Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari

+5
vervito
parabellum p08
deka
teng
watcher
9 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Empty
MesajKonu: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedPaz 4 Nis. - 23:57

Ozellikle dalgic saatlerinde, dalma sirasinda su basincinin direk cam uzerine degil de kenarlara kaymasini saglar.
Yine dalma sirasinda su icinde buyutec gibi davranacagindan gorulme ozelligi artar.
Yansimalara karsi daha avantajli bir gorunum sergiler, daha az yansima yapar, dolayisi ile cam uzerindeki parmak izi gibi izler daha gorunmez olur.
Ozellikle anti reflet ozellik te verilmis ise saatte yansima ve bukulme olayina hic rastlanmaz.
Anti reflet'nin cabuk cizilmesini engellemek icin bu ozellik artik camin ic tarafinda tercih edilmektedir.
Cizilme ve darbelere karsi ise daha acikta oldugundan dezavantaji vardir.
http://www.turksaatforumu.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedPtsi 5 Nis. - 0:00

Saati çok daha güzel gösterir.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedPtsi 5 Nis. - 0:23

Saati güzel gösterdiği fikrine sonuna kadar katılıyorum, geçenlerde buradada konusunu gündeme getirdiği bir orient vardı hatırlarsınız,yarı iskelet bir kadran yapısına sahip siyah kadranlı bir saatdi, saatin kendisini gördüm, düz camdı bana çok itici gelmişti.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedSalı 6 Nis. - 23:29

Valla arkadaşlar, benim de bombeli sevgim depreşince, birkaç foto gönderesim geldi. Bombe, hakikaten özel ve vintage bir hava veriyor saate. İlk fotodaki lugların estetiğine bakın , harika değil mi?

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Cortebertantimagnetic

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Eterna2

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Konnexa
Bombeli Safir Cam'in Avantajlari MehtaplveturBombeli Safir Cam'in Avantajlari Omegageneve

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Servicesz

En son parabellum p08 tarafından Çarş. 7 Nis. - 19:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedSalı 6 Nis. - 23:33

Duramadım ne yapayım....

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Alpina3331big

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Lanco1111

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Nacar17jewels

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Oris50
teng

teng

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedSalı 6 Nis. - 23:40

Bekleme yapma devam et diable
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedÇarş. 7 Nis. - 19:18

Alındı anlaşıldı merkez, intikal ediyorum hemen. Very Happy

Şimdi de otomatikler gelsin bakalım arşivimizden...

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari 15comegasite7

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Bulova

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Gruen5555

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Hamilton2255
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedÇarş. 7 Nis. - 19:24

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Lecoultremastermariners

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Longinesauto

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Omegaautogeneve

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Ramona25

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Zenithauto
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedÇarş. 7 Nis. - 19:31

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Zodiacauto

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Kgbvostok

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Lecoultre

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Zodiacautograph

Arkadaşlar, biraz dinleneyim, devam edeceğim. Birazdan da değişik formdaki özel saatleri getiririm ekranlarınıza. Aaaaaaaas soooora
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 12:19

Parabellum, bunların hepsi sizin koleksiyondan mı? çok özel parçalar var.
özellikle sondaki Zodiac'lar. Bir de yukarda bir yerde siyah kadranlı Alpina vardı, çok şeker bir şey.

Bombeli cam olayına gelince.. Watcher'in saydığı avantajlardan dolayı evet güzel, dediği gibi özellikle dalgıçlarda.. ancak aşırı bombeli olan saatler de va, loop gibi mübarek. bana çirkin geliyor. ve şu anda piyasadaki bir çok ucuz quartz saatere de böyle baya bombeli camlar takıyorlar..o yüzden gözüme ucuz geliyor bu tür camlar. dezavantaj olarak söylenen darbeye ve çizilmeye yatkınlık pek de öyle dezavantaj değil, yani safirin çizilmesi zaten çok az ihtimal, darbe açısından da bombeli olunca zaten extra bir kalınlık kazandığı için pek bir şey olmaz. tam tersi düz olan camlar daha ince oldukları için camın tam ortasına gelecek bir darbe çatlatır. ancak bombeli de o kuvvet aynen suyun basıncı gibi kenarlara dağılır.
Hamilton Navy serisinin bombelikleri bana göre ideale yakın düzeyde...
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 19:20

