Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Koleksiyon incelemesi

+16
kani
ekonomist
yusufduz
ofis
miscen
burbank
GAREZ
karagöz
crazyhours
krytime
serkan
Valjoux
egunns
watcher
teng
parabellum p08
20 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
parabellum p08

parabellum p08

Koleksiyon incelemesi Empty
MesajKonu: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedCuma 12 Mart - 12:35

Koleksiyon incelemesi Cepsaatleri

Arkadaşlar, sahip olmaktan gurur duyduğum mekanik saat koleksiyonu hakkında bilgi vermek için bu konuyu açmış bulunmaktayım. Öncelikle kılıflardan başlamak istiyorum.Ortada görünen delikli deri kılıf, şu an 80 yaş civarındaki Osman amcamızın el maharetidir. İçi kırmızı kumaş dışı ise ortasından folyo geçirilmiş çıtçıtlı deridir.Çıtçıtın altı saatin camına temas etmemektedir.Yanlardaki sıradan kılıflar ise muhtarlık mühürünü muhafaza için satılan deri kılıflardır.Tamir aletlerimden cımbız ise babadan kalma olup benden büyüktür.Sol üstteki saatimiz Golana marka olup zaman içinde solan akrep ve yelkovanı itina ile tarafımdan boyanmıştır.Yanındaki kapaklı olan ise Molnija marka olup Rusya'da Serkisof fabrikasında imal edilmektedir.Avcı kasa diye de geçer.Kabartma gravürlü olup toz kapağı bulunmamaktadır.Sol alttaki görüldüğü gibi iyi kondüsyonda bir Serkisoftur.Sağ alttaki ise yine sağlam kalmış bir Hislon saatimizdir.Molnija hariç hepsinin arka kapaklarında şimendifer kabartması bulunmaktadır.
Pekii hoca nedir bu tren olayı derseniz, şöyle açıklayabilirim. Zamanında Osmanlı Kırım demiryolunda çalışan işçilere, emeklerinin karşılığını verdikten sonra bir de güzellik yapıyor. Artık ikramiye olarak mı dersiniz yoksa hatıra cinsinden mi. Bu büyük ihaleyi de Serkisof'a veriyor. Serkisof da bu saatlerin arka kapağına hem işin neviini belirten tren kabartmasını hem de ayyıldızımızı nakşediyor. Bu olay o kadar dikkat çekiyor ki, zamanın Osmanlı ile yada demiryolu ile hiç bir ilgisi olmayan ünlü avrupalı saat firmaları bile bu modaya uyuyor. Bugün piyasada olup da eskiden kalan o saatlerin arkasındaki tren gravürlerinin hikmeti budur arkadaşlar. Özellikle eskiler Serkisof derler de başka bir şey demezler. SU 3602 makinedir bunlar. Sağlamdır.Çoğu da çivili balanslı olup bakımlıları nefis til til til ses verirler.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedCuma 12 Mart - 12:47

Geçenlerde kutusunda gıcır gıcır bir Serkisof, gördüm. Tamam forumun akşam yemeği çıktı derken saatçide içini açtık baktık ki taklit Çin mekanizma Crying or Very sad
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedCuma 12 Mart - 12:56

