Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s

+4
teng
parabellum p08
kelby
cemele
8 posters
YazarMesaj
cemele

cemele

Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Empty
MesajKonu: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 20:22

Selam,

Bir konuda dusuncelerinize ihtiyacim var.

1-2 derken 3 tane Mekanik Automatic saat sahibi oldum ve devam edecek gorunuyor. Yalniz saat sayisinin cogalmasi bende bazi dusuncelerin ortaya cikmasina neden oldu. Ilk saatim Oristen sonra Mido yu alip 2 gün takiip sonra Oris i kutusundan cikarttim ve saatin durmasini gormek beni uzdu. Burdan harekete gecerek maddeler seklinde sorularim olacak.

1.) Saatlerin ömürleri, bakim süreleri ve mekanizma performanslarinin kullanim suresi ile baglantisi nedir? Ornek hic durmadan calisan bir saat ile haftada 2 -3 gun calisan yada 15 gunde bir 10 gun calisan saatin ömür-bakim ve mekanizma kondusyonu nasil olur? Misal biri 40 yil yasarken diger 30 yilmi yasar yada biri 5 yildabir bakima ihtiyac duyarken digeri 10 yildami duyar.

2.) Saatlerimin durmamasi icin Winder tarzi bisey almak yada yapmak istiyorum. Winder aldigimda saatler devamli calisacak eger bu devamli calisma saatimin ömür ve bakim süresini azaltirsa winder tarzi bisey almiyacagim. Varsin dursun.

3.) Saatleri kurma kolundan kurmak ne kadar zararlidir? Forumda konu acilmis ve Valjoux nick name ine yakisir sekilde guzel seyler yazmis ama yinede saati kurma kolunda kurma zararlidir yada degildir seklinde somut bisey cikmamakla beraber kurma kolundan kurmada pek tavsiye edilmemis. Bu konuda cogunluk ne der? Tamam saat calisrken kendi kursunda hadi duran saatlerimizi bazen kendimiz kursak soyle 2 gun gidecek sekilde.

4.) Bir suru saat diyelim(Wacther kadar degil) kullanilmayan saatlerin mekanizmasini dinc tutmak icin zama zaman calistirilmalimi? Cevap evet ise nekadar zamanda?

5.) Kolda olusan ter v.b seylerden tam arinma icin WR si 50m ve alti saatleri kordon-lug kisimlarni yikasam ve bu esnada sagda soldan su gelmis olsa(saat direkt suya maruz kalmiyor) tehlike durumu nedir?

6.) Saatleri kutusunda sakliyorum en guzel yontem ama ilerde saat sayisi artinca bu kutularda yer tutaca gorunuyor? Nerde saklayabilirim? Bond tarzi canta v.s?

Bazi sorular cok sacma gelebilir yada anlamsiz hatta hepsi sacmalikta olara gorulebilir ama benim icin deger ifade eden varliklari amacina uygun sekilde kullanmak
isterim. Ozellikle saatlern uzun sureli calismalarinin saat ömrü ve mekanizma kondisyonuna etkisi winder alip almiyacagima direkt etki edecek.

Saygilarimla.
kelby

kelby

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 21:14

diğer konularda ustalar yorum yapacaktır, fakat saat saklamak ve seyahatlerde yanımızda taşımak için çeşitli çanta ve kutular mevcut, 3'lü- 4'lü kutular olabildiği gibi 40-50' kapasiteli olan çantalarda mevcut,
nasıl olsa ilerleyen yıllarda doldurursun diye, sen en iyisi böyle birşey al diable

Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s 2009-202-19-35-6-4-TC26-500-OPEN
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 21:27

Ne demek dostum, tabii ki soracaksın. Biz de naçizane bildiklerimizi, tecrübelerimizi ve fikirlerimizi zevkle aktaracağız sorana, bilmek isteyene. Sorulara gelelim şimdi:

Saatlerimizin ömrü de insan ömrü gibidir. Aynı anne babadan doğan aynı evde yaşayan kardeşlerin bile ömrü aynı değildir mesela. Tabii ki çalışan saatin yağı da kurumayacak, korozyona ve sıkışmaya daha az muhatap olacaktır. İşleyen demir pas tutmaz sözü bu durumu bize açıklar.Saat ömürleri de rutubete ve dikkatli kullanıma bağlı olarak artar yada kısalır. Su kaçırılması, kasanın sağa sola vurulması, terli bırakılması, kırık camın değiştirilmemesi, düşürme ve güneşte bırakma gibi bir çok etken, saatimizin ömrünü belirler.Saat ustalarının özellikle mekanik saatler için önerdiği şey, 15 günde bir kurulması yada otomatikler için arada kendi ekseninde hızla çevrilip rotorunun kurulmasıdır. Kurulan ve işleyen mekanizma, hayatın içine dahil olduğundan en azından sıkışma ve pas yapmayacaktır. Güzel de kullanılmışsa, örneğin Karadeniz gibi rutubetli bir yerde sandıkta saklanmış kardeşinden daha iyi kondüsyonda olacaktır.

Winder tarzı bir şey, saatçi vitrinlerindeki örnekleri gibi devamlı surette çalışmayacaksa, benim tercihim olmaz. Bir de ona yer ayıramam çünki. Arada bir sallamak aynı işi pekala görür bana göre. Bana göre tabi, öznel görüşümdür.

Otomatik saatimizi kurma kolundan kurmak, tercih ve tavsiye edilecek bir yol değil. Zaten zorlandığını da görürsünüz. Çok çevirdiğinizde alacağınız çıt sesinin, sizi acıların derin uçurumuna gark etmesi pekala mümkündür. Siz yine de kolunuzu sallamayı deneyin derim. Bu işi rotorun maharetli yarım dairesel yapısına bırakmak, en iyisi bana göre.

Saatlerinizi özellikle soğuk havalarda, parçaları daha atıl durumda olacağından 10-15 günde bir kurun, otomatikleri de kurmalıları takip ederken 5-10 dk kadar sallayın yada kendi ekseni etrafında hızla döndürün. Kayışı tamamen avcunuza alıp baş ve işaret parmaklarınızla luglardan kavrayarak hızla çevirin, rotorun vibrasyonunu elinizle hissedin.

WR si falan hiç önemli değil, saatinizi, dipte gömülerek kendisine av arayan vatozlarla laflarken yıkamayı düşünmüyorsanız, kendisine su geçirmez diyen bütün saatleri lavaboda yıkayabilirsiniz. Ben son 37 senedir 200 metreye falan inmedim. Sanırım bu acıyla da yaşayabilir ve bir o kadar daha da inmeyebilirim. En azından canlı olarak.

Son olarak saatlerinizi uygun şekilde muhafaza etmek için, saatçilerden bir saat çantası rica edebilirsiniz. Özellikle çantacı tabir edilen ve saat satıcılarına toptan saat getiren pazarlamacılar, bu çantalardan fazla fazla bırakırlar. Nazınızın geçeceği bir dostunuzdan bunu temin etmeniz mümkündür. Resmi de örnek olarak eklemek isterim. Umarım sorularınıza cevap sunabilmişimdir dostum. Kolay gelsin dileklerimle, saygılar...

Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Toplu1

Uploaded with ImageShack.us
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 21:44

@kelby; Tesekkurler.
@Parbellum p08; Yine okuyanin damaginda közde yapilmis bir Turk kahvesi kivaminda lezzet biraktiniz. Verdiginiz cevaplar icin tesekkur ederim.

Ozellikle; Saatleri cok sıklıkta olmasada 15-20 gunde bir calistirmak saati zinde tutacaktir. Winder konusunda ise tamamen saatin durmamasi icin dusunmustum yoksa winder olarak ozel bir istegim yok. Ama koyacak yerim de var aslinda. Su an icin Quartz i saymaz isem 3 saat var ve bunlari kullanim oranim 15 gunun altinda olacak. Su anda kutularda yatagimin bas ucunda bulunuyorlar ama esimden de ev kutu dolmaya basladi cumleleri cikmaya basladi. Dengeleri bozmama adina ve yeni saatlere yelken acmak icin Kelby nin resimdeki bond canta isimi gorur gibi.
Bu arada saatleriniz cok guzel gorunuyor dikkatimi ceke ise hic metal kordon olmayisi.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 22:17

cemele demiş ki:
Selam,

Bir konuda dusuncelerinize ihtiyacim var.

