Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Çakmak merakı

+7
fate
parabellum p08
teng
barett
watcher
deka
ertay
11 posters
YazarMesaj
ertay

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedCuma 8 Ocak - 12:09

Tespih olurda, cakmak olmazmi? her ikiside Muhendis ekipmanidir ayni zamanda. Very Happy
Sanki icimden bir ses diyorki, aramizdaki cakmak meraklilarinin sayisi hicte azimsanacak kadar degil.
Evet Watcher karistir bakalim dolaplari, ozellikle de Muhtar cakmaklarinin fotograflarini bekliyoruz. diable
Tokai,Clipper,Bic vs. haric koleksiyon degeri olan cakmaklariniz var ise fotograflarini buradan paylasalim ne dersiniz?
deka

deka

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedCuma 8 Ocak - 21:52

Bak o bende hiç yok. fumeur
watcher
Admin
watcher

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedCuma 8 Ocak - 23:07

Bir karistirayim bakalim Very Happy
http://www.turksaatforumu.com
deka

deka

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedCuma 8 Ocak - 23:13

watcher demiş ki:
Bir karistirayim bakalim Very Happy
Evet, beklenen cevap. bravo
watcher
Admin
watcher

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 8:33

Evet arkadaslar simdilik bunlarla idare edelim, yeni kazilarda baska seyler de cikana kadar blublu

Çakmak merakı DSCN0967
barett

barett

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 9:01

OOO abi sen sonra fotograf makinalarinida cikarirsin yavas yavas...bu arada altdaki cuba mi abi
teng

teng

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 9:08

Altta kutu var , sormaya dilim varmıyor kutu koleksiyonun varmı diye diable
watcher
Admin
watcher

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 9:22

barett demiş ki:
OOO abi sen sonra fotograf makinalarinida cikarirsin yavas yavas...bu arada altdaki cuba mi abi

Fotograf makinalariiiiiiiii eveeeeeetttt, ertaaaaayyyy baslik ac geliyooommm
Antika foto makineleri basligimiz neden yok yaw?
barett

barett

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 9:32

Dilimi esek arisi soksun....
deka

deka

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 9:58

Bende tabanca koleksiyonundan sonra fişek koleksiyonunun kutusu sanmıştım. fumeur
watcher
Admin
watcher

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 10:24

deka demiş ki:
Bende tabanca koleksiyonundan sonra fişek koleksiyonunun kutusu sanmıştım. fumeur
Onlarin resimlerini eklemekten imtina ettim clown
deka

deka

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 10:29

Bu konuda tutanak tutuldu mu?
watcher
Admin
watcher

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 10:32

ehhemm ahhemmm onlarin hepsi faturali ve musaadeli fumeur

Ama bir tane barabelli dediklerinden vardi (luger 1914) cok cok eskiden serbest antika sinifina girerken almistim sonra ruhsata cevirdiler ve ben de tembellikten gidip almamistim, birkac yil once korkudan gidip teslim ettim monstre
barett

barett

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 10:35

Babam herzaman derdiki oglum yapacaksan tedavulden kalkmamis bankonot kolleksiyonu yap..Ama bir turlu beceremedim.. fumeur
deka

deka

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 10:35

hahahaha fumeur akşam akşam güldürdün yaw,barabelli ve korkudan yapılan teslimat diable
deka

deka

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 10:36

barett demiş ki:
Babam herzaman derdiki oglum yapacaksan tedavulden kalkmamis bankonot kolleksiyonu yap..Ama bir turlu beceremedim.. fumeur
Baban akıllı adammış. ok1
barett

barett

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 10:40

Çakmak merakı 11694

Babam zamaninda yapmis..
ertay

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 13 Ocak - 13:05

Yaw watcher cakmak koleksiyonu dediksem, plastik cakmaklar olmaz diye bastan soyledik,
Nasil ki pilli saat sende sivilce yapiyorsa, plastik cakmakta baskalarinda sivilce hatta ciban yapabilir. diable
deka

