Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Mekanik saatler ölmesin

4 posters
YazarMesaj
parabellum p08

parabellum p08

Mekanik saatler ölmesin Empty
MesajKonu: Mekanik saatler ölmesin   Mekanik saatler ölmesin Icon_minipostedÇarş. 7 Nis. - 23:40

Merhaba arkadaşlar,

Bu bölümde, sizlerle, epey zamandır aklımda olan bir konuyu paylaşmak istedim. Biliyorsunuz bizler saatlere gönül vermiş insanlar olarak, böyle seviyeli ve dostane bir ortamda biraraya gelmişiz ve bir zevki paylaşıyoruz. Fikirlerimizi, hobilerimizi, bilgilerimizi ve yönlendirmelerimizi ortaya koyarak, saatseverler olarak hepimizin, belirli bir bilinç düzeyine gelmemizi sağlıyoruz. Peki hiç şunu düşündünüz mü, hasbelkader ucundan bucağından bir şekilde bu zevkleri yakalamış olan bizlerin dışında, ne kadar insan bu estetik değerlerin farkında? Sözgelimi, kurmalı, otomatik yada pilli balanslı mekanik saatleri, cep saatlerini, anahtarlısını, remontuarını, motifli kadranlısını, diskli saniyelisini kaç kişi biliyor? İnsanlar artık saatleri 2030 makineli, su geçirince işi biten, bobin kesen, kapağı açılınca, yemyeşil entegresiyle sizi soğuk bir şekilde " kapat kapat" diye karşılayan sevimsiz elektronikler olarak biliyorlar. Hurdacıdan geçen senelerde aldığım bir Cortebert'i götürdüğüm saatçi, kapağını açıp da hala çalıştığını görünce, " Yazık bak şuna hala nasıl çalışıyor garip " dediğinde, bu sevgiyi içimde taşımakla bir kez daha gurur duydum.
İnsanların, temizlenmiş, yağlanmış bir saat makinesinin sağlıklı tik tak sesini duyması gerektiğini, yatarken kolunuzdan çıkardığınız saatin sesiyle bütün odanın çınlaması gerektiğini, saatlerin içine, kadranına, kayışına ve bakımına gösterilen titizliğin, insanın hareketlerine ve ilişkilerine de yansıması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle yeni neslin, bu değerleri öğrenip, farkındalık geliştirmeleri için, kendi adıma, çalıştığım okulda , ara sıra , koleksiyonumu , öğrencilerin önüne getirip, onlarda bu sevginin yeşermesine gayret ediyorum. Tarihi eşyalarımız konulu bir stand kurulduğu gün, derse girerek , orada bulunan altın bir cep saati hakkında uzun uzun konuştuğumu ve öğrencilerin de vay be diyerek dinlediğini hatırlıyorum.
İşte bu düşüncelerle, bazen ortak tamirat yaptığımız saatçi bir dostumuza, bu tip saatlerin sergilenip hatta satılabileceği bir mekan önerisi getirdim. Öyle ya, insanların bu saatleri almak için ya da en azından rastlayıp inceleyebilmek için bir yere ihtiyaçları var. Bakacaklar, bu saatlerin ölmediğini görecekler, bu saatlerle ilgili anılarını anlatacaklar. Belki heveslenip edinecekler. Nasıl güzel fikir değil mi?..... Değilmiş, çünki tutmadı. Haliyle maliyet- fayda, hesabı aleyhimize işledi. Samsun'da bir tane bile, mekanik ve kurmalı vintage tarzı saat satan bir yer yada bunların hobi metaı olarak bulunduğu bir mekan yok. Başka yerlerde de olduğunu zannetmiyorum. Yaklaşık 27-28 tane ili gezdim, yaşadım, bulundum. Kıbrıs dahil böyle bir yere rastlamadım malesef. Sizlerin fikirlerinizi bekliyorum. Bu sevgiyi, insanlara nasıl tanıtabilir ve nasıl yayabiliriz? Bu saatleri, bizim gibi zevk sahibi insanların haricinde, çöpçülerin ve bozuk sıradan bir AS1130' u Abdülhamit'ten kalma bir antika gibi satmaya çalışan, fırsatçı çakalların elinden nasıl kurtarabiliriz? Ne diyorsunuz?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Mekanik saatler ölmesin   Mekanik saatler ölmesin Icon_minipostedÇarş. 7 Nis. - 23:47

