Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u

+4
bizantolog
egunns
solestar
watcher
8 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Empty
MesajKonu: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedCuma 11 Şub. - 23:41

Bizantolog isimli uyemiz, forumun kurulusunda da yer almis bir saat sevdalisi arkadasimizdir.
BLOG ICIN TIKLA
Forumumuz kurulusundan bile epey once kendi blog'unu kurmus kendi dunyasinda ulkemize bu konuda birseyler vermeye calismis bir arkadasimiz.
Forum kurulusunda da yer almasina ragmen, daha sonra kendince nedenleriyle foruma sadece okumak icin giren bir dostumuz.
Ama kendi blog'unda cok guzel yazilari var, zaman zaman ziyaret ederek o kendi uslubundaki saat ile ilgili guzel yazilarini okumanizi tavsiye ederim.
Son yazilarindan bir tanesi:

SAAT SEVMEYEN SATICILAR NE IS YAPAR?

Onların gözünde saatin manavdaki bir meyveden veya market rafında duran cam bir bardaktan öte bir anlamı yok.

Saati sevmeyen saatçilerden söz ediyorum, mesleklerini sevmeyen, mesleklerinin hakkını vermeyen saatçilerden bahsediyorum.

Onların arasında saatin maddi anlamının yanında manevi bir yanı, kültürel bir değeri olduğunu bilenler de vardır elbette, ancak öylesine azınlatalar ki, netice değişmiyor.

Hemen her mesleğin kendine göre ayrı bir meşakkatli tarafı var, fakat (tamircisinden, komisyon alan satıcısına de herkes için saatçi tabirini kullanıyorum) başka bazı mesleklerin yayında saatçilik mesleğinin zorlu yanlarının yanında bir de güzel tarafları var. Ne var ki pek çok meslek kendilerinin güzel yanlarının farkında olup, mesleki bilgilerini, görgülerini geliştirmek, kültürlerini artırmak, yarınlarını da düşünüp yatırım yaparak varlıklarını korumak, sanata yatırım yaparak gücünü artırmak derdinde olduğu halde, saatçiler kendi mesleklerine olan saygılarının azlığı mı desem, 'günü kurtaran tüccar' zihniyetinin yaygınlığı mı desem bilmiyorum, saatçiler kendi mesleklerinden yana hem umutsuzlar hem bilgisizler, hem de geleceklerini hiç düşünmüyorlar.

İlk paragrafa dönersem, saatçilerde ne mesleklerini korumak, ne de geleceklerine yatırım yapmak hevesini ve heyecanını göremiyoruz. Kimi istisnalar hariç satıcıların tek derdi elindeki ürünü satmak! Elbette bundan doğal ne olabilir diye düşünülebilir.

Arz-talep ilişkileri, ekonomik göstergeler, hesap kitap işleri, kâr-zarar oranları... iyi güzel de insan ruhu bunlardan mürekkep değil ki?

Hem sadece parasını düşünseydi insanlar saatçiler hiç saat satamazdı, cep telefonları yetiyor da artıyor bile diye düşünürlerdi - ki halen öyle düşünen çok insan var.

Öyleyse saatçilerin birlik olup bu konuda biraz daha düşünmeleri gerektiği ortadadır.

Hayatımız sadece para-pul işlerinden ibaret değil. Çocuğumuza baktığımızda parayı, evimize baktığımızda, kitaplığımızdan okumak için bir kitap aldığımızda aklımızdan geçenler sadece para mı? Niçin kitap alıyoruz? Niçin kolumuzda babamızın, dedemizin saatini taşımak, bununla gurur duymak istiyoruz?

Biraz düşünün saatçi arkadaşlarım, saat satarak geçimini temin eden, kendi yaşam standartlarını yükselten ama aslında saatçilik değil de komisyonculuk yapan işadamları da düşünsün isterim.

Ya satıcılar? Müşterilerle doğrudan konuşan saat satıcıları siz de düşünün biraz, sizden kendi meşrebine uygun bir saat isteyen hemen herkese istisnasız neden "Kaç liranız var cebinizde?" diye soruyorsunuz? Bu tavrınızla insanları ürküttüğünüzü, saat satmakla değil sadece ceplerindeki parayla ilgilendiğinizi, saati sattıktan sonra müşteri denen kitlenin umurunuzda olmadığı izlenimi verdiğinizi biliyor musunuz?

