Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Longines cep saati

+6
aoaristocrat_07
antika_saat
Azizim
deha
barett
ggkhann
10 posters
YazarMesaj
ggkhann

ggkhann

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 8:49

Merhaba arkadaşlar.
Bahsettiğim saat bir arkadaşımın.
Saatin üzerinde Longines yazısının altında "NACIB K.DZEJVEDJIAN-CONSTANTINOPLE" yazıyor.Arka kapakta ise "Longines 7 Grand Prix" ibaresi bulıunmakta.Resim de ekliyorum ama fotoğraf mekinesi yanımda olmadığı için telefonla çektim biraz kötü çıktı.

Longines cep saati Foto100105131317k

Longines cep saati Foto100105131358

Longines cep saati Foto100105131806

Bu saat nasıl bir saat?Mekanizması iyi mi?Satmaya çalışsak ne kadara satabiliriz?
barett

barett

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 9:01

selam NACIB K.DZEJVEDJIAN tedarikcinin adi bu marka ve saatler guzel saatler makine kadar kadran ve kasa cok onemli foto iyi degil ama kadran kirik oldugu goruluyor makinede iyi cikmamis ama bir anormallik var gibi fotodan kaynaklaniyor olabilir antika saatlerde fiyat aliciya ve saticiya gore degiskendir iyi foto gonderirsen daha net bilgiler verebilirim
ggkhann

ggkhann

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 9:46

Çok teşekkürler cevap için.Dediğm gibi hem şu an yanımda fotoğraf makinesi yok hem de saat benim olmadığı için çok fazla elimde kalamayacak.
Dediğiniz gibi kadranda kırık var.Kasası da pek iç açıcı değil doğrusu çizikler var bolca.
Makinesi de çalışmıyor şu an bi elden geçmesi lazım belki gördüğünüzü düşündüğünüz anormallikten dolayı çalışmıyordur.
Tekrar teşekkür ederim.
İyi geceler
deha

deha

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 10:22

İlk önce Longines saatinizin bir GMT olduğu düşünülebilir, bu tür saatlerde çünkü aynı renklerde çift renkli kadran kullanılmaktadır, ama hem ikinci akrebin olmaması (gerçi resim net değil), hem de makineye bakılınca orta çarka bağlı, çarklar dizisi görülmüyor. Dolayısıyla GMT değil ama Alafranga-Alaturka tabir edilen hem Osmanlıca hem Roma rakamları ile saatin okunabildiği bir Longines cep saati elinizdeki.

Her türlü mekanik sorun iyi bir ustanın elinde çözüm bulacaktır, belki parça temini zaman alabilir ama makinayı elden geçirmek mümkündür. Asıl sorun Sayn Barettt'in de belirttiği gibi kadran. Ne yazık ki kadrandaki hatalar, saatin değerini ciddi bir şekilde düşürüyor. Nedeni çok basit, bir asır boyu her türlü ortama dayanarak minesi sağlam olarak kalan saat bulmak zordur, tamir edilebiliyorlar (Istanbul'da galiba bunu yapan bir yer var, bilenler lütfen irtibat bilgilerini ekleyebilir, her zaman lazım olan bir bilgidir ) ama hiç bir zaman orijinali gibi olmayacaktır, maliyetli olacağı için de genelde rötuş tercih edilmektedir ( ya düz tebeşir alınıp sıvanmakta ve minenin altındaki "bakır" tabakasının görünmesi engellenmekte, ya da japon yapıştırıcısı sürülmekte, üzerine karbonat serpilmekte, tabaka düzlendikten sonra da çok ince bir beyaz boya geçilmektedir, ama demin de belirttiğim gibi asla orijinal görüntü elde edilemez. Not: sakın bu tabakanın üzerine eksik kalan rakamları bir kalemle çizmeye kalkmayın, bir süre sonra çizgiler dağılıyor ve çok kötü bir görüntü çıkıyor ortaya ).

