Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Deri saat kayışlarının bakımı

+13
LevYashin
ytk
BR-02
asymptote
teng
caneryerinde
crazyhours
burbank
deka
ofis
GAREZ
keremfender
watcher
17 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Deri saat kayışlarının bakımı Empty
MesajKonu: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedCuma 2 Ekim - 1:29

Arkadaslar,
Hemen hepimiz deri kayislarimizla ilgili sorunlardan muzdaribiz.
Ozellikle Turkiyede yasayan sizler, sicak havalarda terleme nedeniyle deri kayislarimizda sorunlar yasiyor, kisa zamanda asinmalarina sahit oluyorsunuz.
Aslinda deri kayislarin omrunu uzatmak mumkun.
Deri kayisiniza ayakkabilariniz gibi zaman zaman bakim yapmak gerekir.
uzunca zaman takilmayan bir kayisa takmadan once deri kremi yedirilmeli ve yumusamasi saglanmalidir
daha sonra balmumu ozellikli, kayisin rengine uygun bir bakim cilasi surulmelidir.
Saate zaman zaman sugecirmezlik saglayan ozel deri spreyi sikilmalidir.
Ter almis olan bir saati kenarda bir iki gun tutmali kurumasi saglandiktan sonra yeniden takilmali takmadan once de yine bir deri kremi ile yumusatmali.
Bir gun onceden ter ile islanmis bir saati kurumadan takmamaliyiz.
Ellerimizi yikarken saati cikarmali, islak kollara takmamali eller ve kol iyice kurulandiktan sonra takilmali.
Kullanacaginiz deri besleme kremleri iyi kalitede olmali.
Her halukarda yazin sicak havalarda deri kayisli saati iki gun ust uste takmamali, aldigi ter ve nemin havalanmasi saglanmali.
http://www.turksaatforumu.com
keremfender

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedSalı 27 Eyl. - 9:15

çok güzel bir bilgi, çok teşekkürler..
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedSalı 27 Eyl. - 9:24

Deri kayışın dezavantajları bu kadar çoksa niye ısrarla deri kayış üretiyorlar?
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedSalı 27 Eyl. - 18:41

GAREZ demiş ki:
Deri kayışın dezavantajları bu kadar çoksa niye ısrarla deri kayış üretiyorlar?

saat üreticilerinin malum kısmı soğuk ülkelerde olduğu için olmasın.
ayrıca yedek parça sektörünün canlı olduğu bir ticaret dalını hangi tüccar sevmez.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedSalı 27 Eyl. - 18:54

Deri kayışın rahatlığını,şıklığını,hafifliğini ve istendiği veya eskidiği zaman değiştirilip saatin yeni bir görünüme kavuştuğunuda göz ardı etmemek lazım.
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPerş. 29 Eyl. - 6:34

deka demiş ki:
Deri kayışın rahatlığını,şıklığını,hafifliğini ve istendiği veya eskidiği zaman değiştirilip saatin yeni bir görünüme kavuştuğunuda göz ardı etmemek lazım.

+ 1 ok1
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedÇarş. 5 Ekim - 0:53

en iyi tamir bakımdır demişler deri kayışların bitişik kardeşleri olan tokalarında bulunan dikenlkeri çok sıkı haldeyken takmak ya da gevşek bırakmak ta zarar veriyor bu konuya da dikkat etmeli (tecrübeyle sabit)bu bakımları yapacağımız kayışları alırken de ayakkabıların ve kemerlerin renklerine uydurup almamız ya da seçmemiz lehimize olur diye değerlendirmekteyim
caneryerinde

caneryerinde

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 29 Ocak - 9:16

arkadaşlar deri kordona bakım için gerekli malzemeleri nereden temin edebiliriz?özel bir marka malzeme tavsiye edebililrmisiniz?
teng

teng

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 29 Ocak - 9:26

caneryerinde demiş ki:
arkadaşlar deri kordona bakım için gerekli malzemeleri nereden temin edebiliriz?özel bir marka malzeme tavsiye edebililrmisiniz?

Cilalı ayakkabı süngerleri özellikle Woly marka süngerlerle kayışı hem hafifçe parlatıp hem de bakımını yapabilirsiniz.
caneryerinde

caneryerinde

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 29 Ocak - 9:38

peki Teng ustam deriyi yumuşatırmı bu malzeme.onun için tavsiye edebileceğiniz bi şey varmıdır.ben bugün ayakkabıcı löstracı baya dolaştım ama kimse bir şey öneremedi Rolling Eyes
teng

teng

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 29 Ocak - 11:51

Fazla yumuşattığı söylenemez, ama saat kayışını orijinalinden fazla yumuşatmak ta doğru değil. Deforme oluyor.Bunun dışında saat kayışı için özellikle yapılan bir şey olduğunu sanmıyorum.
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 29 Ocak - 20:38