Saatçi milletine bazı sorularım var:

Elde ettiğiniz gelirin ne kadarını saat sevgisini geliştirmeye ayırıyorsunuz?

Saatçiliğin tarihi ve kültürel gelişimine ilişkin ulusal veya uluslararası bir sempozyum düzenlediniz mi?

Saatlere ilişkin sözlükler, kitaplar yayımladınız mı?

Kültür tarihi araştırmacılarına hiç destek oldunuz mu?

İsviçre'den, Almanya'dan getirdiğiniz broşürleri, katalogları insanların önüne koyarak neyi amaçlıyorsunuz?

Saat sevgisini anlatan resimler çizdirdiniz mi?

Her biri fahri elçiniz olan saat meraklılarına yönelik kurslar, söyleşiler düzenlediniz mi?

Fotoğraf sergileri açarak alanınızı genişlettiniz mi?

Sözlü tarih çalışmaları yaparak kültürel bir değer olan saat tamircilerinin, güngörmüş ustaların anılarını, kadim bilgilerini bir yere kaydettiniz mi?

İçinde yüksek şahsiyetlerin değil, sarayın veya devlet erkanının değil, halkın kullandığı, manevi olarak bağlandığı saatlerin bulunduğu bir müzeniz var mı?

Ya saatlere ilişkin araştırmaların yapıldığı bir enstitü, bir kütüphaneniz var mı?

Saatler hakkında farkındalığı artırmak amacıyla bir festival düzenlediniz mi?

En önemlisi çocuklara saatleri sevdirecek neler yaptınız?
http://www.turksaatforumu.com
solestar

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedC.tesi 12 Şub. - 3:46

Mehmet Abi'ye selamlar...
Yine çok güzel ve önemli bir konuya değinmiş, foruma da yazsa iyi olurdu.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedC.tesi 12 Şub. - 11:43

selamlar Mehmet abi, özledik seni...
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedPaz 13 Şub. - 9:46

Arkadaşlar merhaba,

İlginiz, kadirbilir dostluğunuz için teşekkür ederim.

@egunns, çok özledim, ne zaman saatlerine özen gösteren, titiz davranan birini görsem aklıma geliyorsun, çok yaşa!

@solestar, bâki selam, dostlar unutulmaz.

@Watcher, yazıyı aktarmanız iyi olmuş, benim forumlardan yana hevesim çok azaldı, biliyorsunuz.

Saatleri gönülden seven insanları ben de seviyorum, eksik olmayın.

Zamanınız bol olsun.
http://www.mekaniksaat.com
durdor

durdor

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedPaz 13 Şub. - 21:21

sayın bizantolog,
yazılarınızı zevkle okuyorum,

bu yazınızda çok güzel ve anlamlı, ülkemizde, saatden anlamayan, saatleri tanımayan, ve sadece ticari meta olarak gören okadar çok saatçi varki.

Ankara'da kaldığım süre içerisinde, çizebilirim diye kendim açmaya kıyamadığım saati, tavsiye üzerine götürdüğüm saatçinin, komando çakısıyla arka kapağa saldırmasıyla, başımdan aşşağı döküen kaynar suların acısı hala tazedir.
ne yapıyorsun be adam, ben o saati evde pamuklara sarıpta saklıyorum, çocuğumun, eşimin elini sürdürmediğim saati senin eline veriyorum, yaptığın revamıdır,
cevabıda yaptığı iş kadar pişkindi; başka türlü nasıl açceez
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedPaz 13 Şub. - 21:36

durdor demiş ki:
sayın bizantolog,
yazılarınızı zevkle okuyorum,

bu yazınızda çok güzel ve anlamlı, ülkemizde, saatden anlamayan, saatleri tanımayan, ve sadece ticari meta olarak gören okadar çok saatçi varki.