1-2 derken 3 tane Mekanik Automatic saat sahibi oldum ve devam edecek gorunuyor. Yalniz saat sayisinin cogalmasi bende bazi dusuncelerin ortaya cikmasina neden oldu. Ilk saatim Oristen sonra Mido yu alip 2 gün takiip sonra Oris i kutusundan cikarttim ve saatin durmasini gormek beni uzdu. Burdan harekete gecerek maddeler seklinde sorularim olacak.

1.) Saatlerin ömürleri, bakim süreleri ve mekanizma performanslarinin kullanim suresi ile baglantisi nedir? Ornek hic durmadan calisan bir saat ile haftada 2 -3 gun calisan yada 15 gunde bir 10 gun calisan saatin ömür-bakim ve mekanizma kondusyonu nasil olur? Misal biri 40 yil yasarken diger 30 yilmi yasar yada biri 5 yildabir bakima ihtiyac duyarken digeri 10 yildami duyar.

2.) Saatlerimin durmamasi icin Winder tarzi bisey almak yada yapmak istiyorum. Winder aldigimda saatler devamli calisacak eger bu devamli calisma saatimin ömür ve bakim süresini azaltirsa winder tarzi bisey almiyacagim. Varsin dursun.

3.) Saatleri kurma kolundan kurmak ne kadar zararlidir? Forumda konu acilmis ve Valjoux nick name ine yakisir sekilde guzel seyler yazmis ama yinede saati kurma kolunda kurma zararlidir yada degildir seklinde somut bisey cikmamakla beraber kurma kolundan kurmada pek tavsiye edilmemis. Bu konuda cogunluk ne der? Tamam saat calisrken kendi kursunda hadi duran saatlerimizi bazen kendimiz kursak soyle 2 gun gidecek sekilde.

4.) Bir suru saat diyelim(Wacther kadar degil) kullanilmayan saatlerin mekanizmasini dinc tutmak icin zama zaman calistirilmalimi? Cevap evet ise nekadar zamanda?

5.) Kolda olusan ter v.b seylerden tam arinma icin WR si 50m ve alti saatleri kordon-lug kisimlarni yikasam ve bu esnada sagda soldan su gelmis olsa(saat direkt suya maruz kalmiyor) tehlike durumu nedir?

6.) Saatleri kutusunda sakliyorum en guzel yontem ama ilerde saat sayisi artinca bu kutularda yer tutaca gorunuyor? Nerde saklayabilirim? Bond tarzi canta v.s?

Bazi sorular cok sacma gelebilir yada anlamsiz hatta hepsi sacmalikta olara gorulebilir ama benim icin deger ifade eden varliklari amacina uygun sekilde kullanmak
isterim. Ozellikle saatlern uzun sureli calismalarinin saat ömrü ve mekanizma kondisyonuna etkisi winder alip almiyacagima direkt etki edecek.

