Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması

+6
mustafasuren
canturkk
monster
deka
Valjoux
watcher
10 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Empty
MesajKonu: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedCuma 19 Mart - 22:04

Arkadaslar, yukarida ayni baslik altinda duyuru yaptik.
Konu orada kilitlidir.
Konu uzerinde tartismak isteyen arkadasimiz buradan devam edebilir.
Bu bir odullu yarisma, kazanana hediye var.
Bundan boyle zaman zaman kucuk yarismalar tertipleyecegiz.
Bu baslik altindaki sohbetlerinizde sorulara cevap yazmayin ki yarisma dogru akisini izlesin.

Haydi arkadaslar, iyi olan kazansin ok1

Herkese basarilar.
http://www.turksaatforumu.com
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedC.tesi 20 Mart - 4:30

Soruların zorluk derecesiyle ilgili hiç yorum gelmemiş,
galiba çok kolay geldi sorular,
tamir kit'ini verirken bayağa bir zorlanacağız. Very Happy
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedC.tesi 20 Mart - 23:21

Halen yorum yok? Cok ilginc Very Happy
deka

deka

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedPaz 21 Mart - 4:05

Madem cevap yok, ben bir yorum yapayım, bazı sorular direk bilinse de bazılarında zorluk derecesi yüksek olup, net den araştırma yapmayı gerektirecek tarzda, zaten verilen zaman da bunun göstergesi.
monster

monster

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedPaz 21 Mart - 5:06

bi yorumda benden benim malesef bu kit işime yaramayabilir çünkü hiç saatler üzerinde deneme yapmadım ama genede istiyorum nedense Smile
diğer yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum Smile
deka

deka

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedPaz 21 Mart - 5:13

Bende senle aynı durumdayım, ama kim istemezki,en azından buradaki mekanik severler böyle oyuncaklara işlerine yaramazsada benim gibi bayılırlar.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedPaz 21 Mart - 6:11

Sizleri bilemiyorum fakat sorular bana zor geldi. Sorular daha cok saat tarihi ile ilgili sanirim. Tamir, mekanizma veya teknik sorsaniz belki sansimi zorlardim. Odulu alacak uyemizi simdiden kutluyorum demekle yetinmek isterim. ok1
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedPaz 21 Mart - 8:46

Aslinda sorulari hazirlayan valjoux arkadasimiz daha cok teknik sorular hazirlamisti ama ben forumda teknik acidan ustalarimizdan henuz yeterince bilgi almamis oldugumuzu dusundugumden bazi sorulari genel saat kulturu veya tarihine cevirdim.
Ama galiba her ay bir tane yarisma yapacagiz, bu konuda fikirlerim var bu yarismadan sonra aciklariz.
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedPaz 21 Mart - 10:08

yarın bütün sorular tamam. 9. soruyuda cevapladım ama zamanım kalmadı. yarın bitiririm inş.
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 5:03

OSMANLI SAATLERİNİN BAZILARINDA ÇİFT SAAT GÖSTERGESİNİN NEDENİ NEDİR
bunu tam anlayamadım ,şimdiki gmt saatler gibi 2 tane mi akrebi var yoksa bazı kol saatleri gibi tek saatte ve tek kadranda 2 ayrı saat çemberi ile 2 ayrı akrep ve yelkovan mı var ?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 5:26

sifujack demiş ki:
OSMANLI SAATLERİNİN BAZILARINDA ÇİFT SAAT GÖSTERGESİNİN NEDENİ NEDİR
bunu tam anlayamadım ,şimdiki gmt saatler gibi 2 tane mi akrebi var yoksa bazı kol saatleri gibi tek saatte ve tek kadranda 2 ayrı saat çemberi ile 2 ayrı akrep ve yelkovan mı var ?