deka

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedPtsi 18 Ocak - 4:49

Daha ne olsun bunlar çakmakların temel taşları. fumeur
ertay

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedSalı 19 Ocak - 6:06

Sigaraya baslasam mi tekrar. Very Happy
parabellum p08

parabellum p08

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 10 Mart - 22:06

Sayın M. Ali Sade, bunlar çok güzel ve yıllara meydan okuyan çakmaklar. Benim de bir Ibelo m-23 üm vardı. Onu bir Serkisof cep saati ile takas etmiştim. Saatim hala duruyor. Sigarayı bıraktım ama acaba diyorum, tekrar çakmak koleksiyonuna mı dönsem. Daha önceleri, üniversitedeyken de bir hakiki Zippo'm vardı. Bir de klasik muhtar çakmağı. Onun benzin kokusu hala burnumdadır. Zippo'ya bir arkadaşım talip olmuştu. Koleksiyon olduğu için vermemiştim. Dediğine göre bir arkadaşının en çok istediği çakmakmış. Benim daha sonradan kendisine hediye ettiğimde ise arkadaşı vefat etmiş. Benden aldığı Zippo'yu arkadaşının mezarına koymuş. Ne diyeyim. Bugün hala yanımda ateş taşırım. Güzel güzel fotolarıı görünce içimde sevgisi belirdi yine, teşekkür ediyorum.
fate

fate

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedCuma 26 Mart - 3:52

@M.Ali Sade çakmaklarınız çok güzel. Benim de güzel bir Zippo'm vardı orijinal, bir arkadaşıma hediye etmiştim. Küçüklüğümden beri de Ibelo'lara bayılırım.

@parabellum p08 üzücü bir hikaye. Ama kim bilebilirdi değil mi?
m1cemi

m1cemi

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedSalı 8 Haz. - 7:27

Başlık unutulmuş biraz. Hareketlendirelim bari!

Bu da benim sigaraya tekrar başlama sebebim işte

Çakmak merakı P1000660t

Çakmak merakı P1000661we

Çakmak merakı P1000665r
parabellum p08

parabellum p08

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedSalı 8 Haz. - 20:06

Helal olsun m1cemi kardeşime, ama böyle de olmaz ki canııım Very Happy Sen daha bu yaşta böyle kalite zevkleri hayatına dahil edersen, ilerde yaşlandığında ne bulacaksın hobi edinecek. Omega sende, Dupont sende, Allah bilir daha neler vardır gömüde de haberimiz yoktur cheers
m1cemi

m1cemi

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 9 Haz. - 6:18

Abi şimdi sonuçta erkeğiz, meraklarımız, aksesuarlarımız sınırlı. Bence erişilebiliyorsa, merak duyulan herşeyin iyisinden bir tane olmalı.

Benim bildiğim kadarıyla bu dupont'ların değişik bir hikayesi var. Şimdi de pahada oldukça ağır şeyler ama (benimki çok pahalı değil bu arada geek ) geçmişte çok daha değerliymiş. Kredi kartlarının olmadığı, bankaların tek tük ve büyük şehirlerde olduğu dönemlerde, paranın transferinin sadece fiziksel olarak yapılabildiği dönemde yani, parasıyla arasında fazla mesafe bulunan zenginler, gittikleri yerlerde, kumar vs. gibi şeylerde paralarını kaybederlerse, eve de dönebilsinler diye yapılmış bu çakmaklar. Yani satıldığında iyi para ederlermiş bir zamalar. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama benim bildiğim bu. Eminim birileri bir şeyler biliyordur. Anlatırsanız sevinirim.

Şimdi bile 2.000 liralık bir tane görmüştüm. Daha bile pahalı olanları vardır mutlaka. Ben 6 yıl kadar önce, üniversitedeyken almıştım. Hala da ilk günkü gibi çalışıyor.