Saat kayışı için özellikle yapılan bir şey yok fakat "saddle soap" denen deri bakım ve temizlik ürünlerinin deri saat kordonları üzerinde de iyi sonuçlar verdiğini okumuştum yabancı forumlarda. Ben de aldım, kullanıyorum ve son derece memnunum.
Diğer kordonlar gibi deri saat kordonları da zaman içinde kirlenir ve temizlenmesi gerekir, bunun için aşağıdaki ürünü kullanmanızı öneririm.
Deri saat kayışlarının bakımı 95220914
Temizlenen deri kordona son olarak bakım cilası sürülmelidir. Bu cila derideki lifleri besler, yumuşamasını sağlar ve su almasını önler.
Deri saat kayışlarının bakımı FIEBMINK-2T
Bu iki işlemin peşi sıra uygulanması deri kordon bakımı için son derece yeterlidir. Mevsime ve saati kullanma sıklığınıza göre bir bakım periyodu belirlemelisiniz.
Bu ürünler ne yazık ki ülkemizde satılmıyor, benzer ürünler belki vardır.
Ebay'da "Fiebings Saddle Soap" ve "Fiebings Mink Oil" şeklinde aratırsanız ilanlar çıkacaktır karşınıza. Almayı düşünürseniz Ebay UK den almanızı öneririm, kargo daha ucuz olur. Fiebings dışında başka markalar da var tabi, KIWI gibi..
Aşağıdaki video uygulamalı anlatıyor temizlik ve bakım işlemini:
https://www.youtube.com/watch?v=0R2YhbWf30M
teng

teng

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 29 Ocak - 21:24

@asymptote
Bende üstteki resimdeki gibi bir cilayı kullandım, kayışın kenarları kalktı, yumuşak tuhaf birşey oldu. her ikisini de çöpe attım. Very Happy
Ama sizin kullandıklarınızda sorun olmuyor dediğinize göre bunlar daha farklı. Her ikisini de mi kulllanıyorsunuz, sadece birini mi ?
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 29 Ocak - 21:52

Her ikisini de kullanıyorum @teng. Önce hafif nemli bir beze bir miktar "saddle soap" alıyorum, çok fazla bastırmadan kordonu güzelce ovalıyorum. İyice temizledikten sonra ikinci işlemi uyguluyorum. Bakım yağını (cilayı) da sürdükten sonra bileğime takmadan önce 10-15 dk açıkta bekletiyorum, kalan fazla cila varsa bunu kuru bir bezle yine çok bastırmadan deri kayışın üzerinden alıyorum.
6 aydır bu iki ürünü kullanıyorum ve kordonlarımda herhangi bir bozulma, açılma, deformasyon vb. durum yaşamadım, aksine ilk günkü gibi pırıl pırıl duruyorlar Smile Benim kullanma alışkanlığıma göre yaz aylarında 2 haftada 1, kışın ayda 1 kez bakım işlemi yeterli oluyor. Bu arada uzun süredir kullandığım deri kayışlarımdan birini ilk temizlediğimde gözlerime inanamamıştım, zamanla biriken kir ve ter kayışın iç yüzeyindeki marka yazı ve numarasını kapatmıştı, temizledikten sonra tekrar ortaya çıktılar ve ben yeni bir kayışım olmuş gibi sevindim.. Smile
teng

teng

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 29 Ocak - 22:01

Bu cilalar kayışın orijinal halini bozacak kadar parlatmıyorlar herhalde ?
caneryerinde

caneryerinde

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 29 Ocak - 22:23

Birde arabaların deri koltuklarında kullanınlan ürünler var ama onları kullanmak ne derece doğru olur bilmiyorum. Rolling Eyes
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 29 Ocak - 22:47

teng demiş ki:
Bu cilalar kayışın orijinal halini bozacak kadar parlatmıyorlar herhalde ?
Hayır parlatmıyorlar. Aslında cila denmesi yanlış, bir hayvanın (Mink) yağı aslında bu ikinci ürün. Yani sentetik değil, içinde katkı olsa bile doğal bir ürün.. Parlaklık ilk uyguladığınızda belirgin, daha sonra hemen kayboluyor, ürün doğal görünümünde kalıyor.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 29 Ocak - 23:28

Cila olsa parlardı, ürün yağlama,besleme yapıyor ki,sonra matlaşma oluyor.
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 0:02

Benim senelerdir sattigim bir ilacli sünger var, resimlerini asagida sunuyorum, kullanan herkes memnum, her türlü deriye kullanilabiliyor, timsah ve köpekbaligi dahil. sayin Dekaninda dedigi gibi balmumlu bir karsim derinin bakimini yapiyor, catlamalara ve neme karsi koruyor.