Koleksiyon incelemesi Resim1s

Bu koleksiyonda ağırlıklı olarak Vialux oldu.Bunun sebebi de piyasada sağlam ve yaygın olarak bu markayı bulabilmem oldu. Sol üst köşedeki saat, öğretmen arkadaşımın bir çekmecede 15 yıl hapsettiği ve bana geldiğinde yeşil karanı olan bir Cortebert idi. Ortadan saniyeli bir çok saatte olduğu gibi bunda da SD96 makine var. O da sağlam ve iyi çalışan bir makinedir. Sağ üst köşedeki ise rus kasasına yerleştirdiğim bir Cortebert kadranıdır.Alt sırada soldan ikinci saat, vostok yapımı bir komandırskidir. Vostok kelime anlamıyla Rus dilinde doğu anlamına gelmektedir. ( Diğerleri Luch=Işın, Pobeda=Zafer v.s.) Bu saatin tij tepesi sıkıştırılarak sabitlenip kilitlenir. Kurulmak yada ayarlanmak istendiğinde ileriye doğru açılarak kurulabilir.Bir tık daha çekilirse ayara geçer. Bu arada Rus saat makinelerinin sıklıkla kol saatlerinde 2209, cep saatlerinde ise 3602 SU modelleri kullanılır. Stalin zamanında Serkisofun demonte olarak trenlerle İngiltere'ye taşınarak orada imal edilmiş olanları ise bugün karşımızda Sekonda markası ile arz-ı endam eylemektedir.SD96 makinelerinin takvimli olanları da mevcut olup özellikle zemberek yayını muhafaza eden tambur yedeklenmelidir.Çünki bazı hoyrat abiler kuruyorum diye devamlı ileriye çevire çevire kurma kolu vasıtasıyla yaprak yayı zedelemektedir.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedCuma 12 Mart - 12:59

Evet teng, dikkatli olmak lazım. Bu saatlerin ünü çok kişinin iştahını kabartıyor malesef. Dikkat edilmeden almamak gerekiyor. En iyisi yine eskiler dostum
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedCuma 12 Mart - 13:18

Koleksiyon incelemesi Resim2bw

Sol üstte görülen saatimiz Rigi marka olup otomatik gibi görünen fakat bal gibi de kurmalı olan bir modeldir. Yanındaki Arlon ise az sayıda bulunan krom renkli kasalardandır.Üst sırada soldan dördüncü olan, 20mikron altın kaplama kasalı güzel bir Hislon'dur.Bu arada kurmalı saatlerin piyasadan hızla kaybolmasının bir nedeni de saatçileri dolaşarak bazı kişilerin bu kasaları kilo işi toplamalarıdır.Kilosu 300 milyon idi . İçndeki altınları ayıklayacağız diye bir daha gelmeyecek bu değerleri mahvettiler.Onun sağındaki Rus Poljot'un optikli camına dikkatinizi çekmek istiyorum. Üst sırada sağdan üçüncü Corebert ise akrilik boya ile kadran yenilemesi yapılmıştır. Tavsiye etmiyorum, orjinal ve ince olmuyor.Kirece düşmüş gibi oluyor.Sol alttaki 2 adet saatimiz ise çocuk boyu olan modellerdir.Kadın ile erkek boyu arasında Hislonlar olup bir tanesi içinde takvim şeidi olması bakımından nadirdir.Soldan dördüncü Movado 1964 de babam tarafından Ağrı'dan gelmiş olup 58 ile başlayan seri nosu vardır. Silahlarda seri numaralarının ilk iki rakamları bazen imal yıllarını belirtir.Bunda a öyle mi bilmiyorum.Yanındaki Poljot ve sağ baştaki polet de mekanik alarmlıdır.Bu saat mekanizmaları orjinallerinde de İsviçre kökenlidir.Nefis bir cızırrrrrrrrr sesi vardır.Eski saatçilerdeki lakabı Buzerdir.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedCuma 12 Mart - 13:38

Koleksiyon incelemesi Resim3r

Bu resimde çoğunlukla otomatikler var.Sağ üstteki Anker telmaşa olup sadece çeşit olması bakımından tarafımdan koleksiyona dahil edilmiştir. Bu arada hatırlayalım, telmaşa demek, ana şasesi diğer kaliteli modeller gibi sarıdan imal olmayıp özellikle balans direğinin tespit ucu zamanla aşındığında tamiri mümkün olmayıp artık atılmak zorunda kalınan ucuz ve zamanının kullan at örnekleridir.Düzen tutması şansa kadere bağlıdır. Aslında Alman kol saatlerinin o zamanki modelleri genellkle telmaşa olmasa bile tutulmamaktadır.Junghans gibileri bile tarafımdan tavsiye edilmemektedir. Alman isteniyorsa bence masa saatleri tercih edilebilir. Sol alttaki mavi saat, aslen Velis olarak doğmuş sonradan tarafımdan Seiko olduğuna inandırılmıştır.Kadran ve arka kapak başarıyla uydurulmuştur.İkinci üçüncü ve dördüncü arkadaşlar Omax olup tank sağlamlığındadır.80 li yıllardan sonra da bu otomatikler ülkemize malesef gelmemiştir.Bu da onların kıymetini arttırmaktadır.Sağdan dördüncü olan yine babamın Ağrı'dan getirdiği bir saat olan pompalı armut kasa bir Orient olup çok rahat dönen bir rolansa sahiptir. Makinesi de orjinal Orient makinedir. Yanındakiler ise kurmalıdır.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedCuma 12 Mart - 22:23