Her ikisi de olabiliyordu, hatta bazi cok ender cep saatlerinde saatin iki yuzunde olabiliyordu.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedC.tesi 27 Mart - 7:28

Bu konuyu unuttunuz galiba,
10dk sonra kilitliyorum Very Happy
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedC.tesi 27 Mart - 7:57

Buradan "sifujack" arkadaşımızı tebrik ediyorum çok güzel araştırmış,
hediyesini iyi günlerde kullansın,İzmir de olduğu için artık elden teslim yaparız.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedC.tesi 27 Mart - 8:02

Sifujack bravo bravo
Ben de tebrik ediyorum, Mustafa hocama da bir dahakine sans diliyorum, cunku arkadaslar yarismalarimiz devam edecek.
Bir dahaki yarismada odul bir adet saat olacak clown
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedC.tesi 27 Mart - 8:09

Sifujack arkadaşım ben de tebrik ederim. gerçekten çok güzel hazırlamışsın. bu arada ne kadar farklı bilgilere sahip oldum şaşırıyorum. çok teşekkürler emeği geçenlere...
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedC.tesi 27 Mart - 8:22

hepinize teşekkür ederim,çok bilmek ne haddime ,sonuca bakınca sadece araştıracak zamanımın daha çok olduğu görünüyor ,eğer musatafa hocamın da o kadar zamanı olsa,aramaya ayırabileceği zaman benimkinin yarısa bileolsa cevapları anlatan bir kitap yazardı
deka

deka

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedC.tesi 27 Mart - 11:21

Tebrikler sifujack, ok1
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedC.tesi 27 Mart - 23:20

Tebrikler sifujack...

Ben foruma daha yeni yeni adapte olmaya başlıyorum. Forumda her yere daldan dala atlayıp okumaya çalıştıkça burayı yeni farkettim. Gerçi daha öncede farketseydim bu sorular beni aşardı. Belki internetten araştırma ile birşeyler bulurdum. Ama bu yarışmalar bence çok güzel ve yararlı. Kazanmasak bile araştırmaya ve araştırdıkçada yeni bilgiler öğrenmemize katkısı açısından çok güzel ve muhakkak devamı diliyorum.
Aslında öğrendiğimiz yeni bilgilerden dolayı hepimiz kazanıyoruz ve soruların cevaplarını öğrenince hepimiz bir şeyler kazandık diye düşünüyorum.
fate

fate

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedPaz 28 Mart - 3:25

Tebrikler sifujack alkisalkis
teng

teng

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedPaz 28 Mart - 8:00

Tebrikler sifujack, kazanmanın ötesinde çok güzel bir yarışma çıkardınız.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedPaz 28 Mart - 23:49

tebrikler
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması   Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması Icon_minipostedÇarş. 31 Mart - 3:10

Soruların cevapları;