Değer olarak bir şey belirtmek zor, çünkü her ürünün alıcsı olacaktır, o ürünü biriktiren, bilen biri belki normal bir müşterinin 2 katını bile ödeyebilir. Yine de bir fikir vermesi açısından, bozuk kadran ve bozuk makinalı dahi olsa 150 TL civarında etmesi gerekecektir saatinizin. Eğer makina sağlam olsaydı, 50-75 TL daha ilave edebilirdiniz, kadran da sağlam olsaydı 300-400 TL, kasa çok iyi durumdaysa 500 TL'yi rahatlıkla görebilecek bir saattir. Ama bu tamamen şahsi görüşümdür.
barett

barett

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 10:36

Longines cep saati Sitdriver2

deha hocam buraya dikkat etmediniz heralde balans baskisi eyelenmis gibi bir sey normel degil belkide fotodandir ama oyleyse cok zor kadranda burda sicak emayle tamir ediyoruz saat parcacilarinda kadran tamiri icin emay satiliyor ama genede tamirli oldugu anlasiliyor Turkiyede kadrandaki catlaklara lup ile bakiyorlar bide valla guzel foto ile net birsey soyleriz elimizden geldigince bu arada oylesine bir foto koydum sorunun anlasilmasi icin
deha

deha

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 10:52

Sn. Barett, haklısınız bir gariplik vardı saatte ama balans baskısındaki eksikliği hiç ama hiç farketmemişim, profesyonel göz farklı oluyor tabi ki. Ama yine de çok anlamsız geldi bana ? Neden biri kalkıp da balans baskısını eğelesin, başka bir kalibrenin baskısını kullanmış olabilir mi acaba ?

Kadran tamirat gördüğü anda zaten dediğiniz gibi hemen anlaşılıyor, kadrandaki kıl, tüy vb.. konularda az kazık yemedim, sağlam diye saati alıyorsunuz. Eve geldiğinizde ışık altında dikkatlice bakınca hemen defolar sırıtıyordu. Onun için ben de sürekli lupla gezmeye başlamıştım saat alacağım zaman. Yukarda bahsettiim yöntem, işin "alaşehir tımarı", onu da yaşlı bir usta öğretmişti, elinizde hiç bir şey yoksa uygulanacak cinsten. Ama gerçekten Istanbul'da bu işi çok profesyonel bir şekilde yapan bir atölye olduğunu duymuştum, ya da bir yerlerde okumuştum, hatta babadan kalma bir sanat olduğu vs.. yazılıydı ve çok ilgimi çekmişti. Bu yeri biliyormusunuz acaba ?
barett

barett

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 10:54

Longines cep saati Big17877180x6a
Longines cep saati Big17877180yo3
Longines cep saati Big178771800kt
yanilmiyorsam saat boyle olsa gerek
barett

barett

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:01

deha bey ben turkiyedekilerini fazla bilmiyorum ama avrupada emayi kaldirip tekrar sirliyorlar anlicaniz tekrardan kadran yapiyorlar vede cok pahali genelde cok pahali saatler icin yaptiriyorlar ben ise burda tamiri icin kucuk kutuda satiyorlar krem seklinde diyeyim aslinda daha sert bunu bicakla catlagi siviyip kadrani alttan isitiyoruz tapi cok az .sertlestikten sonra sifir zimpara ile tesfiye yapiyoruz. istanbulda emay isi yapanlarin oldunu duydum ama saat kadrani yapiyorlarmi hic bilgim yok
deha

deha

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:03

Ben de ilk önce öyle düşünmüştüm, bu enfes GMT örneğinde olduğu gibi ( 19.69N kalibre mi acaba ?), ama orta çarkın düz bittiğini görünce, üstünde de herhangi başka bir ilave çark göremeyince ve de ikinci akrep de resimde görülmeyince GMT fikrinden vazgeçtim. Şu saatin daha güzel resimleri olsa güzel olurdu gerçekten, ama olsun beyin jimnastiği yapıyoruz.