Biz de babamin gorevi geregi 60-73 arasi agri/dogubayazit'ta bulunduk, ortaokulu orada okudum, o zamanlar kacakcilik cenneti idi oralar, ve o donemde inanilmaz bol miktarda kacakcilar carsisinda japon saatleri vardi.
Citizen ve seiko'lar ilk plandaydi.
Bugun bile o cesitliligi hatirlarim.
Fiyatlar cok ucuzdu, en pahalisi seiko kronolu olan modellerdi ki bir tanesi babamin yarim ayligi fiyatina idi yani 500tl.
Cok ama cok cesit vardi, hele zilli seiko bellmatic'leri hic unutamam, keske bir tane elimde tutsaymisim.
http://www.turksaatforumu.com
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 3:00

Arkadaşlar, koleksiyonumun yeni fotolarını sizlerle paylaşmak istedim. Watcher'ın önerdiği şekide çekmeye çalıştım, inşallah beğenirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum, saygılarımla...

Koleksiyon incelemesi 84472032

Koleksiyon incelemesi Eskiserki1

Koleksiyon incelemesi Golana3

Koleksiyon incelemesi Hislon5

Koleksiyon incelemesi Molnijaarka10

Koleksiyon incelemesi Molnija9

Koleksiyon incelemesi Yeniserki13

Koleksiyon incelemesi Yeniserkiarka14
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 3:10

Fotoğraflarda tarihler ayarsız çıkmış sanırım. Filtreyle ışığı ayarlayacağım diye, ona bakamamışım arkadaşlar. Şimdi de kol saatleriyle devam edelim bakalım.

Koleksiyon incelemesi 21281612

Koleksiyon incelemesi 48740129

Koleksiyon incelemesi 76009927

Koleksiyon incelemesi 82947511

Koleksiyon incelemesi 50361182

Koleksiyon incelemesi 75554774

Koleksiyon incelemesi 79380257
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 3:20

Evet, hepsinin cicili bicili olup, yeni yağlanmış bir Luger gibi durmadıklarının farkındayım. Ama arkadaşlar emin olun, hepsi şu anda bana geldiklerinden daha iyi durumdalar.Aralarında hurdalıktan kurtarıp, tamir ettiklerim de var, Rus kasasına İsviçre kadranı taktıklarım da. Ancak bu kadar iyi olabildiler.Hepsi çalışır ve kullanılabilir durumdalar. Bazen piyasayı dolaştığımda, neredeyse, iyi kondüsyonda olan saatleri toplamış olduğum hissine kapılıyorum. Gezdiğim satıcı ve saatçilerde, sağlam kasa ve kadranlara, malesef rastlayamıyorum. Olanlar da, ölüye kur yapan cinsten fiyatları telaffuz ediyorlar.

