Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Spor - Sağlıklı Yaşam

+10
vervito
crazyhours
sandeman
bootsector
ytk
deka
ofis
teng
solestar
cowboy
14 posters
YazarMesaj
cowboy

cowboy

Spor - Sağlıklı Yaşam Empty
MesajKonu: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 3:21

Böyle bir başlık bulunsun dedim. Eğer varsa da ben bulamadım =)
Forumdaşlar hangi sporlarla uğraşıyor acaba =)
Bende kilo aldı başını gidiyor tekrardan. Bir şeyler yapmak lazım ama ne?
Eşimle kendime bisiklet aldım. Ama sadece yaz aylarında kullanabiliyoruz maalesef. Bir de havalar güzelken yürüyüş yapmaya çalışıyorum.
Bunun dışında masa tenisini çok severim. Üniversitedeyken çok oynardım ama şimdi oynayacak kimseyi bulamıyorum =) Eğer İstanbul'dan ben oynarım diyen çıkarsa düzenli bir şekilde oynayabiliriz spor yapmak adına =)
solestar

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 3:28

Ben de masa tenisini çok severim ve iddialıyımdır:) İstanbul'da olsam size eşlik ederdim...
cowboy

cowboy

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 3:33

İstanbul'a yolunuz düşerse hem saat hem de masa tenisi karışık bir buluşma yaparız artık =)
teng

teng

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 3:34

Ben de birazdan son 30 senedir mutad olduğu üzere masa tenisi oynamaya gidiyorum.
Bi gelin de size hayatın gerçeklerini göstereyim diable
solestar

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 3:36

Siz ısınadurun ben geliyorum Smile
cowboy

cowboy

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 3:39

=) Nerede oynuyorsun Tayfun abi?? Uygun bir zamanda oynamak isterim =)
teng

teng

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 3:42

Ok haber veririm.
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 3:44

ben yıllarca vücut geliştirmeyle uğraştım bağımlısıyım ev ortamında aletlerim mevcuttu çocuk olup ayaklanınca kaldırmak zorunda kaldım ara verdim vs derken sporun verdiği iştahı kesemeyince bende bayağı kilo aldım.daha risksiz bir aletle tekrar dönmeye çalışıyorum eski günlere.bu saatten sonra oldukça zor ama eskisi gibi aceleci değilim çok acısını çektim.

bir kaç yılda koşmuşluğum var, belgrad ormanından başka yerde koşmayı tercih etmediğim için masraflı olunca oda mazide kaldı 13 ila 20 km koşuyorduk.

bende çocuğun büyümesini bekliyorum, hevesli spora.tekrar aletleri kurarım inşallah.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 3:46

Bende bu konudaki aktivitelerimden bahsedeyim, senenin her mevsimi yürüyüş yaparım, havalar soğuyunca evde kondüsyon bisikleti, havalar ısınıncada dışarıda bisiklet binmeyi çok severim.
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 4:24

kendime dönüp baktım ve bu başlığı okurken bilgisayar başında elimde baklava olduğunu farkettim.. scratch
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 5:53

Ben hayatımın büyük kısmını spor yaparak geçirdim. 8-14 yaş arası lisanslı yüzücüydüm. Haftanın 5 günü antrenman ve yarışlar derken 6 sene bitirdik. Daha sonra basketbola merak saldım. 14-17 yaş arasında basketbolla uğraştım. Aynı şekilde lisanslı basketbolcuydum. Ortaokul ve lisede basketbol takımının kaptanlığını yaptım. Bir yandan da Karşıyaka Spor Kulübü altyapısında oynadım. Aralarda yapmaya başlayıp yarıda bıraktığım sporlar da oldu. Kayak, snowboard, roller blade, tenis gibi sporlarla uğraştım. Üniversiteydi, mühendislikti derken spora uzunca bir süre ara verdim. En sonunda da pilotaj derslerinde ye-ye-otur-ye-ye-otur sistemi ile 1,83 boyla 97 kiloya kadar çıktım. Daha sonra çok sıkı bir diyet ile 2 ay içinde 84 kiloya kadar düştüm. Devamında 1,5 ay sporla vücudu tamamen toparlayarak şu andaki kilom olan 81kg da sabitlendim. 2 aydır spor yapmamama rağmen 81 kiloda devam ediyorum.
Tabi ki hayatı boyunca body building yapmış birisi kadar bilgi sahibi olamam, zira hayatım boyunca hep antrenörler eşliğinde çalıştım. Ama yine de dengeli beslenme, vücudu zorlayan-zorlamayan sporlar, kas-kemik ve dolaşım sistemi konusunda bilgi sahibi olduğumu söyleyebilirim. Soruları olan arkadaşlara seve seve yardımcı olurum.
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 6:40