Ankara'da kaldığım süre içerisinde, çizebilirim diye kendim açmaya kıyamadığım saati, tavsiye üzerine götürdüğüm saatçinin, komando çakısıyla arka kapağa saldırmasıyla, başımdan aşşağı döküen kaynar suların acısı hala tazedir.
ne yapıyorsun be adam, ben o saati evde pamuklara sarıpta saklıyorum, çocuğumun, eşimin elini sürdürmediğim saati senin eline veriyorum, yaptığın revamıdır,
cevabıda yaptığı iş kadar pişkindi; başka türlü nasıl açceez

İlginize teşekkür ederim,

Çok çok haklısınız, bizler, saatleri canı gönülden sevenler, kem gözlerden, cahil ellerden saatimizi saklamakla kalmayıp bir de saate hoyrat davranan saatçilerden de korumak zorunda kalıyoruz. Ben bilmediğim bir muhitte isem isem dükkanda yaşlı bir saatçinin olmasına dikkat ederim (bildiğimiz güvendiğimiz saatçilerden şaşmayalım!). Eğer dükkanda tecrübe sahibi, görgü sahibi bir 'pir' varsa onun bilgisi, görgüsü mutlaka çevresindeki gençlere sirayet ediyor, en azından saate başka türlü bakıyorlar.
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedPaz 13 Şub. - 21:38

Güzel yazı için teşekkürler, Bloğunuzu da zevkle takip ediyoruz, link verdiğiniz diğer saat sitelerinden de faydalanıyoruz. Ellerinize sağlık.

Aslında belki Forumdaki saatseverler olarak genel bir yazılı dilekçe ile Belediyelere yazı çıkarılsa, belki de özellikle son dönemlerde çeşitli konularda Eğitim ve Kültür Merkezlerinde halka ücretsiz olarak verilen seminer/sempozyum konularına saatler ve saatlerin tarihi, saat ustaları ve mekanik saatlerin bakım / tamir sanatının incelikleri vb. konuları içeren konular da dahil edilip, bu konularda seminer, panel vb. etkinliklerin gündeme alınması sağlanabilir.
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedPaz 13 Şub. - 21:49

burbank demiş ki:
Güzel yazı için teşekkürler, Bloğunuzu da zevkle takip ediyoruz, link verdiğiniz diğer saat sitelerinden de faydalanıyoruz. Ellerinize sağlık.

Aslında belki Forumdaki saatseverler olarak genel bir yazılı dilekçe ile Belediyelere yazı çıkarılsa, belki de özellikle son dönemlerde çeşitli konularda Eğitim ve Kültür Merkezlerinde halka ücretsiz olarak verilen seminer/sempozyum konularına saatler ve saatlerin tarihi, saat ustaları ve mekanik saatlerin bakım / tamir sanatının incelikleri vb. konuları içeren konular da dahil edilip, bu konularda seminer, panel vb. etkinliklerin gündeme alınması sağlanabilir.

İyi fikir. Tecrübeli, bilgili ustalar var, nice büyüklerimiz var. Ben de imza atarım.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedPaz 13 Şub. - 22:24

Bu guzel bir fikir gibi geldi bana da...
Bu konuda bir kisi onculuk yapsa cok hos olur.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedPtsi 14 Şub. - 2:51

Ben burayı kaçırmışım, bir anda kendimi eski günlerde buldum, başlığı açmakla ne iyi ettin watcher, bizantologun bloğundaki yazıları zevkle okusakda burada görmek daha bir güzel, zaten aramızda, gönlümüzde idin, tekrardan hoşgeldin.
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedPerş. 17 Şub. - 1:51

Konuyla ilgili Ümraniye Belediyesi nezdinde e-posta yoluyla yaptığım yazışma ve gelen cevabi yazıyı aşağıya aktarıyorum;

İyi günler,

Acaba Seminer Programlarınızı hangi kriterlere göre belirliyorsunuz?
Örnek olarak Türk Saat Forumu üyeleri olarak, bizler “Mekanik saatler, saatlerin tarihi, saat bakım/onarım ustalığı ve incelikleri vb. konularda
Ülkemizde seminer/paneller düzenlense, özellikle manevi değere sahip önemli bir kültür niteliği taşıyan mekanik saatlerle ilgili insanlarımızın, hakkında
az kaynak olan bu konuda insanlarımıza hem bilgilendirici hem de güzel vakit geçirici bir faaliyet olur diye düşünüyoruz.