Koleksiyon incelemesi 87982082

Koleksiyon incelemesi 61603163

Koleksiyon incelemesi 59894871

Koleksiyon incelemesi 20797860

Koleksiyon incelemesi 49851112

En son parabellum p08 tarafından Paz 18 Nis. - 5:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 3:26

Koleksiyon incelemesi 19182351

Koleksiyon incelemesi 56003140

Koleksiyon incelemesi 27887985uq

Koleksiyon incelemesi 93295724
Koleksiyon incelemesi 83911436
Koleksiyon incelemesi 55922084
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 3:34

Koleksiyon incelemesi 42346892

Koleksiyon incelemesi 39866679glp

[img]http://img651.imageshack.us/img651/1390/16
[URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/91863237.jpg/]
Koleksiyon incelemesi 91863237
540076hy.jpg[/IMG][/URL]
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 3:40

Koleksiyon incelemesi 83197844

Koleksiyon incelemesi 81025816

Koleksiyon incelemesi 36834372

Koleksiyon incelemesi 60173805

Koleksiyon incelemesi 61859970
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 3:45

Koleksiyon incelemesi 65349469

Koleksiyon incelemesi 67411301

Koleksiyon incelemesi 70295288o

Koleksiyon incelemesi 25361363

Koleksiyon incelemesi 43699450

Koleksiyon incelemesi 60543881ndn
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 3:52

Koleksiyon incelemesi 59522658

Koleksiyon incelemesi 58825030

Koleksiyon incelemesi 27268243

Koleksiyon incelemesi 21958498

Koleksiyon incelemesi 85631556

Koleksiyon incelemesi 35432433

Koleksiyon incelemesi 68998307

Koleksiyon incelemesi 10826901
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 4:02

Koleksiyon incelemesi 26689077

Koleksiyon incelemesi 58065492

Koleksiyon incelemesi 88238990

Koleksiyon incelemesi 84526386

Koleksiyon incelemesi 60733703

Koleksiyon incelemesi 62806380

Koleksiyon incelemesi 52562109

Koleksiyon incelemesi 22512804

Koleksiyon incelemesi 33007886

Koleksiyon incelemesi 57762404
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 4:10

Koleksiyon incelemesi 32004633

Koleksiyon incelemesi 76709020

Koleksiyon incelemesi 24205770

Koleksiyon incelemesi 78478340

Koleksiyon incelemesi 38307448

Koleksiyon incelemesi 58399547
Koleksiyon incelemesi 63753871
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 4:15

Koleksiyon incelemesi 27123106

Koleksiyon incelemesi 82107520
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 6:03

Koleksiyon incelemesi 39747245

Koleksiyon incelemesi 78758267

Koleksiyon incelemesi 81660727

Koleksiyon incelemesi 77512646

Koleksiyon incelemesi 22082150

Koleksiyon incelemesi 54574138

Koleksiyon incelemesi 91790414
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 6:09

Koleksiyon incelemesi 16281181

Koleksiyon incelemesi Toplu1

Arkadaşlar, fotolarımız bunlar olup, şu an itibariyle yorumlarınızı beklemekteyim.
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 10:13

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 9:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPaz 18 Nis. - 20:58