Saygilarimla.
Otomatik saatlerin çalıştırılması veya kurulması benim de hep kafamı kurcalamıştı. İyi bir mekanizmanın bakımı yapılmak üzere 150 yıl çalışacak şekilde yapıldığını okumuş idim. Saatleri yıpratan aşındıran şey çalışmasından çok, içeri giren toz vs oluyormuş. Wr si yüksek saatlerde yapıları itibariyle bu konuda daha avantajlılar. Az çalışan bir saat te bu konuda daha avantajlı görünüyor gibi. Ancak R. Gürgen'e bunu sorduğumda saatlerin devamlı çalışması onları daha dakik daha hassas hale getirir, devamlı çalışan saatiniz reservini tam aldıktan sonra daha az sapma yapacaktır demişti. Hatta şunu da eklemişti: siz koleksiyonerler saati herkesle aynı amaçla takmadığınızdan sizler için hassasiyet önemli olmayabilir (niii ben ha!! diable )
Valjoux arkadaşımız saatin kurulmasının mekanizmaya verdiği muhtemel zararları daha önce belirtmişti.
Otomatik saatin kurulması konusunu da Rotap servis şefi-müdürü İsmet Bey'e sorduğumda : Otomatik saatlerde kurma mekanizması vardır, çünkü genelde 70li yaşlardan sonra saati çalıştıracak kol hareketi yapılamayabiliyor, ya da hastalandığınızda saati kurmanız gerekebilir. Otomatik saatinizi kurabilirsiniz ancak aşındırmamak için fazla yapmamanız tavsiye edilir. Ne sıklıkta saati kurabileceğimiz sorduğumda da haftada 1 seferi geçmemeye çalışın dedi. Bir İsviçreli yazarın Valjoux üzerine yazdığı makalede ise Valjoux tek yöne kurulduğu için zor kurulur zor dolar. Saatlerin ayarı tam dolu iken yapıldığı için saatinizi dakik isterseniz hep dolu dursun gerekirse bol bol kurun yazıyordu. Jaeger'in kullanma kılavuzunda da saatinizi 60 saat kullanmayacaksanız kurabilirsiniz yazıyordu.
Yani bu iş biraz ÇORBA muhaha
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 22:29

Teşekkür ediyorum güzel cümlelerin için. Evet metal kayış kullanmıyorum. Epilasyon etkisi yaptığından olabilir belki guluyor
Yazın da zaten saat kullanmadığım için terleme problemi olmuyor. Deri ve vintage daha güzel tamamlıyorlar birbirlerini gibi geliyor bana. Hani eski Chevroletler'in içine girdiğinizde rahatsız edici cıtı cıtı plastik sesi ve bet kokusundan uzak bir kromaj vardır, size hoşgeldin diyen. O tatlı ve hafif benzin kokusuyla alır sizi, haydi çıkalım yollara da durduğumuzda yaylanalım der ya ( yada sadece bana özel diyor bilmiyorum. Ah bu kişileştirme hastalığım yok mu) Öyle bir şey işte bu da.
Evde patrondan laf işitme sinyalleri gelmeye başladıysa, parabellumu takip, Bkz.Buna göre:

- Senin bu kutular da her yerden çıkıyor.Ne yapacaksın bilmem ki bu kadar saati?
- Yok canım o kadar fazla mı ki? Seviyorum ben onları. ne zararı var sana?
- Zaten herşey bizden daha önemli bu evde,saatlerin, silahların, bıçakların, hele o araba yok mu o araba. Sanayiiciler zengin oldu bizim sayemizde. Ben yapsam böyle, onu dersin bunu dersin.................................( Kırlarda koşan çocuklar, kuzu da var yanlarında demekki mart ayı. O kuzu da ne çevrilir şimdi aniaaam. Haa bak bir adam da keman çalıyor. Historia de un amor. Başladı bile eşlik edelim haydi, Yanues tarzma sami lado corazon, eneelalma soledentosoledal.mmmnnmm. Crrttt)..benim zaten bu evde ne işim varki onu topla bunu topla...Bak nereye bakıyorsun sen.Akıl nerde kimbilir, kime anlatıyorum ki.
- Öyle deme hayatım, sen biraz kilo vermişsin galiba. Yazlık, kenarı koyu renk biyeli bluzlar bu sene moda ya sana da ne yakışır değil mi? Bir de capri çekersin altına. Ama bak ayakkabıyla çantanın uyumuna dikkat et. Birbirini tamamlasın oldu mu? Hem daha fresh bir hava getirir güzel olur.Al sen al. Al şu parayı da, sen çarşıya çık ben seni bulurum az bir işim var.Geliyorum mutlaka.
- Tamam tamam, bak kutuları senin dolaba koyuyorum. Bizim kız atar aşağıya sonra. Ay geçen gün kumandayı atmış babası, komşu getirdi sağolsun. Neyse hadi ben çıktııım.
- Veleddallin amin.

