Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?

+7
watcher
mertk
poibra
teng
deka
crazyhours
twillightzone
11 posters
YazarMesaj
twillightzone

Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Empty
MesajKonu: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 8:30

Arkadaslar selam ilk Seiko otomatik saatimi forumdan uyildirim arkadasimizdan bugun teslim aldım. Yanlız saatin metal bilezigi uzun kaldı, bunu illa saatçiye götürüp bakla mı çıkartmamız gerekiyor. Saat aşağıda, boyu 40 mm diye geçiyor ama bana sanki biraz daha kücük geldi ya da benim bilegim bekledigim kadar küçük değilmiş. 42mm de kaldırım ben o zaman Smile
Bir de takvim ayarı yaparken day/datei nasıl ikisini denk getireicegiz, subat 25 yapana kadar döndürüp durursam epey vakit alır.. Bir bakın bakalım kolda nasıl durmus .. Resimler ceple çekildi malesef.

Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? 15127010
Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? 52245603

netten resim
Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Snzb33j1
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 9:58

hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan uzun kaldığı için pimi biraz daha öne alabilirsin ama saatçiye götürüp orada ayarlatmak daha emin olur bence , kolunda o kadar da küçük durmamış bence ideal gibi duruyor day date de yanlış hatırlamıyorsam kurma kolunu yarım çekip geriye doğru çevirince tarih atlıyor diye hatırlıyorum tekrar hayırlı olsun .
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 10:00

kilitteki pimler varya 6 7 tane delik olması lazım pimi oradan çıkartıp öne almayı kastettim by
deka

deka

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 10:36

Saat spor olduğu için bence biraz küçük kalmış ama güzel saat, hayırlı olsun, ayar kousu ise kilitden pimi içeriye doğru kaydırarak ayar yapabilirsin, bu yeterli gelmezse, saatçiye uğrayıp yeteri kadar bakla çıkarttırman gerkiyor,birden fazla bakla çıkacaksa dengeli olması bakımından sağlı sollu çıkarılırsa iyi olur.
twillightzone

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 20:14

kilitden pimi içeriye doğru kaydırarma işlemini nasıl yapabilirim ? 8)
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 21:02

Saatinizi iyi günlerde kullanın.
Gördüğüm kadarıyla kilitteki ayar ile kolunuza uygun hale gelmeyecek. Bence saatçiye götürüp bakla çıkartın, bunu yaparken de kilitteki ayarını bir iki diş ileri atın, sonra saat sıkarsa ayarlaması kolay olsun.
Saain kurma kolunu bir tık çektikten sonra kurma yönünde döndürerek tarih, kurma yönünün tersine döndürerek gün kısmını ayarlayabilirsiniz.
poibra

poibra

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 21:34

Bakla çıkartma işlemi o kadar zor birşey değil bence kendin de yapabilirsin. Çizmemeye özen göstererek tabii.
http://www.borabalci.info
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 21:43

Kilit pimlerini ayarlayamadı iseniz bakla pimlerine hiç elinizi sürmeyin bence. Ama yapacaksanız da bakla pimlerinin vidalı mı sıkıştırmalı mı olduğuna dikkat edin.
mertk

mertk

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 22:36

Saatiniz hayırlı olsun,güle güle kullanın.Saatçiye götürürseniz de lütfen nazik davranın saatime diye söyleyin.Benim saatimin bakla pimlerini çıkartırlarken saatimi ciddi şekilde çizdiler.Hatta içerden çekiç sesleri falan geliyordu yani anlayacağınız saati çizmeyi bırakın bileziğin bir kaç yerini de yonttular.Bu yüzden babama çıkartırıyorum artık.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 22:42

Maalesef böyle ....lar var, bu nedenle ya iyi bir tanıdığınız saatçiye gideceksiniz, ya da bu işi aparatları temin edip kendiniz yapacaksınız.
mertk

mertk

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 22:59

Ben de Kuz optikden aldığım için ordan yaptırmıştım.Zaten adamlarla kavga ettik şimdi mahkemeye verdim.Bundan sonra kesinlikle adımımı atmayacağım bir kurluş.Hiç bir işi ciddiyetle yapmıyorlar.Ve müşteriye nazik davranmaları onlardan saati alana kadar sonrası yok.Bence eski saatçilere götürmekte yarar var.Yani yaşlı tecrübeli saatçilere.Herhalde her saatçi yapabilir zaten bu bakla çıkarma işini.Ondan büyük firmalarda yaptırmak yerine küçük saatçi dükkanları da tercih edilebilir.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 23:08

Aslında genel kanaat de tam tersi, demek ki, bu işin büyüğü küçüğü değilde, işini iyi yapan,işine saygı duyan kişileri bulmak önemli, yoksa bu iş yapılmayacak üst düzey bir iş değil.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 23:09