İlginize teşekkür ederim katil balina. Yazılarını zevkle okuduğum ve hatta otomatik mekanizmalı cep saati için yaptığınız
" Bunu kullanan amca, çengi değilse işi zor" yorumunuza koptuğum, bir dostumuz olduğunuzu söylemeliyim. Ricam odur ki lütfen daha çok katılın foruma. Çünki gözüm sizin yazılarınızı arıyor.
Saat merakımın düzenli bir hobi haline gelmesi bende,2007 yılından sonra oldu. Babamın uzun yıllar süren kanser hastalığıyla uğraşıp da, vefatıyla birdenbire düştüğüm boşluktan beni kurtaran, yine saatler oldu. Hem küçük çaplı tamirleriyle hem de bakım ve estetikleriyle uğraşmak, beni her zaman ziyadesiyle memnun etti. Bu arada elinde atadsan babadan kalma mekanik saati olanların birinci danışma adresi olmak da, ayrı bir gurur vesilesi oldu bana. Misafirlik için gittiğim yerlerden elimde bozuk cep ve kol saatleriyle dönmeye alıştım diyebilirim.
Kullanıma gelince, evet bunları günlük olarak kullanıyorum. O gün kalktığımda kıyafetimin renk ağırlığına göre bir tanesini alıp, kurmalıysa zevkle ve tebessümle kurarak, otomatik ise kendi ekseninde hızlıca döndürerek kurup, ayarlayıp takıyorum. Ondan sonra da özellikle 40 yaş üzeri abilerimizin takdir ve merak dolu bakışlarına mazhar olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Bana nereden kaldığını soruyorlar. Ben de koleksiyonunu yaptığımı, dilerlerse onlara da zevkle yardımcı olabileceğimi söyleyince, yüzlerindeki ifadeyi görmelisiniz.
Ben sadece mekanik saatleri, hayata döndürmek ve onları bu bakımlı hallerinde, günlük olarak kullanmak gibi bir meraka sahip olduğum için,( Watcher'ın klasik otomobil merakı gibi) açıkçası çaplarını ölçmek, hiçbir zaman aklıma gelmedi. Çeşitli çaplarda olduklarını biliyorum, şöyle ki aralarında çocuk boyu dedikleri 2 adet Hislon da var. Birisi takvimli ve oldukça iyi kondüsyondadır abisi.
Sadece almak değil yaşatmak amaçlı da hareket ettiğim için, dostlarımdan bakım ve yenilemeye gerek duyan saatler de kabul ettim ve onları da gerçek saat ustalarına ulaştırdım, ziyan ettirmedim. ( Yazılarındaki engin bilgi birikimi, iletişimindeki nezaket ve saygı ifadelerinden kolayca anlaşılabildiği üzere, Valjoux dostumuz gibi mesela )
Yorumunuz için tekrar teşekkür ediyorum dostum, beni mutlu ettiniz. Saygılarımla...
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPtsi 19 Nis. - 0:44

emek ürünü koleksiyon
çok karakterli saatler var
yanlız bu kadar saati muhafaza etmek kolay değildir ama muhafaza şekli saatlerin çizilmesine çok müsait..replikacıların çantaları misali; tüm saatler birbiriyle öpüşüyor
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPtsi 19 Nis. - 1:54

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 9:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPtsi 19 Nis. - 2:46

Hermes otomatik cep saati için "Bunu kullanan amca,çengi değilse işi zor"

Mekanizma dekorasyonların da perlaj için yaptığı "Urfa işi çiğ köfte tepsisi"

benim de koptuğum yorumlardı...

Çok güzel koleksiyon,"Cortebert","Movado",Atomik" takvimli,"Ovaras" ve "Hislon"un 2-3 modeli özellikle kadranları'nın temizlikleriyle göze çarpan saatler.Sabır,özveri ve emek verilerek toplandığı fotoğraflardan anlaşılıyor,eline sağlık...
serkan

serkan

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPtsi 19 Nis. - 2:52

hepsi çok güzel gerçekten.
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPtsi 19 Nis. - 4:03

Parabellum P08 kolleksiyonunuz gerçekten büyük özveri ve saat tutkusuyla hazırlanmış. Çok güzel saatler var, özellikle Cortebert ler. Model belirtmek gerekirse Cortebert Shockproof u çok beğendim.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPtsi 19 Nis. - 20:31