Dostum bu fikrin cok guzel, daha dogrusu bunu hayata gecirmeye olman daha da guzel.
benim aklimdaki seylerden birini dile getirdin.
Aslinda bu fikir forumun ilk kurulus gunlerinden beri var olan birsey, yurtdisinda yapiliyor, fakat forum biraz gelissin sonra bu dusunceyi gundeme getireyim istiyordum ama forum da tahminleriminden en az 10 kat hizla gelisiyor.
Soyle yapilabilir:
Bizler oncu olarak, yilda bir veya iki kez mesela Istanbulda bir yerlerde bir saat sergisi ve/veya borsasi turunden bir organizasyon yapabiliriz.
Burada saatseverler bir araya gelip alim-satim/takas turu islemler yapabilir.
Organizatorler araniyor yani ok1
Bu gelisirse yilda birkac kez olmak uzere bir saat pazari turunden birsey olusturmus oluruz.
http://www.turksaatforumu.com
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Mekanik saatler ölmesin   Mekanik saatler ölmesin Icon_minipostedPerş. 8 Nis. - 0:27

İstanbul'da fiilen olabileceği gibi, sanal olarak bir organizasyon da yapılabilir. Forumlardaki alım satım köşelerinden daha geniş bir olayı kastediyorum. " Mekanik saat dünyası " gibi bir şey yani. Ayrıntılı ve çözünürlüğü yüksek fotoğraflı ve üzerinde fiyatı olan bir satış ortamı, ne güzel olur. İsteğimize, kesemize ve ihtiyacımıza göre dolanır bakarız biz de. Bak hevese geldim şimdi, dur eve koşup çekimlere başlayayım hemen. Sadece satış değil, dediğiniz gibi takas ve parça tedariki de mümkün olur böylece. Çok geniş çaplı bir şey olursa, forum üyelerinin dışındaki saat meraklıları da istifade etmiş olurlar hem de. alkisalkis
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Mekanik saatler ölmesin   Mekanik saatler ölmesin Icon_minipostedPerş. 8 Nis. - 0:32

Sanal olarak forumdaki alim satim bolumu var, siteye bagli shop gibi birsey dusunmustum ama alim satim bolumu buna yeterli olur bence, shop olsa bile alim satim bolumunden fazla islevsel olmaz gibime geliyor.
http://www.turksaatforumu.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: Mekanik saatler ölmesin   Mekanik saatler ölmesin Icon_minipostedPerş. 8 Nis. - 0:46

Samsun'da öğretmenevinin yanındaki saatçi satmıyormu? resimlerini koydunuz hani ?
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Mekanik saatler ölmesin   Mekanik saatler ölmesin Icon_minipostedPerş. 8 Nis. - 19:50

Evet sayın Teng, o saatçi, elinde eskiden kalan mekanik saatleri satıyor. Ama miktar ve çeşit olarak fazla doyurucu bir portföyü yok malesef. Daha ziyade yan ürün Parel kurmalılar ve Rus modelleri var. Onlar da bittikten sonra gerisi gelecek gibi görünmüyor. Zaten Ruslar'ı da ben çeşit ve marka olması hasebiyle almıştım. Aslında severim, sağlam, basit ve ilginç tasarımlı oluyorlar. Hani derler ya, nev'i şahsına münhasır diye, tamamen öyle. Özellikle Polet ve Vostoklar, bayanlarda da Zarya favorimdir. Ben daha geniş çeşitli ve yüksek kalitede mekaniklerin satıldığı yerleri arıyorum. Bulamadığım için de ikinci elden, bazen de yarı bozuk alıp, tamir ve bakım yoluna gidiyorum mecburen.
kemal-cebeci

kemal-cebeci

MesajKonu: Geri: Mekanik saatler ölmesin   Mekanik saatler ölmesin Icon_minipostedPaz 11 Nis. - 8:32

merhaba bence burada mekanik saatlerin çok miktarda satışta olması ve misafirlerinde bundan istifade etmesi ayrıca her satışa konulan saatin fiyatını sahibi belirlesede satışa konulan saat forumda saatin orjinalliği menşei hangi yıla ait olduğu çeliği mekanizması genel durumu hakkında uzman görüşü belirtilmesi satışa konulan saatin tanıtımı alıcılara güven vermesi bakımından. takas bölümününde tamamen saat takası olarak tabiiki orjinal mekanik olması kaydıyla çok iyi olur. bir şekilde rahatsızlığı olan evden çıkamayan özürlü insanlarımız veya işi büro ofis işi olan insanlarımıza biraz tanıtımla müthiş bir olanak sunulur. insanlarımız bir şekilde bazı sitelerden bu zevkini gidermeye çalışsada sadece bir saat sever olarak markanın ikinci elini alıp zevkini gidermeye çalışıyor bozuk çıkdımı depresyon sinir vs satışa konulan saat art niyet gütmeden tamamen objektif kriterler ve uzman olarak her türlü eleştiri altında müşterinin menfaatleri gözetilerek ve forumun saate verdiği önemle yapılması. bir görüş benimki.

Mekanik saatler ölmesin
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mekanik saatler üzerine dersler - teori
» Pilli ve mekanik saatler arasındaki farklar...
» Mekanik saatler yeniden düşüşte mi?
» Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u
» Mekanik saatler her zaman çalıştırılmalı mı?