Saatin kucuk gorunmesi normal, kadran disindaki bezelin genis olmasi ve kadranin kucuk olmasi bu duyguya yol aciyor, maalesef seikolarin boyle bir dezavantaji var, bu tum seikolarda var, acik ve genis kadranlari spor saatlerinde yok, bu aslinda bir tur kucuk hile maliyet acisindan, eger kadran genis olursa ust camin da genis olmasi gerekecek bu da sugecirmezlik ve dayaniklilik acisindan baska bir tur ve cok daha pahali cam kullanma ihtiyacini getirecek ki bu da tum konsepti kasa dahil etkileyecek.
Cam buyudukce dayaniklilik acisindan daha kalin ve belli normlarda olmasi gerekiyor.
20mm cam eger 20€ ise 25mm captaki cam 40€ oluyor, 35mm hemen 80-150€ arasi degisiyor. Kalinlik ta buna gore expotansiyel olarak artiyor.
http://www.turksaatforumu.com
mertk

mertk

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedPerş. 25 Şub. - 23:14

Evet doğru söylüyorsunuz.Yani işine saygılı olan biri işini düzgün yapar tabikide.Ama işte Türkiye de bence gereken önem yok saatlere.Yani bana saati analtan çalışan saat hakkında yanlış bilgi veriyor veya modelini adını bilmiyor.Vitrinden model adı ile şunu çıkrat dediğimde,siz gösterirseniz daha iyi olur diyor.Ben böyle şeyler olduğu zaman gerçekten soğuyorum o mağazadan yani bir de saati analtırken böyle sen bilmiyorsun bak ne özellikleri var gibi anlatığp bilmişlik taslıyor halbuki yanlış bilgi veriyor.Genele bozmuyorum hiç bir satıcıyı ama bundan sonra söyleyeceğim.Belki bu şekilde bir katkımız olur da bir şeyler öğrenirler saatler hakkında.
Azizim
moderator
Azizim

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedCuma 26 Şub. - 1:24

Kordonda ve bezelde kullanılan parlak çelik çok çabuk çiziliyor. Dikkatli kullanmak gerek. Rolling Eyes
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedCuma 26 Şub. - 2:48

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 10:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
mertk

mertk

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedCuma 26 Şub. - 7:04

Gerçekten ben de hiç duymamıştım.Aklıma böyle bişi bile gelmemişti açıkcası.Watcher abiye buradan teşşekkür ediyorum bizi bilgilendirdiği için.
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedCuma 26 Şub. - 7:07

Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedCuma 26 Şub. - 22:03

Öncelikle saatinizi güle güle kullanın,
saatinizin takvim ayarını da şu şekilde yapabilirsiniz;saatin tepesi(kurma kolu)normal konumunda ileri ve geriye boş olarak döner Seiko'ların(7009-7S26-7S36) elle kurulma imkanı yoktur.Tepe iki kademeli olarak hareket eder,tepe ilk çekildiğinde saatin takvimi kısa yoldan ayarlanabilir,ikinci kademede de saat ayarlanır.Bu tür makinalar da takvim atma işlemi gece 11 gibi başlar gece 3:30 gibi takvim atma işlemi biter bu yüzden saatin takvimini kısa yoldan ayarlarken AKŞAM 8 GECE 4 arası yapmaman da fayda var.Saatin tepesini ikinci kademeye kadar çek,akrep ve yelkovanı saatin çalışma yönünde çevir,takvimin attığı 12'yi gece olarak kabul et böylece saatin gece ve gündüz ayarı yapılmış olur.Saatini doğru bir saatle ayarla.Tepe'yi normal durumuna getir
Hafta'nın gününü gösteren takvim diski iki dil de hazırlanmıştır takvimi hangi dil de kullanmak istiyorsan tepeyi birinci kademeye getirip hafta'nın günü ve ay'ın gününü ayarla,tepeyi tekrar normal konumuna getir.Seçmiş olduğun dil seçeneği otomatik olarak kendisi atacaktır.Saatin kullanıma hazır oldu.
Saatin'in kordonu'nu bir saatçi de yaptırmanda fayda var,kısaltma işlemini öğrenmek istiyorsan öncelikle eski bir saat'te öğrenmen de fayda var.Hoşçakalın...
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?   Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ? Icon_minipostedÇarş. 3 Mart - 10:40

2-3 tl ye bakla çıkartırlar

Yeni Seiko aldım , bilezik uzun geldi ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yeni Saatler Aldım...
» SEIKO velatura srh005p saatimi aldım :)
» 1100 Lira'ya Seiko aldım (yarı dijital)
» Seiko 5 Sonunda Geldi
» Yeni Seiko 5 safkan Japon mu?