Bu sırada kadran konusundaki mesajınız geldi, çok teşekkür ederim.
barett

barett

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:13

bende cep saati tutkunuyum turkiye prior denilen saatler ilgimi ceker vede vaktimi onlara harcarim ayrica roskopf hastasiyim turkiyede gerci tel masa diyorlar ama genede hastasiyim
Azizim
moderator
Azizim

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:24

Kadran hasarlı olduğu için fiyat düşer 400-500 gibi bir değeri var. Temiz olsaydı 700 civarı. Rolling Eyes
barett

barett

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:26

himm makinesi elden cikmis baya barca eksik bence parcalik olmus bu saat ama yapilmazmi yapilir saatin fiyatini gecer tabiki bu benim fikrim
antika_saat

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedCuma 29 Ocak - 5:10

selamlar saygılar

saatitin katolog olarak yada hesaplarımız ne olursa olsun fiyatını alıcı belirler...

bu saatin reel olarak satıs fiyatı 150-200 ytl yi gecemez değeri 500 de olabilir 1000 ytl de burada bir celişki ortaya cıkıyor saatin değeri 400 lira ama kimse almıyor??sorusu... ozaman saatin değeri 400 ytl değildir demektir..insanlar(hepimiz)elimizde bulunan antikaların yada satın aldığımız antika objelerin değerli kıymetyli olduğuna inanma eğilimindeyizdir..
900 liraya edward prior var baga çil makina temiz kadran yüzüne bakan yok piyasa bu hale gelmiş..cep saati piyasası anlaşılamaz derecde garipleşmiş neyin ne olduğu belli değil katoglara göre belirlenmiyor artık hiç bir sey nakit parayla alan kimse o belirliyor değeri..

ayrıca cep saati ne kadar kıymetli eski az buluur yada ünlü olursa olsun kadaran ve makina bozuksa asla satamassınız..en pahalı markaların iyi modelleri bile kadran kırığı bozuğu yada makina bozukluğu yüzünden hurdaya düşer tabi parası cok iştyen anlamayan arkadaslarına hava atacak birine satarsanız tabiki satılır yada işi bilse birisi almak olsun diye alıyorsa oda ayrı ...bu satıuşlar değeri tespit etmez tabiki...
saygılar
deha

deha

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedCuma 29 Ocak - 5:34

Her üründe olduğu gibi saatlerde de dediğiniz gibi piyasa fiyatları belirlemektedir. Kanımca cep saati fiyatlarının daha fazla etkilenmiş olması, tamamen koleksiyonerlerin piyasa koşullarında azalan hareketlenmeye karşı aldıkları bir önlem, dikkat ederseniz kol saatlerinde yine de bir hareketlilik söz konusu ve fiyatlar cep saatlerinde olduğu kadar çok etkilenmedi. Ama cep saatlerinde gerçekten de çok büyük bir düşüş var, önlem olarak herhalde yapılacak tek şey eldeki antika ürünleri çıkartmamak olabilir, şu anda aslında tam alım zamanı ( tabi cebinde parası kalmış olana ) Very Happy.
antika_saat

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedCuma 29 Ocak - 6:03

evet gayet mantıklı seyler söylemişşiniz ama gecim temini bu işten..
zamanında dahada para etcek diye aldık omegaları vacheronları şimdi öyle duruyorlar....valörden kayıp ayrı ekonomik kriz arttı herkes evdeki antikaları saatleri satıyor öncelikle mal bollastı ucuzladı birden o zarar ayrı garip bişeyler oluyor allah sonumuzu hayır etsin arkadaşım
deha

deha

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedCuma 29 Ocak - 9:42

Haklısınız, gerçekten zor bir dönem geçiriyoruz, çoğu arkadaş için saat konusu bir hobi, dolayısıyla iki gün, iki ay, iki yıl insan bekleyebilir, ama işi bu olanlar için durum farklı, herkese Allah kolaylık versin...
aoaristocrat_07

aoaristocrat_07

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 4 Mayıs - 14:42

kaliteli olan hiçbir saat müşterisiz kalmaz...antika cep saati arayan arkadaşlar gittigidiyorda made-in-arif....osmanlı prior,altın cep saatleri,1650yılı ve 1970 yılı aralığındaki bulamadığınız her saat tarafımdan temin edilebilir..artı merak edip sormak istediğiniz herşey için yardımcı olabilirim syg arif...
Ahmet Emre