Geçiniz bir sonraki proses. Hemen saat borsasına dalınarak gerekli tetkik ve pazarlıklar yapılarak, hayatın monotonluğunu kırıcı çalışmalara devam edilir. Ne demişler, Se la vie...
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 22:41

Dogru bildigim mantikli gelen seyler yanlis scratch

Durmadan uzun sure calisan bir saatin dislilerinde filan zaman icerisinde yipranma olacagini dusunuyordum.

Parabellum p08 ve Teng ustatlarin cevaplarindan cikan sonuclara gore;

Saatin calismasi onu etkilemiyor hatta daha dakik olmasini sagliyor isleyen demir pas tutmaz misali yagi filan kurumuyor ki bu durumda winder one cikiyor benim acimdan.

Saatleri kurma kolundan manuel kurmak yerine bu konuda net bisey olmamakla beraber ilk etapta 2-3 tur attirip harekete dayali kendini kurmasina birakmak daha iyi gorunuyor.

Yada 3. saatte stop demem lazim ki hepsini ayni sıklıkta kullanayim.

Bu is beni dusundurur. Bir yanda aldigim ve atil duran saatimin olduk yerde hassasiyetini kaybetmesi, korozyona ugrama ihtimali, onun kalitesi ile ters orantili bir durum ortaya cikarir.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 23:19

Şimdiye kadar hiçbir otomatiğimi tepeden kurmuş değilim. Sabah çantasından gömlek rengine göre çıkarır. Hızla ekseni etrafında çevirip koluma takarım. Evden çıkarım yürüyerek 300 metre ötedeki işyerime gelip koltuğa oturduğumda da saati ayarlarım oluuur biter. Hiç riske girmeye gerek yok. Hep söylüyorum arkadaşlar, tren kaldırmıyoruz, nedir bu dakiklik arzusu. Bırakınız relax olsun yavrucaklar. Zaman tutmanın dayanılmaz ağırlığı altında ezilmesinler. Kolumuzda bizimle beraber olmaları, bizi mest etmeleri yetmiyor mu? Zaten, zaman akıp gider durulmadan, ne sual ne cevap bulunmadan dememiş mi Gencebay.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 23:30

Birden fazla saatimiz olduğuna göre bunları zaman zaman takacağız, bu durumda ben en azından tarih ayarlamayı bıraktım, sadece saati ayarlayıp devam ediyorum.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 23:30

Herkesin kendi görüşüne göre saat değerlendirmesi var. Kimi mekanizmasını sever, kimi vintage oluşunu, kimi kadranını, kimi orijinalini, aslolan herkesin oturduğu yerden başkasının görüşüne mani olmamasıdır.

Siz saatlerin dakik olmasının önemsizliği konusunu bana değil de saat firmalarına söyleyin. Baksanıza yüzlerce senedir daha dakik saat yapmak için yarış halindeler, yırtınıyorlar. Söyleyin de rahatlasınlar, bitsin bu ızdırapları. Hani bir de yüzyıllık saat firması olacaklar neyin önemli neyin önemsiz olduğunun bile daha farkında değiller diable
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 23:36

Her ne kadar önemsizmiş gibi gözüksede, insan yinede dakiklik istiyor, diğer tercih meseleleride adı üstünde tengin dediği gibi kişsel tercih.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 23:45

cemele demiş ki:
Dogru bildigim mantikli gelen seyler yanlis scratch

Durmadan uzun sure calisan bir saatin dislilerinde filan zaman icerisinde yipranma olacagini dusunuyordum.

Parabellum p08 ve Teng ustatlarin cevaplarindan cikan sonuclara gore;

Saatin calismasi onu etkilemiyor hatta daha dakik olmasini sagliyor isleyen demir pas tutmaz misali yagi filan kurumuyor ki bu durumda winder one cikiyor benim acimdan.

Saatleri kurma kolundan manuel kurmak yerine bu konuda net bisey olmamakla beraber ilk etapta 2-3 tur attirip harekete dayali kendini kurmasina birakmak daha iyi gorunuyor.

Yada 3. saatte stop demem lazim ki hepsini ayni sıklıkta kullanayim.