Spora mahkum olanların sıklıkla zikrettikleri "Spor sağlığa zararlıdır" yaklaşımına inananlardanım. Ancak şu sıralar 'seve seve' yürüyüşlere devam ediyorum. Yürüyüşü cidden severim,tabi güzel bir parkurda. Mesela kar hediğiyle yürümeyi hiç sevemedim. Koşmaya da ısınamadım ama arada koşuyoruz işte.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 6:51

@sandeman
Umarım dalga geçiyorsunuzdur Smile
Sporun sağlığa zararlı olduğunu kim söylemiş gerçekten merak ettim.
Baba tarafım 3-4 nesildir sporcudur. Baba tarafında en genç yaşta ölen halam olup kendisini eceliyle değil bir trafik kazasında 93 yaşında kaybettik.
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 9:16

Tabi,merakınızı gidereyim Smile Daha önce de yazdığım gibi,eziyet şeklinde ve seviyesinde spora maruz kalanlar arasında bundan hoşnut olmayanların durumu biraz da abartarak söyledikleri bir sözdür. Gerekliydi yaptık,ama spor için ölüp bitmemiz gerekmiyor. Ha sporu herşeye rağmen çok seven askerler de var bittabi.
Sporun zevk almak için yapılması gerektiğine inanıyorum,spor yapmak ya da sağlıklı olmak için değil. Yediğine içtiğine dikkat edip aşırı hareketsiz kalmadıkça ortalama sağlıklı kalınabileceğini düşünüyorum. Elbette spor yapan tanıdıklarınız çok sağlıklı olabilir. Benim de tanıdıklarım arasında çok sağlıklı sporcular var ama ağır sportif aktivite yüzünden hastalanan,sakatlanan,yaralanan hatta terk-i dünya eyleyenler de tanıdım. Mesela,çoğunluğun sağlıklı olayım diye yaptığını zannetmiyorum ama halı saha faaliyetlerinin hiç de sağlıklı bir spor olmadığına inanıyorum. Herşey tadında güzel. Sağlıcakla kalın.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPerş. 2 Şub. - 9:35

@sandeman
Açıklamanız gayet doğru olmuş. Profesyönel sporcular bile sürekli vücut zorlayarak spor yapmazlar. Sadece yarışmalar öncesi özel kamplara girerler. Bunun haricinde formu korumak ve mevcut kas miktarını kaybetmemek amaçlı hafif spor ve yoğun proteinli beslenme diyeti şeklinde hayatlarını sürdürürler.
Normal insanlar içinse dediğiniz çok doğru. Günde ortalama 30 dakika yürüyebilen ve bunun haricinde de sağlıksız beslenmeyen bir insanın yağ oranı minimum seviyelerde kalır. Bu sayede de güne dinç uyanır.
Zaten spor tiplerinin çoğu 1 aylık uygulamadan sonra bağımlılık yaratır. Zira kas çalışmasında vücutta üretilen laktik asitin yanında serotonin hormonu da salgılanır. Bu hormonun kanda seviyesinin yükselmesi insana mutluluk verir. Sorunlarından uzaklaşma ve yaptığı şeye sevgi duymasını sağlar.
Bu sebeplerden sağlıklı olacağım ben! şeklinde başlanan spor bile bu motivasyonla uzun süre götürülemez. Sağlık motivasyonunun azaldığı yerde mutluluk hormonu ve rehabilite olma psikolojisi devreye girerek o spor dalına bağlılığınızı sürekli tutar.
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedPtsi 20 Şub. - 21:21

@Boot diyetini de yazsaydin ya 2 ayda rekor kirmissin belki uygulamak isteyen olur.
Ben de eski bir hentbolcu olarak sunu soyleyebilirim sporsuz bir hayatta yasadigini zanneden baska bir sey yasiyordur hayat degil Smile
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedSalı 21 Şub. - 1:17

Açıkçası diyetimi paylaşmak istemiyorum, çünkü oldukça sağlıksız bir diyet. Çok hızlı kilo vermekten dolayı vücudun çöküşünü oldukça hızlandırıyor. Kaldı ki kilo vermemdeki en büyük etken beslenme eksikliği ve aşırı stresti. Ama yine de ne pahasına olursa olsun yöntemi öğrenmek isteyen varsa özel mesaj atabilir.
Bunun haricinde burada sağlıklı zayıflama tekniklerini ve diyet listelerini de paylaşmak isterim, ancak bu başlığa ilgi pek yok sanırım...
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedSalı 21 Şub. - 3:16

12 yıl taekwondo yaptım... yaklaşık 6 yıldır 2.dandan sonra pek antrenman yapmıyorum...

Bu arada teng masa tenisinde bayağı bir iddialıdır ha, oymanak isteyenler mağlubiyete hazırlıklı gelsinler Smile) benim de bir profesyonel raketim var yıllardır tozlanıyor, aslında ben de katılabilirim pek iyi oynayamasam da...
cowboy

cowboy

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedSalı 21 Şub. - 3:20

vervito demiş ki:
12 yıl taekwondo yaptım... yaklaşık 6 yıldır 2.dandan sonra pek antrenman yapmıyorum...