Teşekkür ediyorum arkadaşlar, gerçekten emekle hazırladığım bir koleksiyon oldu. Muhafazası için kullanmış olduğum çantanın kadifeden ara yapraklarını, daha iyi bir çekim için arkaya kıvırmıştım. Ama dediğinize katılıyorum. Daha iyi bir muhafaza için planlarım var. Ama saatlerle uğraştığımdan onlara sıra getiremedim malesef. Önerilerinizin aklımda olacağına emin olabilirsiniz.
Katil balinanın, mekanik saatlerin, zamanı göstermesinin teferrruat olduğu görüşüne de izninizle katılmak istiyorum. Çünki şahsen tren kaldırmak, mesai başlatıp sonlandırmak yada ilaç almak gibi bir sorumluluk taşımadan sadece ve sadece mekanik saat kullanmak ve bakımını gerçekleştirmek zevkini yaşamayı, arzu ediyorum. Dakikanın ne olduğu ve günlük sapması benim için bir anlam ifade etmiyor.Tabiiki bu benim görüşümdür ve kendi mekaniklerim için geçerlidir. Bir kamyon para verip de, saatinin fazla ileri gittiğini veya geri kaldığını gören bir dostumuzun psikolojisini de anlamak durumundayım.
Tamirat işine gelince, ilk saatlerimi tamir ettirmek amacıyla gittiğim ustamda, tamiri yaptırırken neredeyse başına ekşiyip, iş bitinceye kadar inceledim. Hatta bir saat ustası, bana Japonya'dan gelen saatçilerin, kendilerine verdiği seminer sırasında öğrettiği cımbız ve tornavida tutma tekniklerini bile gösterdi.Gözümde lup varken, saati elimden bırakmadan, parmağımın arasında duran cımbızı, o an elimde tuttuğum tornavidayla nasıl şık bir el hareketiyle değiştirebileceğimi öğrenmiş bulunmaktayım. Bunu anlattığım bir yakınımın, bana konuşmam bittikten bir süre daha aynı yüz ifadesiyle baktığını görünce , anlatmaktan vazgeçtim haliyle.Nasıl diyebilirsiniz ki ben eski ben değilim artık, yeni bir misyon yüklendim diye, Allah Allaaaah! Cık cık cık geek geek geek
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedSalı 20 Nis. - 2:18

bende görüntüler çeyrek çıktı ama çok güzel olduklarını tahmin edebiliyorum güle güle kullanın hepsini Smile
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedSalı 20 Nis. - 3:35

Cok guzel,cici ve ciddi bir koleksiyon olmus, tebrikler dostum bravo
http://www.turksaatforumu.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedSalı 20 Nis. - 3:49

ok1 devam ...
karagöz

karagöz

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedSalı 20 Nis. - 11:25

Sn.parabellum p08,
Gerçekten çok kaliteli ve zevkli bir koleksiyon,benim gibi amatörler için de harika bir görsel şölen olmuştur her halde.
Konuyla ilgili merak ettiğim birçok şey olduğundan, ben ,birini de sormak istiyorum müsadenizle:
Geçenlerde Tramvay marka otomatik bir kol saati aldım,(makinesinin türünü belirtecek kadar bilgim yok) bu marka kalite olarak nasıldır,koleksiyona konulmalı mıdır?
saygılar.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedSalı 20 Nis. - 19:52

Teşekkürler dostlar, mahçup ettiniz beni. Güzel bir şeyler yapmaya çalışıyorum kendimce. Fotoğraflar, biraz geç açılıyor, evet. Beklerseniz tam olarak çıkıyor. Crazyhours dostum, senin saatleri aldığın saatçiden 2 tane Rus indirdim. Vostok ile Zarya, fotoğraflarda görmüşsündür. Selamlarını da iletmek isterim. Kendilerine forumumuzdan bahsettim, kendilerinin de üye olmak istediklerini söylediler. Kırmızı Zarya'nın ileride bir kült olacağını tahmin ediyorum.
Karagöz dostum, Tramway, bildiğim kadarıyla NOS ( New Old Stock, quartzların, saat zannedilerek alındığı için elde kalmış , satılamamış yeni mekanik saatler) gurubunda, güzel kurmalı ve otomatikleri olan bir marka. Tıpkı Vialux ve Kralina gibi dikkat çekici modelleri var.