Ahmet Emre

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedPtsi 7 Haz. - 10:41

Benim öğrenmek istediğim bellimarka ve model cep saatlerinde örneğin cortebert ya da omega hangi mekanizmalar kullanılıyor, bunun listesi var mıdır
deha

deha

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedPtsi 7 Haz. - 18:38

Omega'lar ile ilgili olarak size bir referans kitap adı verebilirim, orada Omega'nın şimdiye kadar üretilmiş olan ( cep ve kol tamamı ) tüm kalibrelerinin resimleri, ebatları, kaçar adet üretildikleri, hangi kasalarda kullanıldıkları belirtiliyor. Kitap 850 sayfa, büyük bir kitap ve şirketin kısa bir tarihçesi sonrasında Omega'nın cep saatlerinden başlamak üzere bütün modellerini kapsıyor.

Kitabın adı: A Journey Through Time
Yazarı: Marco Richon

Nerede bulacağınız konusu ise biraz zahmetli, Omega bayilerine gidip 400 USD verirseniz, size Isviçre'den getirtebilirler. Ben bayağı bir beklemiştim ve gittigidiyor'da bulmuştum, ama e-bay üzerinden daha fazla şansınız var, 3-4 ayda bir denk geliyor.

Selamlar
Deha BOLU
watcher
Admin
watcher

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedPtsi 7 Haz. - 21:01

Ahmet Emre demiş ki:
Benim öğrenmek istediğim bellimarka ve model cep saatlerinde örneğin cortebert ya da omega hangi mekanizmalar kullanılıyor, bunun listesi var mıdır

Arkadaslar, baslik disinda bir konu icin yazmak istediginizde lutfen yeni baslik acin, var olan bir basligin altinda devam etmek ancak o anlik sorunuza cevap verir ama daha sonrasi icin asla bir arsiv olusturmaz,
Bu durumda zaman gectikce her yeni gelen uye surekli ayni sorulari sormak zorunda kalir.
Bilgiye ulasmak imkansiz hale gelir.
Amacimiz bu forumda bilgiye ulasimi kolay hale getirmek.

Lutfen yeni konular acarak sorularinizi sorunuz.
http://www.turksaatforumu.com
Ahmet Emre

Ahmet Emre

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 8 Haz. - 1:34

Sayın deha teşekkür, analadığım kadarıyla kitap sizde var, fotokopi imkanı olurmu acaba, ben tatilde, izmir tarafına gelebilirim, Ankarada ikamet ederim, zira, kitap hem pahalı, hem bulması zor galiba....selam
deha

deha

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 8 Haz. - 17:51

Pahalı olmasına pahalı ama mutlaka bulunması gereken bir kitaptır. Benim tavsiyem bu kitabı sağda solda araştırmanız ve kitap olarak edinmenizdir, Izmir'e gelirseniz görüşürüz.

Selamlar
Deha BOLU
Ahmet Emre

Ahmet Emre

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedSalı 8 Haz. - 22:42

tamam, sağol
gunay

gunay

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedPaz 5 Eyl. - 7:15

rahmetli dedemin bi cep saati vardı. küçükken oynayıp kırdım .sonrada parçaları kaybolmuş.hayal meyal hatırlıyorum. keşke sağlam kalsaydı.
H. Öcal Sönmez

H. Öcal Sönmez

Longines cep saati Empty
MesajKonu: Geri: Longines cep saati   Longines cep saati Icon_minipostedPaz 11 Eyl. - 11:48

barett demiş ki:
bende cep saati tutkunuyum turkiye prior denilen saatler ilgimi ceker vede vaktimi onlara harcarim ayrica roskopf hastasiyim turkiyede gerci tel masa diyorlar ama genede hastasiyim

Merhaba Barett,
Roskopf hastasi oldugunuza cok sevindim, cunku benim kolleksiyonumdada epey roskopf var, bilhassa L denilen tipten'de bulunuyor, sizlerde ne tip Roskopf bulunur, selamlar

Longines cep saati
1 sayfadaki 1 sayfası