SORU 1-HELYUM VALFİ’NİN İŞLEVİ NEDİR?(15 puan)
CEVAP:HELYUM VALFİ PROFESYONEL DALGIÇLAR(SANAYİ DALGIÇLARI) İÇİN TASARLANMIŞ,DALIŞ SAATLERİNDE KULLANILMAKTADIR.DALGIÇLAR OKSİJEN VE HELYUMLA DOLDURULMUŞ İSTASYONLARDA BAZEN BİRKAÇ GÜN GEÇİRİRLER.HELYUM ÇOK KÜÇÜK MOLEKÜLLERE SAHİP OLDUĞUNDAN SAATİN CONTALARINDAN İÇERİ GİRERLER.DERİN DALIŞ(60 METRE VE ALTINDA YAPILAN DALIŞLAR) YAPIP İŞİNİ BİTİREN DALGIÇ,DENİZ YÜZEYİNE ÇIKMAYA BAŞLADIĞINDASORUN BURDA BAŞLAR,SAATİN İÇİNDE TOPLANAN HELYUM BASINÇ DEĞİŞİMİYLE SAATİN CAMINI DIŞARI ATAR.BUNU ÖNLEMEK İÇİN HELYUM VALFİ GELİŞTİRİLMİŞTİR.BAZI SAATLERDE BU İŞLEMİ SİSTEM OTOMATİK OLARAK YAPARKEN BAZILARINDA MANUEL OLARAK ÇALIŞIR. MANUEL SİSTEMDE HELYUM VALFİ DALIŞTAN ÖNCE TAMAMEN KAPALIDIR,DALIŞ İŞLEMİ BİTİP ÇIKIŞA GEÇEN DALGIÇ DEKOMPRASYON AŞAMASINDA SAATİ HELYUM VALFİNİ’DE AÇAR BU ESNADA HELYUM DIŞARI ÇIKARKEN VALF SAATİN İÇİNE SU ALMASINI ENGELLER.GÜNLÜK KULLANIMDA HELYUM VALFİ KAPALI TUTULUR.
SORU 2-ABRAHAM-LOUIS BREGUET’İN SAATÇİLİĞE KAZANDIRDIĞI 3 TANE İCAT NEDİR?(15 puan)
CEVAP:
TOURBILLON,
BREGUET PANDÜL,
PARACHUTE ŞOK SİSTEMİ,
BREGUET LATERAL MAŞA
BREGUET KEY
SORU 3-REMENTUAR NEDİR?(10 puan)
CEVAP:SAATİ KURMAK VE AYARLAMAK İÇİN KULLANILIR.SAATİN TEPESİYLE MAKİNA ARASINDAKİ BAĞLANTIYI YAPAN PARÇADIR.
SORU 4-OTOMATİK SAAT ROTORU KİM TARAFINDAN İCAT EDİLMİŞTİR?(10 puan)
CEVAP:BELÇİKALI SORTON 1778
SORU 5-EŞAPMAN NEDİR?(10 puan)
CEVAP:ÇELİK ÇARK,MAŞA,BALANS ÜÇLÜSÜ’NE VERİLEN İSİM.
SORU 6-SWATCH GRUP’UN LÜKS SINIF 5 MARKASI NEDİR?(5 puan)
CEVAP:
BREGUET,
BLANCPAIN,
GLASHUTTE ORIGINAL,
JAGUET DROZ,
LEON HATOT,
TİFFANY&CO,
OMEGA
SORU 7-RICHEMONT GRUP’UN 5 MARKASI NEDİR? (5 puan)
VACHERON CONSTANTIN,
BAUME MERCIER,
JAEGER LECOULTRE,
LANGE&SOHNE,
CARTIER,
OFFICINE PANERAI,
IWC,
PIAGET,
ALFRED DUNHILL,
VAN CLEEF&ARPELS,
MONTBLANC,
ROGER DUBUIS.
SORU 8-OTOMATİK VE KURMALI SAATLERİN ZEMBEREK SİSTEMLERİNDEKİ FARK NEDİR?(10 puan)
CEVAP:KURMALI SAATLERİN ZEMBEREK SİSTEMLERİNDE TIRNAK VARDIR SAAT KURULDUĞUNDA ZEMBEREK SON NOKTASINA GELDİĞİNDE KURMA İŞLEMİ BİTMİŞTİR.OTOMATİKLERDE ZEMBEREĞE GÜÇ GELDİKÇE ZEMBEREK ATLAMA YAPAR.
SORU 9-CO-AXİEL MAŞA SİSTEMİNİ KİM İCAT ETMİŞTİR?(5 puan)
CEVAP:GEORGE DANIELS
SORU 10-OSMANLI SAATLERİNİN BAZILARINDA ÇİFT SAAT GÖSTERGESİNİN NEDENİ NEDİR?(15 puan)
CEVAP:ALAFRANGA VE ALATURKA(EZANİ SAAT) SAATİ GÖSTERMESİ İÇİN TASARLANMIŞTIR.

Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması
» Dinodirect.com ödüllü yarışması
» Saatçilik sözlüğü
» İsviçre'de saatçilik dersleri
» MDR kanalinin Glashütte Saatcilik sehri hakkindaki dokumentar film