Koleksiyon incelemesi Siyahtramvay

Koleksiyon incelemesi Velistramvay

Gördüğün gibi güzel örnekleri olan bir saat. Elinde tutmanı öneriririm arkadaşım. Koleksiyonunun özel parçalarından biri olabilir pekala. Kolaylıklar diliyorum, saygılarımla...
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedSalı 20 Nis. - 19:59

Tramwayların makineleri tipik ST96 görünümünde, ortadan saniyeli ama otomatiğinde ne var bilemiyorum. Kasa kalınlığını arttırmışlarsa, AS2066 olabilir, üstadlar daha iyi yardımcı olurlar eminim. Bu arada dün Sifujack için uğradığım elden satanlardan bir adet de O Nacar buldum. Kasası çil kondüsyonda. Açmadım henüz ama takvimli ve alttan saniyeli ise UT vardır diye tahmin ediyorum. En kısa zamanda resimler eklerim buraya. Saygılarımla...
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPtsi 27 Eyl. - 3:41

Koleksiyon incelemesi Siyahtramvay

bence bu model daha iyi görünüyor ve Vialux marka kaç saatiniz var bende 1 adet var tepesi çıktı kuruluyor ayarlanmıyor... saat kayıp bulup bakmak gerek onarımı nasıl olur parça kırılması ihtimali var mı?
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedSalı 25 Ocak - 8:06

Ben bu bölümü kaçırmışım,

Bunlar nasıl saatler, bu nasıl bir koleksiyon, be ne emektir. ok1

Eline sağlık @ Parabellum. Bunları ara ara kolunuza takmıyor musunuz? Bugün ne takıyorsunuz bölümünde hiç görünmüyorsunuz. Bir gün Samsun'a yolum düşerse müsait olursanız bizzat incelemek gözlerime banyo sefası yaptırmak isterim. alkisalkis
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPerş. 27 Ocak - 21:16

Teşekkürler burbank, birşeyler ortaya çıkarmaya çalıştım işte. Herhangi bir şeyin değerinin, onun salt değerinden ziyade, kendisi için harcadığın emekle ölçüldüğünü düşünüyorum. Her gün giydiğim gömleğin rengiyle mütenasip kadranı olan bir tanesini seçip bana eşlik etmesini sağlıyorum. Daha sonra sıra, anlayan gözlerin kendilerini seçmesini beklemeye geliyor. Hep soruyorlar, babandan mı kaldı diye. Bu yaştaki bu saat seçimini herkes anlayamıyor malesef. Hatta benim sadece saat koleksiyonu yaptığımı düşünenler bile çıkıyor. Ben de her zaman sadece mekanik aşığı olduğumu anlatmıyorum nedense.Bugün kolumda kare formlu otomatik VIALUX var. Yolunuz düşmese de bizzat ziyaretime gelmenizi arzu ederim. Başımla beraber, güzelce ağırlayabilirsem ne mutlu bana. Saygılarımla...
miscen

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedCuma 4 Şub. - 2:22

maşallah hepsi birbirinden kıymetli..
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedCuma 18 Şub. - 0:17

Teşekkürler dostum. Emeğin ve titizliğin takdirle karşılanması, hepsinden daha kıymetli benim için.
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedCuma 18 Şub. - 0:43

çok güzel bir kolleksiyon olmuş

dedemden kalma bi serkisofta bende de var

fakat cemimde ezildi ve durdu

baktıramadım :(

parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPerş. 21 Nis. - 20:02

Arkadaşlar, dün itibariyle fakirin koleksiyonunu şereflendiren, birisi sıfır diğeri de sıfıra yakın kondüsyondaki Ruslar'ı sizlere takdim etmekten onur duyarım.
Öncelikle POLJOT

Koleksiyon incelemesi Fotoraf0079r

Koleksiyon incelemesi Fotoraf0080

Koleksiyon incelemesi Fotoraf0081z

Efendim fotoğraflar malumunuz üzere telefon kaynaklı olduğundan ancak bu kadar net olabilmişlerdir, özürlerimi iletir saygılarımı sunarım.

Şimdi deeee SLAVA

Koleksiyon incelemesi Fotoraf0068o

Koleksiyon incelemesi Fotoraf0069

Koleksiyon incelemesi Fotoraf0092

Koleksiyon incelemesi Fotoraf0097a

parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPerş. 21 Nis. - 20:09

Bir de her ne kadar bana hiç estetik gelmese de kasa büyüklükleri açısından kolumda fotoğrafladım, onları da müsaadenizle paylaşmak isterim dostlar. Bunların yanında bir de üçüncü bir güzel var ki, onun arzı endamını fotoğraflamayı da bugünlerde kendisinin eline geçecek olan yeni sahibine bıraktım.