Bu arada bir mekanizması var, aşağı doğru tutup yakmaya çalışırsanız yanmıyor. Kazara ters tutup da elinizi yakmayın diye alkisalkis
m1cemi

m1cemi

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 9 Haz. - 6:20

Anaa en alttaki fotorafta çakmaktan yansıyorum. Beni görebilirsiniz guluyor
kelby

kelby

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 9 Haz. - 19:05

m1cemi demiş ki:
Anaa en alttaki fotorafta çakmaktan yansıyorum. Beni görebilirsiniz guluyor
yok yok, belli olmuyor korkma diable
parabellum p08

parabellum p08

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 19:43

Ben de saat koleksiyonuna, İbelo M23 çakmağımı, bir Serkisof ile takas ederek başlamıştım. Nasıl olsa sigara içmiyorum diye düşünmüştüm o zaman. Resim de ekleyelim bakalım.

Çakmak merakı Yeniserki13

Uploaded with ImageShack.us
parabellum p08

parabellum p08

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedÇarş. 2 Mart - 1:25

Çakmak olarak, şu ara malum hepimizin hatıratında yer teşkil etmiş muhtar çakmağını kullanıyorum. Kullanıyorum dediysem sigara için değil, en azından kendiminki için değil. Sadece outdoor faaliyetlerinde kullanmak üzere bol cepli yeleğimin içinde yer alıyor. Böylelikle Zippo'nun da fiyakasını bozmuş oluyoruz biraz. Gerçi bizden gördüğümüz bu değer de Avusturya malıdır ama olsun. Onunla ilgili çok basit, ufacık ama işe yarayan bir yolu da paylaşmak istedim buradan. Biliyorsunuz bu çakmağı her çaktığınızda fitili, yanmayı müteakip püskülleniyor, bu da beni fitil ediyor. ( Tamam, ben de çok normal olduğumu iddia etmedim zaten, şu aralar boşum işte ne yapayım? ) Bu duruma şöyle bir çözüm buldum. Çok ince, tercihen bir sigorta telinden tek bir parçayı alarak bununla fitili kalıplı hale getiriyor ve fazlalığını alıyorsunuz. Artık her çakışınızda, Mukaddesi görmüş Rahmi gibi hazrola geçiyor. Nasıl fikir?
GIBRALTAR

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 9:35

Sayın M. Ali Sade, çakmak resimlerinizin en sonuncusu olan ATLAS bir Ibelo Prestige'dir. ATLAS çakmağın altına basılmış reklamdır, çakmağınız orijinal Ibelo Prestige'dir. Wink
GIBRALTAR

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 9:39

Ayrıca Ibelo M23 çakmağınız bir Türkkiye yapımı Ibela'dır. Alt kapağını tam okuyamıyorum ama tam olarak şu yazar: Ibela M23 Type West-Germany Industrial Bela. Bu çakmak şuan bazı hediyelik eşya dükkanlarında 59,90 tl'ye sıfır olarak satılıyor ve kalitesi orijinal Ibelo M23'ten çok uzak, uçurum gibi Very Happy
GIBRALTAR

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 9:41

Watcher, Resimdeki kutu içindeki çakmağı bana satar mısınız?
asymptote

asymptote

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 12:55

Muhtar çakmaklarının gönlümdeki yeri ayrıdır, bu çakmakların ayrıca zippo çakmaklarının da atası olduğu söylenir..
GIBRALTAR

Çakmak merakı Empty
MesajKonu: Geri: Çakmak merakı   Çakmak merakı Icon_minipostedCuma 20 Nis. - 4:14

Muhtar çakmakları dediğiniz gibi Zippo'dan daha eskidir. Orijinal muhtar çakmaklarının üreticisi ise Avusturya yapımı IMCO'dur, hala üretilmektedirler.

Çakmak merakı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tekne Merakı
» Merakı olan kaçırmasın...
» Yeni filizlenen otomatik merakı