Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saatçilik sözlüğü

+7
u3kagitci
BR-02
vervito
cemele
watcher
mustafasuren
Valjoux
11 posters
YazarMesaj
Valjoux

Valjoux

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedÇarş. 31 Mart - 5:13

İsviçre saat federasyonu'nun sitesindeki 4 dil de hazırlanmış olan sözlük çok başarılı bir göz atın,

http://www.fhs.ch/berner/?l=en
mustafasuren

mustafasuren

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 1 Nis. - 5:20

çok güzel ama keşke Türkçe de olsaydı...
watcher
Admin
watcher

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 1 Nis. - 5:23

Turkce yok ama belki ciddi bir calisma ile cevrilebilir
http://www.turksaatforumu.com
Valjoux

Valjoux

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 1 Nis. - 5:25

Keşke olsaydı ama yok,

hep beraber birşeyler yaparsak güzel bir türkçe arşiv olur ok1
mustafasuren

mustafasuren

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 1 Nis. - 5:47

aslında sözlüğü paylaştırsak herkes harf harf paylaşıp burada yayılasak diyorum... zormu olur acaba?
watcher
Admin
watcher

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 1 Nis. - 20:20

Iyi fikir,
Hatta sunu da diyebilirim, bir arkadasimiz her harf icin bir mesaj yazsa ve o harfteki kelimelerin hepsini alt alta yazsa, karsisina da bildigi kadariyla tercumesini yazsa ve diger arkadaslar da duzeltme yapsa.
Boylece harf harf gidilerek tum harflerdeki kelimeler tercumeleri yapilinca ben hepsini bir baslik altinda toplar ve sabitlerim.
cemele

cemele

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedÇarş. 26 Mayıs - 4:29

Konu hakkinda atilan en son mesaj 2 Nisan. Sonra dokunulmamis.

Sozlukteki her seyi harf harf cikartmak cok uzun zaman alir ama mesela en azinda lug, Rotor, Bezel v.b terimler nedir saatin neresini olsuturur gibi bilgiler ilk baslayanlar icin onemli olacak diye dusunuyorum.

Mesela bir mesajda bu saatin lug larini sevmiyorum sozu geciyor. Lug u arastirmak gerekiyor. Yada Bidirectional Rotor gibi.

Basliyorum diable

LUG: Saatin kulaklari yani kulpu dur. Kordon bir mil yada pim vasitasiyla bu kulakciklara monte edilir. Nasil bir insain kulaklarinin orani gorunusu uzerinde %100 etken ise, bir lug hem saatin goruntusunde hemde takilan kordonun goruntusunde onemli bir etken dir.

Oldumu? Acep, Duzeltmeyi bi zahmet yapin.
Valjoux

Valjoux

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 27 Mayıs - 2:46

@ cemele,

başlığı hatırlatman güzel oldu,başlangıcı da yapmışsın devamı gelir artık...
Valjoux

Valjoux

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 27 Mayıs - 3:18

Rotor;

Saat makinasına tek noktadan sabitleşmiş,vücutun hareketini algılayarak saati kurmaya yarayan,yarım daire şeklinde tasarlanmış parçaya verilen isim.Otomatik kol saatlerinde rotor bazen saati tek yöne,bazen de çift yöne(bidirectional)kurar.(ETA 7750 tek yöne kurarken,ETA 2824-2836-2892A2 çift yöne kurulur.)