Bu arada teng masa tenisinde bayağı bir iddialıdır ha, oymanak isteyenler mağlubiyete hazırlıklı gelsinler Smile) benim de bir profesyonel raketim var yıllardır tozlanıyor, aslında ben de katılabilirim pek iyi oynayamasam da...

Oynayalım valla benim de raket kılıfında eskidi Smile Eskiden iyi oynardım bende ama paslanmış olabilirim Smile
teng

teng

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedSalı 21 Şub. - 3:27

Raket lastikleri sıcaktan ve oksijenden etkilenir. İyi saklayın...
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedSalı 21 Şub. - 3:36

iyi derken? Very Happy nasıldır saklama koşulları? soğuk ve kuru ortam mı?
sermerhat

sermerhat

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedCuma 27 Nis. - 5:53

Bende tam bir bisiklet tutkunuyumdur, ancak ne yazıkki bulunduğum ilçede bisiklet sadece ekmek almaya giderken kullanılan bir icat olarak görüldüğü için, bisiklet arkadaşım yok. Bende kendi başıma 15-20 km lik küçük turlar yapıyorum.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedCuma 27 Nis. - 6:47

vervito demiş ki:
iyi derken? Very Happy nasıldır saklama koşulları? soğuk ve kuru ortam mı?

oksijen ve sıcak ortamlardan uzak tutun..
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedCuma 27 Nis. - 8:01

Ben de haftada 3 - 4 defa 30-35 dk kadar 4-5 km koşarım. Arada da iş yerinde arkadaşlarla masa tenisi oynuyoruz o kadar.
charizard

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedCuma 27 Nis. - 8:50

Sağlığımı spor yapmamaya borçluyum. Very Happy
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedCuma 27 Nis. - 8:53

geçen bir halı saha maçı yaptım bileğimi sakatladım ciddi bir şekilde..
mehmet_34

mehmet_34

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedCuma 27 Nis. - 10:23

Buna yazacak bir kaç şeyim var..
İşten fırsat buldukça en az haftada 3 gün. 2-3 km arası yürüyorum (Havalar ısındı artık bunu site bahçesinde daha uzun süreler yapabiliyoruz.). Sonra bisiklet (tabii bu bisiklet pedal çevirdikçe olduğu yerde kalan cinsten malesef). sonra mekik birazda... ve günün en güzel anı sauna 15 dakika; bir 15 dakikada yüzdümmü doğru eve. Televizyon açık laptop kucağımda forumu okuyor, çay, kuruyemiş ve bilimum abur cuburla günü bitiriyorum. tabii yenenler ve yapılanlardaki çelişkiden bir incelme yok en azından aşırıda almıyorum kiloyu....
deka

deka

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedCuma 27 Nis. - 21:10

Havaların ısınmasıyla birlikte fırsat buldukça yürüyüş ve açık havada bisiklet turları.
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedCuma 27 Nis. - 21:48

yürüşüy çok basit görünsede 30 dak üzeri tempolu yapıldığı zaman çok faydalıdır.
koşu açlığı tetikleyebilir ama yürüyüş daha masumdur ve ısınınca belli bir nabızda kaldıktan sonra güzel kalori yakarsınız.

koşu bandında yürüyenlerde en dik eğimi kullandıklarında daha hızlı sonuç alacaklardır.

koşu bandınızda varsa yada kardio saatiniz mevcut ise nabız ve kalori kontrolüyle motive olmanız tempo tutturmanız daha kolay olacaktır.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedCuma 27 Nis. - 22:35

Dakikada 120 adımlık tempo ile hızlı yürürseniz vücut 30 dakikadan sonra yağ yakmaya başlıyor, bilginize...

Bu tempo kardiyo çalışmak isteyenler için de son derece faydalı. Kalp doktorları koşuyu değil de hızlı yürümeyi öneriyor.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedCuma 27 Nis. - 23:01

Yağ yakma işlemi nabzın hızlanarak yaş ve kiloya orantılı belli rakamların arasına gelmesiyle başlar. Önce vücutta yağ yakıcı enzimler salgılanır. Bu enzimlerin salgılanması tam olarak 12 dakika sürer. Bu 12 dakikadan sonra yürümeyi ya da koşmayı kesseniz bile daha sonra yaptığınız bütün aktivitelerde(yattığınız yerde nefes alıp vermek de dahil) yağ yakmanıza sebep olur.
Not: Bu 12 dakikanın içinde vücudun ısınma süresi yoktur. Düz hesap 15 dakika hızlı tempoyla yürüseniz bile yağ yakacak kıvama gelirsiniz.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Spor - Sağlıklı Yaşam   Spor - Sağlıklı Yaşam Icon_minipostedC.tesi 28 Nis. - 3:59

Bir söylemde de, koşu şeker, tempolu yürüyüş yağ yaktırır derler.

Spor - Sağlıklı Yaşam
1 sayfadaki 1 sayfası