Bu is beni dusundurur. Bir yanda aldigim ve atil duran saatimin olduk yerde hassasiyetini kaybetmesi, korozyona ugrama ihtimali, onun kalitesi ile ters orantili bir durum ortaya cikarir.
Saat durduğu zaman korozyona uğramıyor,herhangibir kaybı olmuyor. Zaten vitrinledki saatlerin hepsi durmuş bekliyor.Ben şimdiye kadar ayda bir kere vitrin saatlerini çalıştırıyorum diye bir saatçiye ancak rastladım. Başlangıç kurmasını Tissot kılavuzunda da yazıyordu demek dediğiniz gibi başlangıçta biraz kurabiliriz zaten saatçilerde takarken, yani boşken kurun diyorlar.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 0:02

Boşken kurulma olayını bende duymuştum, özellikle kronolu saatlerde kurarak biraz zembereği doldurun,kronoyu öyle çalıştırın derler, ayrıca bizim gibi mekanik saatleri seven, hatta diver saatle bırakın el yıkamayı havuza bile girmeyen kişilerde korozyondan bahsetmek doğru olmaz, belki karadeniz gibi aşırı nemli yerlerde helede saatde hiç WR yoksa veya bu özelliği kaybolmuşsa yani eski saatlerde balki söz konusu olabilir, bizim gibi uygun yerlerde saklanan saatlerde sorun olacağını zannetmem, ha vitrinde duran saatlerde aşırı sıcakdan dolayı yağlarında kuruma söz konusu olabilir, onlar uzun süre bekleyen saatleri çalıştırırlarsa yararlı olur veya saatleri windere teslim edebilirler.
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 0:09

Ben dakiklik olayina maliyet acisindan bakiyorum. Daha dogrusu dakiklik benim icin saatin performansi anlamina geliyor. 2000tl verdigim saat bekledigim den fazla sapma yaparsa pek de iyi gozle bakmam. Ama daha dusuk maliyetli 500-600tl ye maal olmus saatin daha fazla sapma hakki var.

Peki konuyu sadelestirelim; Winder benim saatlerime ne katki yapar?
Hassasiyetini korumasini saglar ?
Daha dinc ve zinde bir saat saglar ?

Kendine gore yuksek maliyetli saatlerde winder yada devamli calismayi sagliyacak alatarnatif uygulamalar gereklidir?
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 0:16

Bence winder hani derler ya tak çalıştır,onun gibi birşey saati takmak istediğin zaman ayarla uğraşmadan takıp çıkarsın, birde eğer çalışarak hassaiyeti artacak veya korunacaksa o olur, bunun dışında bu saatlerde aşınma yıpranma olacağını sanmıyorum ki en azından bizim dönemimizde böyle birşey olmaz, belki torunlarının torunlarına denk gelir. ok1
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 0:43

Ya işte birden fazla saat alırsanız derdi böyle olur. diable
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 0:54

Saat almamak icin bayag gecerli bir neden Yada yuksek maliyetli dolapta bekliyecek saat almamak gerekiyor.

Basa mi donsem sat kurtul ve al bir seiko kinetic perpetual. Sapma yok, 2100 yiline kadar takvim ayarli. 4 yila kadar zaman ayari. Ustede bayag para kalir. scratch
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 1:28

Hatta cep telefonunu kullan, takvimi var alarmı var, kronosu var, ajandası var.... üstelik sapma da yapmıyor ve bedava...
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 1:34

Kolumda saatsiz yapabilsem en guzeli yanindaki birine sormak hem bedava hem zahmetsiz. Telefonu cikartma filan isi zahmetli.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 1:40

Very Happy
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 1:51

Winder i biz yapabiliriz gibi.

Deneyelimmi? Forum saati var forum winder i da olsun? Neticede agac-cikrik-motor-kumas, mentese ve camdan olusabilen bir urun.

Bana motor ve cikriklari nerde bulacagimi soylerseniz bu ise girmek istiyorum. Mobilya-cam, kumas v.b seyler sorun degil.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 1:55

Motor Yazıcıoğlu Handa 3 katta bir elektrikçi var belki onda belki de Karaköyde Selanik pasajında olabilir.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 1:56

Bak bu projede güzel,bende isteyebilirim.
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 2:14

Ilk once motor ve cikrik alip cok ucuz malzemeler ile deneme yapacagim.