Vervito dostum, merhabalar. Malesef yukardaki resimler, koleksiyonuma değil de resim arşivime aittir. Bombeli cam konusuna örnek teşkil etmesi amacıyla verdim resimleri.Ancak kimbilir, zaman içinde bana gelebilirler.Benim naçizane koleksiyonun resimleri,orjinal saat incelemeleri, koleksiyon incelemesi bölümünde yer alıyor. Görüşmek dileğiyle, saygılar...
muaddib

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedÇarş. 21 Ara. - 21:56

şöyle iyice kubbe bir tane de ben koyayım. mb&f Legacy Machine:

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari LM1_RG_FACE

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari LM1_RG_PROFILE
Azizim
moderator
Azizim

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedC.tesi 4 Şub. - 10:26

Bombeli camlar hoş oluyor ama darbeye maruz kalma riski de düz cama göre yüksek oluyor. Dikkatli kullanmak gerek.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedC.tesi 4 Şub. - 11:17

Bombe yapısı gereği dirençli olması gerekir diye düşünüyorum.
Azizim
moderator
Azizim

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedC.tesi 4 Şub. - 11:37

Çevredeki cisimlere karşı temas etme oranı yüksek olduğu için benim gibi dikkatsiz kullanıcılar için sıkıntılı bir durum. diable
bravoecho

bravoecho

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedÇarş. 29 Şub. - 17:42

Avantajlari ustte zaten verilmis, ben de bir dezavantajindan bahsedeyim: farkli acilardan okunabilirlik problemi.

Eger saatin ureticisi kullandigi safir camin 3 ekseninde de ayni olculeri yakalayamazsa goreceginiz kadran miktari bakis aciniza gore azalir yada artar. Camin kalinligi her yonde ayni olursa distorsiyon yada lens effect denen goruntu bozulmalari olmaz.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedÇarş. 29 Şub. - 21:25

Bazı camlarda olabiliyor galiba, ancak bendeki hafif bombeli safir camların hiçbirisinde böyle bir sorun yok, eğer olsaydı ben de istemezdim.
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedÇarş. 29 Şub. - 22:51

bombeli camın havası başka hoş bir görüntüsü oluyor mika dan ziyade kristal daha güzel tabii.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bombeli Safir Cam'in Avantajlari   Bombeli Safir Cam'in Avantajlari Icon_minipostedC.tesi 3 Mart - 5:41

bravoecho demiş ki:
Avantajlari ustte zaten verilmis, ben de bir dezavantajindan bahsedeyim: farkli acilardan okunabilirlik problemi.

Eger saatin ureticisi kullandigi safir camin 3 ekseninde de ayni olculeri yakalayamazsa goreceginiz kadran miktari bakis aciniza gore azalir yada artar. Camin kalinligi her yonde ayni olursa distorsiyon yada lens effect denen goruntu bozulmalari olmaz.

Simdi bu soruna neden olan seyi aciklayayim.
Bombe iki turlu yapiliyor, ya gercek bombe ya da duz cama verilen bombe.
Eger gercek bombe olursa ki bu bizim hezarfen modelimizde boyle, o zaman icten ve distan bombeli oluyor, o zaman lens effect'i olmaz, cunku bombeyi yapan makineler cok hassastir ve hata kabul etmezler, ama bu cam oldukca da pahalidir.
Diger bir yontem ise duz cama ustunden traslayarak bombe verilmesidir, bunu yapan firma cok var ama kaliteli yapabilen cok az var, bu calismada camin alti duzdur ust taraf ise bombeli olur, yani tam bir mercek calismasi olur ki bu durumda bu sorunlar dogabilir.
Rumi modelimiz boyle yapildi ama bombeyi oyle verdirdim ki kenar cerceveye bakan ve okunma olmayan bolgeye verildi, ve cok az bombe oldu, anlamak icin elinizi gezdirmeniz lazim, bu da okunabilirligine hic etki yapmiyor ama cerceveye dogru bombe olunca saate muthis bir zarif ve incelik havasi veriyor.
Yani bence aslinda her iki yontem de kullanilabilir ama dogru yerde ve sekilde kullanmak lazim yoksa sonuc cok sorunlu olabilir.

.
http://www.turksaatforumu.com

Bombeli Safir Cam'in Avantajlari
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tourbillon nedir? mekanizmanın avantajları...
» Bombeli cam
» Bombeli kadran
» Safir mi Mineral mi?
» Safir mi, Mineral mi?