Deri saat kayışlarının bakımı D1Deri saat kayışlarının bakımı D2Deri saat kayışlarının bakımı D3
teng

teng

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 8:51

BR-02 demiş ki:
Benim senelerdir sattigim bir ilacli sünger var, resimlerini asagida sunuyorum, kullanan herkes memnum, her türlü deriye kullanilabiliyor, timsah ve köpekbaligi dahil. sayin Dekaninda dedigi gibi balmumlu bir karsim derinin bakimini yapiyor, catlamalara ve neme karsi koruyor.

Deri saat kayışlarının bakımı D1Deri saat kayışlarının bakımı D2Deri saat kayışlarının bakımı D3

Üstadım gördüğüm kadarıyla 10 luk kutular halinde satılıyor. Türkiye'ye bir şekilde göndermeniz mümkün mü ?
caneryerinde

caneryerinde

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 9:05

teng demiş ki:
BR-02 demiş ki:

Üstadım gördüğüm kadarıyla 10 luk kutular halinde satılıyor. Türkiye'ye bir şekilde göndermeniz mümkün mü ?

Acaba kutu kutu alsakta forumda paylaşsakmı?Çoğu arkadaş bu konuda sıkıntı çekiyo malum
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 9:33

caneryerinde ben varim bu fikire..
teng

teng

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 9:43

Ben de bunu düşünerek 10 lu kutu almak istemiştim.
Herbirimize birer tane yeter diye düşünmüştüm.
caneryerinde

caneryerinde

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 9:53

isteyen arkadaşlar taleplerini belirtsinler o halde alıp paylaşalım.Kayışların ömrünü uzatmak çok iyi olur.İyi kalitede bir kaç kayış nerdeyse bir Orient fiyatı diable
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 10:38

2 adet bana yazin o zaman..
teng

teng

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 10:43

Önce cevabı beklesek ? Very Happy
caneryerinde

caneryerinde

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 11:01

bu başlıktan takip edelim o zaman cevap gelince buradan talep ederiz Smile
LevYashin

LevYashin

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedÇarş. 1 Şub. - 8:40

mümkünse 2 tane de ben isteyecektim Smile
teng

teng

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedC.tesi 11 Şub. - 11:37

Bugün bir ayakkabı mağazasında deri kayış parlatmak için sünger alırken Woly marka deri temizleme köpüğü buldum (ve hemen aldım)
Yarın gündüz gözü ile kullanıp, neticeyi yazacağım...
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedC.tesi 11 Şub. - 12:41

2 tane de ben alırım.
christiano

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedC.tesi 11 Şub. - 13:34

Ben de 2 adet almak isterim
teng

teng

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedC.tesi 11 Şub. - 21:56

Benim aldığım bir işe yaramıyor devenin basi
Terden kararmış bir kayış üzerinde denedim, eskisinden daha koyu oldu.
christiano

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedC.tesi 11 Şub. - 22:35

Sayın Teng sanırım kendi çapında işe yaramış,baktı kararan yerler düzelmeyecek,kararmayan yerleri de karartayım aynı olsun demiş Very Happy
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedC.tesi 11 Şub. - 23:41

bu süngerden bende alabilirim.

fakat kayışın ön yüzü içinmi arka tarafınada tesirlimi bilen varmı?
teng

teng

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 12 Şub. - 0:34

Hangisinden bahsediyorsunuz ?
Benim aldığımı eski bir kayışın üstüne de sürdüm ama sonuç = 0
alpkop

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 12 Şub. - 1:30

Bende bir katkıda bulunayım:

Kayışın özellikle dış yüzeyinin uzun ömürlü ve çatlamaması için klips takmamız lazım.
ingilizce adı "DEPLOYMENT CLASP BUCKLE" diye geçiyor malumunuz.

böylece açma kapa kolay oluyor, çıkarırken tokasını, kayış eğilip bükülmüyor.

Deri saat kayışlarının bakımı 85643921

eBay'de çok ucuza bulabilirsiniz:

http://goo.gl/AWU7s
asderty

MesajKonu: Geri: Deri saat kayışlarının bakımı   Deri saat kayışlarının bakımı Icon_minipostedPaz 12 Şub. - 10:34

Bilgilendirme için teşekkürler.

Süngeri satan arkadaş cevap yazmamış ama böyle birşeyi ben de almak isterim. Hemen üst mesajdaki şu klipsden de almak isterim.

Hatta ben bir ara ulusa falan bir uğrayıp bakayım, (kaliteli) bir şey bulabilecekmiyim bakalım. Bulursam fikrinizi almak için buraya yazarım, bir de benim orientin kordonunda denerim...

Deri saat kayışlarının bakımı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Saat bakımı, revizyonu - fiyatlar
» ...(SAAT KORDONU YAPILIR)...HER TÜRLÜ SAATE ÖZEL TASARIM EL YAPIMI DERİ SAAT KAYIŞI-SAAT KORDONU YAPILIR....
» Gant Deri kordonlu saat
» Roder - Zuccolo - Hirsch deri saat kayışları...
» Panerai Radiomir Tarzı Bir Saat için 26 mm lik Deri Kayıs Aranıyor