiss eta diye satılan replikların hepsi olmasa bile büyük kısmında bu makinelerin kullanılmsından şüpheliyim,çünkü nette swiss etalı diye satılan çoğu replikadaki balansın eta değil seagull balansı olduğunu farkettim,
bununla ilgili ayrıntılı bir inceleme
http://www.tz-uk.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=43661&st=0&sk=t&sd=a

eğer çinliler zaten ürettikleri bu makineleri isviçre kalitesinde üretmeye başlarsa miammiam
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedPerş. 16 Eyl. - 9:52

Çinde başlayıp İsviçre'de biten ürün İsviçre olmaz... bence kendilerini kandırıyorlar...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedPerş. 16 Eyl. - 21:42

Kendilerini degil deee
ahemmm
nasil desemmm

BIZLERI KANDIRIYORLAR guluyor
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedPerş. 16 Eyl. - 23:13

o zaman isviçre de fakat dünya çapında olmayan saat markalarını araştırıp hakiiki doğal isviçre malı almak lazım sağlık açısından ...Smile
eterna

eterna

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedPerş. 16 Eyl. - 23:49

Swiss made konusunda yazıyorum. Özür dilerim.

Şirkette ki bir kardeşim Casio saat almıştı kendine. Bana dedi ki abi arkasında çin yazıyor, casio japon değil mi?

Sen sahte saat almışsın dedim Smile Dedi ki hepsiburada.com dan aldım orada sahte saat olmaz. Baktım arka kapağa evet çin yazıyor.

Ersa yı aradım anlattım. Gayet sakin cevapladılar. Çinde montaj vs. yapılıyor. Uluslar arası kanunlara göre bu işlem nerede oluyorsa o ülke yazılmalı o yüzden falan filan. Yoksa orjinal casio vs.

Çok şaşırdım . Casio ile büyüdüm ben. Üzerinde japan değil china görünce içim cız etti. Konu ile sank ilgili gibi geldi eklemek istedim.

Saygılarımla,
http://sinanknives.blogspot.com/
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Swiss Made tartışmaların Göbeğinde    Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Icon_minipostedCuma 17 Eyl. - 1:10

eterna demiş ki:
Swiss made konusunda yazıyorum. Özür dilerim.

Şirkette ki bir kardeşim Casio saat almıştı kendine. Bana dedi ki abi arkasında çin yazıyor, casio japon değil mi?

Sen sahte saat almışsın dedim Smile Dedi ki hepsiburada.com dan aldım orada sahte saat olmaz. Baktım arka kapağa evet çin yazıyor.

Ersa yı aradım anlattım. Gayet sakin cevapladılar. Çinde montaj vs. yapılıyor. Uluslar arası kanunlara göre bu işlem nerede oluyorsa o ülke yazılmalı o yüzden falan filan. Yoksa orjinal casio vs.

Çok şaşırdım . Casio ile büyüdüm ben. Üzerinde japan değil china görünce içim cız etti. Konu ile sank ilgili gibi geldi eklemek istedim.

Saygılarımla,

almadan sorup ona göre seç benimkide endonezya malı... sonuçta saat original CASIO HDD600-1AV ve gayet kaliteli resmide avatarımda...
http://www.casio-intl.com/wat/standard/hd/hdd-600.html#spec
Swiss Made tartışmaların Göbeğinde   Hdd-600-1avdf
http://teknolojivesaatler.blogspot.com

Swiss Made tartışmaların Göbeğinde
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» suleyman demirel AP saat (swiss made "buler")
» Swiss Made moda markaları
» 196x Atomic Swiss Made - kendi koleksiyonumuzdan
» Ertus marka Swiss made Türkçe gün-ay
» Made in Suisse terminoloji