Calisir durumda oldugunu gordukten sonra beraber karar veririz ne tarz olacak. Ilk once ucuz sunta v.b seylerden demo yapacagim.

Konu bende.
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 2:18

teng; Kendim aslinda elektirk ve elektronik ile ic iceyim ne tarz oldugunu bulurum da eger bilgin varsa soylersen iyi olur.

Ac-----Motor-Cikrik Ucgeni. Kullanilan motor ozelmi yoksa akvaryum tarzi filanmi?
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 2:53

Valla bildiklerimin hepsini söyledim. Hatta dediğim yerdeki elektrikçiye götürdüğümde servo motor yapmışlar dedi, sonra da kartını yaktı muhaha Almanya'dan kart istedik geldi ama artık sadece tek tarafa dönüyor.
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 2:58

Cok umutluyum bir notebook sogutucu yapmistim kendi capimla ortaya kesin winder cikarda guzel olur yada olmaz.

Neyse iyi hafta sonlari ben servis kacirmayim. by
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 4:22

Öncelikle saatlerini güle güle kullan,

sorduğun sorulara sırasıyla cevap vermeye çalışayım;

-Her gün kullanılan dış etkilere açık mekanik kol saatini normal de 4-5 yıl da bir bakım yaptırmak gerekir(bu durum makinadan makinaya değişebilir) fakat saatleri dinlendirip kullanma gibi bir seçenek varsa bu süre 7-8 yıla çıkabilir.

-Bu tamamen tercih meselesi bir durum,winder'ı sadece saatleri kurma aracı olarak düşünme,saatleri saklama çantası olarakta kullanabileceğin ekipmandır ayrıca.Winder'da kurulup çalışmaya devam eden bir saat dış etkilere(terleme,su kaçırılması,düşürülme)maruz kalmadığı için bakım periyodunu daha uzun bir süreye çıkartabilir.

-Otomatik saatlerin elle kurulması durumu herkesin kafasını karıştıran bir konu,saat kullanmamaktan dolayı durmuş ise otomatik saatlerde elle kurma işlemi 3-4 kereyi geçmemeli,özellikle zemberek tam kurulu durumdayken saati kurarak çarkları zorlamamalıyız.(Daha önce de yazmıştım otomatik saatlerde elle kurarak oluşmuş bariz bir hata görmedim fakat 2892A2'lerde kırık çırçır çark durumuyla çok karşılaştım,bu durum elle kurma sonucu mu yoksa başka bir nedenle mi oldu bilemiyorum.)

-Bu tür saatleri arasıra çalıştırmakta fayda var bu işlemi ay da bir yaparsan saatlerin yağlarının kurumaması açısından yararlı olur,tabi ki bu durum saatlerin saklandığı yerle de doğrudan ilişkili olan bir durum rutubetsiz yerler tercih edilmeli.

-Öncelikle yapman gereken saati kordonunu(metal bant ya da deri) kasadan çıkar,metal bantı ılık deterjanlı su da bir süre beklet sert bir fırçayla(diş fırçası işini görür)güzelce fırçala,fakat saatin kasasını lavaboda suyun altında fırçalama(saat wr 100 ve üzeri ise sorun olmaz) saatin tepe kısmından su alma ihtimali olabilir.Fırçadaki fazla suyu silkerek saat kasasını dikkatlice temizleyebilirsin.

Winder projesi kulağa hoş geliyor da forum'un ilk saati kurmalı olacağı için belki ikinci saatte işe yarar.Hoşçakalın...
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 5:19

benim saatlerin çoğu aylardır uyuyor...ama bazen aklıma gelir şöyle bir sallarım çalışsınlar diye...bende forumda hep sorucaktım hep unuttum....artık daha sık yapacağım bu sallama işini....saate toz girme konusunda ben rahatım çünkü hiçbir zaman saatimi ortalıkta bırakmam
hepsi bir kutu içinde ayrı ayrı ambalajlı ve, üzeri kapalı zula yerdedir...açıktada toplu halde bırakmam hırsızdan korkarım Smile

bende saati 1-2 gün kullanmayacaksan şöyle 1-2 kere kurma kolunu çevirip bırak diye duymuştum
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 8:24

Valjoux: İyi dilekleriniz icin tesekkur ederim saatlerin tamamini burdaki arkadaslarin ustalarin tavsiyeleri dogrultusunda aldim ve hepside benim icin nadide parcalar. Diger bolumde konu ile ilgili yazinizi okumustum ama sizde dahil diger katilimcilarla beraber genel bir kani olusmamisti.