Acaba bu konuda yapılabilecek birşeyler var mıdır?

Saygılarımla

Bildiriminiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüze iletilmiştir. Programların ilçe yapısına göre belirlendiği ve yoğun talep geldiği takdirde değerlendirmeye alınacağı iletilmiştir.

Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

Ümraniye Belediyesi
Çözüm Merkezi
0216 444 9 822

Yani hep beraber yoğun bir talep içerisinde bulunmamız gerektiği, bunu da Büyükşehir Belediyesine yaparak kendi İlçe Merkezlerinin programlarına dahil etmelerinin sağlanması gerektiği anlaşılıyor.
seastar1000

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedÇarş. 2 Mart - 5:17

mekanık saatler blog una erısım yok herhangı bır bılgısı olan varmı acaba
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedÇarş. 2 Mart - 6:23

Sevgili Burbank, yazinizi simdi gordum, cok guzel ve dogru bir inisiyatif olmus, onumuzdeki gunlerde bu konuda forum olarak bir calisma baslatalim derim ok1

seastar1000@
ben erisimde zorluk cekmedim hemen acildi, belki tekrar denemek gerekiyor?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedÇarş. 2 Mart - 6:24

Sevgili Bizantolog'un son yazisi:

Saatlerin elleri huzurlu kedi ayakları gibidir. Patiler sakince hiç canınızı yakmadan hayatınıza merakla bakar. Akrep ile yelkovan, varsa saniye ibresi size veya çevrenize bakar durur, kimi ağır ağır güngörmüş bir şekilde kimi aceleyle kimi de orta karar bir hızla dünyanızı izler.

İnsan saati icat ederek bir devrim yapmıştır, fakat saatin icadı insanın daha iyi olmasına neden olmayıp, belki de iyiliğin haddinden fazlasının kötülük olduğu düsturundan hareketle bu devrimin beklenenin aksine insana çok zarar verdiğini de söyleyebiliriz. Oysa kendi başına saat büyük hesapların peşinde değildir, üreten zihni temsil eder, hayatımızın içinde adeta canlı bir varlık gibi yer edinir.

Saatiniz meraklıdır ama sizin istediğiniz kadar merak eder. İsterseniz onu bir kenara bırakır ve uzaklaştırırsınız yanınızdan. İsterseniz daha çok saatin yanınızda durmasına izin verirsiniz.

Saatler aldırmaz gibi görünür, oysa onlar hayatınızın bir parçasıdır.

Sizler uyurken veya yürürken, saatlerin elleri hayatımızı bir dolmakalem gibi yazar, onlar ömrümüz boyunca görünmeyen daireler çizip dururlar.

Saatin ayakları işte bu dairelerdir, bize sarılmak, bizi avutmak isteyen akrebin, yelkovanın, saniye ibreleri dönerken unut demek isterler, unutmak iyidir, saate her zaman bakman gerekmez, soyut sayıların bir anlamı yoktur zaten.

bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedÇarş. 2 Mart - 9:48

Arkadaşlar Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararıyla Türkiye'den google bloglarına (blogspot) erişim engellenmektedir. Şimdilik dns ayarlarını değiştirerek bloglara erişebilirsiniz.
seastar1000

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedC.tesi 5 Mart - 22:41

su dns ayarı konusunda bana yardım pm gonderebılecek olan arkadaslara sımdıden tesekkurler edıyorum
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u   Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u Icon_minipostedSalı 22 Mart - 9:20

Mahkeme kararı kaldırdığı halde ISS'lere tebliğ edilmediğinden olsa gerek bloglar halen -hukuki değil teknik olarak- kapalıdır.

Güncel dns adresleri için şuraya bakınız.

Bizantolog ve mekanik Saatler Blog'u
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mekanik saatler üzerine dersler - teori
» Mekanik saatler ölmesin
» Mekanik saatler yeniden düşüşte mi?
» Mekanik saatler nasıl çalışıyor
» Mekanik saatler her zaman çalıştırılmalı mı?