Bezel(Top Ring);

dalış saatlerinde,tüpteki hava miktarını ve dekompresyon zamanını ayarlamak için tasarlanmış,çoğunlukla tek yöne dönebilen, günümüzde aksesuar'dan başka pek özelliği olmayan ya da kullanılmayan,saatin üst döner çerçevesi.
cemele

cemele

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 27 Mayıs - 9:40

Valjoux Rotoru sadece donen cark olarak biliyordum. Aciklama icin sagol.
Misafir
Misafir
Anonymous

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedC.tesi 29 Mayıs - 13:29

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 3:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir
Anonymous

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedC.tesi 29 Mayıs - 13:38

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 3:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
vervito

vervito

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPaz 30 Mayıs - 1:56

Goldene Unruh ödülleri de var ancak haklarındaki tün yazılar almanca olduğu için anlamıyorum. ve bu ödüller neye veriliyor. 2010 ödülü kim aldı?
BR-02

BR-02

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedSalı 22 Şub. - 2:32

Goldene Unruh, tercümesi Altin pandül.
Her sene düzenlenir yeni cikan halkin begendigi ve oyunu verdigi modeller secilir ve sergilenir.
asagidakiadresde 2011 ödülleri var. Isteyen arkadaslar tiklayabilir.
>>>>>>Tikla<<<<<<<

u3kagitci

u3kagitci

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPaz 27 Şub. - 4:25

Çoook zaman olmuş güncellenmeyeli ve bir şeyler paylaşılmayalı bu topicte..
Benim fikrimi söyliyim,saat hakkında üst düzey bilgiye sahip arkadaşlarımız bizi en azından kol saatleri ve genel bilgiler adı altında, mekanik ve dijital saatler olarak bilgilendirmeye başlarlarsa çok memnun olurum.Sonra sonra da mekanizmaları ince ayrıntıları en azından fotograflı yada fotografsız (sitede foto açılma sıkıntısı oldugunu biliyorum) şekilde bizlerle paylaşırlarsa ,ben gibi yeni başlayan ögrenmeye açık kişilere de klavuz olurlar.
Şimdiden teşekkürler..
burbank

burbank

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPtsi 28 Şub. - 4:06

BR-02 demiş ki:
Goldene Unruh, tercümesi Altin pandül.
Her sene düzenlenir yeni cikan halkin begendigi ve oyunu verdigi modeller secilir ve sergilenir.
asagidakiadresde 2011 ödülleri var. Isteyen arkadaslar tiklayabilir.
>>>>>>Tikla<<<<<<<

"Bu linki Genel Saat Sohbeti" kısmına taşıyıp her kategoriden bir saat seçelim gibi bir konu açabilirsiniz belki. Değişik olur.
frown

frown

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedÇarş. 9 Mart - 23:16

@cemele;
Lug = Kulak = Çuk oturmuş

İlk kez kulak dendiğini gördüm, daha iyisini düşünemem.
burbank

burbank

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 10 Mart - 10:56

Ben Lug = Boynuz olarak biliyor ve kullanıyorum. Acaba doğrusu hangisi, ya da iki türlü de "boynuz" veya "kulak" olarak kullanılıyor mu?
GAREZ

GAREZ

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 10 Mart - 13:43

kulak
kulp
sap
çekiş
fiil
çekmek
sürüklenmek
sürüklemek
diyormuş... ( Google )
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
watcher
Admin
watcher

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 10 Mart - 21:10

Fransizca'da anses deniyor ama bazen cornes (boynuz) ifadesi de kullaniliyor.
bulent.b

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 28 Nis. - 0:51

kadranın üzerinde dakikayı gösteren numaralar var. 5-10-15 diye...bazen numara yerine çizgi yada nokta yada üçgen koyuyorlar...bunlara ne deniyor bilen var mı ? ingilizcesi yada türkçesi...
Valjoux

Valjoux

Saatçilik sözlüğü Empty
MesajKonu: Geri: Saatçilik sözlüğü   Saatçilik sözlüğü Icon_minipostedPerş. 28 Nis. - 1:51

Kadran da kabartma olup saatleri gösteren numaralara rakam diyoruz,ingilizcesi de "index"...

Saatçilik sözlüğü
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İsviçre'de saatçilik dersleri
» Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması
» Ödüllü Saatçilik Bilgi Yarışması
» MDR kanalinin Glashütte Saatcilik sehri hakkindaki dokumentar film