Gecen surede genel bir kani olusmus gorunuyor saatleri kurma kolundan mecubur kalmis isek maximum(Bos ise) 2-3 cevirme ile kurabiliyoruz. Yoksa hic dokunma cırt sesini duyup sonu husran olacak vakalar yasanabilir.

Winder konusuna gelince; aslinda ebay v.b yerlerde gorunce ilk intiba olarak kullanilan malzeme maliyetlerine gore pahali geldi ve yapilabilecek urun olarak gorundu. Yaz mevsimi ve tatil sezonu olmasi nedeni ile biraz agir isleyebilir ama cok istekliyim bu konuda. Bakalim belki sizin ikinci otomatik saate kadar ben kendime bir winder yapabilecekmiyim?
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 9:56

cemele nereden çıkardın bu işi; demin saatlerimi sallayım dedim valla fenalık bastı kolum koptu Smile

birgün forumca toplanıp watcherın evini basalım; saatlerin olduğu odanın kapısını kırıp saatlere can verelim fumeur
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 10:05

Yetermiyiz. diable
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 10:12

günübirlik değil tabi diable

deka demiş ki:
Yetermiyiz. diable
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 10:27

egunns; Biraz daha salla kafamda bir proje olusuyor bakalim. Sallamaktan kurtuluruz belki.

watcher in saatlerine yetecek bir winder olabilirmi hepsi ayni anda calisiyormus. Herhalde bu konuya gulup gecer diable
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 10:31

projeni beklemekteyim; teşvik forumdan; ek iş Very Happy
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 10:37

bu konuda fikirlere ve yonlendirmelere ihtiyacim olacak ama en onemlisi motor, vantilator yada doner, tavuk cevirme motoru ile ucuz bir baslangic yapmak istiyorum. Konu aciyorum
mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPtsi 21 Haz. - 13:09

iyi bir winder ben de arıyorum ama İstanbul'da olmama rağmen hiçbir saatçide bulamıyorum, 4'lü ve fiyat olarak 1.000 Euro'yu geçmeyecek ve de çin yapımı olmayan kaliteli winderları satın alabileceğim yerler önerebilir misiniz?
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPtsi 21 Haz. - 20:41

Doğubank'ın 1. katında Baron kayışın yanında Gencay var, bir ihtimal orada olabilir. (Son baktığımda yoktu)
mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPtsi 21 Haz. - 21:08

teng demiş ki:
Doğubank'ın 1. katında Baron kayışın yanında Gencay var, bir ihtimal orada olabilir. (Son baktığımda yoktu)

teşekkür ederim, oraya bakacağım, ama yoktu diyorsunuz şayet bulamazsam başka bulabileceğim yer var mıdır, ellerinde bulunması da şart değil iyi kalite winder'ı belli bir kaparo karşılığı ithal edebilecek bir yer de önerseniz çok makbule geçer, pırlant kanyon haricinde hiçbir yerde winder bulamadım ki pırlanttaki de çin üretimi idi, 490 dolar da fiyatı var 2 li winder, değmez diye düşündüm onu almaya.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPtsi 21 Haz. - 21:59

Gencay'a kaporo verirseniz getirebilir belki.
mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s   Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s Icon_minipostedPtsi 21 Haz. - 23:15

teng demiş ki:
Gencay'a kaporo verirseniz getirebilir belki.
teng çok teşekkur ederim ama getirmiyorlar

Saatlerin Calisma suresi, Winder v.s
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» power rezerve süresi vuruş sayısına göre değişir mi?
» winder'lar..
» Winder Projesi
» Winder kutusu
» Omega Co-Axial calibre Çalışma Prensibi