Koleksiyon incelemesi Fotoraf0083l

Koleksiyon incelemesi Fotoraf0072v

yusufduz

yusufduz

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPerş. 21 Nis. - 20:52

Çok emek verildiği belli olan güzel bir kolleksiyon.El emeği ve göz nuru kolleksiyon budur,tebrik ederim.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPerş. 21 Nis. - 20:54

Teşekkür ederim dostum, vaktimi, enerjimi ve birşeyler ortaya çıkarma hevesimi, yararlı ve estetik olduğuna inandığım bu yolla değerlendirmeye çalışıyorum sadece. Takdir siz değerli forum üyesi arkadaşlarımındır.
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPtsi 16 Mayıs - 11:35

Şu anda hayretler içindeyim. Mükemmel bir koleksiyon, anladığım kadarı ile saatleri sadece satın almakla kalmayıp birçoğuna hayat vermişsiniz, ellerinize sağlık. İdolümsünüz. alkisalkis
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPtsi 16 Mayıs - 20:01

Teşekkürler dostum, emek verilen her şey kıymetlidir bana göre. Hatta her zaman, birşeyin salt değerinden ziyade onun için verilen emeğin o şeyin değerini belirlediğine inanmışımdır. Daha iyisi sizlerin olsun dostum, saygılarımla...
kani

kani

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPtsi 16 Mayıs - 20:33

10 numara bir koleksiyon ben henüz bu işte yenilerdenim ama aklımda böyle bir koleksiyon kurmak hep olmuştur Allah nasip ederse ilerde ben de böyle bir koleksiyona sahip olurum bugünlerin espirili deyişiyle benim de bir püskevitim olsun yani koleksiyonum.......... alkisalkis
recklesstr

recklesstr

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPtsi 16 Mayıs - 21:43

Forumun belki de en sevdiğim sayfası Smile Arada göz banyosu için koleksiyonunuza bakıyorum.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedPtsi 16 Mayıs - 21:54

Dostlar, benim sevmediğim daha doğrusu aslında sevip de bir yandan da muzdarip olduğum bir huyum var. Birşeye merak saldığım anda küçük küçük ilerlemeler ve sabırlı artışlar beni kesmiyor. Onun için yeni hobi konularına korkuyla bakıyorum. Yav işte ne güzel yavaş yavaş dokunsana şu hobinin pedalına,yoook illa kökleyip döşemeye yapıştıracak onu. Para, zaman, emek gırla gidiyor tabi. Bir de şu hobi işinde çok titiz olmayacaksınız benim bildiğim. Yolda müzik açıkken gittiği arabanın en ücra köşesinden gelen sesi duyup da kenara çekip onu tamir etmeden yola devem edemeyen adamın hobi alışkanlığını varın siz tahmin buyurun.

Koleksiyonu beğenmenize çok sevindim bu arada. Keşke bakmakla kalmayıp ziyaret edebilseniz ne güzel olur, bütün arkadaşların başımın üzerinde yeri vardır. Ağırlamaktan şeref ve mutluluk duyarım. Saygılarımla...
recklesstr

recklesstr

MesajKonu: Geri: Koleksiyon incelemesi   Koleksiyon incelemesi Icon_minipostedSalı 17 Mayıs - 0:51

Çok sağolun, çok düşüncelisiniz. Samsun bana epey uzak ama yolumuz düşerse seve seve sizin ve saatlerinizin ziyaretinize geliriz.

Koleksiyon incelemesi
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Küçük bir koleksiyon da benden
» watcher Abi'nin yapmadığı bir koleksiyon
» Ilginc ve Farkli bir Koleksiyon
» Jaeger 2010 bomba koleksiyon
» Satilik Omega Koleksiyon 12 Parça- Satıs iptal