Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör

+7
tag_ci
asiruh2009
lakajahaga
vervito
canturkk
deka
watcher
11 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Empty
MesajKonu: Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör   Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Icon_minipostedPerş. 1 Ekim - 0:31

http://www.corson.ch/

Bu siteye goz gezdirmenizi tavsiye ederim, bizlerin de yasadigi tutkunun insani nerelere gotureceginin kaniti.
Bu tutku bende saat yigilmasina yol acti ama elimden gelseydi bu adamin yaptigini yapmak yani kendi saatimi kendim a dan z ye imal etmek isterdim.
Birkac yil once ilk defa benim de uyesi oldugum yabanci foruma uye oldugunda bu projesini aciklamis ve herkesin fikirlerini sormustu.
Daha sonra diger uyelerin moral destekleriyle ilk saatini yapmaya basladi, her etapta resimler ekledi, ustalardan fikirler aldi ve yaklasik bir yilin sonunda makinesi de dahil olarak kendisinin ilk saatini imal etti ve saati cok guzel calisti.
Sonralari iki uc tane daha yapmis.
Bunlari evde hafta sonlarinda ve bos vakitlerinde kucuk torna, freze ve egelerle yapti. Makinesinin konsepti ve sifirdan demir parcalarindan imalati dahil.
1700-1800 lu yillarin ruhunun yasatilabilecegini goruyoruz.
Simdiki projesi semi-flyback toubillion makine yapmak, ise baslamis ve tourbillion'u yapmis bile.
Sitesinde diger imalatlarinin safhalarini ve modelleri gorebilirsiniz.
http://www.turksaatforumu.com
deka

deka

MesajKonu: Geri: Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör   Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Icon_minipostedPerş. 1 Ekim - 1:00

güzel bir olay,kişi hepimizin rüyasını gerçekleştirmiş,watcher aslında geç kalmış sayılmaszın,bu arkadaşın denemiş başarmış,önünde güzel bir örnek var,birazda yığından kurtulup :sirtarma: ,bu sisteme dönebilirsin,forum saati gerçekleşirse aynısı olmasada ilk adım olarak değerlendirilebilir,tabikşi çok küçük bir adım. alkisalkis
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör   Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Icon_minipostedPerş. 1 Ekim - 1:04

yetenek olmasi lazim, ben hic torna filan calistirmadim bilemem ama gecen yila kadar zaman zaman saatleri sokup takma, makinesini degistirme islemleri yaptim, makineyi komple sokup takamam.
forumun saati icin cok zor bu adam gibi yapmak, hele bir kisi sayisi belirlensin bakalim neler yapiabilicez :ok3:
http://www.turksaatforumu.com
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör   Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Icon_minipostedC.tesi 3 Ekim - 9:55

Adam gercekten guzel yapiyor. Bende yaklasik 6 aydir bu konu uzerinde yogunlasmis durumdayim. Belki fark etmissinizdir. Adamin her makinasinda kullandigi celik cark ayni. Yani adam bazi carklari hazir aliyor. Baska bir sitesinde hatirladigim kadariylada bazi parcalari eta dan kullanmis olmasi lazim. Iste benim takilip kaldigim noktada burasi ki elimde isvicrede uretilen carklarin teknik dokumanlari yok. Bunlara da ulasmak pek kolay degil. Isvicrede ki saatcilik okullarinda parcalrin metrik olculeride ogretilmektedir. Yinede adama helal olsun ki baskilari cok guzel yapmis.
Diger zorluklar ise alet ve edavatlarin temini. Siz daha buralarda saatci tornasi bile bulmakta zorlaniyorsunuz ama adam tas takma makinasi bile kullaniyor. Adamin kullandigi frezeye baktiginiz zaman tahminen proxxon MF 27110 ki bunu turkiyede 610-670 tl ye bulabilirsiniz.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör   Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Icon_minipostedC.tesi 3 Ekim - 11:02

Mr.Corson coşmuş Smile müthiş bir şey ama. "azmettim ve başardım"
lakajahaga

lakajahaga

MesajKonu: Geri: Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör   Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Icon_minipostedPaz 4 Ekim - 1:18

baslıgı görünce kesin birileri birilerini dolandırıyor diye düşündüm Very Happy ama değilmiş. ve adam gercekten azimle çalışmış.. tebrik ediorum. darısı basınıza mete bey (: ve tüm dostlar.
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör   Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Icon_minipostedPtsi 5 Ekim - 1:32

süper bir mekanik yapmak harika ....
tag_ci

tag_ci

MesajKonu: Geri: Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör   Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Icon_minipostedPerş. 7 Ocak - 3:21

Basligi ilk gorunce kotu bir site galiba dedim ama durum
farkliymis Very Happy
bumblebee

bumblebee

MesajKonu: Geri: Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör   Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Icon_minipostedPerş. 7 Ocak - 3:49

Mr. Corson facebook grubumuza üye Wink
okyanus57

MesajKonu: Geri: Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör   Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Icon_minipostedÇarş. 20 Ocak - 22:11

Arkadaşlar siteyi inceledim.Ben makina öğretmeniyim.Yani eski adıyla Torna-Tesviye öğretmeni.Şu anda End.Mes.Lis.müdürlüğü yapıyorum.Vatandaş masaüstü tezgahlarla işi yapmış.Bu makina ve teçhizat tamamlanmış olsa sanıyorum 1 haftada bir saat üretilebilir.Hatta 2000 senesinde öğretmenken mekanik olarak çalışan sarkaçlı bir duvar saati yapmıştım.Eski tesviye kitaplarında teknik resmi vardı.Çok da güzel çalışmıştı.Tek problemi 12 saatte bir sarkaçı yukarı çekmek lazımdı.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör   Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Icon_minipostedÇarş. 20 Ocak - 22:59

Selam hocam bende tornaciyim 4 yildir saat isiyle hobyy amacli ugrasiyorum yani saat tutkunuyum.Oncelikle sunu soylemek isterim orjinal saatci tornasi konusunuda hazirladigim gibi masa ustu tezgahtan cok farklidir salgi ve hata kabul etmiyor.Torna yapilan cap bazen 0.7 mm bile olabiliyor bazende 1mm icinne 0.5 delik delmek gerekiyor ama sonucta prensip ayni .Saat mekanigi hakkinda bilgi sahibi olmak ,azmetmek vede sabir yapilmiyacak sey degil dogrusu.
junkee

junkee

MesajKonu: Geri: Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör   Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör Icon_minipostedPaz 31 Ocak - 16:33

Torunları yaşadı Smile

Bu siteye dikkat, saat imal eden amatör
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Amatör mekanizma dekorasyonu - Anglaj (dikkat bol resim var)
» Amatör mekanizma dekorasyonu - Perlaj ve Cote de Geneve (dikkat bol resim var)
» Saat alırken nelere dikkat etmeliyiz?
» Saat kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?
» İnternetten görmeden saat almayın... (Hamilton'lara dikkat!)